Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
rallistas77 said:
nexus ήθελα να σε ρωτήσω αν νιώθεις να τυφλώνεις με τα xenon σε αυτό το φανάρι? Επίσης με τις λάμπες 4500Κ τα led φαίνονται πιο λευκά?

Τα δικά μου φανάρια έχουν projectors και η δέσμη είναι αρκετά ελεγχόμενη. Η δέσμη επίσης έχει ρυθμιστεί όπως πρέπει σε μηχάνημα. Δεν έχω δει κάποιον να μου ανάβει φώτα την νύχτα, οπότε υποθέτω ότι τα φώτα μου είναι ΟΚ.
Τα 4500Κ είναι απλά λίγο πιο λευκά από τα DRL που έχει το fiesta. Γενικά αν τα δεις το βράδυ φαίνονται λευκά, ούτε κίτρινα ούτε μπλε. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ
Led%20Home%20Lighting%20Kelvin%20K%20Comparison%20Explained.jpg
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Πριν λίγες ημέρες έβαλα στη σκάλα H7 τις λάμπες OSRAM COOL BLUE INTENSE 4200K στα 1550 lumen.
Απόλυτα ικανοποιημένος τόσο με την ένταση της λάμπας όσο και με το χρωματική απόχρωση!
Ότι πιο κοντά στα εργοστασικά xenon των 4300κ που μπορεί να αποδώσει μια νόμιμη λάμπα αλογόνου!

Σε σχέση με τις Philips White Vision είναι λίγο πιο ψυχρό το χρώμα των Osram με την ένταση να είναι ένα κλίκ χαμηλότερη!
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Philips White Vision ειναι 3700 kelvin +60% σε ενταση  ενω η OSRAM COOL BLUE INTENSE ειναι 4200 στο οριο της νομιμοτητας σε οτι αφορα της λαμπες αλογονου με φωτεινοτητα +20% ειναι εντελος δυο διαφορετικες λαμπες αλλα πολυ ποιοτικες ταυτοχρονα και οι δυο
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
karebe said:
Philips White Vision ειναι 3700 kelvin +60% σε ενταση  ενω η OSRAM COOL BLUE INTENSE ειναι 4200 στο οριο της νομιμοτητας σε οτι αφορα της λαμπες αλογονου με φωτεινοτητα +20% ειναι εντελος δυο διαφορετικες λαμπες αλλα πολυ ποιοτικες ταυτοχρονα και οι δυο

Το ξέρω πως πλέον οι philips κάνουν advertising 3700k.
Τα προηγούμενα χρόνια ωστόσο έκαναν advertising 4300k.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?action=gallery;sa=view&id=481
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Και στο site της Philips είναι μπερδεμένο, το λεκτικό στην περιγραφή των WhiteVision αναφέρει: "With up to 3700 Kelvin and an intense white light", αλλά στα specs γράφει "Color temperature up to 4300K"

Στις CrystalVision γράφει καθαρά "CrystalVision 4300K bright white light for style upgrade" και στα specs "Color temperature 4300K", ενώ στις BlueVision: "3700K bright white light on the road"
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Πάλι σε σκέψεις μπήκα σχετικά με τις Η7 μου... Και ρωτάω να πάω σε xenon kit ή να πάω σε αλογόνου πάλι αλλά σε πιο λευκές απο τις white vision που φωράω τώρα? Σκεφτόμουν κάτι σε xenon 6000k σε Η7 και τις υπόλοιπες H11, H1 σε Crystal Vision 5000K. Στα ψειράκια έχω τα κλασσικά Τ10 led 6000Κ που έχουμε οι περισσότεροι. Θέλω γενικά το αποτέλεσμα να είναι ομοιόμορφο και προς το άσπρο και όχι το μπλε αλλά να μην έχω 2-3 διαφορετικά χρώματα.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Αν έχεις φανάρι με προτζέκτορα τότε βάλε xenon για να έχεις το αποτέλεσμα που θες (μεγάλη ένταση φωτός με λευκό χρωματικό φάσμα)! Εγώ έχω φανάρι με κάτοπτρα οπότε φοράω αναγκαστικά λάμπες αλογόνου...
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Ναι τα φανάρια με τους προτζέκτορες έχω! Και κάτι ακόμα, να πάω σε 35W η σε 55W κιτ? Οι κλασσικές αλογόνου που φοράμε είναι 55W αν δεν κάνω λάθος έτσι;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,040
155
63
Μοντέλο
MK6
Ναί, είναι 55 (τουλάχιστον η συντριπτική πλειονότητα).
Η πιο καλή και αποτελεσματική απόδοση χρώματος ιδίως στα HID xenon είναι τα 4300Κ και δή σε κακοκαιρία και σε βρεγμένο οδόστρωμα έπειτα τα 5000Κ και τα υπόλοιπα δεν είναι καλά ή τόσο καλά, ιδίως σε κακοκαιρία και βρεγμένο οδόστρωμα.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ναι 55w είναι οι αλογόνου!
Σε xenon, ότι θέλεις. Είτε 35w είτε 55w.
Εγώ θα προτιμούσα αν έβαζα xenon τα 35w πάντως μιας και είναι ήδη πολύ δυνατά σε ένταση στα 4300Κ!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
τα 55w αναπτησουν μεγαλυτερη θερμοκρασια και πολυ πιθανων να φθαρει πιο γρηγορα ο καθρεπτης ή ο προτζεκτορας αναλογα το φαναρι που εχει ο καθενας!!!
 

greyfiesta

New member
Jun 15, 2013
64
0
0
nos7 said:
τα 55w αναπτησουν μεγαλυτερη θερμοκρασια και πολυ πιθανων να φθαρει πιο γρηγορα ο καθρεπτης ή ο προτζεκτορας αναλογα το φαναρι που εχει ο καθενας!!!
Θα συμφωνήσω με τον προλαλησαντα συν το γεγονος πως Οτιδήποτε πάνω από 35w θεωρώ πως θα είναι ενοχλητικό για τους άλλους οδηγούς...
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Μόλις παραγγέλθηκαν οι H7 LED από autobeam στην Αγγλία.
Θέλω να ρωτήσω αν τις έχει κάποιος, πόσες ημέρες κάνουν περίπου να έρθουν και τι εντυπώσεις του άφησαν από την ένταση και την δέσμη που έχουν (έχω φανάρι με reflector).
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Σήμερα άνοιξα το φανάρι του οδηγού για να αλλάξω την H7 με νέα λάμπα και παρατήρησα πως στα διάφορα καλώδια που έχει μέσα τα οποιά καταλήγουν στη φίσα της λάμπας, έχει και ένα μαύρο το οποίο είναι κομμένο.

Ακριβώς όπως του παιδιού εδώ.
https://www.fordownersclub.com/forums/topic/89743-loose-wire-from-headlight-h7/

Κοίταξα αν λειτουγούν λοιπόν όλες οι λειτουργίες του φαναριού.
Δηλαδή, Το φλάς, το φως στάθμευσης, η σκάλα H7 καθώς και η H1 όπως άλλωστε και ο μηχανισμός ρύθμισης δέσμης.
Όλα λειτουργούσαν κανονικά...

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι αυτό το καλώδιο? στο άλλο φανάρι δεν είναι κομμένο από ότι είδα...  ::)
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
kostg said:
Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στις παρακάτω λάμπες της Nighteye;

36632574723_bfdc6a0750_o.jpg

https://www.nighteyeled.com/collections/car-led-headlight/products/copy-of-2x-h11-h8-h9-led-car-headlight-light-8000lm-50w-replace-bulb-beam-kit-6000k

Αυτές σαν χαρακτηριστικά από τον κατασκευαστή έχουν 25 Watts και 4000 Lumens ανά λάμπα. Θεωρητικά είναι πολύ "δυνατές" και έχουν λευκό χρώμα 6500 Κelvin. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα λειτουργίας στο fiesta σου. Ειδικά αν έχεις την έκδοση που τα φανάρια έχουν projectors.
Έχοντας διαβάσει reviews στην Αγγλία για τις συγκεκριμένες, φαίνεται να είναι ενθουσιασμένοι οι περισσότεροι που τις έχουν αγοράσει, εκτός από σχόλια του στυλ "δε φωτίζουν καλά στη βροχή" που είναι λογικό αφού έχουν "λευκό" χρώμα. Αυτό θα πρέπει να το γνωρίζεις και να κάνεις τις υποχωρήσεις σου.

Πρέπει να προσέξεις τρία πράγματα στην τοποθέτηση:

1. Ή θα κόψεις τα πίσω καπάκια/μονωτικά για να χωρέσουν οι λάμπες (δες τη φωτογραφία):

37255036416_d0fc0b3d3f_o.jpg


2. Ή θα πάρεις καινούρια καπάκια, όπως τα παρακάτω. Σιγούρεψε όμως τη διάμετρο (για να ταιριάζουν στο φανάρι), νομίζω ότι είναι 80mm:

36632575053_a57ded3440_o.jpg


3. Στο προ-facelift mk7, χρειάζονται και άλλα λαμάκια στήριξης της λάμπας:

36632574813_dd77a7862c_o.jpg

Εναλλακτικά θα πρέπει να κάνεις πατέντα στα ήδη υπάρχοντα.

Εντυπώσεις από τις night eye h7...

Οικονομική λύση για led με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και χωρίς να ανεβάζει θερμοκρασία! Αφού μετά από 2 ώρες λειτουργίας μπορείς να την ακουμπήσεις με γυμνό χέρι!Plug and play διαδικασίας 5 λεπτών να τις βάλετε. Χρώμα 6500k και σε φανάρι με κάτοπτρο διαχέει το φως ολοσωστα χωρίς να χτυπάει τους μπροστά ή απέναντι οδηγούς! Ακριβώς όπως η λάμπα αλογόνου!
Και κάπου εδώ ξεκινάνε τα αρνητικά...
Η ένταση τους είναι ελαφρώς καλύτερη από μια Philips diamond vision με αποτέλεσμα κάτω από τα κίτρινα φώτα του δρόμου να χάνεται ένα μεγάλο ποσοστό ωρατότητας τους. Για το λόγο λοιπόν του ότι τα lumen είναι λίγα δεν φτάνει το φως τόσο μακριά με αποτέλεσμα να μην φαίνονται οι λακούβες του δρόμου από απόσταση.  Θα προτιμούσα μια λάμπα  αλογόνου Phillips white vision ή osram cool blue intense...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βασίλη, εδώ θα πρέπει όμως να κάνουμε και την παραδοχή πως όσο ανεβαίνουν τα Kelvin τόσο μειώνεται η "αισθητή" φωτεινότητα. Τι εννοώ με το "αισθητή", αυτό που βλέπεις στο δρόμο, ειδικά όταν έχει κακοκαιρία. Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και με τα xenon. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα των leds μόνο...
Και επειδή οι white vision κρατάνε τα Kelvin στα 4000, γι' αυτό και έχουμε την αίσθηση ότι βλέπουμε καλύτερα.
Αν αυξήσεις τα Watts με άλλες λάμπες led, πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι περίπου το ίδιο, έχοντας βέβαια τον "κίνδυνο" να στραβώνεις την υπόλοιπη κυκλοφορία στο δρόμο.
Αν κάνεις τις δοκιμές σου, μας λες!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread