Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
scorpion said:
τον τελευταίο καιρό ακούω ένα τσι τσικ ( κάπως έτσι ) όταν βάζω μπροστά το αμάξι και είναι κρύο,το έψαξα να βρω από που έρχεται και είναι από την εξάτμιση
Ο καταλύτης δεν νομίζω να έχει θέμα,αφού θα άναβε και το check engine
Παίζει να έχει χαλάσει το σπιραλ? και αν είναι το σπιραλ από τι χαλάει?

Νικολα νομιζω οτι πηρες την απαντηση σου  ok234 ok234 ok234
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Iακωβε κανε μια βολτα σε καποιο εξατμησαδικο να στο σηκωσει να δεις τι ειναι!!μπορει να ειναι απλα μια ελαστικος συνδεσμος και να ακουμπαει επανω στην θερμοασπιδα η εξατμηση,κοστος 5-10 € και τελος....
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Σήμερα παρατήρησα ότι υπάρχει ένα μικρό μεν αλλά ενοχλητικό δε τρίξιμο κάπου αριστερά μπροστά από το τιμόνι.Δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είναι από το ταμπλό ή το τζάμι,καμία ιδέα?Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Φίλε μου δυστυχώς τέτοιου είδους προβλήματα – βλάβες δεν μπορούν να λυθούν από το πληκτρολόγιο. Είναι πολύ δύσκολο να κάνουμε την διάγνωση με την περιγραφή που έδωσες!

Προσπάθησε να δώσεις όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς για τον ήχο που ακούς μήπως και βγει κάτι!!!

Σαν τι μοιάζει..μοιάζει σαν κτύπος, γδάρσιμο, τριγμός, το κάνει σε συγκεκριμένες στροφές, το κάνει πάντα, το κάνει και με σβηστό τον κινητήρα κλπ.
Σε πιο σημείο τις καμπίνας? Στο τιμόνι αριστερά κάτω , στον αεραγωγό, στην κολώνα του τιμονιού, όταν πατάς συμπλέκτη κλπ.



@Φαντάζομαι πως πείρες μια ιδέα στο πως να κινηθείς ώστε να περιγράψεις το πρόβλημα σου μέσο Η/Υ ;D
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Το παρατήρησα στην Εθνική ότι μου το έκανε,δεν πήγαινα πάνω από 100!(Σε μικρές ταχύτητες δεν μου το κάνει,τουλάχιστον δεν ακούω εγώ κάτι).Ο θόρυβος ήταν σαν μικρό τρίξιμο και δεν ακουγόταν πολύ δυνατά,για να καταφέρω να τον ακούσω καθαρά έκλεισα την μουσική στο αυτοκίνητο.Δεν μπόρεσα να εντοπίσω με σιγουριά την εστία του θορύβου,πρέπει να ήταν πάνω αριστερά στο ταμπλό κοντά στο τζάμι του παρμπρίζ.Δεν ερχόταν σίγουρα ο ήχος από την κολόνα.Αυτά
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Μπορει να ειναι το πλαστικο καλυμα πανω απο το κοντερ.Εμενα αυτο ετριζε καποιες φορες και μετα απο μερικες καρπαζιες ηρθε στα ισα του.Μην πολυ ασχολεισαι με τετοιους θορυβους αν δεν ειναι εντονοι και πολυ ενοχλητικοι.Γενικα στα mk6 ακουγονται διαφορα μεσα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
pitbull said:
Μπορει να ειναι το πλαστικο καλυμα πανω απο το κοντερ.Εμενα αυτο ετριζε καποιες φορες και μετα απο μερικες καρπαζιες ηρθε στα ισα του.Μην πολυ ασχολεισαι με τετοιους θορυβους αν δεν ειναι εντονοι και πολυ ενοχλητικοι.Γενικα στα mk6 ακουγονται διαφορα μεσα.
Για αυτό το ξεφορτώθηκες το δικό σου και είπες να πάρεις ένα αμάξι της προκοπής. Προκοπή το λέμε τώρα αλλά τέλος πάντων με αυτό το χρώμα μονίμος ελλείψεις θα έχει και ψυχολογικά το κακόμοιρο giggle giggle
 
Feb 3, 2013
31
0
0
34
Αμαλιάδα
Καλησπερα εδω και μερικες μερες στην δεξια μπροστινη πλευρα του αυτοκινητου  καπου κοντα στο συστημα του τροχου ακουγεται ενα περιεργο μεταλικο τριξιμο σαν κατι να εχει στεγνωσει και να παραπονιεται με την παραμικρη ανωμαλια του δρομου .Εχω την εντυπωση οτι αρχισε μετα απο καποια γερη γουβα που με ξεγελασε. τι μπορει να ειναι? ::)
 
Feb 3, 2013
31
0
0
34
Αμαλιάδα
οταν εχει βαρεσει ντιζακια δεν κανει κρακ κρακ καθε φορα που πεφτεις σε γουβα η σε ανωμαλια του δρομου? Εμενα κανει ενα τριξιμο ( θα φερω ενα αστειο παραδειγμα για να καταλαβετε για τι ηχο μιλαμε. πως τριζει μια καρεκλα γραφειου οταν εχουν ξεσφιξει βιδες η εχει χαλασει το ελατηριο της κατι παραπλησιο ακουω εγω)θα το κοιταξω απο δευτερα σιγουρα να δω τι παιζει... απλα ηθελα να ειμαι λιγο προηδεασμενος για το τι παιζει καθως σημερα για να βγαλουν λεφτα σου λενε τα απιστευτα
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
κοιταξε μηπως εχει φυγει καποιο κουμπωμα απο κανα θολο κανα λαμακι,κοιταξε και την διακοσμιτικη ταπα της ζαντας αν ειναι σταθερη !!!
 
Feb 3, 2013
31
0
0
34
Αμαλιάδα
μα ειναι μεταλικος θορυβος τριξιματος και ακουγεται κ μεσα στο αυτοκινητο οταν οδηγας ξεκαθαρα οι θολοι το ελατηριο και γενικα αποτι κοιταξα ειναι ολα καλα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτά που έγραψε ο vassos είναι πιθανά. Χαζό αλλά προκαλεί τριξίματα επίσης, τα μπουλόνια (έχουν κάλυμμα, δεν είναι όλο μέταλλο).
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Καλησπέρα παιδιά...Χθές το βραδάκι που ξεκίνησα με κατι φίλους για ξάνθη εκεί που ξεκινάω ακουω ενα σφύριγμα στο πάτημα του συμπλέκτη αλλα και όταν έβαζα ταχύτητα και ήμουν σε πορεία ακουγόταν ελαφρώς...Άνοιξα το καπό κάποια στιγμή και άκουγα το σφύριγμα και με απλό πατημα του γκαζιού στο σημείο που ειναι το εξωτερικό ρουλεμάν.. :( .  Έχει κανείς καμια ιδέα τι μπορεί να είναι?? Ευχαριστώ...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σταματημένο το αυτοκίνητο, με νεκρά και πατώντας γκάζι άκουγες ένα σφύριγμα; Αν είναι έτσι, μπορεί να έχεις πολλές αιτίες. Ιμάντες (εξωτερικοί) για αρχή, το ρουλεμάν του δυναμό, το ρουλεμάν του συμπλέκτη κλπ.
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Όταν πατάω το πεντάλ του φρένου και μετά το αφήνω ακούγεται ένας ήχος σαν 'ουπ' και μετά σταματάει.Τα υγρά στο δοχειάκι είναι στα κανονικά όρια δεν έχει απώλεια.  Υπάρχει φθορά στο σύστημα ;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread