Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν υπαρχει λογος για συνεργειο και εξατμισα.

μονο ο εξατμισας μπορει να κανει την δουλεια. πόσο δύσκολο είναι να βαλεις προέκταση 50 πόντους  σε 4 καλώδια? κάντο και μόνος σου με την γνωστη μέθοδο απογύμνωση, σφιχό πλέξιμο μαζί και μονωτική. Καταλύτη θα βάλεις? Αν όχι να πεις του εξατμισα τον δευτερο λαμδα να τον βάλει μακριά και πίσω και να πατησει πάνω σε καθετη προέκταση με μικρή τρύπα επικοινωνίας με την κύρια σωλήνα (φαντασου το σαν συνδεση Τ, με τον λαμδα να βρίσκεται σε αρκετη απόσταση απο την κύρια σωλήνα)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
πλέον φοράω και μεσαίο....από ήχο μάζεψε λίγο..ψηλά ξεσπάει (πάλι καλά)
ψηλά το βλέπω ότι έχασε αλλά χαμηλά είναι πιο νευρικό
έδωσα 80e για το μεσαιο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλα έκανες, το αμάξι πρέπει (κατα τη γνώμη μου) να είναι ήσυχο στις χαμηλομεσαίες και ψηλά ας ακούγεται.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Μολις γυρισα απο εξατμισα εβαλα χταποδι φοκους και καταλυτη απο φιεστα στ και το υπ λοιπό κανονικα μαμα εχω αναμενόμενο λαμπακι αυριο θα κανω προεκτασι το δεύτερο λαμδα εντυπώσεις δε μπορω να πω ακομα νομίζω οτι μετα τις 3000 ειναι ποιπ αερατο αλλα το αμαξι πιστεύω οτι θα παρει
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Δε νομίζω μικρη . Εχω πολλαπλη απο 1,6 εχω και φιλτροχοανη οποτε εχει δέσει το γλυκό . Σε λιγες μερες θα σας πω εντυπώσεις
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
κοιτα με ολα αυτα που εχεις που δεν νομιζω να εχεις προγραμμα ποσο πανω πιστευεις επι% οτι εισαι σε δυναμη και ροπη σε σχεση με το εργοστασιακο?
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Πρόγραμμα δε φοραω . Αν και δς με νοιαζει πιστεύω το αμαξι ειναι 90 αλογα και μολις πριν λιγο αν και με αναμενο λαμπακι μπορω να πω οτι το αμαξι γεμιζει μετα τια 3000 τη 234 πολυ καλυτερα αυριο φτιαχνω λαμδα και πιστεύω οτι θα κανει κ ανταπτ . Α πριν με λαντσια 1.4 y πηγαινα μεχρι τεταρτες μαζι και λιγο μπροστα . 95 αλογα λαντσια ειναι ομως πιο βαρύ
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
κοιτα μακαρι πραγματικα να εισαι σε αυτην τη δυναμη που λες θα ειναι πολυ ωραιο για ενα νορθρο φιεστα 1.4 να εχει τοσο διαφορα με 2-3 απλες κινησεις. πιστευω με εισαγωγη focus mk1 1.6 θα ειναι ακομα καλυτερο.
απλα επεδη τα εκανα και εγω αυτα πραγματικο κερδος δεν υπηρχε οπως το φανταζομουν
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
οι ηλεκτρολογοι θελουν να με τρελανουν  θελω να κανω προεκταση τον 2 λαμδα λεω ο ενας μου λεει ποιος στο ειπε αυτο ο αλλος δε νομιζω να γινει ο αλλος θελει ανυψωτικο ο αλλος ειδικο καλωδιο και ο αλλος ειδικο τροπο ο τελευταιος θα μου το κανει αυριο
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
και τι ειναι 4 καλωδια 1μετρο ποιο μακρια. απλα θελει καλωδιο χαμηλης ομικης αντιστασης να κολληθουν και θερμοσυστελομενα. ουτε μιση ωρα δουλεια
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το 14αρι με πολλαπλή απο 1.6 και χταπόδι focus, μπορει να φτάσει και τα 95 αλογα ακόμα και χωρίς προγραμμα.

βεβαια τωρα που τελείωσες μετρησε με wideband μετα απο καμια 200αρια χλμ και αν είσαι πανω απο το 13.5 στο τέρμα γκάζι πρεπει να διορθωσεις με προγραμμα...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Λοιπον να σας πω την εμπειρια μου η τοποθετηση πηρε γυρω στις 2.30 ωρες  το κοστος 90 ευρω με τον ηλεκτρολογο . Ο θορυβος αυξηθηκε λιγο και ειναι ωραιος .απο 2500 στροφες και μεχρι 6 πρεπει να πηρε παντου και ποιο πολυ 4 με 5500.                            φαινεται ποιο οικονομικο και κανει αλλο αυτοκινητο το 1400 μαλλον το κανει 1400 γιατι πριν δε ηταν.            στο 0-100 κερδισε  ετσι μου φαινεται .                          αυτο που θελω να κανω στη συνεχεια ειναι πολλαπλη απο μκ7 και προγραμμα αν το καταφερω γιατι πιστευω οπως λεει και ο τουρμπομανιακ οτι εχουν ιδιο κινητηρα οποτε αδικειται το μκ6 διοτι με μικρο κοστος μπορει να βγαλει δυναμη  
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
turbomaniac said:
το 14αρι με πολλαπλή απο 1.6 και χταπόδι focus, μπορει να φτάσει και τα 95 αλογα ακόμα και χωρίς προγραμμα.

βεβαια τωρα που τελείωσες μετρησε με wideband μετα απο καμια 200αρια χλμ και αν είσαι πανω απο το 13.5 στο τέρμα γκάζι πρεπει να διορθωσεις με προγραμμα...
     

πιστευεις οτι αν μπει πολλαπλη του μκ7 να θελει προγραμμα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αν εβαλες πολλαπλή απο 16αρι μκ6, θα δεις λίγα παραπανω πραγματα με την πολλαπλή απο το 1.4 μκ7, δεν πολυ-αξίζει, εκτος αμα βρεις μια μεταχειισμένη σε χαμηλό κόστος. Καινουργια κάνει κανα 150αρι, τότε που το χα ψαξει.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Χθές έκανα την άρχη για το μποτοξάκι στη γριά  giggle μετά απο 335.000χλμ πήγα και έφτιαξα εξάτμιση απο καταλύτη και πίσω σε μαμά διάμετρο,για το λόγο,ότι δεν θα προβώ σε άλλες βελτιώσεις πέρα απο την KN χοάνη που φοράω..

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ότι χαμηλομεσαίες το αμάξι ''ξύπνησε'' και απο Δευτέρα που θα πάει στο μηχάνικο για κάποιες άλλες αλλαγές θα μπεί και χταποδοκαταλύτης.

Ορίστε και μερικές φώτο:


























Και Δευτέτα θα μπεί αυτός ο χταποδοκαταλύτης:


Περισσότερες εντυπώσεις απο βδομάδα  ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μεγειές φιλαράκι....καλα πατήματα.....
Μετά από.τόσα χιλιόμετρα την άλλαξες αφού σκούριασε....χαχαχα
Προετοιμάζεσε να πάρεις.την θέση της πρώην σαυρίτσας μου στην έκθεση....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread