Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Τον τελευαταιο καιρο οταν πεφτω σε καμια μικρη λακουβιτσα ακουγεται ενα μεταλλικος
ηχος απο τα ψαλιδια νομιζω.Δεν πιστευω οτι ειναι η αναρτηση οταν τερματιζει γιατι το κανει μονο
σε μικρες λακουβες ενω αν ειναι λιγο πιο μεγαλη δεν το κανει.(αυτο ειναι το περιεργο)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
Τον τελευαταιο καιρο οταν πεφτω σε καμια μικρη λακουβιτσα ακουγεται ενα μεταλλικος
ηχος απο τα ψαλιδια νομιζω.Δεν πιστευω οτι ειναι η αναρτηση οταν τερματιζει γιατι το κανει μονο
σε μικρες λακουβες ενω αν ειναι λιγο πιο μεγαλη δεν το κανει.(αυτο ειναι το περιεργο)

Μηπως έχει σκιστεί καμια φούσκα?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
γινε πιο συγκεκριμενος,τι εννοεις?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
γινε πιο συγκεκριμενος,τι εννοεις?

φουσκα απο το ημιαξόνιο. Κοιτα το απο κάτω και δες αν  έχει τρέξει καθόλου γράσο απο την πλαστική φούσκα του ημιαξονίου.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
τσιμουχα εννοεις?την ειχα αλλαξει απλα μου την στερεωσανε με δεματικο εχει
μια μικρη διαρροη.

αυτο ειναι λες?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
τσιμουχα εννοεις?την ειχα αλλαξει απλα μου την στερεωσανε με δεματικο εχει
μια μικρη διαρροη.

αυτο ειναι λες?

Διαροή μάυρου γράσου?

Αυτο δεν πρεπει να έχει καθόλου διαρροη. Να πας εκεί που στο βάλανε να τους το δείξεις... Και μη σε χρεωσουν

Αν δεν κάνω λάθος εκεί δεν μπαίνουν πλαστικά δεματικά, αλλα μόνο οι μεταλικοί κολιέδες της μάνας του ή μεταλικοί κολιέδες εμπορίου σαν αυτούς που βάζουνε στα κολάρα σιλικόνης...


Αν είναι όντως αυτό είμαι πολύ κολόφαρδος.....
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Τα tie wraps ειναι για τα DIY, απο τα συνεργεια πρεπει να απαιτουμε σωστη δουλεια αφου πληρωνουμε..

Οι κλασσικες αιτιες για μεταλλικους-κουφιους θορυβους σε λακουβες ειναι:

1)ζαμφορακια
2)σινεμπλοκ (καλυτερα να το λεμε ελαστικοι συνδεσμοι)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
τα μπαρακια που λεμε τι ειναι?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Τα tie wraps ειναι για τα DIY, απο τα συνεργεια πρεπει να απαιτουμε σωστη δουλεια αφου πληρωνουμε..

Οι κλασσικες αιτιες για μεταλλικους-κουφιους θορυβους σε λακουβες ειναι:

1)ζαμφορακια
2)σινεμπλοκ (καλυτερα να το λεμε ελαστικοι συνδεσμοι)

Ναι ρε συ αλλα σου λεει οτι έχει διαρροη απο την φούσκα και ξερεις οτι αν δεν έχει πολύ γράσο εκεί βαράει στις λακούβες....


southern said:
τα μπαρακια που λεμε τι ειναι?

Στο καζίνο, τα φρουτάκια... :)

Μήπως εννοείς τα ακρο-μπαράκια?
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
southern said:
τα μπαρακια που λεμε τι ειναι?

Τα ζαμφορακια.. Ακρομπαρα αντιστρεπτικης δηλαδη... Ενωνουν το ψαλιδι με την αντιστρεπτικη.. Συνηθως σκανε οι φουσκιτσες τους και χαλανε τον κοσμο..

Απο γρασο δε νομιζω να ειναι, ποσο να χασει?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μετα το τρακαρισμα ακουω ενα περιεργο θορυβο που δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.
σε ανυφορικο δρομο οταν παω να ξεκινησω και πατωντας λιγο παραπανω γκαζι ακουγεται
ενα βουητο (οταν αποσυμπλεκταρω και αρχιζει και κινειται) που νομιζω ερχεται απο το πατωμα κοντα στο μοτερ και οχι απο τον πισω προφυλαχτηρα που αρχηκα νομιζα οτι ερχοταν.

καμια ιδεα?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
sold....

πριν τον καταλυτη εχει ενα λαστιχακι που κραταει την εξατμιση.αυτο το μαραφετι βρισκει πανω
στην γεφυρα και κανει φασαρια...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
sold....

πριν τον καταλυτη εχει ενα λαστιχακι που κραταει την εξατμιση.αυτο το μαραφετι βρισκει πανω
στην γεφυρα και κανει φασαρια...



ΧΧΑΧΑΧΑ και μενα βρίσκει συνέχεια η εξατμιση στην γεφυρα. δεν είναι τίποτα...

Ειδικά στην αλλαγή κάνει ένα "ΜΠΑΑΑΜ" πολύ δυνατό απο το κλώτσημα του μοτερ. Πρέπει να το φτιάξω όμως γιατι θα ραγίσει κανένα downpipe...
 

kamprior

Rookie
Σεπτ. 21, 2010
23
0
0
37
Καβάλα
αμα σκιστει η φυσούνα(αυτο το πλαστικο κάλυμα τέλος πάντων) και αρχίσει και χάνει γράσα ο μπιλιοφόρος ή μπιλιαδόρος ή δεν ξέρω πως αλλιώς τον λένε αυτο το ρουλεμαν που δίνει την κίνη στον τροχο, τότε στεγνώνει και περνει και νερά μέσα και φθείρετε και κάνει κενά και πέρα απ τις λακούβες οταν κόβεις τέρμα το τιμόνι ακούγετε ένα κρακ κρακ κρακ κρακ συνεχόμενο μέχρι να ισιώσεις. εγώ μετά απο τρία χρόνια που το κανε τον άλλαξα γιατί στην φορντ μου λέγαν οτι θέλει αλλαγή όλο το ημιαξόνιο(300-350 ευρώ), ώσσπου τελικά βρήκα στο εμπόριο σκέτο μπιλιοφόρο(60 ευρώ) και τον άλλαξα και όλα μια χαρά. ρωτάτε που και που κανα μαστορα έξω μην εμπιστεύεστε στα πάντα την αντιπροσωπεία.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
southern said:
μετα το τρακαρισμα ακουω ενα περιεργο θορυβο που δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.
σε ανυφορικο δρομο οταν παω να ξεκινησω και πατωντας λιγο παραπανω γκαζι ακουγεται
ενα βουητο (οταν αποσυμπλεκταρω και αρχιζει και κινειται) που νομιζω ερχεται απο το πατωμα κοντα στο μοτερ και οχι απο τον πισω προφυλαχτηρα που αρχηκα νομιζα οτι ερχοταν.

καμια ιδεα?
southern said:
sold....

πριν τον καταλυτη εχει ενα λαστιχακι που κραταει την εξατμιση.αυτο το μαραφετι βρισκει πανω
στην γεφυρα και κανει φασαρια...

Τελικα το προβλημα δεν εχει λυθει...Εκτος απο την πρωτη ταχυτητα σημερα μου το εκανε και με δευτερα σε ανυφορικο δρομο με τερμα γκαζι.Με λιγα λογια μου το κανει οταν ξεκιναω με πολλες στροφες αφηνοντας αποτομα συμπλεκτη.Ο θορυβος ειναι μεταλλικος και τον καταλαβαινω κατω απο τα ποδια μου,κοντα στο σασμαν καπου..Υπαρχει περιπτωση να ειναι καμια βαση? Η καμια γεφυρα και να κοπαναει?  :mad:
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
Τελικα το προβλημα δεν εχει λυθει...Εκτος απο την πρωτη ταχυτητα σημερα μου το εκανε και με δευτερα σε ανυφορικο δρομο με τερμα γκαζι.Με λιγα λογια μου το κανει οταν ξεκιναω με πολλες στροφες αφηνοντας αποτομα συμπλεκτη.Ο θορυβος ειναι μεταλλικος και τον καταλαβαινω κατω απο τα ποδια μου,κοντα στο σασμαν καπου..Υπαρχει περιπτωση να ειναι καμια βαση? Η καμια γεφυρα και να κοπαναει?  :mad:

πρεπει να το δώ.. για  να σου πώ..

Αν μπορείς σήκωσε κάπου το αμάξι (σε κανα βενζινάδικο γνωστού σου), κούνα γερά την εξάτμιση  και αν δεις οτι κουμπάει έυκολα κάπου, πάρε μια πενσα και χοντρό γαλβανιζέ σύρμα (1 χλστ διατομή τουλάχιστον) και σφίξε αντίθετα απ' όπου βλεπεις οτι ακουμπάει..

Αν δεν είναι η εξατμιση, τότε κούνα τα όλα δυνατά να δεις τι κάνει αυτό το θόρυβο. Μπορεί να ναι η βαση για το ψαλίδι, η βαση απο τον κινητήρα, κλπ.

Αν δεν βγαλεις ακρη τότε πανε σε ενα συνεργείο που εμπιστευεσαι να το κοιτάξουν...

Την φούσκα που έχανε φαντάζομαι την άλλαξες, εε? 
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
την εξατμιση την ειδαμε,την κουνησα δυνατα δεν βρισκει καπου.Ψαλιδια,βασεις κτλ που τα κοιταξαμε πριν 10 μερες ολα κομπλε.

Ποια φουσκα λες?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
την εξατμιση την ειδαμε,την κουνησα δυνατα δεν βρισκει καπου.Ψαλιδια,βασεις κτλ που τα κοιταξαμε πριν 10 μερες ολα κομπλε.

Ποια φουσκα λες?

απο το ημιαξόνιο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread