Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Σε φρενομετρο δεν πηγα,δεν νομιζω οτι χρειαζεται αφου η αποδοση δεν εχει τρελη διαφορα,απλα δεν κουραζονται τοσο ευκολα οπως τα ταμπουρα σε μια καταβαση πχ..
Αν δεν αλλαχτουν τα μπροστινα δεν βλεπεις διαφορα,αυτη ειναι η αληθεια..
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Παιδιά έχω ένα mk7 turbo diesel και δυστυχώς έχω και εγω ταμπουρα πίσω

Επειδη μεταφέρω πολλές φορές φορτία το να έχω σταθερό και καλο φρένο ειναι must!

Αλλα απο όσο διάβασα απο το θέμα εδω ή πρέπει να κατέβω Αθήνα ή να δώσω πάνω απο 500 ευρώ για να γίνει σωστή δουλεια; Δεν υπάρχει σωτηρία για τους βόρειο Ελλαδίτες ;
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Αν εχεις τη δυνατοτητα να ψαξεις και να τα βρεις μπορεις να το κανεις και επανω οπως το εκανα εγω. Και με μικροτερο κοστος. Θυμισε μου απο που εισαι
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
grg019 said:
Αν εχεις τη δυνατοτητα να ψαξεις και να τα βρεις μπορεις να το κανεις και επανω οπως το εκανα εγω. Και με μικροτερο κοστος. Θυμισε μου απο που εισαι

Από θεσσαλονικη είμαι, και τις καλημερες μου!! :)

Έχω άκρες να ψάξω μιας και έχω επαφή με ανάλογα άτομα το θέμα ειναι τι ακριβώς ψάχνω !
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
dimwhoo said:
Από θεσσαλονικη είμαι, και τις καλημερες μου!! :)

Έχω άκρες να ψάξω μιας και έχω επαφή με ανάλογα άτομα το θέμα ειναι τι ακριβώς ψάχνω !
Ελα σε μια συναντηση μας στη Θεσσαλονικη να στα πω στον καφε και να τα δεις live  tease .Κανε τον κοπο και διαβασε πιο πισω θα σου λυθουν οι αποριες. Σιγουρα θελεις δαγκανες και δισκους
 

fanakias

Member
Feb 10, 2011
155
0
0
37
Αρτα
το πλακακι που βιδωνει η δαγκανα ειναι κατασκευασμενο για να βαλεις συγκεκριμενης διαμετρου δισκοπλακα?ποσο κοστισαν?υπαρχει τηλεφωνο του μηχανουργου διαθέσιμο?αν υπηρχαν και διαστασεις διαθεσιμες ακομα καλυτερα!!!
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Ναι πρεπει να ειναι ακριβως η διαμετρος αλλιως δεν θα μπαινει ο δισκος...δλδ το μεγεθος του δισκου καθοριζει το μηκος στο πλακακι..
Οι τιμες παιζουν,αναλογα σε ποιον θα πας..100 εως 200 παιρνουν αναλογα και τη δουλεια που θελει..
Εσυ τι δισκο θελεις να βαλεις πισω?
 

fanakias

Member
Feb 10, 2011
155
0
0
37
Αρτα
για  280 λεω αλλα με την προυποθεση οτι θα μπουν 300 μπροστα.εσυ 280 δεν εχεις?
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Ναι 280 εχω πισω και 300 μπροστα..εσυ εχεις ''κολλησει'' στο πλακακι αν θυμαμαι ε?
 

fanakias

Member
Feb 10, 2011
155
0
0
37
Αρτα
ναι φιλε γιατι δεν αναλαμβανει κανενας εδω στην επαρχια (Αρτα) να τα φτιαξει ασε που πιστευω οτι δεν ξερουν πως θα το κανουν.ποσο σου πηγαν μονο τα πλακακια?υποθετω οτι και μπροστα εχεις βαλει καποιο ειδος προσθηκης ωστε να βγει πιο εξω η δαγκανα ςστε να χωρεσει η 300 δισκοπλακα σωστα?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για μπροστά δεν αξίζει να βάλεις προσθήκη κρατώντας τις ίδιες δαγκάνες, γιατί είναι "μικρές" με τακάκι κατάλληλο για 258mm που έχετε τώρα. Καλό είναι να βρεις δαγκάνες από mondeo (το προηγούμενο) που είναι για 300mm δίσκο.
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
200 ευρω μου πηγαν μονο τα πισω..
Γιατι δεν ανεβαινεις αθηνα να τα φτιαξεις?
Αφου θελεις να βαλεις 280 πισω αν πας σε αυτον που πηγα εγω λογικα εχει τα μετρα να τα κανει χωρις να βαλεις το αμαξι σου στο συνεργειο..αν θες μπορω να σε βοηθησω.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
vasilisfiesta said:
200 ευρω μου πηγαν μονο τα πισω..
Γιατι δεν ανεβαινεις αθηνα να τα φτιαξεις?
Αφου θελεις να βαλεις 280 πισω αν πας σε αυτον που πηγα εγω λογικα εχει τα μετρα να τα κανει χωρις να βαλεις το αμαξι σου στο συνεργειο..αν θες μπορω να σε βοηθησω.

200 ευρώ με τοποθέτηση ; Ειναι παρα πολυ καλα τότε ! Δεν ψάχνω για κατι μεγαλύτερο 250κατι που έχω και μπροστα θα μπει και πίσω δεν θέλω να εχει διαφορα. Θα ήθελα πολυ να έρθω Αθήνα αλλα παρα πολυ δύσκολα θα πάρω άδεια απο την δουλεια +πετρέλαιο + διόδια θα βγει αρκετό το κόστος , ποσο μάλλον αν χρειαστεί να κάτσω παραπάνω απο 8 ώρες (άρα και διανυκτέρευση και φαγητό ...) κατι διάβασα για τον καρανικολα. Αυτός δεν ειναι που εχει την αντιπροσωπεία εκει; Εχει βγάλει κάποιο κιτ δικό του;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ο Καρανικόλας απ' όσο γνωρίζω έχει βγάλει αντάπτορς (πλακάκια) και προσαρμόζει δισκόφρενα από Focus 99-04 ή Fiesta ST. Κόστος δε γνωρίζω αλλά υπολογίζω στάνταρ ένα τετρακοσάρι.
Ο Βασίλης από την άλλη, έχει πάει σε άλλον μηχανικό, αλλά πιστεύω ότι 200 ευρώ είναι τα πλακάκια + εργατικά και όχι τα φρένα (που λογικά θέλουν ένα 200άρι ακόμα).
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Για το δικό μου να βάλω πίσω δισκόφρενα μου έχει πει 700άρι...  :(
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Riordian said:
Για το δικό μου να βάλω πίσω δισκόφρενα μου έχει πει 700άρι...  :(
Και εμενα τοσο μου ειχε πει οταν τον ρωτησα. Με δικα μου δισκοφρενα και βασεις και τα πλακακια που θα μου εβαζε με την εργασια μου ειχε πει περιπου 400
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Γεια σας παιδες. Αρχισε κι μενα να ξυνεται το κ@λ@ρ@κι μου και αρχισα να ψαχνομαι.

Το διαβασα ολο το τοπικ και θελω να ρωτησω αν αυτο που καταλαβα ειναι σωστο γτ δεν τα λετε
και τελειως ξεκαθαρα :D

Αν υποθεσουμε παρω απο φοκους μκ1 πισω δισκοφρενα.
Περα τα σεα και τα μεα (σωληνακια ντιζα πατεντα, δισκους τακακια κτλ.)
Στην ουσια του θεματος χρειαζομαι μονο δαγκανες με τις βασεις τους και ενα πλακακι ανταπτορα.

Το ακρο θα ναι το ιδιο και πανω θα κουμπωσει το πλακακι και θα ξεκινησει η συναρμολογιση.

Σωστα καταλαβα???

Τωρα πρωτα πρωτα θα μπει το πλακακι αναμεσα στο ακρο και θα ρθει και ποιο εξω?
Η θα ειναι σε φαση οπως τις wilwood που πρωτα μπανει το ακρο και μετα στις δυο πανω βιδες του μπαινει και το πλακακι.

Και ετσι απο απορια στα παιδια που το καναν πως μετρησαν οποιοι μετρησαν πως θα ναι το πλακακι?
Γτ ετσι απο φαντασια και μονο μου φαινεται λιγο μανικι να βρεις και το υψος και το βαθος που θα πρεπει να ειναι η δαγκανα.

Πειτε λιγο τπτ συγκεκριμενο πως κανουμε το πλακακι  γτ για κατι σχεδια ειπατε και σας εχασα λιγο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread