Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

A.K.

Hero Member
Rookie
Jul 23, 2015
20
0
0
εχω το 1.4diesel κ εχω μεση καταναλωση στα 6λιτρα περιπου το οποιο μου φαινεται καπως τσιμπημενο.. υπαρχει καποιος με αναλογο μοτερ κ τι καταναλωσεις εχει;;;
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για τις ταχυτητες  !
τιν πρωτη ταχυτητα μεχρι ποσα χιλιομετρα τις αφηνεται να παει και μετα αλλαζεται σε δευτερα!
τιν δευτερα μεχρι ποσα χιλιομετρα τιν αφηνεται να παει και αλλαζεται σε τριτη!
το ιδιο με τιν τριτη σε τετταρτη και απο τετταρτη σε πεμπτη!

για παραδειγμα εγω οταν βαζω πρωτη τιν αφηνω να παει μεχρι 20 χιλιομετρα και αλλαζω δευτερα τιν δευτερα μεχρι 40 χιλιομετρα και αλλαζω σε τριτη γενικως αλλαζω στις 2,5 με 3 χιλιαδες στροφες!

απλα οι απορια μου ειναι αν κανω κατι λαθος και πρεπει να το αφησω να παει λιγα χιλιομετρα παραπανω και να αλλαξω ταχυτητες!

αυτη ειναι η απορια μου ευχαριστω!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Η ερώτηση αφορά την κατανάλωση?
Οι καλύτερες αλλαγές για να μην ζορίζετε στις χαμηλές στροφές αλλά ούτε στις ψηλές είναι 2800-3500 και έτσι θα κερδίζεις και τις καλύτερες καταναλώσεις
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
ευχαριστω οι ερωτηση αφορα τιν καταναλωση! αλλα και το ποτε ειναι σωστο να αλλαζουμε ταχυτητα !
 

oPatrinos

Newbie
Jun 24, 2018
7
0
0
Γεια σας παιδιά....θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω...είμαι ανάμεσα σε ένα 1000αρι με 100 άλογα και ένα 1.4 deasel 70 αλογα....κατά κύριο λόγο με ενδιαφέρει η οικονομία (καύσιμα και σέρβις) οπότε με περίπου 15-20.000 χλμ που θα κάνω μικτά εντός και εκτός πόλης θα έχουν διαφορά μεταξύ τους;; Και αν ναι για τι διαφορές μιλάμε;
Επίσης να αναφέρω ότι το ένα είναι Mk7 f/l 48.000 χλμ και το diesel το mk7 94.000 χλμ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
20K χλμ το έτος ? Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, και το ΜΚ7 δεν έχει κάτι σοβαρό (γιατί πιθανές ζημιές στο diesel κοστίζουν) τότε από πλευράς κατανάλωσης και οικονομίας δεν υπάρχει σύγκριση. Επειδή δεν το αναφέρεις, αλλά υποθέτω ότι οι τιμές αγοράς είναι παραπλήσιες, τότε απλά προσέχεις το θέμα DPF, δεν περιμένεις και πολλά από επιδόσεις, και βρες κάποιο καλό κοντινό σου dieselοβενζινάδικο :)
 

oPatrinos

Newbie
Jun 24, 2018
7
0
0
Ναι 15-20κ το χρόνο. Το Mk7 είναι 1000 φθηνότερο...τα έχει αντιπροσωπεία της ford και τα δύο και μου είπαν ότι είναι άριστα (τους εμπιστεύομαι καθώς ήμουν πελάτης τους για χρόνια και ίσως θα είμαι και στο μέλλον). Σε σχέση με τα ανταλλακτικά της βενζίνης ή διαφορά είναι μεγάλη;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Για να σου δώσω μια ιδέα, το DPF -που δεν έχει η βενζίνη- κάνει κάπου 350€, και η αντλία κάνει κοντά 600€, αντί για 100€ του Ecoboost. Αυτά τα δύο είναι και οι πιο συνηθισμένες βλάβες...
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Όποτε βγάλουν βλάβη, δεν είναι φίλτρα ή μπουζί ή τακάκια....
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις για βενζινοκινητο. Άλλο να πληρώνεις τυχόν βλάβες 30~150 ευρώ και άλλο 150~800. Φθηνό σαν καύσιμο το πετρέλαιο αλλά κοστίζουν στις βλάβες. Πάρε και μια γνώμη από κάποιον έμπειρο μηχανικό σου!
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ πάλι που κάνω 20.000 χμ το χρόνο όπως λες ότι θα κάνεις και εσύ πήρα ντίζελ και βλέπω ότι όταν είχα βενζονοκινητο ήθελα γύρω στις 2.500 ευρώ το χρόνο για καύσιμα. Τώρα θέλω γύρω στα 1500 ευρώ το χρόνο, οπότε αυτό το χιλιάρικο που μένει στην άκρη είναι υπεραρκετό για κάποια τέτοιου είδους βλάβη  που μπορεί να προκύψει
 

oPatrinos

Newbie
Jun 24, 2018
7
0
0
Και εγώ αυτό πιστεύω...ότι κάθε χρόνο κάνεις αποταμίευση και όποτε έρθει η βλάβη θα την πληρώσεις και πάλι θα είσαι κερδισμένος... επίσης στα πετρέλαια έχω την αίσθηση ότι οι βλάβες και τα σέρβις είναι πιο αραιά από τα βενζίνης
 

oPatrinos

Newbie
Jun 24, 2018
7
0
0
Παιδια τελικα κλεινω προς ecoboost καθως φοβαμαι λιγο το μελλον των πετρελαιοκινητηρων...είναι εύκολο να μου πει καποιος που να εχει αυτο των 100 αλογων περιπου ποσο μεσο ορο εχει στη καταναλωση;;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
oPatrinos said:
Παιδια τελικα κλεινω προς ecoboost καθως φοβαμαι λιγο το μελλον των πετρελαιοκινητηρων...είναι εύκολο να μου πει καποιος που να εχει αυτο των 100 αλογων περιπου ποσο μεσο ορο εχει στη καταναλωση;;

Πανεύκολο είναι, αλλά άκρη δεν θα βγάλεις :p καθώς εξαρτάται από τον οδηγό, τις συνθήκες, το που ζει, τις συνήθεις διαδρομές κλπ. Εγώ έχω μέση περίπου στο 9, έχω πέσει και στο 8,5, ενώ για πολύ καιρό έβλεπα 10,1-10,2. Αυτή είναι 90%-10% πόλη-εκτός, μια μέση που περίπου θυμάμαι για καθαρά κίνηση εκτός πόλης ήταν κάπου στο 7, με ταχύτητες τριγύρω στα 130χαω.
 

oPatrinos

Newbie
Jun 24, 2018
7
0
0
Είμαι από Πάτρα επομένως η κίνηση δεν είναι τοοοσο ανησυχητική...μοιρασμένα θα είναι τα χλμ μέσα και έξω από την πόλη
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπερα ομαδα! Ξεχασα να βαλω βενζινη εφτασε το τριπ να λεει 0χλμτρ στο ντεπόζιτο απομένουν! Στα 600μετρα εχω βενζινάδικο! Θα με βγάλει λέτε?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
VaggPore said:
Καλησπερα ομαδα! Ξεχασα να βαλω βενζινη εφτασε το τριπ να λεει 0χλμτρ στο ντεπόζιτο απομένουν! Στα 600μετρα εχω βενζινάδικο! Θα με βγάλει λέτε?

Συνήθως μετά το μηδένισμα του trip, όλα τα αυτοκίνητα έχουν περίπου ακόμα 30-40 χλμ μέχρι να μείνουν εντελώς...
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Με ελαστικά michelin cross climate 175/65/14 σε μοτέρ 1.25 82 αλόγων το trip computer έγραψε 6.1 κατανάλωση εντός πόλης (Πειραιάς & Αθήνα) με αρκετά σταμάτα-ξεκίνα. Ένα ρεζερβουάρ μου έβγαλε 657 χιλιόμετρα και είναι στο όριο για να ανάψει το λαμπάκι.

Να αναφέρω όμως πως πρόσεχα πάρα πολύ το βάρος στο πόδι χωρίς απότομα ξεσπάσματα και στροφές εώς τις 3000rpm.

Μετά από 8 χρόνια και 78.000 χιλιόμετρα που του έχω κάνει ομολογώ πως είμαι υπερευχαριστημένος!  ;D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread