Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, για το data logger έχω γράψει από την Παρασκευή 11/2/2022, έξι μέρες μετά Τετάρτη 16/2/2022 η car center το επιβεβαιώνει ενώ τη Δευτέρα 14/2/2022 δεν ήξερε τίποτα...
Εχθές ρώτησα πως γίνεται να έχει αρχείο μόνο η car center και αν αυτό είναι γνήσιο ford ή είναι downgrade pcm με άλλο τρόπο.
Σήμερα έκαναν στο αυτοκίνητο του geo mk8 downgrade/γύρισαν το λογισμικό της pcm μιά έκδοση πίσω, με ποιόν τρόπο;
Μήπως η car center είναι αντιπρόσωπος της rica tuning και το αρχείο είναι rica default map και όχι γνήσιο ford άρα δεν το έστειλε η ford;

Το παραπάνω συμπέρασμα είναι δικό μου και όχι πληροφορία.
Καλησπέρα , η car center είναι αντιπρόσωπος της rica στην Ελλάδα , εγώ πάντως από αυτά που μου είπε ο Καρανικόλας και με τον τρόπο που μου τα είπε ήταν σε φάση ( η ford τα έχει κάνει σκατα και τρέχουμε εμείς χωρίς να μπορούμε να κάνουμε κάτι )
Γενικά έπαιξαν ατακαρες τύπου ( τι τα θες αυτά τα forum και τα κοιτάς 😂😂 ) για γέλια και για κλάματα.
Δεν ξέρω και δεν νομίζω να είναι Rica το αρχείο , γιατί θα μπορούσε να το κάνει από την αρχή και να είχε γλυτώσει από εμένα για λίγο καιρό.
Τι να πω πάντως δεν ξέρω και δεν νομίζω να μάθω και πότε τι ακριβώς έκανε, αν έβαλε rica δεν μπορούσε τουλάχιστον να του φορτώσει και 20 μουλάρια παραπάνω έτσι για το γούστο 😂😂😂😭😭
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , η car center είναι αντιπρόσωπος της rica στην Ελλάδα , εγώ πάντως από αυτά που μου είπε ο Καρανικόλας και με τον τρόπο που μου τα είπε ήταν σε φάση ( η ford τα έχει κάνει σκατα και τρέχουμε εμείς χωρίς να μπορούμε να κάνουμε κάτι )
Γενικά έπαιξαν ατακαρες τύπου ( τι τα θες αυτά τα forum και τα κοιτάς 😂😂 ) για γέλια και για κλάματα.
Δεν ξέρω και δεν νομίζω να είναι Rica το αρχείο , γιατί θα μπορούσε να το κάνει από την αρχή και να είχε γλυτώσει από εμένα για λίγο καιρό.
Τι να πω πάντως δεν ξέρω και δεν νομίζω να μάθω και πότε τι ακριβώς έκανε, αν έβαλε rica δεν μπορούσε τουλάχιστον να του φορτώσει και 20 μουλάρια παραπάνω έτσι για το γούστο 😂😂😂😭😭
Καλησπέρα, όπως είπα και χθές αρχείο δεν υπάρχει σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία ford, από μόνο του είναι περίεργο...
Τα μπέκ μπάς και θυμήθηκαν να τα μετρήσουν;

Μεγάλη πουτ@ν@ ο Καρανικόλας
Εσύ πάλι τι τα θές αυτά τα forum και τα κοιτάς; 😂😂😂
Η ford τα έκανε σκ@τ@... 😂😂😂😂😂
Επαγγελματίας...
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, όπως είπα και χθές αρχείο δεν υπάρχει σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία ford, από μόνο του είναι περίεργο...
Τα μπέκ μπάς και θυμήθηκαν να τα μετρήσουν;

Μεγάλη πουτ@ν@ ο Καρανικόλας
Εσύ πάλι τι τα θές αυτά τα forum και τα κοιτάς; 😂😂😂
Η ford τα έκανε σκ@τ@... 😂😂😂😂😂
Επαγγελματίας...
Καλησπέρα , μου είπε έκαναν έλεγχο λάδια και κάτι τέστ στο διαγνωστικό..
Γενικά μου είπε ότι μετά το update θα δούμε αν έχει πειραχτει οτιδήποτε άλλο μηχανικά..
Πάντως για να λέμε και τα πράγματα ως έχουν , από την πρώτη φορά που παρουσιάστηκε το πρόβλημα μου είχε πει ότι είχε ζητήσει αρχείο για downgrade.
Ότι είναι μεγάλη μαϊμού είναι σίγουρο αλλά ταυτόχρονα φαίνεται ότι έχει δύναμη και ότι ο λόγος του μετράει προς την ford.
Πάντως σήμερα φάνηκε αρκετά ότι έχει πέσει πίεση για το θέμα και ότι έχει συζητηθεί.
Άντε να βγει το (θεϊκό) update , γιατί έτσι το έχουν πλασάρει πλέον ότι αυτό θα τα λύσει όλα και τέτοια 😂😂
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα Κωνσταντίνε και ge0 mk8,μια μέρα πιο κοντά στο πολυπόθητο update.😂😂😂😂😂
Post automatically merged:

Για να διασκεδάζουμε και λίγο τον πόνο μας😂😂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ge0 mk8 and Konstantinos.p

dtsef

Administrator
Staff member
Moderator
Dec 23, 2020
15
7
4
μήπως θέλει ο κύριος που αναφέρατε να το κλείσω το φόρουμ ;; ψύχραιμα ρωτάω :p
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: ge0 mk8, Konstantinos.p and thanos13

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εγώ έχω το ΜΚ 7.5 βενζίνη του 2014. Πριν 3 χρόνια περίπου πήγα γιά κάποιο θέμα με την ηλεκτρική αντλία νερού και μου πρότειναν να κάνω στην ecu την τελευταία αναβάθμιση. Εκτοτε το αυτοκίνητο καίει 0.5 λίτρα/100 χλμ περισσότερο. Ζήτησα με mail από την Ford Hellas να εγκατασταθεί η προηγούμενη έκδοση του προγράμματος και με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν γίνεται και με παρέπεμψαν στην Car Center. Δεν κατάφεραν τίποτα και έκτοτε το αυτοκίνητο λειτουργεί έτσι. Η αυξημένη κατανάλωση φαίνεται και από το χρώμα των μπουζί. Τι τις θέλουν τις αναβαθμίσεις ; γιά χειρότερα. Σε αυτό που περιγράφετε όμως γιά τα diesel τα πράγματα είναι χειρότερα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Εγώ έχω το ΜΚ 7.5 βενζίνη του 2014. Πριν 3 χρόνια περίπου πήγα γιά κάποιο θέμα με την ηλεκτρική αντλία νερού και μου πρότειναν να κάνω στην ecu την τελευταία αναβάθμιση. Εκτοτε το αυτοκίνητο καίει 0.5 λίτρα/100 χλμ περισσότερο. Ζήτησα με mail από την Ford Hellas να εγκατασταθεί η προηγούμενη έκδοση του προγράμματος και με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν γίνεται και με παρέπεμψαν στην Car Center. Δεν κατάφεραν τίποτα και έκτοτε το αυτοκίνητο λειτουργεί έτσι. Η αυξημένη κατανάλωση φαίνεται και από το χρώμα των μπουζί. Τι τις θέλουν τις αναβαθμίσεις ; γιά χειρότερα. Σε αυτό που περιγράφετε όμως γιά τα diesel τα πράγματα είναι χειρότερα.
Σε λίγο θα κάνουμε σωματείο θυμάτων αναβαθμίσεων ford😂😂😂
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Εγώ έχω το ΜΚ 7.5 βενζίνη του 2014. Πριν 3 χρόνια περίπου πήγα γιά κάποιο θέμα με την ηλεκτρική αντλία νερού και μου πρότειναν να κάνω στην ecu την τελευταία αναβάθμιση. Εκτοτε το αυτοκίνητο καίει 0.5 λίτρα/100 χλμ περισσότερο. Ζήτησα με mail από την Ford Hellas να εγκατασταθεί η προηγούμενη έκδοση του προγράμματος και με ενημέρωσαν ότι αυτό δεν γίνεται και με παρέπεμψαν στην Car Center. Δεν κατάφεραν τίποτα και έκτοτε το αυτοκίνητο λειτουργεί έτσι. Η αυξημένη κατανάλωση φαίνεται και από το χρώμα των μπουζί. Τι τις θέλουν τις αναβαθμίσεις ; γιά χειρότερα. Σε αυτό που περιγράφετε όμως γιά τα diesel τα πράγματα είναι χειρότερα.
Καλημέρα, οι αναβαθμίσεις καλό είναι να γίνονται και δεν πρέπει να τις δαιμονοποιούμε αρκεί να γίνονται σωστά.
Οι κατασκευαστές για να μην γίνει λάθος/σπάσει κάποιο αρχείο κατά την διαγραφή/αντιγραφή στην eeprom του map/calibration data έχουν ορίσει συγκεκριμένες διαδικασίες με ποιό σημαντική να αφορά την σταθερότητα της τάσης ρεύματος.
Είναι υποχρεωτικό ο μηχανικός/ηλεκρολόγος που κάνει το update να συνδέσει την μπαταρία του οχήματος σε φορτιστή με σταθερή τάση στο ηλεκτρικό δίκτυο και η μπαταρία του αυτοκινήτου να μην είναι βραχυκυκλωμένη.
Μετά την ολοκλήρωση της αναβάθμισης πρέπει να γίνονται διαγνωστικοί έλενχοι και βασικές ρυθμίσεις/εκμάθηση διαφόρων εξαρτημάτων όπως πεταλούδα γκαζιού, egr, κ.α.
Οι περισσότεροι μηχανικοί βάζουν απλά το διαγνωστικό να κάνει το update μόνο του και πάνε για τσιγάρο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, σήμερα είχα νέα απο την ford Στάθης.
Το data logger ήρθε την Δευτέρα και θα πάω μέχρι τέλος της εβδομάδας για να το βάλουμε.
Θα ανεβάσω φωτό και οτι άλλη πληροφορία προκύψει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13, ge0 mk8 and mk6car

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, σήμερα είχα νέα απο την ford Στάθης.
Το data logger ήρθε την Δευτέρα και θα πάω μέχρι τέλος της εβδομάδας για να το βάλουμε.
Θα ανεβάσω φωτό και οτι άλλη πληροφορία προκύψει.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,περιμένουμε νεα.
 

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , άντε να δούμε τι θα γίνει.
Πάντως αναρωτιέμαι αν και τα focus με τον ecoblue έχουν τα ίδια θέματα άραγε ?
 
  • Like
  • Wow
Αντιδράσεις: mk6car and thanos13

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Εγώ επίσης αναρρωτιέμαι,τα αυτοκίνητα του group PSA που φοράνε παρόμοιο κινητήρα,παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα;Η αδαρφή μου πάντως που έχει ένα peugeot 208 1.5 hdi gt line 100hp του 2018 με περίπου 50.000χλμ δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα,ούτε αυξηση στάθμης λαδιού,ούτε ένδειξη αλλαγής πριν τα καθορισμένα διαστήματα.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , άντε να δούμε τι θα γίνει.
Πάντως αναρωτιέμαι αν και τα focus με τον ecoblue έχουν τα ίδια θέματα άραγε ?
Καλησπέρα, τα 1.5 ecoblue και τα 2.0 ecoblue έχουν τα ίδια προβλήματα με oil dilution.
Στην Αγγλία έχουν πολλά...
Post automatically merged:

Εγώ επίσης αναρρωτιέμαι,τα αυτοκίνητα του group PSA που φοράνε παρόμοιο κινητήρα,παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα;Η αδαρφή μου πάντως που έχει ένα peugeot 208 1.5 hdi gt line 100hp του 2018 με περίπου 50.000χλμ δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα,ούτε αυξηση στάθμης λαδιού,ούτε ένδειξη αλλαγής πριν τα καθορισμένα διαστήματα.
Καλησπέρα, το 208 της αδερφής σου είναι με adblue;
 
Last edited:

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα.ναι με ad blue είναι.Euro 6.2,απο τα τελευταία πριν αλλάξει το μοντέλο.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα.ναι με ad blue είναι.Euro 6.2,απο τα τελευταία πριν αλλάξει το μοντέλο.
Καλημέρα, έχει στόμιο πλήρωσης δίπλα στού πετρελαίου ή κάτω απο το πίσω κάθισμα;
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, έχει στόμιο πλήρωσης δίπλα στού πετρελαίου ή κάτω απο το πίσω κάθισμα;
δεν θυμάμαι,το απόγευμα που θα πάμε απο εκεί θα το δω και θα σου πω.
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
201
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,παίρνει ad blue απο στόμιο πλήρωσης δίπλα στου πετρελαίου.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα,παίρνει ad blue απο στόμιο πλήρωσης δίπλα στου πετρελαίου.
Καλημέρα Θάνο, το 208 της αδερφής σου είναι όντως απο τα τελευταία και δεν έχουν προβλήματα. Αυτα με το στόμιο κάτω απο το πίσω κάθισμα είχαν αρκετά θέματα αλλά όχι όσα εμείς.
Τα 1.5 tdci-hdi είναι παρόμοια και όχι όμοια με διαφορές κυρίως στα περιφερειακά (τούρμπο και μπέκ) αλλά και διαφορετική χαρτογράφηση λόγο adblue-ουρίας στο dpf και καταλύτη scr.
Τα πιο παλιά 1.6 hdi χωρίς adblue είναι σχεδόν ίδια και έχουν πρόβλημα με oil dilution όπως και τα δικά μας.
Το 1.6 hdi μπήκε σε κάποια volvo και bmw-mini προηγούμενης γενιάς με τα ίδια προβλήματα.
Η volvo έδωσε λύση με update εγκεφάλου και άλλο δείκτη λαδιού με ένα σημάδι για την στάθμη κατά την αλλαγή λαδιού και ένα X πάνω απο το max ως όριο για το oil dilution.
Η bmw-mini έκανε update εγκεφάλου.
Τα volvo bmw-mini και psa με 1.6 hdi έχουν προδιαγραφές λαδιού c2-c3 με ιξώδες 5w-40.
Τέλος πολλοί ιδιοκτήτες ως πρόσθετο μέτρο έχουν βάλει δοχείο αναθυμιάσεων λαδιού της mann-provent 200 για να αποτρέψουν επικαθίσεις στην πολλαπλή εισαγωγής και στις βαλβίδες, καθαρό intercooler και σωληνώσεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread