Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα Θάνο, είναι πιθανόν η egr να κολλάει εξού και η στεγνή μαυρίλα. Το dpf γεμίζει γρηγορότερα απο το αναμενόμενο γι' αυτό και κρατάει στροφές-κάνει ανάπλαση άλλες φορές ενεργή και άλλες παθητική με διαφορετική διάρκεια, πότε 2-3 λεπτά και πότε 15-20.
Πιστεύω οτι δεν είναι η egr το πρόβλημα αλλά ο προγραμματισμός της pcm-δουλεύει με πολύ πλούσιο μίγμα συν τα πετρέλαια κατά το post-injection (ψεκασμό στον χρόνο της εξαγωγής) για να κάνει ανάπλαση το dpf με αποτέλεσμα τα πετρέλαια να καταλήγουν στο κάρτερ.
Η egr όπως και μπέκ έπαθαν ζημιά λόγο του λάθους προγραμματισμού, όταν βάζουμε καινούργια βλέπουμε μεγάλη βελτίωση αλλά όχι λύση στο πρόβλημα, ο θερμοστάτης επιβάρυνε κι άλλο την κατάσταση με το να δουλέυει συνέχεια κρύο, ένας φαύλος κύκλος.
Συμφωνώ Κωνσταντίνε,να δούμε πότε α βγει αυτό το update μπας και δούμε βελτίωση.Με το data logger τι έκανες;
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Συμφωνώ Κωνσταντίνε,να δούμε πότε α βγει αυτό το update μπας και δούμε βελτίωση.Με το data logger τι έκανες;
Καλησπέρα, είχα τηλέφωνο χθές απο την ford motor Hellas στο οποίο μου είπαν οτι το εργοστάσιο ενημερώθηκε για την ένσταση μου για το gps και για τα προσωπικά δεδομένα, ο διαχειριστής στο εργοστάσιο ενημέρωσε το τεχνικό τμήμα της ford motor Hellas οτι δεν είναι απαραίτητο να συνδέσουμε την κεραία gps και οτι το data logger καταγράφει τα απαραίτητα δεδομένα απο την pcm στον ssd.
Σήμερα είχα τηλέφωνο απο την ford Στάθης, μου είπαν οτι πήραν νέο email απο το εργοστάσιο και να πάω όποτε μπορώ για να βάλουμε το data logger χωρίς την κεραία gps.
Θα ανεβάσω φωτογραφίες και ότι άλλο νέο προκύψει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13, ge0 mk8 and mk6car

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Στροφές κρατάει είτε ζεστό είτε κρύο και διαρκεί απο 1-2 λεπτά εως 15-20.Βεντιλατέρδεν δουλεύει ποτέ οταν γίνεται αυτό και η κατανάλωση τσουλώντας με ταχύτητα χωρίς γκάζι παίζει συνεχώς 0.0-0.1.Τι να πω,έσπασαν τα νεύρα μου.
Καλησπέρα , ακριβώς τα ίδια όπως τα περιγράφεις κάνει και το δικό μου , σήμερα μου βγήκε και μνμ στο ford pass για αλλαγή λαδιών δεν έχω κλείσει ακόμα 4000 από την προηγούμενη αλλαγή.. είναι θέμα χρόνου να μου βγάλει και μνμ στο καντράν.
Χθές μίλησα πάλι με την ford motor Hellas και πίεσα πάλι για την εγγύηση και περιμένω απάντηση .
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , ακριβώς τα ίδια όπως τα περιγράφεις κάνει και το δικό μου , σήμερα μου βγήκε και μνμ στο ford pass για αλλαγή λαδιών δεν έχω κλείσει ακόμα 4000 από την προηγούμενη αλλαγή.. είναι θέμα χρόνου να μου βγάλει και μνμ στο καντράν.
Χθές μίλησα πάλι με την ford motor Hellas και πίεσα πάλι για την εγγύηση και περιμένω απάντηση .
Καλησπέρα,μήνυμα στο ford pass μου έβγαλε κι εμένα παρόλο που έχει ένα μηνα και περίπου 2000χλμ που αλλάχθηκαν τα λάδια,ένδειξη δεν εβγαλε ακόμα και η στάθμη είναι κάτω απο το max,οπότε το αγνοώ.
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
καλησπέρα, άναψε και σε εμένα η ένδειξη για αλλαγή λαδιών μετα απο 4000 χλμ αφου ειχα κανει service.Πήγα να το τσεκάρουν και σε πρώτη φάση απλά έσβησαν την ένδειξη και μου είπαν αν ξανανάψει να το πάω απο εκεί. Στο μεταξύ παρατήρησα οτι μου κάνει συνέχεια αναγέννηση τον τελευταίο καιρό, πράγμα που δεν έκανε.
Τσέκαρα τα λάδια και είδα ηταν αρκετά πάνω απο το max οπότε πήγα συνεργείο παλι. Μπήκε διαγνωστικό να τσεκάρουν για σφάλματα ( δεν είχε ) έκανε μια αναβάθμιση εγκεφάλου που είχε και μου άλλαξαν τα λάδια και φίλτρο λαδιού και μου είπε να το παρακολουθώ να δούμε αν άλλαξε κάτι.
Απο την κουβέντα που είχα με τον υπεύθυνο μηχανικό ( γιατί του είπα δεν θεωρώ φυσιολογικό αυτο που έγινε, το έχω 3+ χρόνια το αυτοκίνητο και πρώτη φορά κάνει έτσι) μου είπε με τρόπο οτι ετσι είναι η λειτουργία αυτού του μοτέρ και υπάρχουν πελάτες που αλλάζουν λάδια καθε 5000 χλμ και οτι δεν μπορεί να κάνει κάτι απο την στιγμή που δεν βγάζει σφάλμα στο διαγνωστικό....
Καλησπέρα φίλε μου και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν ξέρω τι να κάνω.
Post automatically merged:

Το πρόβλημα παρουσιάστηκε στις 10000 χλμ πρώτη φορά, τώρα εχω 58500 χλμ.
Η ένδειξη change oil soon / change oil now ανάβει καθέ 4000χλμ.
Δεν έχω πληρώσει ποτέ την αλλαγή λαδιού και φ.λαδιού, (τα περνάνε εγγύηση).
service κάθε 15000χλμ.
Κάθε 10000χλμ αλλάζω φ.αέρος και κάθε 20000 φ.πετρελαίου προληπτικά (βγαίνει πάντα καθαρό). Όλες η εργασίες στην αντιπροσωπεία.
Στίς 12000 έγινε η ανάκληση λόγο oil dilution.
Στίς 18000 στάλθηκαν φωτογραφίες και οι τιμές μέτρησης εγκεφάλου στο εργοστάσιο - η απάντηση ήταν να αλλαχθεί το dpf (εγγύση).
Στίς 20000 αλλάξαν dpf και το πρόβλημα δεν λύθηκε.
Στο ενδιάμεσο μου είπαν οτι φταίει ο τρόπος οδήγησης και οτι το όχημα κινείται μέσα στην πόλη. Ζήτησα να μου δώσουν την απάντηση γραπτά (δεν το έκαναν ποτέ).
Επικοινωνία τηλ. με ford motor hellas και καταγγελία για απαράδεκτη συμπεριφορά - απαίτηση να φτίαξουν το αυτοκίνητο μου. Απάντησαν να αλλάξω αντιπροσωποία και να πάω σε άλλη στην Θεσσαλονίκη πάλι.
Εκεί είδαν το πρόβλημα σοβαρά και με εντολή του εργοστασίου άλλαξαν τους αισθητήρες του dpf, θερμοκρασίας και διαφορικής πίεσης.
Το πρόβλημα δεν λύθηκε (25000χλμ).
Ξανά επικοινωνία με ford motor hellas - τους εξήγησα οτι δεν σαλαγάω πρόβατα και οτι είμαι μηχανολόγος μηχανικός με εμπειρία στα vw / audi απο το 1998 και οτι μεγάλωσα στα συνεργεία απο παίδι λόγο του πατέρα μου, (μηχανικός αυτοκινήτων).
Στίς 28000 χλμ, 32000, 36000, 40000, 44000 άλλαζαν λάδια και φ.λαδιού εγγύηση και εστελναν φωτοφραφίες απο το δείκτη λαδιου με τη στάθμη πάνω απο το max και τις τιμές του εγκεφάλου κινητήρα ξανά στο εργοστάσιο.
Στίς 45000 το εργοστάσιο είπε να αλλάξουν 4 μπεκ.
Το πρόβλημα βελτιώθηκε αλλά δεν λύθηκε, είχα λιγότερα πετρέλαια στο κάρτερ, μικρότερη κατανάλωση καυσίμου και αυξημένη απόδοση.
Στίς 49000, 53000, 57000 ξανά λάδια εγγύηση και μέχρι σήμερα όλα τα update σε ολους τους εγκεφάλους.
Στις 58500, περιμένουμε ακόμη το εργοστάσιο να βρεί λύση καθώς εχούμε στείλει ξανά τις τιμές απο τον εγκέφαλο κινητήρα...
Και εγώ τα ίδια αντιμετωπίζω και έχω 27000 χιλιόμετρα. Σαν γνωστής όπως ανέφερες τι προτείνεις οτι πρέπει να κάνουμε μπορεί κάποιος εξωτερικός σε αναβαθμίσεις να βρει λύση
 
Last edited:
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα φίλε μου και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω και δεν ξέρω τι να κάνω.
Post automatically merged:


Και εγώ τα ίδια αντιμετωπίζω και έχω 27000 χιλιόμετρα. Σαν γνωστής όπως ανέφερες τι προτείνεις οτι πρέπει να κάνουμε μπορεί κάποιος εξωτερικός σε αναβαθμίσεις να βρει λύση
Καλησπέρα γιώτη, αν μπορείς πες μας λίγες πληροφορίες για το αυτοκίνητο σου.
1) Σε ποιά αντιπροσωπεία πηγαίνεις και τι εργασίες έκαναν για να λύσουν το πρόβλημα;
2) Το πρόβλημα παρουσιάστηκε απο καινούργιο;
3) Ποιάς χρονολογίας είναι το αυτοκίνητο σου; (μήνα και έτος).
4) Είναι euro 6 ή euro 6.2;
5) Αν θέλεις γράψε τα 5 τελευταία νούμερα απο τον αριθμό πλαισίου, (για να ενημερωθεί το εργοστάσιο μέσο της ford Στάθης) έχω δώσει ήδη το δικό μου vin του geomk8 και του thanos13.
Στην ερώτηση σου αν μπορεί κάποιος που κάνει αναβαθμίσεις να βρεί λύση στο πρόβλημα, πιστεύω οτι πιθανόν να μπορεί αλλά με αυτόν τον τρόπο θα χάσουμε την εγγύηση.
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα γιώτη, αν μπορείς πες μας λίγες πληροφορίες για το αυτοκίνητο σου.
1) Σε ποιά αντιπροσωπεία πηγαίνεις και τι εργασίες έκαναν για να λύσουν το πρόβλημα;
2) Το πρόβλημα παρουσιάστηκε απο καινούργιο;
3) Ποιάς χρονολογίας είναι το αυτοκίνητο σου; (μήνα και έτος).
4) Είναι euro 6 ή euro 6.2;
5) Αν θέλεις γράψε τα 5 τελευταία νούμερα απο τον αριθμό πλαισίου, (για να ενημερωθεί το εργοστάσιο μέσο της ford Στάθης) έχω δώσει ήδη το δικό μου vin του geomk8 και του thanos13.
Στην ερώτηση σου αν μπορεί κάποιος που κάνει αναβαθμίσεις να βρεί λύση στο πρόβλημα, πιστεύω οτι πιθανόν να μπορεί αλλά με αυτόν τον τρόπο θα χάσουμε την εγγύηση.
Το πηγαίνω στην Μπενης χαλκιδα μέσα σε 3000χιλιομτρα άλλαξα 2 φορές λάδια μια τα πλήρωσα εγώ και μια ο Μπενης .Το αμάξι είναι 9 του 2018 έστειλε η ford Ελλάς να κοιτάξουν κάτι στο λογισμικό τα έστειλε η αντιπροσωπεία πίσω αλλά απάντηση δεν πήραν.ο αριθμός πλαίσιο ειναιWFOJXXGAHJJJ87112.Αν μου βρούνε λύση έξω να την βράσω την εγγύηση ουτος η άλλως ford after sales είναι ανύπαρκτη. Πριν από ford είχα yiaris η διαφορά των δύο σε τεχνικά θέματα είναι μέρα με την νύχτα Όπως είπα και στον υπεύθυνο στην ford παράπονον να πάνε κανα μήνα πως είναι στην TOYOTA και μετά να παραιτηθούν
Post automatically merged:

Το πηγαίνω στην Μπενης χαλκιδα μέσα σε 3000χιλιομτρα άλλαξα 2 φορές λάδια μια τα πλήρωσα εγώ και μια ο Μπενης .Το αμάξι είναι 9 του 2018 έστειλε η ford Ελλάς να κοιτάξουν κάτι στο λογισμικό τα έστειλε η αντιπροσωπεία πίσω αλλά απάντηση δεν πήραν.ο αριθμός πλαίσιο ειναιWFOJXXGAHJJJ87112.Αν μου βρούνε λύση έξω να την βράσω την εγγύηση ουτος η άλλως ford after sales είναι ανύπαρκτη. Πριν από ford είχα yiaris η διαφορά των δύο σε τεχνικά θέματα είναι μέρα με την νύχτα Όπως είπα και στον υπεύθυνο στην ford παράπονον να πάνε κανα μήνα πως είναι στην TOYOTA και μετά να παραιτηθούν.Το πήρα καινούριο και στην τελευταία αναβάθμιση που έκαναν χάλασε και το start stop συν όλα τα υπολοιπα.Το αμάξι που έχουμε το χαρακτηρίζω γυάλινο γίγαντα κορυφαίο οδηγικα αλλά από καρδιά μας έχει κάνει καρδιακους
Post automatically merged:

Το πηγαίνω στην Μπενης χαλκιδα μέσα σε 3000χιλιομτρα άλλαξα 2 φορές λάδια μια τα πλήρωσα εγώ και μια ο Μπενης .Το αμάξι είναι 9 του 2018 έστειλε η ford Ελλάς να κοιτάξουν κάτι στο λογισμικό τα έστειλε η αντιπροσωπεία πίσω αλλά απάντηση δεν πήραν.ο αριθμός πλαίσιο ειναι


87112.Αν μου βρούνε λύση έξω να την βράσω την εγγύηση ουτος η άλλως ford after sales είναι ανύπαρκτη. Πριν από ford είχα yiaris η διαφορά των δύο σε τεχνικά θέματα είναι μέρα με την νύχτα Όπως είπα και στον υπεύθυνο στην ford παράπονον να πάνε κανα μήνα πως είναι στην TOYOTA και μετά να παραιτηθούν
Post automatically merged:

Το πηγαίνω στην Μπενης χαλκιδα μέσα σε 3000χιλιομτρα άλλαξα 2 φορές λάδια μια τα πλήρωσα εγώ και μια ο Μπενης .Το αμάξι είναι 9 του 2018 έστειλε η ford Ελλάς να κοιτάξουν κάτι στο λογισμικό τα έστειλε η αντιπροσωπεία πίσω αλλά απάντηση δεν πήραν.ο αριθμός πλαίσιο ειναι87112.Αν μου βρούνε λύση έξω να την βράσω την εγγύηση ουτος η άλλως ford after sales είναι ανύπαρκτη. Πριν από ford είχα yiaris η διαφορά των δύο σε τεχνικά θέματα είναι μέρα με την νύχτα Όπως είπα και στον υπεύθυνο στην ford παράπονον να πάνε κανα μήνα πως είναι στην TOYOTA και μετά να παραιτηθούν
Post automatically merged:
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Το πηγαίνω στην Μπενης χαλκιδα μέσα σε 3000χιλιομτρα άλλαξα 2 φορές λάδια μια τα πλήρωσα εγώ και μια ο Μπενης .Το αμάξι είναι 9 του 2018 έστειλε η ford Ελλάς να κοιτάξουν κάτι στο λογισμικό τα έστειλε η αντιπροσωπεία πίσω αλλά απάντηση δεν πήραν.ο αριθμός πλαίσιο ειναιWFOJXXGAHJJJ87112.Αν μου βρούνε λύση έξω να την βράσω την εγγύηση ουτος η άλλως ford after sales είναι ανύπαρκτη. Πριν από ford είχα yiaris η διαφορά των δύο σε τεχνικά θέματα είναι μέρα με την νύχτα Όπως είπα και στον υπεύθυνο στην ford παράπονον να πάνε κανα μήνα πως είναι στην TOYOTA και μετά να παραιτηθούν
Post automatically merged:
Καλησπέρα, απο τον αριθμό πλαισίου βλέπω οτι είναι euro 6.2 και είναι απο την ίδια παρτίδα οχημάτων (κατασκευή 5/2018) με πρόβλημα oil dilution/αραίωση λαδιού.
Θα ενημερώσω την ford Στάθης την τρίτη 8/3/2022.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and Giotis1293

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , σήμερα με πήραν τηλέφωνο από την Ford motor Hellas για να μου πούνε ότι το update θα είναι έτοιμο τέλος του μήνα...
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , σήμερα με πήραν τηλέφωνο από την Ford motor Hellas για να μου πούνε ότι το update θα είναι έτοιμο τέλος του μήνα...
Καλησπέρα. Ετσι μου είπαν και εμένα.Για να δούμε τι θα χαλάσουν πάλι το τελευταίο χάλασε το start stop και φυσικά την πετρέλαιο πηγή στο καρτερ
 
  • Haha
  • Like
Αντιδράσεις: dtsef and Konstantinos.p

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Κλασσική περίπτωση βλάβης😂😂😂
Post automatically merged:

Κλασσική περίπτωση βλάβης😂😂😂
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα. Ετσι μου είπαν και εμένα.Για να δούμε τι θα χαλάσουν πάλι το τελευταίο χάλασε το start stop και φυσικά την πετρέλαιο πηγή στο καρτερ
Είναι σίγουρο ότι θα έρθει τέλος του μήνα.Αν σε ειδοποιήσουν πιο νωρίς από ότι οι δικοί εδώ στην χαλκιδα στείλε μου για να παω
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Για μας δουλεύει η ford,με τόσο πετρέλαιο στο κάρτερ θα πουλάμε τα χρησιμοποιημένα λάδια για αργό πετρέλαιο εκεί που πήγαν οι τιμές των καυσίμων.😂😂😂😂.Ετη φωτός μπροστά η ford.
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, πήγα σήμερα στην ford Στάθης και βάλαμε το data logger χωρίς την κεραία gps, δούλεψε κανονικά με τα λαμπάκια στο μηχάνημα να ανάβουν σωστά. Τοποθετήθηκε κάτω απο το κάθισμα του οδηγού με το καλώδιο να περνάει δίπλα απο τον μασπιέ για να μην ενοχλεί και κουμπώνει πίσω απο την θύρα obd (παράλληλη σύνδεση) ώστε να αφήνει την obd ελεύθερη για διάγνωση. Όταν κλειδώσεις το όχημα τα λαμπάκια μένουν αναμμένα για 10-12 λεπτά μαζϊ με το CAN bus και μετά σβήνουν εκτός απο ένα το οποίο αναβοσβήνει συνεχώς.

Έμαθα οτι υπάρχει μόνο ένα data logger στην Ελλάδα το οποίο και έβαλε η Ford Στάθης στο δικό μου όχημα.
Η ford motor Hellas θα παραλάβει άλλα 4-5 data logger μέχρι τέλος του μηνός χωρίς να γνωρίζω σε ποιά οχήματα θα τοποθετηθεί.

Ενημέρωση απο το εργοστάσιο για καινούργιο update δεν υπάρχει και όταν το είπα στον Στέλιο του φάνηκε περίεργο-είδε τα email ένα προς ένα και δεν υπάρχει κάτι σχετικό.
Ερώτημα παραμένει γιατί η ford motor Hellas ενημέρωσε μόνο τον geomk8 και τον Giotis1293.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, πήγα σήμερα στην ford Στάθης και βάλαμε το data logger χωρίς την κεραία gps, δούλεψε κανονικά με τα λαμπάκια στο μηχάνημα να ανάβουν σωστά. Τοποθετήθηκε κάτω απο το κάθισμα του οδηγού με το καλώδιο να περνάει δίπλα απο τον μασπιέ για να μην ενοχλεί και κουμπώνει πίσω απο την θύρα obd (παράλληλη σύνδεση) ώστε να αφήνει την obd ελεύθερη για διάγνωση. Όταν κλειδώσεις το όχημα τα λαμπάκια μένουν αναμμένα για 10-12 λεπτά μαζϊ με το CAN bus και μετά σβήνουν εκτός απο ένα το οποίο αναβοσβήνει συνεχώς.

Έμαθα οτι υπάρχει μόνο ένα data logger στην Ελλάδα το οποίο και έβαλε η Ford Στάθης στο δικό μου όχημα.
Η ford motor Hellas θα παραλάβει άλλα 4-5 data logger μέχρι τέλος του μηνός χωρίς να γνωρίζω σε ποιά οχήματα θα τοποθετηθεί.

Ενημέρωση απο το εργοστάσιο για καινούργιο update δεν υπάρχει και όταν το είπα στον Στέλιο του φάνηκε περίεργο-είδε τα email ένα προς ένα και δεν υπάρχει κάτι σχετικό.
Ερώτημα παραμένει γιατί η ford motor Hellas ενημέρωσε μόνο τον geomk8 και τον Giotis1293.
Εμένα μου το είπε η ford mpenis χαλκιδα.Δεν μου το είπε η ford hellas .Δεν σημαίνει ότι επειδή μου το είπαν θα στείλουν κιολας.Αλλα αν στείλει up date θα είναι για όλα αυτό λέει η λογική αν και με τηνford η λογική έχει πάει σε άλλον πλανήτη.Αν ο geomk8 μας πει ποια είναι η ford hellas γιατί μόνο με κάποιον μωυσιδη εγώ μιλούσα.Ασ μας δώσει το τηλ να τους ρωτήσουμε και εμείς εγώ ξέρω μόνο το τηλ παράπονον που τελειώνει σε 8899 δεν ξέρω κάποιο άλλο.Μπας και βγάλουμε καμία άκρη τελικά.
Post automatically merged:

Εμένα μου το είπε η ford mpenis χαλκιδα.Δεν μου το είπε η ford hellas .Δεν σημαίνει ότι επειδή μου το είπαν θα στείλουν κιολας.Αλλα αν στείλει up date θα είναι για όλα αυτό λέει η λογική αν και με τηνford η λογική έχει πάει σε άλλον πλανήτη.Αν ο geomk8 μας πει ποια είναι η ford hellas γιατί μόνο με κάποιον μωυσιδη εγώ μιλούσα.Ασ μας δώσει το τηλ να τους ρωτήσουμε και εμείς εγώ ξέρω μόνο το τηλ παράπονον που τελειώνει σε 8899 δεν ξέρω κάποιο άλλο.Μπας και βγάλουμε καμία άκρη τελικά.
Έχουμε καταντήσει μηχανικοί. Πρέπει να βάλουμε data longer και οτι άλλο μας πούνε. Εγώ πλήρωσα 18 χιλιάρικα για να πάρω ένα αυτοκίνητο να κάνω την δουλειά μου και κοντεύω με την μαλακια που αγόρασα να ανοίξω δικό μου συνεργείο για να το φτιάχνω. Πιο πολλή είμαι στα συνεργια πάρα στον δρόμο με το αμάξι. Η μεγαλύτερη μαλακια που έκανα άφησα τον ταπείνω και τιμιο Ιάπωνα yiaris.Και σας ρωτάω τώρα που είναι η 8 ετης εγγύηση θα έπρεπε να πάμε το αμάξι και να πούμε κύριοι φτιάξτε το.Εδω πληρώνουμε 3 σέρβις λάδια αντί για 1 με δικά μας έξοδα.απλα η εγγύηση είναι εικονική τελος
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

ge0 mk8

Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Εμένα μου το είπε η ford mpenis χαλκιδα.Δεν μου το είπε η ford hellas .Δεν σημαίνει ότι επειδή μου το είπαν θα στείλουν κιολας.Αλλα αν στείλει up date θα είναι για όλα αυτό λέει η λογική αν και με τηνford η λογική έχει πάει σε άλλον πλανήτη.Αν ο geomk8 μας πει ποια είναι η ford hellas γιατί μόνο με κάποιον μωυσιδη εγώ μιλούσα.Ασ μας δώσει το τηλ να τους ρωτήσουμε και εμείς εγώ ξέρω μόνο το τηλ παράπονον που τελειώνει σε 8899 δεν ξέρω κάποιο άλλο.Μπας και βγάλουμε καμία άκρη τελικά.
Καλησπέρα , με τον μωυσιδη μιλάω και εγώ από την αρχή ( νομίζω όταν ακούει το όνομα μου πλέον παίρνει και χάπι πίεσης ) .
Ο ίδιος με πήρε και μου είπε για το update , δεν ξέρω αν είναι προσπάθεια να κατευνάσει τα πνεύματα γιατί ειχα γίνει μπίλιες πάλι μαζί του στο τηλέφωνο ή απλά πήρε τηλέφωνο στο Καρανικόλα να δει τι γίνεται(γιατί σίγουρα πήρε) και του είπε αυτό..
 

Giotis1293

Rookie
Feb 21, 2022
23
14
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , με τον μωυσιδη μιλάω και εγώ από την αρχή ( νομίζω όταν ακούει το όνομα μου πλέον παίρνει και χάπι πίεσης ) .
Ο ίδιος με πήρε και μου είπε για το update , δεν ξέρω αν είναι προσπάθεια να κατευνάσει τα πνεύματα γιατί ειχα γίνει μπίλιες πάλι μαζί του στο τηλέφωνο ή απλά πήρε τηλέφωνο στο Καρανικόλα να δει τι γίνεται(γιατί σίγουρα πήρε) και του είπε αυτό..
Καλά σώθηκες ο άνθρωπος είναι απλά μια γλάστρα εγώ του είπα να μην με ξαναπάρει τηλέφωνο. Μην περιμένεις up date και μην έχεις αυταπάτες για ford after sales δεν υπάρχουν πουθενά. Θες να σου δώσω λύση πούλημα για να σωθούμε
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, πήγα σήμερα στην ford Στάθης και βάλαμε το data logger χωρίς την κεραία gps, δούλεψε κανονικά με τα λαμπάκια στο μηχάνημα να ανάβουν σωστά. Τοποθετήθηκε κάτω απο το κάθισμα του οδηγού με το καλώδιο να περνάει δίπλα απο τον μασπιέ για να μην ενοχλεί και κουμπώνει πίσω απο την θύρα obd (παράλληλη σύνδεση) ώστε να αφήνει την obd ελεύθερη για διάγνωση. Όταν κλειδώσεις το όχημα τα λαμπάκια μένουν αναμμένα για 10-12 λεπτά μαζϊ με το CAN bus και μετά σβήνουν εκτός απο ένα το οποίο αναβοσβήνει συνεχώς.

Έμαθα οτι υπάρχει μόνο ένα data logger στην Ελλάδα το οποίο και έβαλε η Ford Στάθης στο δικό μου όχημα.
Η ford motor Hellas θα παραλάβει άλλα 4-5 data logger μέχρι τέλος του μηνός χωρίς να γνωρίζω σε ποιά οχήματα θα τοποθετηθεί.

Ενημέρωση απο το εργοστάσιο για καινούργιο update δεν υπάρχει και όταν το είπα στον Στέλιο του φάνηκε περίεργο-είδε τα email ένα προς ένα και δεν υπάρχει κάτι σχετικό.
Ερώτημα παραμένει γιατί η ford motor Hellas ενημέρωσε μόνο τον geomk8 και τον Giotis1293.
Καλησπέρα,για πόσο χρονικό διάστημα θα έχεις το data logger στο αυτοκίνητο;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread