Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Εγω ηθελα να βαλω led την Η7 αλλα δν χωραγε με τν ψυκτρα...απο οτι καταλαβα δυο λυσεις υπαρχουν...ή τρυπημα στην ταπα για να βγει η ψυκτρα εξω ή καθολου ταπα με κινδυνο να μπει υγρασια στο φαναρι!
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
pk91 said:
Εγω ηθελα να βαλω led την Η7 αλλα δν χωραγε με τν ψυκτρα...απο οτι καταλαβα δυο λυσεις υπαρχουν...ή τρυπημα στην ταπα για να βγει η ψυκτρα εξω ή καθολου ταπα με κινδυνο να μπει υγρασια στο φαναρι!
προσοχη παιδες,και τρυπα να κανετε για να χωρεσουν οι led παλι υγρασια θα περνει το φαναρι,εχω βαλει στα προβολακια led με ψυκτρα (ανεμηστηρακι) και περναει η υγρασια απο κει και παει στο φαναρι,ειναι mk6 το δικο μου,προσεχτε το
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Το ερώτημα είναι αν χωράει η ψήκτρα από την αριστερή πλευρά του οδηγού , κουτί της ασφαλειοθηκης , η στεγανότητα του φαναριού λύνεται με έτοιμα λαστιχένια καπάκια rubber cover headlamps 1521034  https://www.amazon.com/iJDMTOY-Headlight-Conversion-Headlights-Aftermarket/dp/B01N2JSG28
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Led στην H7 ειχα βαλει εγω σε φαναρι με projector και ειναι για πεταμα παιδια καθολου καλη δεσμη ,κανει μονο σε κανονικα φαναρια και ειναι ακριβος σαν xenon (διαχεονται οπως νανε ) . εγω εχω βαλει h7 xenon με προτζεκτορες και στις h11  led με ψυχτρες αλλα νταξει τα προβολακια γαμανε τους μποστα , εχουν πολυ δυνατο φως που πας μονο με αυτα , αλλα γαμαει τους απεναντι.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Σωστο το ερωτημα σου αλλα φανταζομαι οτι εστω και με αυτο το μικρο περιθωριο θα χωρανε!Τα καπακια ειναι μια καλη ιδεα αν και μ φαινονται λιγο μεγαλα!Τωρα οσον αφορα την δεσμη σιγουρα χανει με τν προτζεκτορα αλλα πιστευω παιζουν ρολο σημαντικο και τα Lumen της led!Εχω βρει με 3000lm και με 6000lm!
 

vagelisrc

Hero Member
Rookie
Aug 16, 2017
20
0
0
thodoris_fiesta said:
Led στην H7 ειχα βαλει εγω σε φαναρι με projector και ειναι για πεταμα παιδια καθολου καλη δεσμη ,κανει μονο σε κανονικα φαναρια και ειναι ακριβος σαν xenon (διαχεονται οπως νανε ) . εγω εχω βαλει h7 xenon με προτζεκτορες και στις h11  led με ψυχτρες αλλα νταξει τα προβολακια γαμανε τους μποστα , εχουν πολυ δυνατο φως που πας μονο με αυτα , αλλα γαμαει τους απεναντι.
Εχεις καποια φωτογραφια απο το αυτοκινητο οταν το ειχες με τα LED? Τι μαρκα, lumen ηταν τα LED? Και τι εννοεις οταν λες οτι διαχεονται οπως να ναι σαν τα Xenon, αλλα τελικα εχεις βαλει Xenon?
 

vagelisrc

Hero Member
Rookie
Aug 16, 2017
20
0
0
Τελικά για φανάρι με projectors, τι είναι καλύτερο? LED με αρκετά Lumens ή Xenon? Δεδομένου ότι η τεχνολογία των Xenon ειναι 10 χρόνων πίσω.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
vagelisrc said:
Τελικά για φανάρι με projectors, τι είναι καλύτερο? LED με αρκετά Lumens ή Xenon? Δεδομένου ότι η τεχνολογία των Xenon ειναι 10 χρόνων πίσω.

Τα xenon μπορεί να υπάρχουν πολλά χρόνια, αλλά αν είναι σωστά, δεν έχουν κανένα μειονέκτημα, αντιθέτως τα lumens τους είναι αρκετά (και συνήθως περισσότερα από τα διάφορα generic κινέζικα LED). Η μεγάλη διαφορά των ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ xenon με τα ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ LED είναι ότι τα LED παρέχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες ελέγχου, φωτισμού, αυξομείωσης δέσμης, ύψους και έντασης κλπ.

Μιλώντας για aftermarket, το ότι τα xenon είναι πιο πολλά χρόνια στην αγορά σημαίνει ότι τα διάφορα xenon kit -ακόμα και τα κινέζικα- είναι πολύ πιο σωστά και αξιόπιστα σε σχέση με τα αντίστοιχα LED kits....
 

vagelisrc

Hero Member
Rookie
Aug 16, 2017
20
0
0
The Ace said:
Τα xenon μπορεί να υπάρχουν πολλά χρόνια, αλλά αν είναι σωστά, δεν έχουν κανένα μειονέκτημα, αντιθέτως τα lumens τους είναι αρκετά (και συνήθως περισσότερα από τα διάφορα generic κινέζικα LED). Η μεγάλη διαφορά των ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ xenon με τα ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ LED είναι ότι τα LED παρέχουν πολύ περισσότερες δυνατότητες ελέγχου, φωτισμού, αυξομείωσης δέσμης, ύψους και έντασης κλπ.

Μιλώντας για aftermarket, το ότι τα xenon είναι πιο πολλά χρόνια στην αγορά σημαίνει ότι τα διάφορα xenon kit -ακόμα και τα κινέζικα- είναι πολύ πιο σωστά και αξιόπιστα σε σχέση με τα αντίστοιχα LED kits....

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο σετ aftermarket xenon από κάποιο σκρουτζομάγαζο?
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,048
156
63
Μοντέλο
MK6
Θα συμβούλευα ό,τι και να τοποθετηθεί να είναι 4300Κ (Κ=χρωματισμός-απόδοση φωτός) ή τουλάχιστον 5000Κ, αν και τα 4300Κ είναι καλύτερα. Είναι τα πιο αποδοτικά ιδίως στο βρεγμένο οδόστρωμα. Πολλοί πωλάνε και προάγουν τα 6000Κ ιδίως στην Ελλάδα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
vagelisrc said:
Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο σετ aftermarket xenon από κάποιο σκρουτζομάγαζο?

Βασικά δες να έχουν καλές λάμπες, να είναι 4300Κ (ή το πολύ 5000Κ), να έχουν καλά ballasts (να μην είναι no-name generic κινεζιές δηλαδή) και να φαίνονται κάπου τα lumens. Συνήθως αν πας σε ειδικευμένο μαγαζί (π.χ. εδώ Χαλάνδρι-Αγ.Παρασκευή υπάρχει τέτοιο), θα σου προτείνουν κάτι που να ανταποκρίνεται στο budget και στις ανάγκες σου.
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
The Ace said:
Βασικά δες να έχουν καλές λάμπες, να είναι 4300Κ (ή το πολύ 5000Κ), να έχουν καλά ballasts (να μην είναι no-name generic κινεζιές δηλαδή) και να φαίνονται κάπου τα lumens. Συνήθως αν πας σε ειδικευμένο μαγαζί (π.χ. εδώ Χαλάνδρι-Αγ.Παρασκευή υπάρχει τέτοιο), θα σου προτείνουν κάτι που να ανταποκρίνεται στο budget και στις ανάγκες σου.
Και κατα προτιμηση hilux ballasts
 

vagelisrc

Hero Member
Rookie
Aug 16, 2017
20
0
0
The Ace said:
Βασικά δες να έχουν καλές λάμπες, να είναι 4300Κ (ή το πολύ 5000Κ), να έχουν καλά ballasts (να μην είναι no-name generic κινεζιές δηλαδή) και να φαίνονται κάπου τα lumens. Συνήθως αν πας σε ειδικευμένο μαγαζί (π.χ. εδώ Χαλάνδρι-Αγ.Παρασκευή υπάρχει τέτοιο), θα σου προτείνουν κάτι που να ανταποκρίνεται στο budget και στις ανάγκες σου.

Θα ήθελες να μου πεις το όνομα του μαγαζιού? Επίσης τα xenon πρέπει να είναι can bus? Διαβάζοντας σε ξένα φόρουμ είδα ότι δεν χρειάζεται, καθώς τα Fiesta δεν έχουν can bus.

Ευχαριστώ!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το πιο εξειδικευμένο που ξέρω εγώ προς τα Β.Π. είναι το https://www.xenonlights.gr/, αν και υπάρχουν 3-4 ακόμα μαγαζιά εδώ τριγύρω που έχουν -και- xenon kits και μπορούν να δώσουν μια πιο έμπειρη γνώμη....
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Στο δικό μου mk7.5 titanium παραγωγής Ιουλ13, χρειάστηκε να βάλουμε Canbus kit, γιατί το απλό που δοκιμάσαμε στην αρχή δεν έπαιζε. Ποιο συγκεκριμένα, έβαλα αυτό το κιτ: https://www.xenonlights.gr/el/kit-xenon/112-exite-slim-hid-xenon-set με το οποίο έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Από λάμπες, στην αρχή είχα τις 6000Κ λάμπες του κιτ, αλλά στην συνέχεια τις αντικατέστησα με 4500Κ morimoto, οι οποίες και είναι αρκετά ποιο ποιοτικές από όσες κινέζικες έχω δει. Τις είχα πάρει από εδώ http://retrowerkz.com/product/H7-MORIMOTO-XB-HID.
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Θέλω να βάλω στη μεγάλη σκάλα led H1 με ψήκτρα ανεμιστήρα , το ερώτημα είναι αν έχει βάλει κάποιος από εδώ για να  πει εντυπώσεις , αν μπαίνουν εύκολα, κοινώς αν χωράνε !
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
nexus ήθελα να σε ρωτήσω αν νιώθεις να τυφλώνεις με τα xenon σε αυτό το φανάρι? Επίσης με τις λάμπες 4500Κ τα led φαίνονται πιο λευκά?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread