Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
spartan21 said:
ρε παιδια εγω παρατηρησα κατι περιεργο οταν παταω τερμα το γκαζι ακουγετε ενας θορυβος κοντα στον συμπλεκτη νομιζω τι μπορει να ειναι?

Τι θόρυβος; Βρίσκει κάτι;
 

spartan21

New member
Mar 30, 2011
66
0
0
35
ΜΕΝΙΔΙ
οχι δεν βρισκει κατι, κανει τακ τακ τακ τακ οταν το παταω τερμα δεν μπορω να εντοπισω που ακριβως ειναι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν και δεν είμαστε στο σωστό πίνακα (εδώ είναι για mk6) υπάρχει περίπτωση από την επιτάχυνση να χτυπάει πουθενά κανένα σωληνάκι ή καμιά φύσα που δεν είναι στερεωμένη καλά; Ίσως θα έπρεπε να δεις στο χώρο της μηχανής προς τη μεριά της καμπίνας των επιβατών. Μήπως είναι κάτω από το τιμόνι π.χ. καμιά πλακέτα του συναγερμού που δεν έχει στερεωθεί καλά και κοπανάει; Ή είναι κανένας άλλος μεταλλικός θόρυβος από το χώρο της μηχανής;
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Εδω κ κανα χρονο περιπου αν θυμαμαι καλα,οταν στριβω το τιμονι δεξια ακουγετε ενα γκουπ!ειτε ειμαι σταματημενος ειτε σε πορεια,το κανει μονο οταν το στριβω δεξια!τι παιζει να ειναι??  ::)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
billz said:
Εδω κ κανα χρονο περιπου αν θυμαμαι καλα,οταν στριβω το τιμονι δεξια ακουγετε ενα γκουπ!ειτε ειμαι σταματημενος ειτε σε πορεια,το κανει μονο οταν το στριβω δεξια!τι παιζει να ειναι??  ::)
πολλά μπορεί να είναι
εγώ πριν λίγες μέρες άκουγα μεταλλικό θόρυβο και είχαν ξεσφύξει οι βίδες από το ψαλίδι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μεταλλικό θόρυβο άκουγα κι εγώ εδώ και λίγες μέρες από το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου, σε σημείο που φοβόμουν μην ξεκολλήσει τίποτα από το χώρο της μηχανής και βρεθώ αλλού γι' αλλού. Το έκανε συνήθως όταν άλλαζα ταχύτητα, άφηνα συμπλέκτη και επιτάχυνα ή όταν έστριβα με πολλά. Τελικά το πήγα σήμερα το απόγευμα στο συνεργείο και μετά από διαγνωστική βόλτα το σηκώσαμε να δούμε τι παίζει. Το κοπάνημα προερχόταν από κομμένη βάση σασμάν η οποία και αντικαταστάθηκε με καινούρια. Κόστος 30 ευρώ (εργασία δε μου χρέωσε ο μηχανικός). Είδα πάντως διαφορά σε σχέση με πριν, δηλαδή πέραν του ότι δεν ακούγεται πλέον το κοπάνημα, τώρα στην αλλαγή ταχύτητας το αυτοκίνητο φαίνεται να "τραβάει" πιο άμεσα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
τις τελευταίες μέρες έχω το εξής θέμα
όταν ξεπαρκάρω όπου οι ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή, στρίβω το τιμόνι όλο αριστερά και πάω να ξεκινήσω νιώθω πως έχω πάθει λάστιχο αλλά δεν είναι το λάστιχο (για να βοηθήσω ακόμα φανταστείτε ότι έχετε πάθει λάστιχο που σε κάποια σημεία κατα την κύλιση την μία πιάνει το λάστιχο καλά πάνω στην ζάντα και την άλλη όχι)αυτό κάνει,έχετε κάποια ιδέα εκτός από το θέμα ημίμπαρο γιατί το δεξί ημίμπαρο θέλει αλλάγη
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό με την περιγραφή του ελαστικού δεν μπορώ να το καταλάβω. Δεν με βοηθάει καθόλου.
Δηλαδή σου τρέμει - κουνιέται εκτός τροχιάς και το αμάξι?
Δώσε κάνα άλλο παράδειγμα.

Ακούς κάτι μεταλλικό κατά το ξεκίνημα και ιδικά στο πιο απότομο ξεκίνημα ας πούμε?
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
scorpion said:
τις τελευταίες μέρες έχω το εξής θέμα
όταν ξεπαρκάρω όπου οι ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή, στρίβω το τιμόνι όλο αριστερά και πάω να ξεκινήσω νιώθω πως έχω πάθει λάστιχο αλλά δεν είναι το λάστιχο (για να βοηθήσω ακόμα φανταστείτε ότι έχετε πάθει λάστιχο που σε κάποια σημεία κατα την κύλιση την μία πιάνει το λάστιχο καλά πάνω στην ζάντα και την άλλη όχι)αυτό κάνει,έχετε κάποια ιδέα εκτός από το θέμα ημίμπαρο γιατί το δεξί ημίμπαρο θέλει αλλάγη

αυτό μου συμβαίνει και εμενα όταν πάω να ξεπαρκάρω από την πιλοτή και στρίβω το τιμόνι τέρμα αριστερά .... το κάνει κάθε φορα και είναι σαν να έχω πάθει λάστιχο η σαν να μην είναι βιδωμένη σφιχτά η ζάντα και παίζει .δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς :p
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
νίκο δεν κάνει μεταλικό θόρυβο φίλε
ούτε το ξεκινάω απότομα
κάτι σαν αυτό που λέει ο πάνος
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τι να πω… να θέλει συνεμπλόκ στα ψαλίδια και στο ξεκίνημα με κομμένους τροχούς να μετακινείτε όλο το ψαλίδι?? Αλλά και πάλι κάτι δεν μου κολλάει ::)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό και δεν έχω παρατηρήσει και κάτι περίεργο στο δικό μου ώστε να το εντοπίσω. Πάντως αυτό που γράφει ο Panos παραπάνω το παθαίνω κι εγώ σε γκαράζ που έχει πλακάκια ή βιομηχανικό τσιμέντο κάτω, δηλαδή κινείται κάπως "άτσαλα", να το πω έτσι, το αυτοκίνητο όταν το στρίβεις και όχι όπως θα έπρεπε, αλλά αυτό οφείλεται στο ότι γλιστράει κάτω (λόγω δαπέδου).
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
τις τελευταίες μέρες έχω το εξής θέμα
όταν ξεπαρκάρω όπου οι ταχύτητα είναι πολύ χαμηλή, στρίβω το τιμόνι όλο αριστερά και πάω να ξεκινήσω νιώθω πως έχω πάθει λάστιχο αλλά δεν είναι το λάστιχο (για να βοηθήσω ακόμα φανταστείτε ότι έχετε πάθει λάστιχο που σε κάποια σημεία κατα την κύλιση την μία πιάνει το λάστιχο καλά πάνω στην ζάντα και την άλλη όχι)αυτό κάνει,έχετε κάποια ιδέα εκτός από το θέμα ημίμπαρο γιατί το δεξί ημίμπαρο θέλει αλλάγη
τελικά το πρόβλημα μου είναι ημίμπαρο,άρα με την πρώτη ευκαιρία πάω για αλλαγή και θα ενημερώσω και το κόστος της όλης δουλειάς
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Επισης ενα προβλημα που αντιμετωπιζω τελευταια ειναι οτι κατα το φρεναρισμα ακουω εναν θορυβο που μαλλον προερχεται απο τον μπροστα αξονα  σαν τριβη και οσο φρεναρει το αμαξι τοσο πιο δυνατος γινεται μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του???



Αλλο ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι οταν ειναι σταματημενο το αμαξι και σε λειτουργια αμα κουνησω το τιμονι δεξια και αριστερα σε οποια θεση και να ειναι ακουω ενα τακ τακ κατω απο τα ποδια μου και ν ακουμπησει κανεις το χερι του στο πατακι νιωθει το χτυπο. Τι μπορει να σημαινει αυτο ???
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
για να καταλαβετε αν ειναι ημιμπαρο, συνηθως ελεγχετε αν έχει πολύ τζογο όταν είναι ο τροχός στον αέρα.
 
arisaltis said:
Επισης ενα προβλημα που αντιμετωπιζω τελευταια ειναι οτι κατα το φρεναρισμα ακουω εναν θορυβο που μαλλον προερχεται απο τον μπροστα αξονα  σαν τριβη και οσο φρεναρει το αμαξι τοσο πιο δυνατος γινεται μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του???



Αλλο ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι οταν ειναι σταματημενο το αμαξι και σε λειτουργια αμα κουνησω το τιμονι δεξια και αριστερα σε οποια θεση και να ειναι ακουω ενα τακ τακ κατω απο τα ποδια μου και ν ακουμπησει κανεις το χερι του στο πατακι νιωθει το χτυπο. Τι μπορει να σημαινει αυτο ???
για την πρώτη περίπτωση δες τα τακάκια και για την δεύτερη είναι ο σταυρός του τιμονιού που βρίσκεται κοντά στο πατάκι. θέλει λίγο λαδάκι με σύριγγα κ βελόνα.
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
O θόρυβος που περιγραφω δεν μοιαζει να προερχεται απο τα τακακια αλλα απο καπου αλλου και μοιζει σαν τον ηχο που κανει οταν βαζουμε μια σκληρη επιφανεια σε ενα λαστιχο και καθως φρεναρει ακουγεται ενας ηχος σαν '' σουρσιμο'' .
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
τον τελευταίο καιρό ακούω ένα τσι τσικ ( κάπως έτσι ) όταν βάζω μπροστά το αμάξι και είναι κρύο,το έψαξα να βρω από που έρχεται και είναι από την εξάτμιση
Ο καταλύτης δεν νομίζω να έχει θέμα,αφού θα άναβε και το check engine
Παίζει να έχει χαλάσει το σπιραλ? και αν είναι το σπιραλ από τι χαλάει?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
όταν κάθομαι μέσα στο αμάξι ο ήχος ακούγεται κάτω από το ταμπλο
άνοιξα το καπο και ο ήχος έρχεται στο σημείο που είναι η εξάτμιση και έσκιψα από κάτω και πάλι ακούγεται στο σημείο που κατεβαίνει η εξάτμιση για να παει πίσω

ελπίζω να έγινα κατανοητός με τον τρόπο που τα περιέγραψα


Υ.Γ. από το τρακάρισμα που είχα,έχει μετατοπιστεί όλη η εξάτμιση από την θέση της,δεν είναι στην μέση όπως είναι το λούκι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread