Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Focusman said:
Γενικα μια αποκλιση 0,1 με 0,2 υπαρχει. Ειναι αναλογη του στυλ οδηγησης. Κατι τετοιες καταναλωσεις βλεπω και τρελενομαι. Τωρα που ειμαι Αθηνα βρισκομαι στα 7,5 λτ/100 χλμ. :(

Φιλε μακαρι να βλεπα 7,5! Στην εθνικη κινεισαι μονο γιατι αν πας κεντρο, πατησιων, αχαρνων με κινηση και φαναρια δεν γινεται να δεις τετοιο νουμερο!
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
tzimo said:
Φιλε μακαρι να βλεπα 7,5! Στην εθνικη κινεισαι μονο γιατι αν πας κεντρο, πατησιων, αχαρνων με κινηση και φαναρια δεν γινεται να δεις τετοιο νουμερο!

Θα σε στεναχωρήσω αλλα εγώ παίζω σε αυτές τις τιμές κατανάλωσης(7,5) σε διαδρομή καθημερινή από γαλάτσι-πατησίων-κέντρο και πάλη πίσω,
εθνική πολύ πιο κάτω.
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Φιλε εσυ ομως αποτι βλεπω εχεις 1.000αρι οποτε λογικο ειναι να βλεπεις πιο κατω.

Εγω Αθηνα χωρις εθνικη με φαναρια βλεπω 10 λιτρα
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Εγώ βλέπω 10 λίτρα καθαρά μέσα στην αθηνα και μονο όταν του κάνω κάθε 4-5 στενά ανοιγματακια και κράτημα στροφών συνεχεια 2.500+ . Το πιο συχνό είναι να ανοίγω την πρώτη και την δευτερα από τις 3.000 μέχρι τις 4.500-5.000. αλλα το κάνω αρκετά συχνά μπορώ να πω .
Αν το πάω normal βλέπω γύρο στα 7.0+ .

Όσο για εκτος ..όπως είχα γράψει πριν μερικές σελίδες...ταξίδι 300 χιλιομετρων αθηνα-αμφιλοχία έγραψε 4.8/100 !!! Αλλα με ταχύτητες μέχρι 100  χιλιόμετρα.
γέμισα πριν φύγω και γέμισα όταν έφτασα και έγραψε αν θυμάμαι καλά 25 euro.

Πιστεύω ότι αν θες να το πας οικονομικά σου κάνει την χάρη ο φιεσταρος... αν επίσης θες να το πας γρήγορα τότε κάνει την χάρη του βενζίνα. ο κάθε ένας διαλέγει :D
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
tzimo said:
Φιλε εσυ ομως αποτι βλεπω εχεις 1.000αρι οποτε λογικο ειναι να βλεπεις πιο κατω.

Εγω Αθηνα χωρις εθνικη με φαναρια βλεπω 10 λιτρα

ναι 1000άρι είναι αλλα δεν πάυει να βγάζει 125άλογα με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατανάλωση (θέλουν και αυτά τάισμα) ,και το δικό σου είναι και καμιά 200αριά κιλά ελαφρύτερο παρόλο που είναι 1,6 θα μπορούσες πιστεύω να δείς και εσύ χαμηλά νούμερα εντός αττικής ,όπως ο PanosWhite που λέει για 7 με νορμάλ οδήγηση.
 

ntontos

Pro Member
Dec 31, 2010
548
2
0
35
Dirty Athnz-Αιγαλεω
Τελικα ειναι θεμα οδηγησης εγω που εβλεπα μεγαλα νουμερα καταναλωσης στο δικο μου ειναι επειδη το ποδαρακι μου δεν το μαζευα απο το γκαζι εντος πολης αν παιξεις 2,5 με 3 χιλιαδες στροφες και συχνα αλλαγες ταχυτητων τοτε σιγουρα αυτα τα νουμερα που αναφερεται θα πεσουν κατα πολυ!
Δεν κανουμε μαγκιες στην πολη εκτος αν ο πεθερος σου εχει Βενζιναδικο :)
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
stelios-x said:
ναι 1000άρι είναι αλλα δεν πάυει να βγάζει 125άλογα με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατανάλωση (θέλουν και αυτά τάισμα) ,και το δικό σου είναι και καμιά 200αριά κιλά ελαφρύτερο παρόλο που είναι 1,6 θα μπορούσες πιστεύω να δείς και εσύ χαμηλά νούμερα εντός αττικής ,όπως ο PanosWhite που λέει για 7 με νορμάλ οδήγηση.
όχι φίλε.. δεν είναι ελαφρύτερο το 1600 tivct  από το 1000 ecoboost.. τα ίδια κιλά είναι.. κ αν κάποιο είναι ελάχιστα ελαφρύτερο είναι το χιλιαρι..
(sorry φίλε, τώρα είδα ότι έχεις το focus.. άρα έχεις δίκιο.. )
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
fiestass7 said:
όχι φίλε.. δεν είναι ελαφρύτερο το 1600 tivct  από το 1000 ecoboost.. τα ίδια κιλά είναι.. κ αν κάποιο είναι ελάχιστα ελαφρύτερο είναι το χιλιαρι..

Εχει το focus φιλε!

Εγω παιδια στον υπολογιστή ταξιδιου παίζω απο 7,0 με πολυ νορμαλ οδήγηση μέχρι 7,6 με πολύ κυνήγι εντός πόλης!
Εκτός παίζω στο 6,5 με μέση ταχύτητα 120-130χλμ.
Το αυτοκίνητο ειναι με φίλτρο, προγραμμα, εξάτμιση, σασμαν και 17αρες ζάντες.
Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος εγω προσωπικά με την κατανάλωση!
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Να σου πω την αλήθεια απο τοτε που εχω το σασμαν δεν το εχω κινήσει πολυ εντος πολης και δεν το παω πολυ ήρεμα!Έχει μια πολύ μικρή διαφορά προς το καλύτερο σε κατανάλωση απ οτι βλέπω μεχρι τωρα!
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #531
Λογικο Πανο αφου ειναι μικροτερο αρα λιγοτερα φορτια αρα μικροτερη καταναλωση εντος πολης...σε ταξιδι ομως πανω απο 120 αρα κοντα στις 4000 στροφες(ισως λιγοτερο) εφοσον εχεις αλλαξει ο μεταβλητος θα καις περισσοτερο απο ενα μαμα ;) οπως και να εχει καλυτερα εντος πολης γιατι εκει κινειται περισσοτερο,παρα σε ταξιδι...
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Βασικα ειναι λιγο αλλόκοτο το θεμα του σασμαν.Εντος πολης δουλεύω με μια ταχυτητα πάνω και εκτος αντί για 100χλμ εχω 95χλμ με 3000σαλ!Με 50χλμ κινούμαι με τεταρτη!
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Ενταξει εγω επειδη το πηρα τωρα η αληθεια ειναι οτι το παταω το γκαζακι  ;)

Αλλα και παλι βλεπω παιδια με mk7 που βλεπουν πολυ χαμηλοτερα νουμερα με σκισιμο.

Παιζει ρολο που εμενα θελει σερβις σε ενα μηνα? ισως πρεπει να κοιταξω κτ αλλο?

ή φταιει το ποδι μου? :D
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
panosd said:
Βασικα ειναι λιγο αλλόκοτο το θεμα του σασμαν.Εντος πολης δουλεύω με μια ταχυτητα πάνω και εκτος αντί για 100χλμ εχω 95χλμ με 3000σαλ!Με 50χλμ κινούμαι με τεταρτη!
Πανο, μας λες ρε φίλε στο αντίστοιχο θέμα (κιβώτιο ταχύτητων) πόσα έχεις πλέον κοντερισια σε κάθε ταχύτητα  με 3000 στροφές κ ποια είναι ακριβως η μετατροπή σου;; τελική σχέση 4.06 ή κιβώτιο από mk6 1.6 s?
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
fiestass7 said:
Πανο, μας λες ρε φίλε στο αντίστοιχο θέμα (κιβώτιο ταχύτητων) πόσα έχεις πλέον κοντερισια σε κάθε ταχύτητα  με 3000 στροφές κ ποια είναι ακριβως η μετατροπή σου;; τελική σχέση 4.06 ή κιβώτιο από mk6 1.6 s?

Έχεις δικιο φιλε.!Δεν εχω βρει ακομα χρονο να κατσω να ασχοληθώ! Αυτες τις μερες θα μπω και θα τα γραψω αναλυτικά.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Η καταναλωση με το σασμαν εντος πολης δεν εχει μεγαλη αλλαγη,θα ελεγα καθολου.Συνεχιζει το αμαξι να εχει την ιδια συμπεριφορα απλα στα ιδια χιλιομετρα εχεις περισσοτερες στροφες με αποτελεσμα να το "ανακατευεις" πιο συχνα.
Σε ταξιδι καις περισσοτερο εφοσον πλεον στα 120χλμ εισαι καπου στις 3.800 στροφες.
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Σημερα εκανα τη διαδρομη νεα φιλαδελφεια μεχρι εκπτωτικο χωριο σπατα και πισω με καταναλωση απο trip computer 7,8λ/100χλμ και δεν πηγαινα και χαλαρα. καλα νομιζω ειναι  :)
 

giannis7

New member
Nov 17, 2013
57
0
0
tzimo said:
Σημερα εκανα τη διαδρομη νεα φιλαδελφεια μεχρι εκπτωτικο χωριο σπατα και πισω με καταναλωση απο trip computer 7,8λ/100χλμ και δεν πηγαινα και χαλαρα. καλα νομιζω ειναι  :)
μια χαρα ακουγεται...
 

giannis7

New member
Nov 17, 2013
57
0
0
2 μηνες εχω το Fiesta...κατω απο 7,2 κ με πολυ συντηρητικη οδηγηση δεν εχω δει....διαδρομες εντος αττικης ολες...
 

pinkfloyd

Member
May 13, 2010
270
1
0
Σημερα στο Κηφισο  και στη παραλιακη μετρησεις από Dashdyno 76χιλ. 5.73λ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread