Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Μου φαινεται οτι μπαινει...γι αυτο ειχα ρωτησει με ποιον τροπο το μαθαινουμε....
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα


Trophy Sport.
Ευγενική προσφορά της αμερικανικής StopTech, που την είχα ξαναχρησιμοποιήσει στο Λεόν 20VT4 μου παλιότερα...

Άντε να βρω τι όφσετ και κούρμπα ζάντας θέλουν αυτά... Κι αν αυτή η ζάντα δεν κάνει το λάστιχο να βρίσκει σε τίποτα θόλους μετά.

Πολλά τα ρίσκα...
 

Dark knight

Hero Member
Εμενα μου αρεσουν παρα πολυ!!!  ok234 ok234 ok234 AR15firing AR15firing AR15firing
Ψηνεσαι για φρενα Περικλη?  ;)  ;)
Εμεις ποτε θα το δουμε το ασπρο st απο κοντα για να τρελαθουμε  craz ?  giggle giggle
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Περικλέα, του τα είχα δείξει παλιότερα του φρενά μου. Τα είχε δουλέψει 1-2 φορές και μου είπε:
Μακριά!
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Βρέθηκε μια ακρούλα και με τα φρένα τελικά...

Θα παιχτούν 300άρηδες δίσκοι από Μοντέο, δαγκάνες από Φόκους ΣΤ μκ1, τακάκια (μπροστά μόνο) ds2500, σωληνάκια υψηλής γύρω-γύρω και ζουμιά Καστρόλ SRF.

Θα χρειαστεί μόνο μια βασούλα, για να κεντραριστούν οι δαγκάνες με τους δίσκους. Ούτε αποστάτες ζαντών, ούτε άλλες ζάντες.

Φυσικά θα βαφτούν οι δαγκάνες με κάποια περίεργη (κόκκινη) μπογιά - ανθεκτική σε θερμοκρασίες φρένων.

Σε καμιά βδομάδα θα υπάρξουν και φωτό.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Όπως έχουν κάνει κάποιοι από εδώ. Μήπως να έβαζες δίσκους από φόκους στ μκ1 που είναι 4μπούλονοι? Γιατί από ότι ξέρω του μοντέο είναι 5μπούλονοι.
Με το καλό και αναμένουμε φωτογραφίες.
 

Dark knight

Hero Member
ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 said:
Όπως έχουν κάνει κάποιοι από εδώ. Μήπως να έβαζες δίσκους από φόκους στ μκ1 που είναι 4μπούλονοι? Γιατί από ότι ξέρω του μοντέο είναι 5μπούλονοι.

Στο mondeo του 2000 ειναι τετραμπουλωνοι!!!  ;)
Στα επομενα mondeo ειναι πενταμπουλωνοι!!
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Όπως και να 'χει, θα τον ρωτήσω αύριο τον Καρανικόλα επ' αυτού. Για σιγουριά.

Φυσικά μιλάμε για καινούργια πράγματα - όχι μετάχειρα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Dark knight said:
Στο mondeo του 2000 ειναι τετραμπουλωνοι!!!  ;)
Στα επομενα mondeo ειναι πενταμπουλωνοι!!
Πριν το 2000 μοντέλο είναι αεριζόμενοι τετραμπούλωνα ΑΛΛΑ όχι 300mm
155 έχουν οι δίσκοι από το focus1 st170

Nordvinden said:
δαγκάνες από Φόκους ΣΤ μκ1
αυτές τις δαγκάνες θα τις βάλεις για να πατήσει σωστά το τακάκι σε όλο το δίσκο έτσι?
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Λοιπόν, τα μπουρδούκλωσα και τα ξεμπουρδουκλώνω:

Οι δίσκοι είναι από Φόκους ΣΤ μκ1 και οι δαγκάνες από Μοντέο.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Με το καλό να μπουν.
Από τι μοντέλο μοντέο είναι οι δαγκάνες? Ξέρεις αν είναι 2πίστονες ή 4πίστονες κ.ο.κ.? Πόσο θα σου κοστίσουν οι δαγκάνες?
Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά ψάχνω κι εγώ να αναβαθμίσω τα φρένα μου.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ΘΟΔΩΡΗΣ MK7 said:
Από τι μοντέλο μοντέο είναι οι δαγκάνες? Ξέρεις αν είναι 2πίστονες ή 4πίστονες κ.ο.κ.? Πόσο θα σου κοστίσουν οι δαγκάνες?
οι δαγκάνες θα είναι από mondeo 2000 - 2007 μοντέλο και έχει ένα έμβολο με διάμετρο 7cm
Θοδωρή το δικό σου έμβολο είναι πιο μικρό (5cm) αλλά εδώ είναι άλλη ενότητα

Ο κ.Κώστας αφού αλλάζει δισκόπλακες αναγκάζεται να αλλάξει και δαγκάνες για να πατάει καλά το τακάκι στον δίσκο
Στην ουσία το έμβολο από το st2 θα είναι το ίδιο με του mondeo
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα


Μετά από 2,5 περίπου μήνες αναμονή κατέφθασαν τα φρένα της Alcon (Mountune).

Μπήκαν στο χιλιοστό. Ή στα δύο χιλιοστά ίσως. Μπήκαν όμως,  χωρίς κάποια μετατροπή ή αποστάτες. Οι ζάντες της Braid εξετέλεσαν τη βασική αποστολή τους δηλαδή.

Τώρα είναι στο στρώσιμο και, ήδη δύο μέρες μετά την τοποθέτησή τους, δείχνουν τα δόντια τους. Θα συμπληρώσω καμιά 600αριά χλμ., μέχρι ν' αρχίσω να τα πιέζω, αλλά είναι εμφανείς οι δυνατότητές τους.

Το πάτημα του πεντάλ των φρένων έχει αλλάξει σε αίσθηση: Ομοιογενέστερο, σαφέστερο, ακριβέστερο.

Και είμαστε στα -3 κιλά σε μη φερόμενη μάζα.

Οι δε οπές που έχουν στην περιφέρειά τους, έχουν καμπύλο σχήμα, ώστε, κατά την περιστροφή των δίσκων, να δημιουργείται φαινόμενο Venturi και να εισάγεται στο εσωτερικό τους περισσότερος αέρας για την ψύξη τους.

Περισσότερα εν ευθέτω χρόνω.
 

tm099

New member
Oct 25, 2010
84
0
0
Εντάξει τα λόγια είναι περιττά!!!πολλά μπράβο για τις πολύ σωστές επιλογές σου!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread