Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
δυστυχως στην Ελλαδα με την κοροϊδία που παίζει μαλλον είναι προτιμότερο να τα δωσεις στην montune, χωρις να σημαινει αυτο οτι ένας καλός βελτιωτης δεν μπορει να κανει το ίδιο με τα μισα λεφτα και αμα είναι "γατος" να το περάσει σαν "φιλτρο-εξατμιση" και να μην χασει και την εγγυηση.

Επισις αλήθεια είναι οτι light τurbo με φλαντζα μόνο και καμια τουρμπίνα TD05 ανακατασκευασμένη απο EVO και κόστος στο τριχίλιαρο, το ST βγαζει γύρω στα 230-240 άλογα με ασφάλεια (στο μισο μπαρ) και κυρίως με ροπή 32-34 κιλά.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Ζαφειρη φιλικα παντα, γιατι δεν εχουμε να χωρισουμε και τπτ, στο μνμ που εγραψα χθες οτι διαφωνω,στο εγραψα γιατι εχουμε αποδειξεις πως αμαξι με μιλτεκ και φιλτρο και αμαξι με εξατμιση απο καλο εξατμισα και φιλτρο, το αμαξι με την μιλτεκ ειναι 2 καροτσια μπροστα!(και τα δυο με ιδια διασταση ζαντας)! ;)
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
^ Φαντάζομαι οτι οι οδηγοί κάνανε και "τράμπα" τα αμάξια για την επιβεβαίωση,έτσι;

Πάντως το ζητούμενο είναι η εγγυημένη απόδοση.Η τιμή που έχει ένα custom πακέτο βελτίωσης  είναι δέλεαρ για να κινηθεί κάποιος προς αυτή την κατεύθυνση,άλλα για τον συγκεκριμένο ακριβώς λόγο, δέν ξέρεις ντεφάκτο και το αποτέλεσμα.Μπορεί να κάτσει,μπορεί και όχι...
Έχοντας ήδη μια άσχημη -για το πορτοφόλι- εμπειρία στο παρελθόν,είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός όταν βλέπω νούμερα και μεγέθη.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
κατι ασχετο,μιας και το αναφερα σε αλλο τοπικ!στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας που να ασχολείται αποκλειστικά με την βελτιωση των ford οπως π.χ ο πετρόπουλος για τα opel!?
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Απ οσο ξερω εγω ο κακλαμανος και ο καρανικολας ασχολουνται λιγο παραπανω αλλο οχι οπως ο πετροπουλος οπως ανεφερες...Και αν δεν κανω λαθος,ο ενας ειναι επισημος αντιπροσωπος της mountune Και ο αλλος της Pumaspeed..
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
H mountune έχει αποδείξει πραγματικά ότι είναι μια πολύ σοβαρή εταιρία. Δεν συγκρίνετε σε καμία περίπτωση με την pumaspeed σε αυτό το κομμάτι. Κάποτε είχα αρκετές αμφιβολίες και για την mountune αλλά πρόσφατα έμαθα πράγματα από έναν φίλο για την συγκεκριμένη εταιρία και έμεινα μλκς με την εξυπηρέτηση τους αλλά και με τον τρόπο που χειρίζονται κάποια ζητήματα. Από μένα ένα μεγάλο μπράβο στην συγκεκριμένη εταιρία αλλά και στον Darthfiesta (όπως και στην μάνατζερ του giggle) που τόλμησαν και έκαναν το πρώτο βήμα παίρνοντας και το μεγάλο ρίσκο. Αυτό που κατάφερε ώμος (το οποίο το μοιράζετε και μαζί μας) είναι  να ανοίξει τον “πονεμένο” δρόμο για την βελτίωση του Mk6 ST!!! ok234



Andreas19 said:
Ζαφειρη φιλικα παντα, γιατι δεν εχουμε να χωρισουμε και τπτ, στο μνμ που εγραψα χθες οτι διαφωνω,στο εγραψα γιατι εχουμε αποδειξεις πως αμαξι με μιλτεκ και φιλτρο και αμαξι με εξατμιση απο καλο εξατμισα και φιλτρο, το αμαξι με την μιλτεκ ειναι 2 καροτσια μπροστα!(και τα δυο με ιδια διασταση ζαντας)! ;)
Είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Μήπως έπαιξαν και άλλα ρόλο στην συγκεκριμένη δοκιμή. Αν συγκρίνουμε την εξάτμιση της Ε.C και της Milltek βγάζουν τα ίδια άλογα παίζοντας 1 πάνω 1 κάτω. Οι διαφορές τους είναι ότι του E.C δουλεύει καλύτερα από χαμηλά και γενικά το αμάξι παραμένει πιο γραμμικό σε όλο το φάσμα των στροφών, ενώ η milltek δουλεύει καλύτερα ψιλά από τις 4500σαλ μέχρι και τον κόφτη. Με την miltek χάνεις λίγο την γραμμικότητα της καμπύλης μιας και το αμάξι υστερεί αρκετά στα χαμηλά.

Αυτές οι διαφορές που προανέφερα δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση της 2 καρότσες!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Andreas19 said:
Ζαφειρη φιλικα παντα, γιατι δεν εχουμε να χωρισουμε και τπτ, στο μνμ που εγραψα χθες οτι διαφωνω,στο εγραψα γιατι εχουμε αποδειξεις πως αμαξι με μιλτεκ και φιλτρο και αμαξι με εξατμιση απο καλο εξατμισα και φιλτρο, το αμαξι με την μιλτεκ ειναι 2 καροτσια μπροστα!(και τα δυο με ιδια διασταση ζαντας)! ;)

και εμενα μου κανει μεγαλη εντυπωση τοσο μεγαλη διαφορα Αντρεα...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Κι εμενα ο Μαριος 2 κενα μου κανει! και φοραει ενα φιλτρο και ενα τελικο! τι να πω??
 

mpoukou22

New member
May 12, 2010
94
0
0
διαβαζοντας το θεμα και μιας και προσφατα μπηκα στην διαδικασια να φτιαξω το δικο μου,οχι φιεστα,αλλα ενα VW σε 2ο σταδιο να πω οτι τα λεφτα που ζηταει ο Καρανικολας ειναι παρα πολλα.αν καταλαβα καλα ειναι 3000 ευρω με εργασια?
κοιτωντας στο site του ειδα οτι το μονο που προσφερει ειναι ενα ΦΠΕ + εκκεντρα.με τι συμπιεση θα παιξει?η δεν την πειραζει καθολου?
τι προφιλ εχουν τα εκκεντρα,ξερετε?με τα μαμα γραναζια?
δεν ξερω ο εγκεφαλος του φιεστα ειναι προσβασιμος για προγραμματισμους και απο αλλους προγραμματιστες..?
αν ναι πιστευω οτι αξιζει να ρωτησετε μιας και το κοστος θα πεσει παρα πολυ σε σχεση με οτι ζηταει ο Καρανικολας.
εγω στο δικο μου με αλλο μπλοκ 16αρι,πιστονια,μεταλλα στροφαλου-μπιελων,ελατηρια βαλβιδων και retainers της catcams,εκκεντρα 264-10 dbilas,ρυθμοιζομενα γραναζια,ροικη στον Σεβνταλη,συμπιεση,προγραμμα στον Ανδριαννακη και φουλ εξατμιση στην exhaust δεν ξεπερασα τα 3000 ευρω.
τωρα θα μου πεις ο οτι αλλιως να φτιαχτει μεσα στην Φορντ και αλλιως να φτιαχτει στον μπαρμπαμητσο...αλλα τα λεφτα που θα εξοικονωμησεις ειναι αρκετα.
και σιγουρα καλοι μηχανικοι υπαρχουν το θεμα ειναι και να εχουν ξανασχοληθει με το αυτοκινητο και να εχουν και ορεξη να δουλεψουν
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
mpoukou22 said:
σιγουρα καλη μηχανικοι υπαρχουν το θεμα ειναι και να εχουν ξανασχοληθει με το αυτοκινητο και να εχουν και ορεξη να δουλεψουν
αυτο ξαναπες το ειναι μια μεγαλη αληθεια. Για τα μισα που αναφερεις και εσυ αλλα και τα παιδια πιο πανω, εδω (για βορεια ελλαδα μιλαω) ειναι δυσκολο ως προς ακατορθοτο να φτιαξεις οπως θελεις ενα ΜΚ7
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Andreas19 said:
Κι εμενα ο Μαριος 2 κενα μου κανει! και φοραει ενα φιλτρο και ενα τελικο! τι να πω??

Εγω κατι για 4 αμαξια ειχα ακουσει πιο παλια...Και νομιζω η δηλωση ειχε γινει μπροστα σε πολλους απο εμας...;)
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Andreas19 said:
Κι εμενα ο Μαριος 2 κενα μου κανει! και φοραει ενα φιλτρο και ενα τελικο! τι να πω??

Μια μικρή διόρθωση...2 κενά σου έκανα και πριν το φίλτρο, μόνο με το τελικό!!
για το φίλτρο περιμένω να κάνει adapt ο εγκέφαλος tease
όσο για τη διαφορά πιστεύω πως βοηθάνε και οι ζάντες μου που είναι πιο ελαφριές!!

edit: Ας μεταφερθεί και στο vs που νομίζω είναι το καταλληλότερο θέμα!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τελικα ρε παιδια εχει βαλει κανενας το MP140 η το MR155 η τουλαχιστον εχει παρει τιμες να ξερουμε τι παιζει η μιλαμε με υποθεσεις και το τι εχουμε ακουσει?
Στην carcenter το MP140 λεει οτι κανει 1.985€ ξερουμε αν ειναι μαζι με τοποθετηση?Για το MR155 δεν λεει τιμη.
Εξω η mountune δινει το MP140 £1395 και λεει οτι θελει 4ωρες να τοποθετηθει και για το  MR155 £1745 και 7ωρες για να τοποθετηθει.Οι τιμες ειναι χωρις τοποθετηση.
 

dj lepe

Rookie
May 16, 2011
37
0
0
καλησπερα κ απο εμενα.δν εχω ξαναγραψει γενικα κ δν γνωριζω κανενα απ το φορουμ οποτε ευκαιρια λοιπον να μιλησω με καποιο μελος.για μενα το c.c ειναι τοπ σε οτι σου παρεχει κ γνωριζω τν γιωργο καρανικολα προσωπικα αρκετα χρονια.ζητωντας λιοπον το κατι παραπανω απο φιεστακι μου αποφασισα να βαλω το mp 140 κ τα πισω δισκοφρενα.το κιτ μου εδωσε αυτο που ηθελα.το ενα κλικ παραπανω που λενε.σαν ατμοσφαιρικο πρεπει να το δουλευεις ψηλα για να δεις την διαφορα με πριν.αρπαζει ωραια,το kw φιλτρο εξαιρετικο αν και οπως ολα τα ελευθερα φιτρα παρουσιαζουν το φαινομενο απωλειας πιεσης του αερα στιγμιαια,η εξατμιση δν με ενοχλει σε θορυβο στο ταξιδι.απλα μν φανταστεις πως γινεται η ακουγεται σαν i v tec honda η στροφαρει σαν αυτο.γενικα δν τρεχω η κανω ανοιγματα με αλλα αυτ/τα.παντως μια φορα στν αγ στεφανο μπροστα στα 120 εργ επιπλων η τετερτη τερμα ηταν στα 190χλμ κ φοραω 205/40/17 . δν εχω παραπονο παντως.κανενα.ισως για μενα θα ταν καλο νατο συνδιασω με το κιβωτιο απ το μαγνετ 134 που ναι πιο πυκνο σε κλιμακωσησε σχεση με το 120 σπορτ.ελπιζω να σου δωσα μια ιδεα.χαρηκα.φορντ για παντα!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Φίλε dj lepe καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλά ποστ να έχεις!! ok234

Έχεις κάνει καμία δοκιμή με το μαύρο ματ Fiesta sport που φτιάχνει ο καρανικόλας?? Την μετατροπή την έχεις καιρό??
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
DarthFiesta said:
εχει βγαλει η ford..σε εμενα εχει δουλεψει πολυ καλα..εχω δει κ ενα αλλο mk7 αλλα δεν ειχα την ευκαιρια να το δω ''εν δραση'' για να πω εντυπωσεις...

Δυστυχως ειναι λιγο ακριβο σαν συνολο και αποτρεπει τους πολλους να το δοκιμασουν.Ξερουμε οτι υπαρχουν κανα δυο φτιαγμενα ισως τρια αλλα σαφη εικονα για το τι κανει ενα τετοιο αμαξι δεν εχουμε.Ουτε εδω αλλα ουτε και απο Αγγλια,που τα εχουν πολλα αλλα και παλι δυστυχως δεν το ψαχνουν και πολυ.
Ελπιζω συντομα να εχουμε μια πιο πληρη εικονα και να δουμε αν πραγματικα αξιζει και αποδιδει οπως ειδαμε στο st σου.
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
mk7 mountune mr155...


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wqv3Mlgpjgc[/youtube]

αν κ το εχω ξαναπει...εγω παντως αν ημουν στην θεση των mκ7 που ειναι αρκετα τα ατομα που ψαχνονται θα προτεινα να υπηρχε μια συνεννοηση της οργανωτικης με καρανικολα για μια ομαδικη αγορα σιγουρα με καλυτερες τιμες πχ 3-5αμαξια..

γιατι δεν εκμεταλλευεστε την δυναμη του forum?κ οποιος θελει να μπορει να συννενοηθει με αλλα mk7 κ να μαζευονται...

μπορει να μην μαζευτει κανενας αλλα τουλαχιστον να υπαρχει σαν επιλογη...στο εξωτερικο ετσι το κανουν συνηθως...

υγ:αν κ offtopic πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλο να κλειστει μια συμφωνια για το ονομα κ το κυρος του forum απο την στιγμη που δεν χανονται εγγυησεις κ αποτελει επισημη βελτιωση της ford..
 

vagma

Hero Member
δεν τα βγαζει η ford αυτα...........απλα ο καρανικολας ενας με εξουσιοδοτηση να πωλει και να συντηρει αυτοκινητα μαρκας ford στην ελλαδα εχει παρει το dealership της mountune στην ελλαδα.......!!!!!


αν ηταν της φορντ κιτακι θα το χανε ολες οι αντιπροσωπειες ford στην ελλαδα και ανα τον κοσμο..........η mountune δεν ειναι επισημος βελτιωτης της ford.....ειναι η ford racing για την αμερικη και η ford motorsport για την ευρωπη...... ;)....ευχαριστω!!!!!!!!!


υγ.το οτι ειναι πολυ καλο κιτακι βελτιωσης αυτο ειναι γεγονος και δοκιμασμενο............αν και στο FIESTASTOC....δοκιμαζουν κυριως αλλα κιτακια απο αλλες εταιριες.......ειναι ομως μια λυση η mountune....
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
H mountune ειναι αυτη που αναβαθμιζει ολα τα ford με τις ευλογιες της μαμα ford.
Δεν ειναι τυχαιο οτι η εκδοση magnet του fiesta φοραει μερος της αναβαθμισης mp140 για να βγαζει τα 134  ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread