Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Κοιταξα λίγο πιο προσεκτικά το βίντεο και έχω κάποιες παρατηρήσεις ακόμα.

1. Πολύ καλό το επίπεδο της δουλειάς..

2. ώραια δουλεια έχει γίνει επίσις στο καπάκι, αν και η εξαγωγή έπαιρνε κι άλλο άνοιγμα. η εισαγωγή είναι απλά τέλεια. Πολύ καλή επιλογή των υλικών (πιστόνια μπιέλες, μέταλα στροφάλου, κλπ) το μοτέρ επειδή έχει πολύ γερό μπλόκ απο την μανα του με αυτά που φοράει αντέχει και 700 άλογα (Ο δρακος, τί έκανε με το σβουράκι στο στρόφαλο, αυτό δεν το κατάλαβα).

3. Ικανοποιητικά μεγάλο και ωραίο ιντερκούλερ για τις ανάγκες της μετατροπής.

Και λίγες ενστάσεις οι οποίες όμως δεν έχουν και πολύ σημασία (απο την ζήλια μου για την ποιότητα της δουλειάς τα λέω ;D):

α. 63 χιλ είναι η εξάτμιση, ή μου φάνηκε?
β. Γιατί δεν βάλανε το ψυγείο λαδιού απο την άλλη όπως έχω κάνει εγώ για να μην κάνει τόσο οξεία γωνία η σωλήνα πρίν το ιντερκούλερ?
γ. Λίγο μικρό δεν είναι αυτό το ψυγείο λαδιού για την Ελλάδα?
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
2. ώραια δουλεια έχει γίνει επίσις στο καπάκι, αν και η εξαγωγή έπαιρνε κι άλλο άνοιγμα. η εισαγωγή είναι απλά τέλεια. Πολύ καλή επιλογή των υλικών (πιστόνια μπιέλες, μέταλα στροφάλου, κλπ) το μοτέρ επειδή έχει πολύ γερό μπλόκ απο την μανα του με αυτά που φοράει αντέχει και 700 άλογα (Ο δρακος, τί έκανε με το σβουράκι στο στρόφαλο, αυτό δεν το κατάλαβα).

γ. Λίγο μικρό δεν είναι αυτό το ψυγείο λαδιού για την Ελλάδα?

O Δρακος ελαφρωσε, γυλαισε και ζυγισε το στροφαλο.. Εκει με το σβουρακι πρεπει να τον γυαλιζει..

Το ψυγειο λαδιου ειναι μια χαρα, οσο μεγαλυτερο τοσο πιο πολυ ριχνεις την πιεση του λαδιου..

Εμενα η μονη μου απορια ειναι αν θα την παλεψει η αντλια λαδιου με τοσο στροφαρισμα.. Εκει πονανε τα περισσοτερα μοτερ..
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
νωντα πολλα συγχαρητηρια και απο μενα πραγματικα πολυ ωραια δουλεια φαινεται να εχει γινει!!!να το χαιρεσαι κ απροβληματιστο να ειναι !!φτου φτου!!
 

falcon

Original poster
Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
ευχαριστω παιδες.....αντε να κανουμε και κανα ερανο για τα φρενα..χα χα χα χα χα.....
 

falcon

Original poster
Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
λοιπον το αμαξι μπαινει στο συνεργειο μεσα στον ιανουαριο...1ον για να δω γιατι καιει λαδια κατι που εκανε απο την αρχη και δεν νοειτε καινουριο μοτερ να καιει λαδια... :mad:χθες που μιλησα με τον μηχανικο μου ειπε οτι δεν εγινε σωστη μελετη για τις ανοχες στα πιστονια απο γνωστο μαγαζι που κατασκευαζει πιστονια μπιελες και πολλα αλλα ονομα δεν μπορω να πω..ξερω μονο οτι εκει δοθηκαν τα πιστονια η μπιελες και ο στροφαλος για ζυγισμα,και μετριση ανοχων μαλλον τον παιξανε και δεν μετρισανε τιποτα... :mad:και πρεπει να ανοιχτει ολο το μοτερ παλι απο την αρχη..λογικα ειπε οτι φταινε τα ελατηρια στα πιστονια,θα δουμε...η ολη δουλεια εννοειτε θα γινει χωρις κανενα κοστος απο την μερια μου,κατι που μου ξεκαθαρισε απο την πρωτη στιγμη και ο μηχανικος μου...και 2ον  θα αλλαξω την ριμαδα την τροχαλια που εχω σπασει δυο φορες και θα φτιαξω μια αλλη...οχι εγω βεβαια στην herculesparts θα γινει αυτο...απλα θα ειναι μεγαλητερης διαμετρου απο την παλια  σχεδον δυο ποντους...αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να στοφαρει πιο γρηγορα και να σηκωσει λιγο παραπανω πιεση και ο κομπρεσσορας  απο 1.0bar να παει στο 1.3bar....απο θεμα ecu δεν υπαρχει θεμα τα μπεκ που εχω δεν θα εχουν προβλημα...ειναι πολυ πλουσιο το μιγμα.....αντε και μετα δυναμομετριση μπας και τσιμπισουμε κανα αλογακι ακομα... ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ωραιος ο Νωντας....σου ευχομαι φιλε να βγει με το καλο απο το συνεργειο και να ειναι απροβληματιστο..!!!

Υ.Γ αντι δυναμομετρηση γιατι δεν ανοιγουμε μαζι να δεις διαφορες  tease tease
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να δεις και παραπάνω hp. Και αφού το ανέλαβε ο μηχανικός σου δωρεάν για σένα, είναι τιμή του (συνήθως αρχίζουν τα μα και τα μου, το έσπασες κλπ). Α, βάλε και τα φρένα στο πρόγραμμα, ε; :)

nos7 said:
Υ.Γ αντι δυναμομετρηση γιατι δεν ανοιγουμε μαζι να δεις διαφορες  tease tease

Χιούμορ, χιούμορ;
 

falcon

Original poster
Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
nos7 said:
ωραιος ο Νωντας....σου ευχομαι φιλε να βγει με το καλο απο το συνεργειο και να ειναι απροβληματιστο..!!!

Υ.Γ αντι δυναμομετρηση γιατι δεν ανοιγουμε μαζι να δεις διαφορες  tease tease

ευχαριστω φιλε μου....καλη ιδεα να ανοιξουμε μαζι απο σταση η απο 2ες ρολλ.....? tease tease tease

kostg said:
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να δεις και παραπάνω hp. Και αφού το ανέλαβε ο μηχανικός σου δωρεάν για σένα, είναι τιμή του (συνήθως αρχίζουν τα μα και τα μου, το έσπασες κλπ). Α, βάλε και τα φρένα στο πρόγραμμα, ε; :)

Χιούμορ, χιούμορ;

αχ κωστα μου κωστα μου..... :D μεγαλο προβλημα αυτα τα φρενα ολο λεω μαζευω λεφτα και ολο δεν εχω... :'(
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Ξεκινα εσυ falcon απο σταση να ειναι ο μιχαλης με 2ερες ρολ μπας και δουμε κοντρα.... tease


Χαβαλε κανουμε ετσι???Μην παρεξηγηθει κανεις... ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
αντε νωντα,μακαρι να ξεμπερδεψεις με το καλο και να δεις και παραπανω αλογα
προς nos7 δεν αξιζει να ανοιξεις μαζι του φιλε,εισαι να κλεβεις εκκλησια :D :D :D :D
 

vagma

Hero Member
falcon said:
ευχαριστω φιλε μου....καλη ιδεα να ανοιξουμε μαζι απο σταση η απο 2ες ρολλ.....? tease tease tease

αχ κωστα μου κωστα μου..... :D μεγαλο προβλημα αυτα τα φρενα ολο λεω μαζευω λεφτα και ολο δεν εχω... :'(

και για τα φρενα σου χω ετοιμη λυση...........φτιαξε τα σωθικα και τα λεμε μετα..... :)
 

falcon

Original poster
Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
vagma said:
και για τα φρενα σου χω ετοιμη λυση...........φτιαξε τα σωθικα και τα λεμε μετα..... :)

ok αντε αμα εχεις κατι καλο να το βαλω και γω πανω στο σαραβαλακι μου....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread