Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
arkas said:
εγω πριν φυγω θα του κατεβαζα κανενα καθρεφτη ετσι για να με θυμαται

Το σκέφτηκα αλλά αφενός δεν θέλω να ενεργώ έτσι μιας και όπως είπα αν με έπερνε και μιλούσε όμορφα θα τελείωνε εκεί αφετέρου αν με έβλεπε να του το σπάω από θύμα θα γινόμουν θύτης ;)
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Οπως ανεφεραν και οι υπολοιποι το καλυτερο θα ταν να κατεγραφε το περιστατικο η τροχαια και επι τοπου την ασφαλιστικη σου. Καλο θα ταν ,γνωμη μου, εκτος του να μιλησεις με το νομικο τμημα της ασφαλιστικης σου να επικοινωνησεις με το αρμοδιο τμημα τροχαιας της περιοχης αν θες να το τρεξεις παραπανω και να ρωτησεις για καταθεσης μηνυσης για" φθορα ξενης περιουσιας" επισυναπτοντας και τις φωτογραφιες.Θα στο προτεινα να επικοινωνησεις και θα σου πουνε τι μπορει να κανεις.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
πληροφοριακα , 100 ευρω ειναι το παραβολο της μηνυσης.
ειναι η ζημια σου μεγαλυτερη?
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Όπως το δεις:
1) Ίσως με λίγη προσπάθεια, καλή αλοιφή και στραβά μάτια να φτιάχνεται...
2) Βάψιμο προφυλακτήρα θέλω 200€ περίπου

Είμαι διατεθιμένος να πληρώσω τα 100€ απλά για να τον κυνηγήσω μέχρι να πατήσει μαύρο χίονι.
Αν πάλι έχει κάνει την μ@λ... να είναι ανασφάλιστος θα περάσουμε όμορφα.....

Σόρυ για το ύφος αλλά το αμάξι γ@μ^θ#κα να το βάψω και δεν θέλω το παραμικρό....
Στην θέση του θα έπερνα τηλ, γι αυτό την πληρώνω την ασφάλεια στο τέλος!
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
+1 να τον κυνηγήσεις. Αν τους κυνηγάγαν όλοι θα ήταν λιγότερα αυτά τα ζώα . Ο καθένας χαλάει τα λεφτά του εκεί που θέλει και δεν έχει κανένας το δικαίωμα να του τα καταστρέφει. Ο τυπάκος αυτός μπορεί να έχει στην πένα το σπίτι του... Θα ήταν το ίδιο να του έβαζες φωτιά στο καλό περσικό χαλί που θα έχει στο σαλόνι..
Εγώ παρακαλάω να βρω ένα τέτοιο ζώο να μου φτιάξει τον εμπρός προφυλακτήρα και εσύ που το έχεις θα το αφήσεις?
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
update.....
Αφού έδωσα το απαραίτητο χρονικό περιθώριο μπας και φιλοτιμηθεί και με πάρει τηλ. σήμερα το πρωί πήγα στην τροχαία. Τους εξηγώ το συμβάν και δείχνω τις φωτό. Όπως αναφέρθηκε, κακώς δεν πήρα τηλ επί τόπου να έρθουν να καταγράψουν το συμβάν(μου το είπαν και οι ίδιοι και ο ασφαλιστής μου). Μου βρίσκουν τα στοιχεία της ιδιοκτήτριας και εδώ αρχίζουν τα ωραία....
Ανασφάλιστο το ΙΧ μου λέει ο αστυνόμος και γελάει πονηρά(όταν είδε τις φωτό και του είπα ότι το έβαψα ολική αρχίσαμε να μιλάμε για το σταρλετ, τί του έκανα κλπ - ήταν δικός μας και αυτός).
Μου δίνει τα στοιχεία της και μου λένε πήγαινε στον ασφαλιστή σου μιλάτε και αν δεν βγάλεις άκρη έλα από εδώ πάλι...
Πάω στον ασφαλιστή, του λέω το ιστορικό και μου λέει 3σενάρια:
1) το φτιάχνει η ασφαλιστική μου(υλικές ζημιές από ανασφάλιστο) και μετά η ασφαλιστική κυνηγάει την ανασφάλιστη(θα πληρώσει τον κούκο αηδόνι)....
2) βρίσκουμε το τηλ της, την ενημερώνουμε και μας φτιάχνει το αμάξι με μετρητά(no way της λέω....έχει τσιγκουνευτεί 100€/εξάμηνο σιγά μην δώσει 200€ για ξένο αμάξι)
3) βρίσκουμε το τηλ της, την ενημερώνουμε, κάνει ασφάλεια και έπειτα δήλωση

Φεύγω από το γραφείο και είμαι για το Νο1.
Ύστερα από 5λεπτά με παίρνει ο ασφαλιστής και μου λέει "έχω ασφαλίσει έναν συγγενή της. Τον πήρα τηλ και του εξήγησα και είπε θα την ενημερώσει και θα με πάρει τηλ."
Περιμένω λοιπόν και ύστερα από 5λεπτά βλέπω κλήση από σταθερό της Λιβαδειάς. Το σηκώνω:
-Παρακαλώ?
-Έλα δημήτρη είμαι η Ρούλα με το αυτοκίνητο που μεχτύπησες!.
-Ποιος ήρθε?!@#$%. Δεν κατάλαβα?
-Τί έγινε μου λέει?
-Όπα να τα πάρουμε από την αρχή! Είχες παρκάρει εκεί με το saxo μπλα μπλα μπλα?
-Ναι γιατί?
-Το σημείωμα το είδες που σου είχα αφήσει?
-Ναί γιατί?
-Το ότι με είχες ακουμπήσει-κλείσει-γ@μ..σει το είδες?(αρχίζω να υψώνω τόνο φωνής)
-Ναι! Σου έκανα ζημιά?
-Τηλέφωνο γιατί δεν πήρες?
-.........(σιωπή)
-Περίμενα σαν μαλάκας 30λεπτά να ξεπαρκάρει ο μπροστά για να πάω να πάρω τον υιο μου από το σχολείο και όταν μπόρεσα να φύγω είδα ότι με έχεις γρατζουνίσει...κλπ...κλπ(ο τόνος ανεβαίνει κι άλλο)
-.........(σιωπή)
-Αλλά προφανώς δεν με πήρες γιατί δεν έχεις ασφάλεια, ε?
-.........(σιωπή)
-Σήμερα πήγα στην αστυνομία, τους ενημέρωσα, μου έδωσαν τα στοιχεία σου, ξέρουν ότι είσαι ανασφάλιστη και θα δω τί θα κάνω.....Αν με είχες πάρει τηλ και μιλούσες όμορφα θα έληγε εκεί αλλά βλέπω θες να βγεις και από επάνω(αρχίζω να ψιλογελάω και να ειρωνεύομαι). Θα το φτιάξω το αμάξι μου αλλά θα σε κυνηγήσει η ασφαλιστική μου. Ετοιμάσου για κανένα 2.000€ μαζί με το πρόστιμο της αστυνομίας....(σταματάω να μιλάω...)
-Συγνώμη, συγνώμη έχεις χίλια δίκια. Σου ζητάω συγνώμη έστω και καθυστερημένα. Σε παρακαλώ τί άλλο μπορούμε να κάνουμε.

Της προτείνω το 3 και συνεχίζουμε. Με έχει πάρει 10τηλέφωνα από τότε. Μέχρι το τέλος της βδομάδας θα είμαι οκ λογικά.

Δεν είμαι άνθρωπος που θα κρατήσει κακία και θέλει το κακό του άλλου. Είναι και δύσκολες οι εποχές για κερατιάτικα να πληρώνεις και την λυπήθηκα.
Απλά πως γίνεται να κυκλοφορείς ανασφάλιστος? Δεν φοβάσαι? Σου πέφτει ένα παιδάκι πάνω σου και ας φταίει! Τί κάνεις? Ούτε να το σκέφτομαι δεν μπορώ!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχω να πω κάτι άλλο, με κάλυψες...
Όσον αφορά αυτό με τα ανασφάλιστα, κι εγώ την ίδια απορία έχω. Πες, χτύπα ξύλο, ότι κάνεις λαμαρινοζημιά, ας πάει στο καλό. Αν υπάρξει πρόβλημα με ανθρώπινη ζωή, τότε τι κάνεις;;;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
περαστικα και να μην εχεις αλλα τετοια. μου θυμιζει δικια μου περιπτωση. παω στο αυτοκινητο να μπαινω μεσα και μεχρι να βαλω κατι χαρτια στο ντουλαπακι παρκαρει σκουτερακι πισω μου κολλητα. ασυναισθητα οπισθεν και κατω το σκουτερακι με τον τυπο που το εβαλε να ειναι 2 μετρα μακρια. κατεβενω μου λεει δεν εγινε τπτ απλα εσπασε η μανετα του φρενου. ενταξει του λεω για αυτο πληρωνω ασφαλεια για να επισκευαζει τις ζημιες που κανω. η απαντηση του ειναι δεν εχω ασφαλεια. μου ζηταει και 20 ευρω να το φτιαξει.
και απλα του ειπα να παει να βγαλει ασφαλεια και να με παρει τηλ να το τακτοποιησουμε μεσω τις ασφαλιστικες. ουτε τηλ δεν με πηρε. τυχαιο δεν νομιζω
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Πας φυλακη Κωστα.....
Νομιζω το προστιμο ειναι 400€ για ανασφαλιστο οχημα. Πρεπει να τριπλασιαστει. Μονο αν πονεσει η τσεπη του ελληνα βαζει μυαλο αλλιως δεν καταλαβαινει...

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1444763632[/time]
Αν κανει το λαθος και δεν με παρει την εχει βαψει. Θα το παιξω τρελα και εγω και οπου βγει. Εκανα γαιδουρινη υπομονη....
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Επειδή λένε η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται!
Ύστερα από κάποια μικροαπρόοπτα με τα πιστσιρίκια το πρωί φεύγει γρήγορα η γυναίκα μου για την δουλειά αργοπορημένη. Τρακάρει μία γειτόνισσα πάνω στην φούρια της - απροσεξία της...
Σπασμένος πίσω προφυλακτήρας για το ford. (εγκεφαλικό Νο1)
Εννοείται κάναμε δήλωση στην κυρία για να φτιάξει το δικό της.
Πριν μισή ώρα πάω να ξεπαρκάρω το στάρλετ και με έχουν χτυπήσει στον εμπρός προφυλακτήρα. (εγκεφαλικό Νο2)
Γδάρσιμο από άκρη σε άκρη, και σπάσιμο το χρώμα από την πίεση σε διάφορα σημεία.
Υ.Γ. 1 Ακόμα δεν έχω φτιάξει το στάρλετ πίσω, ανοίξαμε δουλειές και μπροστά!
Υ.Γ. 2 Την επόμενη φορά που θα δω άνθρωπο να ξεπαρκάρει και να ακουμπάει παρκαρισμένο θα χειροδικήσω. Δεν υπάρχει περίπτωση.
Υ.Γ. 3 Με βλέπω να βάζω κάμερες και στα δύο όπως οι Ρώσσοι.
Υ.Γ. 4 Κανένα παππά στο club έχουμε για web ξεμάτιασμα?
Υ.Γ. 5 Η μέρα δεν έχει τελειώσει ακόμη οπότε stay tuned για συνέχεια....
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
ετσι οπως ειμαστε ολοι πυροβολημενοι και μη χειροτερα.ψυχραιμια.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Φίλε tabas η μέρα είναι.... χθές ήμουν στο φανάρι στον κεντρικό του περιστεριού και όπως ειμαί σταματημένος νιώθω ένα δυνατό γκαπ  και φεύγει το αμάξι μου μπροστά (όπως παθαίναμε στην αρχή σαν νέοι οδηγοί που μας έσβηνε επειδη αφήναμε απότομα τον συμπλέκτη) σκέφτομαι απο μέσα μου  τι έκανα και τότε πέρνω πρέφα οτι με τράκαραν βγαίνω έξω και βλέπω οτι έσκασε απο πίσω μου ένας γέρος ο οποίος έκανε τον αδιάφορο, του ανοίγω την πόρτα και του λεώ βγές και παρε την ασφαλιστική σου να κάνεις δήλωση (το δικό μου δεν έπαθε τίποτα μονο στην ένωση με το πλαστικό πέταξε μια κουκιδίτσα χρώμα που δεν το βλέπεις εύκολα) και ξεκιναέι να κλαίει και να μου λεει συγνωμη συγνωμη δεν έπαθε τιποτα το αμάξι σου και οτι αυτός δεν έχει ουτε δίπλωμα ουτε ασφάλεια....
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Σήμερα διαπίστωσα πως κάποιος λιμπίστηκε το πίσω καπάκι απο το γυαλοκαθαριστήρα μου. Αυτό που καλύπτει τη βίδα. Δυστυχώς δεν υπάρχει σαν μεμονωμένο ανταλλακτικό και πρέπει να αγοράσω καινούργιο ολόκληρο. Η τιμή του είναι 32 €. Βρήκα όμως αυτόν εδώ απο το ebay. Τί λέτε και σείς ; Θα κάνει στο δικό μου, σωστά ;
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ναι απο οτι βλεπω κάνει δεν θα εχεις πρόβλημα γράφει οτι ειναι και για mk6/7.
 

Spel

New member
Dec 25, 2013
68
0
0
35
Αθήνα
Καλημερα σε ολους!!! Χθες καθως ειχα παει στη δουλεια και παρκαρισμενος κανονικα με κερασε μια ωραια λακουβα ενας νταλικιερης... Ολο το σημειο πανω απο τη πισω αριστερα ροδα μπηκε μεσα + μια ομορφη γρατζουνια απο πισω μεχρι το μπροστα φτερο... Ευτυχως ειχα παρκαρει ακριβως εξω απο τη δουλεια και τον ειδα ο ανθρωπος κυριος μου εκανε δηλωση βεβαια φοβαμαι μην εχει χτυπησει κ τπτ απο τον αξονα η τη πισω ροδα γιατι ακουγα περιεργο θορυβο προς τα κει καθως γυριζα σπιτι.... Τωρα απλα μαλλον θα πρεπει να κανω υπομονη για να φτιαχτει χωρις παλι να ξερω πως θα γινει... Το θετικο ειναι πως η δηλωση που εκανε με καλυπτει πληρως και πως με το θεριο για νταλικα που ειχε δεν με κατεστρεψε....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread