Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

johnap

Rookie
Apr 14, 2016
11
0
0
Καλησπερα παιδες, θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τις παρακατω λαμπες : https://www.nighteyeled.com/collections/car-led-headlight/h7?page=1&sort_by=best-selling, τις ειδα να δουλευουν , εχουν απιστευτη εμφανιση και ενταση και επειδη αγοραζω για τριτη φορα καμμενες phillips diamond vision , σκεφτομαι να τις αντικαταστησω με αυτες γιατι δεν μπορω να πεταω τα λεφτα μου εκει ( στο ebay οι συγκεκριμενες κανουν 20ε) , ερωτηση λοιπον για τους ηλεκτρολογους του κλαμπ ειναι εαν γνωριζουν εαν υπαρχει θεμα στα watt , δλδ να ειναι λιγοτερο η περισσοτερο απο 55 που δινει ο κατασκεβαστης , λογο του οτι οι συγκεκριμενες δεν δινουν ακριβως τοσο .
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Να υποθέσω ότι αναφέρεσαι στις παρακάτω λάμπες της Nighteye;

36632574723_bfdc6a0750_o.jpg

https://www.nighteyeled.com/collections/car-led-headlight/products/copy-of-2x-h11-h8-h9-led-car-headlight-light-8000lm-50w-replace-bulb-beam-kit-6000k

Αυτές σαν χαρακτηριστικά από τον κατασκευαστή έχουν 25 Watts και 4000 Lumens ανά λάμπα. Θεωρητικά είναι πολύ "δυνατές" και έχουν λευκό χρώμα 6500 Κelvin. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα λειτουργίας στο fiesta σου. Ειδικά αν έχεις την έκδοση που τα φανάρια έχουν projectors.
Έχοντας διαβάσει reviews στην Αγγλία για τις συγκεκριμένες, φαίνεται να είναι ενθουσιασμένοι οι περισσότεροι που τις έχουν αγοράσει, εκτός από σχόλια του στυλ "δε φωτίζουν καλά στη βροχή" που είναι λογικό αφού έχουν "λευκό" χρώμα. Αυτό θα πρέπει να το γνωρίζεις και να κάνεις τις υποχωρήσεις σου.

Πρέπει να προσέξεις τρία πράγματα στην τοποθέτηση:

1. Ή θα κόψεις τα πίσω καπάκια/μονωτικά για να χωρέσουν οι λάμπες (δες τη φωτογραφία):

37255036416_d0fc0b3d3f_o.jpg


2. Ή θα πάρεις καινούρια καπάκια, όπως τα παρακάτω. Σιγούρεψε όμως τη διάμετρο (για να ταιριάζουν στο φανάρι), νομίζω ότι είναι 80mm:

36632575053_a57ded3440_o.jpg


3. Στο προ-facelift mk7, χρειάζονται και άλλα λαμάκια στήριξης της λάμπας:

36632574813_dd77a7862c_o.jpg

Εναλλακτικά θα πρέπει να κάνεις πατέντα στα ήδη υπάρχοντα.
 

johnap

Rookie
Apr 14, 2016
11
0
0
Αυτες ειναι οι λαμπες ναι , α τραβιεται τοσο πισω ε ? Πιστευω να αξιζει το σκισιμο , αρκει να μην ζεσταινεται ? Τι λες? Επειδη θα ακουμπαει στο λαστιχο το λεω...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αφού όταν βάζεις μια απλή λάμπα μέσα, η φύσα της έρχεται πρόσωπο σχεδόν με το καπάκι. Το "ματσούκι" της led δε θα βγει πιο έξω; Δε θα πάθει κάτι το λάστιχο, σίγουρα. Όπως σίγουρα θα έχει καλύτερη απαγωγή θερμότητας από το να είναι μέσα στο κέλυφος του φαναριού. Δεν ξέρω, ότι θέλεις. Εγώ πάντως έβαλα xenon και όχι led. Χωρίς προβλήματα προς το παρόν...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nikpap8888

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το ελαστικό κάλυμμα είναι εκεί για να (α) προφυλάξει τα καλώδια και τις φύσες, και (β) να αποτρέψει πιθανά βραχυκυκλώματα π.χ. από βροχή ή νερολακούβες. Από την άλλη οι δυνατές LED απαιτούν ανεμιστηράκι για να ψύχονται, το οποίο προφανώς πρέπει να είναι ελεύθερο από την πίσω πλευρά. Ως εκ τούτου, η αφαίρεση του καλύμματος δεν συμφέρει, ενώ η βίαιη τοποθέτησή του πάνω από το ανεμιστηράκι μπορεί να κάψει τη λάμπα. Άρα η καλύτερη λύση είναι είτε η αγορά ειδικών καλυμμάτων (με χώρο για το ανεμιστηράκι), είτε η προσαρμογή των stock με προσεκτικό κόψιμο και προσθήκη περιμετρικού μονωτικού ελαστικού "κορδονιού".

Στην τελική όμως, θα πρέπει να δούμε αν το τελικό αποτέλεσμα φωτισμού είναι καλύτερο ή όχι από το stock....
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλο θα ηταν επειδη ειχα μπλεξει και γω με Led λαμπες και το μετανιωσα ειναι , να πας σε ενα μαγαζι που εχουν Led και να τα δοκιμασεις πρωτα πριν κανεις καμια αγορα απο εξωτερικο σαν εμενα και τσαμπα τα πηρα. δευτερον αμα εχεις το λεγομενο ματι στα φαναρια σου , η led δεν ειναι και τοσο καλες , παντα θα υπαρχει ενα μικρο μαυρο κενο η εστο ενα μαυρο κενο που απλα αχνωφαινεται . τα led ειναι μονο για κανονικα φαναρια  η για κατι κανουργια αμαξια που εχουν φτιαχτει προτζεκτορες για led εξαρχης.
 

johnap

Rookie
Apr 14, 2016
11
0
0
To φιεστα μου εχει προτζεκτορες απο μαμα, εκτος απο αυτο για εξηγειστε λιγο τι ειναι αυτο το μονοτικο κορδονι και που το βρισκω ? , η ακομη και τα καπακια τα μεγαλυτερα που αναφερετε που μπορω να τα βρω ?
 

johnap

Rookie
Apr 14, 2016
11
0
0
johnap said:
To φιεστα μου εχει προτζεκτορες απο μαμα, εκτος απο αυτο για εξηγειστε λιγο τι ειναι αυτο το μονοτικο κορδονι και που το βρισκω ? , η ακομη και τα καπακια τα μεγαλυτερα που αναφερετε που μπορω να τα βρω ?

Βρηκα τα καπακια αλλα δεν γνωριζω τις διαστασεις ! Ξερει καποιος απο εδω?
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Παιδιά δεν εγώ τα led στο mk6.5 τα έβαλα με το ίδιο καπάκι. Γιατί δεν τα δοκιμάζεις πρώτα καο αν δεν μπαίνουν να πάρεις άλλα?
 

johnap

Rookie
Apr 14, 2016
11
0
0
manos.m said:
Παιδιά δεν εγώ τα led στο mk6.5 τα έβαλα με το ίδιο καπάκι. Γιατί δεν τα δοκιμάζεις πρώτα καο αν δεν μπαίνουν να πάρεις άλλα?
φιλε μου δες την φωτο παραπανω , η ψυχτρα βγαινει εξω...
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Σε εμένα είναι πάνω στο led και χωράει κανονικά . Έχω άλλο φαναρι βέβαια και άλλα led..έχω βάλει τα a336 super bright .
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
johnap said:
Βρηκα τα καπακια αλλα δεν γνωριζω τις διαστασεις ! Ξερει καποιος απο εδω?

Noμίζω ότι είναι 80mm. Το έχω γράψει και στη φωτογραφία παραπάνω. Γιατί δε βγάζεις ένα καπάκι από το αυτοκίνητό σου να το μετρήσεις για να είσαι σίγουρος;
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
ειναι 80 στην μεσαια σκαλα και στα μεγαλα φωτα 75 .στο ebay 2 ευρω κανουν αλλα πριν μπεις σε αγορα , πηγαινε να της δοκιμασεις αμα βγαζουν σωστο φως αλλιος θα της εχεις στο ραφη σαν και εμενα.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Χθές έβαλα στη μεγάλη σκάλα Η1 τις λάμπες m-tech xenon blue 5000k.

Επειδή στο παρελθόν είχα στη συγκεκριμένη σκάλα και τις Philips Diamond Vision 5000k, μπορώ να πω πως είναι το ίδιο λευκές με ελαφρώς περισσότερη ένταση! Και έχουν λιγότερο από το μισό κόστος των Philips...  ;)

Τις πήρα για δοκιμή και τελικά θα τις κρατήσω σε αυτή την σκάλα! Βέβαια, όπως και όλες οι blue coated λάμπες αλογόνου έτσι και αυτή κάνει το φανάρι να φαίνεται μπλέ όταν είναι σβηστή η λάμπα.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
καλορίζικες BillMk7! εγώ περιμένω εδώ και κάνα 2μηνο κάτι led της nighteye από το ebay για την μεγάλη σκάλα και ακόμα τις περιμένω... αυτες που έβαλες τώρα πέρα από την ένταση, στο χρώμα πως είναι; συνήθως η τύπου ξενον ψιλοκιτρινίζουν. αυτές που πήρες τώρα το ίδιο με τις philips είναι;
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Ναι ίδιες με τις philips σε απόχρωση. Δεν κιτρινίζουν καθόλου! Για 8 ευρώ το ζευγάρι είμαι φουλ ικανοποιημένος και από απόδοση! Επειδή στη σκάλα H7 έχω τις Philips White vision 4300k, θα ανεβάσω και φωτό με αναμμένες και τις δύο σκάλες για να δείτε και την διαφορά στα kelvin!  ;)
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Έχω το τιτάνιουμ 10/01/2010 1,6 παίρνει LED Η7 ; τι εννοουν με αυτό [Πριν την τοποθέτηση των Λαμπτήρων HID LED βεβαιωθείτε ότι μέσα στο φανάρι δεν περιέχετε κάποιο προστατευτικό μέταλλο ή κάτοπτρο το οποίο καλύπτει τον λαμπτήρα.]
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
h1 στη μεγάλη h7 στη μεσαία h11 στα προβόλια ομίχλης. λογικά θα σημαίνει να μην υπάρχει κάποιο προστατευτικό στη λάμπα ή στο led όταν θα είναι τοποθετημένο.
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Έχει βάλει κανείς led H7 σε φανάρια με projektor σαν το δικό μου fiesta; το ερώτημα είναι αν χωράει
με την ψύκτρα μέσα η έξω και ιδικά από τη πλευρά του οδηγού που το φανάρι με την ασφαλειοθηκη είναι ίσα-ίσα και αν μένει στεγανό το φανάρι!
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
BillMk7 said:
Ναι ίδιες με τις philips σε απόχρωση. Δεν κιτρινίζουν καθόλου! Για 8 ευρώ το ζευγάρι είμαι φουλ ικανοποιημένος και από απόδοση! Επειδή στη σκάλα H7 έχω τις Philips White vision 4300k, θα ανεβάσω και φωτό με αναμμένες και τις δύο σκάλες για να δείτε και την διαφορά στα kelvin!  ;)

και η φωτό όπως υποσχέθηκα!
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?action=gallery;sa=view&id=480
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread