Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Ορίστε και η δική μου κατανάλωση...



Όνειρα, όνειρα, όνειρα.....  sleeping sleeping
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
PanosWhite said:
3.5 ??? πως γίνετε αυτό :D

Μόλις το μηδένισα ήμουν με 5η και 3500 στροφές σταθερά! Έγραψε και 2.8 αλλά δεν το πρόλαβα...  :p
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Έτσι!Ελαφρά κατηφόρα,cut-off και διατήρηση κινητικής για να στροφάρει μόνος του ο κινητήρας!
 

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
Αναμενο λαμπακι με 45 χιλιομετρα να μενουν μεχρι να μεινει τελειως. Ξεκιναω και κανω γυρω στα 10 με 15 χιλιομετρα, φτανοντας στο βενζιναδικο ελεγε οτι απομενουν 55 χιλιομετρα... Η το φιεστακι μου παραγει βενζινη η κατι παιζει με τα χιλιομετρα που απομενουν οταν εχω λαμπακι ανοιχτο :p
 

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
Νομιζα οτι υπολογιζεται με τον μεσο ορο καταναλωσης και  με ξαφνιασε λιγο γιατι το ειχα χτυπησει το 7.5 μου και περιμενα να μου τα ριχνει μπαμ μπαμ. Αλλα ετσι θα ειναι οπως ειπες γιατι πραγματικα το προσεξα παρα παρα πολυ το ποδι στη ρεζερβα.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Sadon said:
Αναμενο λαμπακι με 45 χιλιομετρα να μενουν μεχρι να μεινει τελειως. Ξεκιναω και κανω γυρω στα 10 με 15 χιλιομετρα, φτανοντας στο βενζιναδικο ελεγε οτι απομενουν 55 χιλιομετρα... Η το φιεστακι μου παραγει βενζινη η κατι παιζει με τα χιλιομετρα που απομενουν οταν εχω λαμπακι ανοιχτο :p

Το Φιεστα ειναι το πρωτο αυτοκινητο που η βελονα της βενζινης μπορει να ανεβει χωρις να εχω βαλει καυσιμο. Μου εχει συμβει απειρες φορες!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αλλάζουν οι μετρήσεις αν το αμάξι είναι παρκαρισμένο σε ανηφόρα ή κατηφόρα επειδή μετα φέρεται το φλοτερ
 

fiestass7

MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
vaggelis_3333 said:
Με σταθερη ταχυτητα 90 χλμ     εχω  2.8 λ/100χιλ
στα 120  χλμ  περιπου 4.8λ/100χιλ
αλλα εγω το παω σταθερα 150 - 160  δεν μπορω λιγοτερο στα ταξιδια  και καει απο
6.3 - 6.6 λ/100χιλ
Εντος πολης  εχω 5 λιτρα με το  start stop
αυτα είναι... εμεις οι βενζινοκινητοι θέλουμε στα 90 περίπου 4.7l/100   κ στα 120 κάπου  6.2-6.4... δηλαδή για ίδια καταναλωση είσαι ~30 km/h παραπάνω..
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Λοιπον για να σας πω και γω τι καταλαβα και να μου πειτε την γνωμη σας.

Αν το μηδενισω στο φαναρι γραφει 99,9.

Που σημαινει τι με το μυαλο μου.
Οτι μεσα στις παραμετρους που εχει ο εγκεφαλος για να βγαλει μια μεση καταναλωση
συνυπολογιζει και τα διανυθέντα χιλιομετρα. Οποτε οταν εισαι σε σταση δεν μπορει να υπολογισει τι πραγματικα καις
γιατι μια απο τις παραμετρους τινει να μηδενισει.

Οποτε θεωρω απο τα λιγα που εχω δει οτι οταν εχεις πολλες στασεις η καταναλωση δεν ειναι πραγματικη που δειχνει.
Ειναι μικροτερη.

Κι απο την αλλη παρατηρησα οτι η μεση καταναλωση με το ποσα χιλιομετρα θες ακομα για να αδειασει το αμαξι
ειναι ανεξαρτητες τιμες ...

Δλδ με ιδια μεση καταναλωση  τα χιλιομετρα αλλαζουν. Ειναι πιο ακριβης μετρηση απο οτι εχω δει.
 

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
Φιλε δεν ξερω κατι δεν μου κολλαει για το 99,9.   Ακομα και ετσι να ειναι πιστευω οτι δεν υπολογιζεται κανονικα στις στασεις στο μεσο ορο. Αν σε καθε φαναρι που  σταματουσες εβγαζε στιγμιαια καταναλωση 99,9  τοτε ο μεσος ορος θα ξεφευγε πολυ, κατι που δεν ισχυει. Ακομη και για 15 δευτερολεπτα να κατσεις στο φαναρι, το 99 ειναι πολυ μεγαλος αριθμος και θα επηρεαζε παρα πολυ τον  μεσο ορο.
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Να το θεσω και αλλιως. Το μηδενισα πριν το φαναρι. Ειχα 7,3 περιπου.
Σταματησα στο φαναρι κι αυτο ανεβαινε. Πηγε μεχρι 7,8.
Μετα ξεκινησα ηρεμισε λιγο πηγε 7,7 και στο επομενο φαναρι παλι ημουν ρελαντι και πηγε μεχρι 8,3.

Εκτος αμα το ρελαντι καει τοσο πολυ και δεν το ξερω  :)
 

Sadon

Member
Jun 4, 2013
118
0
16
32
Melbourne Australia
psixakias said:
Να το θεσω και αλλιως. Το μηδενισα πριν το φαναρι. Ειχα 7,3 περιπου.
Σταματησα στο φαναρι κι αυτο ανεβαινε. Πηγε μεχρι 7,8.
Μετα ξεκινησα ηρεμισε λιγο πηγε 7,7 και στο επομενο φαναρι παλι ημουν ρελαντι και πηγε μεχρι 8,3.

Εκτος αμα το ρελαντι καει τοσο πολυ και δεν το ξερω  :)

Αρα οντως επηρεαζει ο λαθος υπολογισμος. Oντως το θυμαμαι το ιδιο φαινομενο και σε nissan primera 2006.

vaggelis_3333 said:
Ασχετο αλλα εγω παρατηρησα οτι  οταν ειμαι στο φαναρι αν δεν ενεργοποιηθει το start stop  στην οθονη αλλαζει απο  l/100km  σε l/hour.

Αυτο θα πει "Next level υπολογισμοι". Εσυ με το mk7.5 δεν θα εχεις το ιδιο προβλημα το εφτιαξαν επιτελους.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread