Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γιατί; Δε χαλάνε ποτέ αυτά; Ακόμα και μετά από 8 χρόνια και 90000 φεύγα χιλιόμετρα;
 
Δεν εχει σημασια ποσα χιλιομετρα εχει κανει. Εχω τονισει παλιοτερα πως ειναι ελλατωματικη η κατασκευη των πισω ταμπουρων  κ εχουν πολλα αδυνατα σημεια . Ποτε δεν ξερεις ποτε θα χαλάσουν! Καλο ειναι να αλλάζετε ένα ανταλλακτικό την φορά για να εντοπίζεται καλυτερα που υπήρχε η βλάβη. Μπορει το ανταλλακτικο να μην ειχε προβλημα κ να αντεχε πολυ παραπάνω απο το νεο ανταλλακτικο που βάλαμε εμεις επάνω και το αλλάξαμε καθαρα για προληπτικους λογους . Ειναι γνωστο το προβλημα με το ρουλεμαν στο ημιαξονιο ..οπως ειναι γνωστο κ το προβλημα με τα πισω ρουλεμαν σε φιεστα κ φοκους (που ειναι ιδια) σε καθε επισημη αντιπροσωπεια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tα πίσω άκρα με τα δισκόφρενα (focus I, fiesta ST), βγάζουν εξίσου συχνά προβλήματα με τα ρουλεμάν; Τι λέει η εμπειρία σας;
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
turbomaniac said:
προεδρε μαλλον τσαμπα τ΄αλλάξανε τα πίσω...

αλεξ δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θορυβο εκαναν οι πισω τροχοι μολις το αμαξι ανεβηκε ανεβατοριο και γυρισαμε με το χερι τους τροχους....
 
kostg said:
Tα πίσω άκρα με τα δισκόφρενα (focus I, fiesta ST), βγάζουν εξίσου συχνά προβλήματα με τα ρουλεμάν; Τι λέει η εμπειρία σας;
Το ιδιο πραγμα ειναι Κωστα. ..ιδια ρουλεμαν φορανε κ τις περισσοτερες φορες χαλαει το εσωτερικο ρουλεμαν!
οσο αναφορα τον θορυβο που εκαναν στον Πετρο ειναι γιατι εχουν λιγο γρασο απο την μανα τους κ στεγνωνουν. Ειναι κλειστου τυπου κ ετσι η μονη λυση ειναι η αλλαγη
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
mk1 Stelios said:
ιδια ρουλεμαν φορανε κ τις περισσοτερες φορες χαλαει το εσωτερικο ρουλεμαν!
Ναι έχουν ένα θεματάκι τα fiesta, focus με τα πίσω ρουλεμάν (αν έχουν ταμπούρο).Κολλάνε για τα καλά μερικές φορές και ούτε το ταμπούρο δεν βγαίνει...Η λύση είναι να λύσεις όλο το ακρο από την πίσω πλευρά!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
proedros said:
αλεξ δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θορυβο εκαναν οι πισω τροχοι μολις το αμαξι ανεβηκε ανεβατοριο και γυρισαμε με το χερι τους τροχους....

ακυρο, τότε. Αλλα πάλι, παράξενη ζημιά για τα χιλιομετρα που έχεις....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mk1 Stelios said:
...δεν ειναι καθολου παραξενη Θειο!! Εχω αλλάξει εγω σε φιεστα 2007 με 70.000χλμ

γιατί χαλάνε? Μήπως παιρνει νερό απο πουθενά?
 
Απλα το ολο συστημα δεν εχει μελετηθει καλα με αποτελεσμα να χαλαει το ρουλεμαν λογο του οτι ρινισματα μεταλλου απο τα καταλοιπα του φρεναρισματος περνανε την τσιμουχα κ μπαινουν
μέσα στο ρουλεμαν μαζι με την βοηθεια νερου οταν περναει το αμαξι απο "λιμνες" ..για αυτο κ χαλαει παντα το εσωτερικο ρουλεμαν, που κανονικα θα επρεπε να χαλαει το εξωτερικο (παντα για τους πισω τροχους μιλαω)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mk1 Stelios said:
Απλα το ολο συστημα δεν εχει μελετηθει καλα με αποτελεσμα να χαλαει το ρουλεμαν λογο του οτι ρινισματα μεταλλου απο τα καταλοιπα του φρεναρισματος περνανε την τσιμουχα κ μπαινουν
μέσα στο ρουλεμαν μαζι με την βοηθεια νερου οταν περναει το αμαξι απο "λιμνες" ..για αυτο κ χαλαει παντα το εσωτερικο ρουλεμαν, που κανονικα θα επρεπε να χαλαει το εξωτερικο (παντα για τους πισω τροχους μιλαω)


Αμα το τιγκάρεις στο κοκκινο αδιάβροχο γράσο εξξωτερικά, θα κάνεις τίποτα?
 

kas

Rookie
Σεπτ. 27, 2010
34
0
0
33
Aθηνα
Δεν ξερω αμα το εκανε απο την αρχη ή απο την στιγμη που εβαλα την χοανη και μετα..παντως εδω καιρο στις 3000(μεχρι 3500) στροφες σταθερα μου ακουγετε απο την μηχανη ενας περιεργος θορυβος(ενα ''μουγκριτο'') και δεν μπορω να το καταλαβω τι παιζει..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kas said:
Δεν ξερω αμα το εκανε απο την αρχη ή απο την στιγμη που εβαλα την χοανη και μετα..παντως εδω καιρο στις 3000(μεχρι 3500) στροφες σταθερα μου ακουγετε απο την μηχανη ενας περιεργος θορυβος(ενα ''μουγκριτο'') και δεν μπορω να το καταλαβω τι παιζει..
είναι από την αλουμινένια σωλήνα που έχεις,το ίδιο έχω και εγώ αλλα από την πολλαπλή
 

kas

Rookie
Σεπτ. 27, 2010
34
0
0
33
Aθηνα
σιγουρα ειναι απο αυτο..??σαν να ερχετε απο κινητηρα μου φαινεται..θα το δοκιμασω αυριο παλι..μου σπαει πολυ τα νευρα..
(Υ.Γ οχι δεν ειμαι καθολου ψειρας  :D  :D )
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kas said:
σιγουρα ειναι απο αυτο..??σαν να ερχετε απο κινητηρα μου φαινεται..θα το δοκιμασω αυριο παλι..μου σπαει πολυ τα νευρα..
(Υ.Γ οχι δεν ειμαι καθολου ψειρας  :D  :D )
εμένα αντιθέτως με τρελαίνει και βάζω το χέρι μετά στην τσέπη για να πληρώσω την βενζίνη ;) ;)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
χθες αλλαξα μπαρακια ζαμφορ.το γνωστο προβλημα ομως δυστυχως δεν σταματησε...δεν μπρορω να βρω με τιποτα τι φταιει.. Πλεον τα μονο που δεν εχουν αλλαχτει ειναι top mount και silent block
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
proedros said:
...Πλεον τα μονο που δεν εχουν αλλαχτει ειναι top mount και silent block

Kαι τα αμορτισέρ σου που είναι κούτσουρα...
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
δεν φταιει το αμορτισερ,αυτο το κανει το τελευταιο εξαμηνο,τα αμορτησερ τα εχω πανω απο 3 χρονια και στην αρχικη δεν εκανε κιχ..
 

spartan21

New member
Mar 30, 2011
66
0
0
35
ΜΕΝΙΔΙ
ρε παιδια εγω παρατηρησα κατι περιεργο οταν παταω τερμα το γκαζι ακουγετε ενας θορυβος κοντα στον συμπλεκτη νομιζω τι μπορει να ειναι?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread