Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Για ST180...




AP Racing 4πίστονα 315 χλστ... Κάπου 2.500 ευρώ.






Αlcon 4πίστονα 318 χλστ. Γύρω στο 1,5 χιλιάρικο.






Καλό είναι να συνδυαστούν με ζάντες 7,5 ιντσών με 45άρι όφσετ και όχι αποστάτες, που χαλάνε αίσθηση και συμπεριφορά.
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Κατόπιν 2-3 πολεμικών συμβουλίων με το φρενο-τεχνικό μου (θα τον ξέρετε - από Αγ. Παρασκευή), προσανατολιστήκαμε σε διακριτική επέμβαση στα φρένα.

Κατ' αρχάς, τα φρένα του αυτοκινήτου δεν είναι ανεπαρκή. Μπορεί στο μάτι να μοιάζουν με cd, μπορεί το επίσης 200 ίππων Κλειώ RS, το 2λιτρο, να φόραγε θηριώδη 4πίστονα Brembo, χωρίς να είναι καθαροαιμότερο συμπεριφορικά, αλλά υπάρχουν κάποια ζητήματα και στα big brake kits και στη λύση από Φόκους/Μοντέο, που δε μας άφησαν να στραφούμε προς τα εκεί.

Μα ζητήματα εφαρμογής/κύλησης των προαπαιτούμενων μεγαλύτερων ζαντών στην πρώτη περίπτωση, μα ζητήματα 100% συμπαγούς εφαρμογής/αίσθησης στα πλακάκια δαγκανών στη δεύτερη περίπτωση, θα καταφύγουμε στην πεπατημένη και δοκιμασμένη οδό:

Τρυπητοί δίσκοι μαμίσιων διαστάσεων μπρος/πίσω, σωληνάκια μπρος/πίσω, τακάκια μπρος/πίσω και υγρά.

Απλά περιμένουμε αυτή τη στιγμή να επιβεβαιώσουμε την ύπαρξη των προϊόντων που θέλουμε, και θα τα περιγράψω λεπτομερώς.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ωραίος... περιμένουμε κινήσεις φώτο και αποτελέσματα
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Φίλε μου τι ζάντες φοράς? Γιατί σε 17" μια χαρά χωράνε και τα δύο κιτ που έβαλες, όπως και από mondeo και focus.
Για την 2η περίπτωση αν δεν αλλάξεις δαγκάνες, τότε ναι θα χρειαστείς πλακάκι για να βγουν οι μαμά πιο έξω, αλλά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα με τις ζάντες.
Βέβαια και αυτό που λες να κάνεις μια χαρά είναι και πολύ πιο οικονομική.
Υ.Γ. Αν τελικά αλλάξεις δίσκους στείλε ένα μήνυμα γιατί θέλω να αλλάξω κι εγώ τα φρένα μου (αρκεί να είναι σε καλή κατάσταση).
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Φοράω 7x17 με όφσετ 47,5.

Για μεγάλα φρένα θες όφσετ από 45 και κάτω.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Nordvinden said:
Φοράω 7x17 με όφσετ 47,5.

Για μεγάλα φρένα θες όφσετ από 45 και κάτω.
Δεν τα ξέρω πολύ καλά, αλλά τόσα άτομα έχουν 17αρες και έχουν βάλει δίσκους από focus 1st ή από mondeo και δεν έχουν κανένα πρόβλημα γι'αυτό το λέω.
 

Dark knight

Hero Member
Μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα Θοδωρή αλλά για σιγουριά ρωτά τον Ιάκωβο που τα ξέρει καλύτερα επειδή είναι και όλη μέρα χωμένος μέσα στα ανταλλακτικά!
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Μια στιγμή, μήπως μου έχει διαφύγει κάτι:

Είναι δυνατόν να μπουν δίσκοι-δαγκάνες από Φόκους ST χωρίς καμία μετατροπή;

Μιλώ για τις ζάντες που προανέφερα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Nordvinden said:
Είναι δυνατόν να μπουν δίσκοι-δαγκάνες από Φόκους ST χωρίς καμία μετατροπή;
Μιλάμε για το focus 1 st πάντα.
Αν πούμε ότι το άκρο το δικό σου είναι ίδιο με του ΜΚ6,τότε δεν θέλεις καμία μετατροπή
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Η επιλογή των μαμίσιων διαστάσεων τρυπητών δίσκων μπρος-πίσω αίρεται.

Κι αυτό γιατί υπάρχουν τρυπητοί μπρος και χαρακτοί πίσω. Λατέρνα δηλαδή.

Άσε που για πίσω δε δίνουν σοβαρό τακάκι. Μόνο για μπροστά.

Ημίμετρα.

Επομένως θα περιμένω να βρεθεί μια άκρη (που έχω) με μπροστινούς μεγάλους δίσκους και δαγκάνες από Μοντέο/Φόκους και βλέπω μετά πώς και αν θα το προχωρήσω.

Ξενέρωσα βασικά. Εμπόδια παντού.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To mondeo δε θα το προτιμούσα. Έχει "μικρότερα" σε επιφάνεια τακάκια από το fiesta/focus ST. Οπότε θεωρώ πως θα φρενάρει κάπως "χειρότερα". Ασήμαντες ίσως οι διαφορές, δεν ξέρω, δες όμως αυτό που λέω:

1. Fiesta/Focus ST http://www.ebcbrakesdirect.com/car/image.asp?image=DP21641
2. Mondeo 2.0 (2004-2008) http://www.ebcbrakesdirect.com/car/image.asp?image=DP1322

* Βάζω το Fiesta ST I/Focus ST I μαζί, γιατί όπως έχω γράψει και παραπάνω έχουν την ίδια δαγκάνα και το ίδιο τακάκι, απλά αλλάζει ο δίσκος.
** Πιστεύω ότι θα βγουν σωστοί δίσκοι τρυπητοί/χαρακτοί, απλά είναι νωρίς ακόμα, είναι καινούριο το μοντέλο.
*** Για πίσω έχω την εντύπωση ότι το ST 2 έχει τις ίδιες δαγκάνες με το ST I, γιατί λες ότι δεν υπάρχει "σοβαρό" τακάκι; Υπάρχει (αν έχω τη σωστή εντύπωση)  ::)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό δεν ειναι το τακακι σου πισω;

http://www.pumaspeed.co.uk/product-Ferodo-Racing-DS2500-Rear-Pad-Set---Fiesta-ST180_16209.jsp
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Τόσο καλά είναι αυτά τα τακάκια και είναι τόσο ακριβά :question: :question: :question:
120 € μόνο για πίσω? ??? ??? ???
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
kostg said:
Αυτό δεν ειναι το τακακι σου πισω;

http://www.pumaspeed.co.uk/product-Ferodo-Racing-DS2500-Rear-Pad-Set---Fiesta-ST180_16209.jsp

Τι να σου πω, φίλε...

Από δω μου λένε ότι δε βγάζει. Μέσα από Φερόντο εννοώ.

Από την άλλη η Πούμασπιντ δίνει και Κουέηφ για το δικό μου, το οποίο Κουέηφ η ίδια η... Κουέηφ Αγγλίας δεν το αναφέρει πουθενά!

Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να την εμπιστεύομαι. Ή ποιον να εμπιστεύομαι...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Καταρχάς μοντέο και φόκους πόσο καλύτερα φρένα έχουν από το φιέστα το στ2;  Γιατί αυτή την μόντα την κάνουνε τα 1,6άρια με 100/125 άλογα που δεν έχουμε τόσο μεγάλα φρένα. Το δικό σου δεν νομίζω να τα χρειάζεται αυτά... Επίσης το quaife που λένε λογικά δεν θα είναι αμιγώς για το δικό σου αλλά θα είναι το ίδιο που μπαίνει σε όλα τα μκ7 για αυτό και δεν το έχεις προσέξει.

Επιπλέον η puma πολλά προιόντα της εταιρείες τα κοβούνε αλλά η ίδια η πούμα λέει ότι τα κάνει ειδική παραγγελία, όπως τα mintex τα τακάκια...
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Όσον αφορά στα φρένα, εννοούσα τους 300άρηδες δίσκους. Σαφώς μεγαλύτεροι από τους δικούς μου.
Αλλά Θα πρέπει να εκπονηθεί κάποια μελέτη πρώτα για το ST2 και μετά να δω τι και πώς.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Οι δαγκανες απο τα μπρατσα της ζαντας ποση αποσταση εχουν περιπου;

Τα ίδια φρένα φοράει με το παλιό σε διαμέτρους τουλάχιστον
 

Nordvinden

Original poster
Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Όσον αφορά σε μαμίσιων διαστάσεων αφτερμάρκετ δίσκους και αντίστοιχα αφτερμάρκετ τακάκια, δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Μόλις με πληροφόρησε σχετικά ο φρενάς μου.

Η προηγούμενη πληροφορία που έλεγε ότι υπήρχαν δίσκοι/τακάκια αποδείχτηκε άκυρη, μιας και αφορούσε στο προηγούμενο μοντέλο. Κακή συνεννόηση με τους εμπορικούς μεσάζοντες.

Εν κατακλείδι:
1). Ή μεγαλύτερα φρένα εγχειρισμένα, ώστε να μπουν στις μαμά ζάντες.

2). Ή μεγαλύτερα φρένα ανεγχείριστα, αλλά θα μπουν και αποστάτες 1,5 εκ. τουλάχιστον, ώστε να χωρέσουν στις μαμά ζάντες.

3). Ή κατά παραγγελία ζάντες σε όφσετ/κούρμπα/βάρος/λοιπές διαστάσεις, ώστε να μπουν σε δαύτες ανεγχείριστα τα μεγαλύτερα φρένα.

Στην πρώτη λύση ελλοχεύουν κατασκευαστικοί/λειτουργικοί κίνδυνοι. Πρέπει να έχεις δικό σου σοβαρό μάστορα, για να σε προσέξει.

Στις δεύτερη και τρίτη λύση έχουμε θέματα αίσθησης/συμπεριφοράς (που γι' αυτή την αίσθηση/συμπεριφορά το αγοράζεις το ρημάδι) και θέματα εφαρμοστικά. Πάλι πρέπει να 'χεις δικό σου άνθρωπο, για να αντιμετωπιστούν επιτυχώς. Ή ημιεπιτυχώς έστω.

Οι δε ζάντες της Μάουντιουν (ΟΖ Αλεγκερίτα) κρίνονται άκυρες: Το 7,5άρι φάρδος εξαναγκάζει το δύστυχο 205άρι μαμίσιο 050Α ν' ανοίξει σαν καρπούζι, ώστε ν' απλωθεί στα 1,3 επιπλέον εκ. του φάρδους της.
Αν δε, πας σε 225/35/17, ώστε να κάθεται άνετα στην 7,5άρα ζάντα, τίναξες στον αέρα βήμα, αίσθηση, πρόσφυση (γιατί σε αυτή τη διάσταση δε βρίσκεις κάτι εξειδικευμένο σαν το 050Α).

Ρε, τα φρενάκια... Κβαντομηχανική γίνανε...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
έκανα μια έρευνα για εσάς αλλά όχι τόσο οργανωμένη
Τα φρένα του RS1 έχουν δίσκο 324mm με πάχος 28
Αν υπολογίσεις ότι μπαίνει δίσκος 312mm μέσα σε 16ρα ζάντα,μπαίνει και ο δίσκος του rs στην 17ρα
δεν γνωρίζω όμως αν έχει χώρο για την δαγκάνα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread