Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν και δεν έχω δοκιμάσει τις συγκεκριμένες, συνήθως δε χωράνε και απαιτούνται αποστάτες ή νέες ζάντες με μικρότερο offset. Οι πιο γνωστοί βελτιωτές που προσφέρουν τέτοια κιτ αναβάθμισης (mountune, alkon, ap racing) γράφουν στις προδιαγραφές τους για αποστάτες.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Επειδή η ενότητα ΄φρένα΄είναι η αγαπημένη μου
Θα σε πάρει στην 17ρα η συγκεκριμένη διάμετρος δίσκου.Μπορεί μόνο να χρειαστείς αποστάτες
Υπάρχουν εταιρίες με έτοιμα κιτ
Εγώ που έχω μιλήσει για μένα στον autoliatas.gr για έτοιμα κιτ φρένων ήταν πολύ εξυπηρετικός και σε ότι απορίες είχα με βοήθησε
Αν είχα έτοιμο το χρήμα για τα εξαπίστονα από εκεί θα τα αγόραζα
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
Παιδια μια βοηθεια. Επειδη ανεβηκε σε αλογα το St και θα ηθελα σκεπτομενος αυτο οτι θα ηθελα λιγο καλυτερα φρενα οχι οτι δεν εχει και τωρα αλλα .. λεμε και μιας και δεν εχω σκοπο ακομη να βαλω big breaks γιατι θα χρειαστω και αλλες ζαντες., βαζοντας καλυτερους δισκους ιδιας διαμετρου με τους εργοστασιακους και πολυ καλυτερα τακακια θα ειμαι σχετικα καλυμμενος για τον δρομο? δεν μιλαω για πιστα κλπ..

Στο μυαλο μου ειχα τα εξης

1. Δισκοι Tarox F2000   
Τακακια Tarox Strada

2. EBC GD Series Slotted And Dimpled Sport Discs (Pair) To Fit Front &rear
2.EBC USR Series Fine Slotted Discs (Pair) To Fit Front &rear

Τακακια  EBC Yellowstuff 4000 Series Street And Track Brake Pad Set

ευχαριστω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ προσωπικά θα κοίταζα κάποιο κιτ που δίνει αντίστοιχα για τον τύπο του αυτοκινήτου ή θα έμπαινα και στην διαδικασία να πειραματιστώ
Άλλα μέλη έχουν δει διαφορές με τέτοιους είδους βελτιώσεις αλλά η διαφορά που θα δεις θα είναι αρκετή για αυτά που θέλεις?
Υπάρχουν st που είναι 260 και δεν έχουν κάνει αλλαγές στο θέμα φρένου
Εγώ που έβαλα πρόγραμμα στο δικό μου και πήγα παραπάνω 50hp και 7 κιλά ροπής όταν πατάω γκάζι στο φάσμα που ροπιάζει και σηκώνει την φουλ πίεση αν πατήσω φρένο δεν με καλύπτει....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσωπικά από δίσκους και τακάκια Tarox δεν έχω εμπειρία. Από EBC GD Series έχω στο δικό μου (mk6) εδώ και χρόνια μπρος-πίσω (έχω τα φρένα του ST) και θα σου έλεγα ότι ναι μεν καλά είναι, αλλά έχουν πολύ θόρυβο κύλισης. Δηλαδή είτε απλά κινείσαι, ή πατάς φρένο, πάντα θα ακούς ένα χρρρρ από τις δισκόπλακες. Δε θα ξαναέπαιρνα τέτοιους δίσκους. Η USR σειρά από την άλλη φαίνεται πιο "εκλεπτυσμένη" σαν σχεδίαση, οπότε ίσως να μην έχει το θόρυβο που ανέφερα. Ίσως να τη δοκίμαζα στο μέλλον. ΄
Τέλος, όσον αφορά τα τακάκια, τα Yellowstuff τα δίνει για Fast road ή track day use. Μήπως "τσιρίζουν"; Δε μπορώ να γράψω περισσότερα όμως γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει...
 

Giorgos74

Member
Jan 15, 2017
128
3
18
49
Γερακας
kostg said:
Προσωπικά από δίσκους και τακάκια Tarox δεν έχω εμπειρία. Από EBC GD Series έχω στο δικό μου (mk6) εδώ και χρόνια μπρος-πίσω (έχω τα φρένα του ST) και θα σου έλεγα ότι ναι μεν καλά είναι, αλλά έχουν πολύ θόρυβο κύλισης. Δηλαδή είτε απλά κινείσαι, ή πατάς φρένο, πάντα θα ακούς ένα χρρρρ από τις δισκόπλακες. Δε θα ξαναέπαιρνα τέτοιους δίσκους. Η USR σειρά από την άλλη φαίνεται πιο "εκλεπτυσμένη" σαν σχεδίαση, οπότε ίσως να μην έχει το θόρυβο που ανέφερα. Ίσως να τη δοκίμαζα στο μέλλον. ΄
Τέλος, όσον αφορά τα τακάκια, τα Yellowstuff τα δίνει για Fast road ή track day use. Μήπως "τσιρίζουν"; Δε μπορώ να γράψω περισσότερα όμως γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει...

Τελικα δεν αλλαξα. ο λογος ειναι οτι και τα μαμα πιανουν μια χαρα και ας ειναι 220+HP το st και δευτερον αν εχουν οποιοδηποτε τριγμο θα σπαστω οποτε θα δω στο μελλον.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread