Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
DarthFiesta said:
Οςον αφορα το προγραμμα που φορας θυμαμαι που ειχες πει οτι ειναι ισα-ισα για να μην σπασει το αυτοκινητο..στην ουσια δηλ. δεν ειναι καν προγραμματισμενο...εκτος αν το χεις φτιαξει μετα απο τοσο καιρο..

θα σας πω σε λίγες μέρες τι σοι πρόγραμμα φοράω
έχει τα θετικά αλλά και τα αρνητικά του
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Βρήκα χρόνο και τράβηξα video με τα μίγματα του αυτοκινήτου.Δυστήχως δεν μπορώ να βρω βάση απλής ψηφιακής κάμερας με βεντούζα και για αυτό βγήκε λίγο κουνημένο...

2ρα



3τη



4τη

 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δεν μπορω να το δω, αν εισαι παντου 13:1 εισαι οκ, αν είσαι πανω απο 13.5 και κάτω απο 12.5 πρεπει να πας να στο διορθωσει δωρεαν

η 2α δεν λεει κατι συνηθως, η τεταρτη είναι η καλυτερη για να βγαλεις συμπεραματα για το AFR
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aν πατήσεις το link και έχεις υπομονή θα το δείξει. Με 4η έχει ως εξής:
3000rpm~4000 12,3~13,2
4000rpm~5000 13,4~14,4
5000rpm ως κόφτη 12,7~13
Δεν είναι πολύ σταθερές οι ενδείξεις πάντως...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καταφερα να τα δω...

4500-5500 14.5 ειναι για σπασιμο...
δεν μπορει να χαλασε τοσο πολυ με το χταποδι, ετσι ήταν και πριν..

επειγοντως στον προγραμματιστη σου
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
πως να παει αυτο το αμαξι τοσο που σφιγγει αυτο το μοτερ με αυτο το πρόγραμμα και μετα φταίει η εξατμίση που δε δουλευει
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Καλά το πρόγραμμα το είχε και πριν την εξάτμιση δεν φταίει η εξάτμιση για τα μίγματα.

Ιάκωβε απ ότι φαίνεται θα ξανά χρειαστεί να αλλάξεις προγραμματιστή για άλλη μια φορά…  ;)
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
kostg said:
Τι εννοείς;  rules
πολυ ευχαριστως να σ απαντησω τι εννοω :)

Crazy said:
Εγω ηξερα,οτι εκανες πρωτα ενημερωνες το Πανο κ μετα αφου εβλεπες τι εχει συμβει με το πατημα σου με τον Ιακωβο τοτε θυμοσουν να το αναφερες.τεσπα,απλα ειμαστε σε ενα club να βοηθαει ο ενας τον αλλον κι οχι οπως λεει ο Μπαμπης δεις δν δεις διαφορα μην το αναφερεις,αν ειναι ετσι να κατσουμε να γινουμε "ποντικες" σαν ολους τους χαζο κοντρακιδες,εδω δν ειναι dragster.gr ειμαστε ενα forum να ανταλλασουμε γνωμες κι οχι να κανουμε κατι για να δουμε αν ειμαστε μπροστα απο τον αλλον κ να το αναφερουμε αφου δουμε τη διαφορα...


panosd said:
Ρε φιλε στο εχω πει και εχεις συμφωνήσει μαζί μου! Τα περισσότερα απο αυτα που σου προτείνει και γενικά αυτα που υποστηρίζει ο μαστορας σου δεν έχουν βγει και γενικά δεν ισχύουν με αυτα που βλέπουμε!Για εμένα το οτι δεν παίρνει το αυτοκίνητο με εξάτμιση ειναι κουτό!
Όπως λενε και οι προλαλησαντες σε μεταξύ σας πάτημα απο τεταρτες ήσουν 4 αμάξια πισω χωρις εξάτμιση και μετα την τοποθέτηση αυτης πηγαίνατε μαζί! Επίσης σε ολο το φάσμα των στροφών είδες στο δυναμομετρο +6, 7 άλογα!(Τα εχουμε ξανα συζητήσει μαζί και ξερεις σε τι ύφος τα γραφω!) ;)
Απο κει και περα με αυτό το χταπόδι, , χωρίς καταλύτη και με αυτό το τελικό δεν μπορεί να βγάλει με τιποτα αυτα που πρέπει! Με καταλύτη μπορεί να βοηθαγε λίγο περισσότερο στο θεμα συμπίεσης λόγω οτι είναι πολύ ελεύθερα ολα τα άλλα!Οπως και το εχω πει του Jacob για μενα η εξατμιση δεν ειναι σωστη ετσι!
Αντιθέτως εγω που καβαλησα το αυτοκίνητο του Ιάκωβου (οχι εκείνη την ημέρα) το ειδα πολύ καλύτερο! Τωρα για πιο λόγο αυτο δεν το είδαμε στις δοκιμές που έκαναν δεν ξέρω!

Κουμπαρε μην απογοητευεσε και μόλις γυρίσω θα το λύσουμε το κουβάρι!

ολα αυτα εννοω...γιατι οταν κατι δεν μας κολλαει αντι να ψαξουμε την πηγη του προβληματος του καθε αυτοκινητου παντα φταιει ο αλλος κ κατι εχει κανει κρυφο ο αλλος...το forum θελω να πιστευω ειναι για να βοηθαει ο ενας τον αλλον κ οχι να υποστιριζουμε οτι με λαθος προγραμμα που φορα ο Ιακωβος οτι κρυβει πραγματα καποιος...

υγ:μακαρι να ρωταγες τι εννοω οταν παραπονηθηκα οτι σβηστηκανε posts.

εγω σαν μελος λοιπον ρωτω...

το προγραμμα του ειναι λαθος με αυτα τα μειγματα?γιατι αν θελω να φτιαξω ενα προγραμμα σε ενα mk6 τι θα καταλαβω απ'ολες τις παραθεσεις που εκανα?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Στο δικό μου ποστ γράφω ότι η εξάτμιση του scorpion δεν είναι ολοκληρωμένη για να αποδώσει αυτα που πρέπει! Επίσης το ότι ειδα διαφορά εγω οταν το έκανα βόλτα δεν πάει να πει οτι αυτο θα φανεί και τοσο στις δοκιμές που κάνουν τα παιδιά και στο φασμα στροφών που άνοιξαν!
Δεν πέταξα κανένα υπονοούμενο εγω προσωπικά για κανέναν! Αν ειχα καποιες υποψιες εγω προσωπικά για καποιον θα το ελυνα μαζί του με ενα πμ!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
DarthFiesta said:
ολα αυτα εννοω...γιατι οταν κατι δεν μας κολλαει αντι να ψαξουμε την πηγη του προβληματος του καθε αυτοκινητου παντα φταιει ο αλλος κ κατι εχει κανει κρυφο ο αλλος...το forum θελω να πιστευω ειναι για να βοηθαει ο ενας τον αλλον κ οχι να υποστιριζουμε οτι με λαθος προγραμμα που φορα ο Ιακωβος οτι κρυβει πραγματα καποιος...

υγ:μακαρι να ρωταγες τι εννοω οταν παραπονηθηκα οτι σβηστηκανε posts.

εγω σαν μελος λοιπον ρωτω...

το προγραμμα του ειναι λαθος με αυτα τα μειγματα?γιατι αν θελω να φτιαξω ενα προγραμμα σε ενα mk6 τι θα καταλαβω απ'ολες τις παραθεσεις που εκανα?

Περικλή δεν είναι τέλειο το πρόγραμμά μου,μπορεί και καλύτερα να ρυθμιστεί.

Τα υπόλοιπα δε θα τα σχολιάσω γιατί είναι προσβολή για μένα.Δεν ρίχνω τα λάθη μου σε άλλους αλλά ξέρεις ότι σε όσες δοκιμές έχω κάνει τα έχω δηλώσει όλα.
Από την μια το λες πριόνι από την άλλη φταίει το λάθος πρόγραμμά μου,την άλλη φταίει η εξάτμισή μου.Ούτε εγώ βγάζω έτσι συμπεράσματα

Πολλά δε γνωρίζεις για τις δοκιμές μας και τις αλλαγές μας και αυτά δεν φαίνονται στα video
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
κοιτα Πανο...

καθομαι κ ποσταρω κ λεω την αποψη μ...κ προσπαθω να καταλαβω τι γινεται στο αμαξι του Ιακωβου.εξαλλου  εγω ρωταω τι εχει κανει με το προγραμμα τοοοοοσσοοο καιρο που το χει ετσι..

προσπαθω να κουβεντιασουμε για την εξατμιση του κ.α..απο κει κ περα υπαρχουν μελη με πολλες γνωσεις να καταθεσουν την αποψη τους κ να βοηθαμε τον αλλο..δεν θα αναμοχλευσω αλλες παραθεσεις..

ιακωβε..
αν αυτο το εκλαμβανεις προσβολη για σενα τι να πω?πολλακις εχω πει οτι τα αμαξια τα ξερετε καλυτερα εσεις..εγω μεσα απο τις οποιες αποριες μ ή γνωσεις μ καταθετω την αποψη μου.

κ ερωτω...με πιο σωστο προγραμμα μηπως δουλεψει σωστα το αμαξι σ?δεν ειναι υποτιμικη ερωτηση κ ουτε οτι στο λεω χαρχαλο το αμαξι σ γιατι μαλλον αυτο καταλαβαινεις..λεω την αποψη μ το τι μπορει να φταιει μπας κ βγει καμμια ακρη.
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Οκ....Ερχόμαστε ομως πάλι να ξανα κάνουμε την ίδια κουβέντα που έχει γίνει και πάλι!
1) όντως το πρόγραμμα του Ιάκωβου όπως και του riordian (βάση μίγματος) δεν είναι σωστά..Αυτο το έχουμε δει σε ενα σορό δυναμομετρησεις που έχουνε κάνει! Το θεμα είναι οτι δεν μπορούνε να βγουνε τα κατάλληλα συμπεράσματα για το ποιο είναι καλύτερο στο δρόμο γιατί όταν φόραγαν τα ίδια πράγματα (εκτός απο εξάτμιση)απο διαφορετικό προγραμματιστη, η διαφορά ηταν αξιοσεβαστη υπέρ του Ιάκωβου αλλα είπε ο rio οτι δεν το οδηγούσε σωστα και είναι σεβαστό και κατανοητό!

Εγω πιστεύω με ενα ΠΟΛΥ καλύτερο ρυθμισμα και τα δύο θα πηγαίνουν πολύ καλύτερα! Εγω προσωπικά στον Ιάκωβο το εχω πει και παλαιότερα χωρίς να του το βγάζω ομως αυτό άχρηστο! Αν δεν δούμε το καλύτερο δεν σνομπάρουμε το υπάρχον!
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
panosd said:
Οκ....Ερχόμαστε ομως πάλι να ξανα κάνουμε την ίδια κουβέντα που έχει γίνει και πάλι!
1) όντως το πρόγραμμα του Ιάκωβου όπως και του riordian (βάση μίγματος) δεν είναι σωστά..Αυτο το έχουμε δει σε ενα σορό δυναμομετρησεις που έχουνε κάνει! Το θεμα είναι οτι δεν μπορούνε να βγουνε τα κατάλληλα συμπεράσματα για το ποιο είναι καλύτερο στο δρόμο γιατί όταν φόραγαν τα ίδια πράγματα (εκτός απο εξάτμιση)απο διαφορετικό προγραμματιστη, η διαφορά ηταν αξιοσεβαστη υπέρ του Ιάκωβου αλλα είπε ο rio οτι δεν το οδηγούσε σωστα και είναι σεβαστό και κατανοητό!

Εγω πιστεύω με ενα ΠΟΛΥ καλύτερο ρυθμισμα και τα δύο θα πηγαίνουν πολύ καλύτερα! Εγω προσωπικά στον Ιάκωβο το εχω πει και παλαιότερα χωρίς να του το βγάζω ομως αυτό άχρηστο! Αν δεν δούμε το καλύτερο δεν σνομπάρουμε το υπάρχον!

οχι δεν εχουμε ξανακανει την ιδια κουβεντα...δυναμομετρηση με το χταποδι εχετε κανει?κ επισης οπως ξερεις οτι τα μειγματα που παιρνετε απο το τσουτσουνι πισω στην εξατμιση δεν ειναι κ το πιο αξιοπιστο.εξαλλου θελω να πιστευω οτι γι αυτο βαλατε το οργανο κ να μετραει απο κει που πρεπει..οποτε στην ουσια κουβεντιαζουμε τα καινουργια δεδομενα.

Σε αυτο συμφωνω οτι στην ουσια κανενα αμαξι τοτε δεν εχει ολοκληρωθει...ευχομαι να ολοκληρωθουν σωστα

Κωστα μην ρωτησεις παλι "τι εννοω με το τσουτσουνι"? qq
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
DarthFiesta said:
κ επισης οπως ξερεις οτι τα μειγματα που παιρνετε απο το τσουτσουνι πισω στην εξατμιση δεν ειναι κ το πιο αξιοπιστο.
Εμενα προσωπικά οτι μου έδειχνε το χαρτί τα ίδια βλέπω και στο όργανο, εκτος απο τις χαμηλές στροφές λόγο τελικού και narrow band!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread