Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μόλις έκλεισα ραντεβού για τοποθέτηση MADICO στην Carglass στη Μεσογείων με την τρέχουσα προσφορά τους (που βγαίνει τυπικά αυτό το καιρό κάθε χρόνο). Δυστυχώς δεν είχαν βολική -για μένα- μέρα πριν το Πάσχα, οπότε θα πάω 6/5. Όπως θυμόμουν και από τη C5, μπροστά βάζουν WinCos20 για να είναι απολύτως νόμιμες και να σου δώσουν πιστοποιητικό για όλα τα παράθυρα, και πίσω βάζουν Onyx ή Desert σε ότι χρώμα/απόχρωση θέλουμε. Οι WinCos μπαίνουν μόνο μπροστά λόγω κόστους (είναι η πιο ακριβή σειρά). Επίσης μπορούμε να βάλουμε και στο μπροστινό parebrise πάλι WinCos20, έτσι παραμένει νόμιμο το όχημα, αλλά το κόστος είναι +100€. Άλλη επιλογή είναι η τοποθέτηση μιας λωρίδας από οποιαδήποτε σειρά στο πάνω μέρος του parebrise, που συνήθως έχει πλάτος όσο είναι το ύψος της διάτρητης περιοχής γύρω από τη βάση του καθρέπτη.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τι προδιαγραφές έχει η WinCos20; Γιατί διάβασα εδώ ότι αφήνει να περάσει από το τζάμι 23% σπό το ορατό φως. Δεν είναι λίγο, για να είναι νόμιμη;
Γενικά η Madico τι εγγυήσεις δίνει;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Sorry, λάθος μου, WinCos70 είναι, με 75% VLT. Έτσι σου δίνουν πιστοποιητικό και υπεύθυνη δήλωση για όλα τα τζάμια, είναι πλήρως σύννομες με την αντίστοιχη ΚΥΑ ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βάζω κι εγώ στον γούγλη αναζήτηση και βλέπω κάτι φωτογραφίες τέτοιες:





Και αναρωτιόμουν πόσο νόμιμες είναι οι WinCos 20   tease

Υ.Γ. Πόσο στοιχίζουν οι WinCos 70 μόνο οδηγού - συνοδηγού; Θα βάλεις και στα μικρά παραθυράκια στους καθρέφτες την ίδια;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μπήκαν και οι μεμβράνες στο Fiesta, το γνωστό τυπικό format που βάζουν σχεδόν όλοι (και εγώ αυτό έχω στην C5), δηλαδή WinCos70 μπροστά και Onyx55 πίσω. Βεβαιώσεις, εγγύηση, απόδειξη, όλα κομπλέ, και πολύ καλή τιμή-προσφορά αυτή τη περίοδο.

Μόλις καταφέρω να το πλύνω, θα βγάλω και κανά δυο photos για να δείτε πως είναι. Η πλάκα είναι ότι ΑΚΡΙΒΩΣ πριν το δικό μου, ο μάστορας έφτιαχνε ένα μαύρο 5θυρο 7,5αρι Titanium Ecoboost, με πινακίδα που απείχε μερικά νούμερα από το δικό μου :D
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
The Ace said:
Μπήκαν και οι μεμβράνες στο Fiesta, το γνωστό τυπικό format που βάζουν σχεδόν όλοι (και εγώ αυτό έχω στην C5), δηλαδή WinCos70 μπροστά και Onyx55 πίσω. Βεβαιώσεις, εγγύηση, απόδειξη, όλα κομπλέ, και πολύ καλή τιμή-προσφορά αυτή τη περίοδο.

Μόλις καταφέρω να το πλύνω, θα βγάλω και κανά δυο photos για να δείτε πως είναι. Η πλάκα είναι ότι ΑΚΡΙΒΩΣ πριν το δικό μου, ο μάστορας έφτιαχνε ένα μαύρο 5θυρο 7,5αρι Titanium Ecoboost, με πινακίδα που απείχε μερικά νούμερα από το δικό μου :D
Πόσο σου βγήκε με την προσφορά?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
thodoris said:
Το ξέρω ότι έχει  αυτή τη προσφορά..Εγώ ρώτησα πόσο πλήρωσες..Μάλλον δεν διατύπωσα σωστά την ερώτηση πριν...

Sorry, εσύ καλά το ρώτησες, εγώ ξέχασα να γράψω το ποσό :D

135€ πήγε, νομίζω για όλα τα αυτοκίνητα, αφού τόσο είχα πληρώσει και για τη C5 πρόπερσι...
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Σκεφτομαι και γω να βαλω φιμε τζαμια, γιατι η ζεστη δεν υποφερετε! θελω ομως την βοηθεια σας οσοι εχετε βαλει φιμε... Σαν εταιρια σκεφτομαι να παω στην LLumar Hellas και να βαλω για προστασια απο ζεστη το πολυ σκουρο. Την βοηθεια που θελω ειναι αν εχετε ακουσει αυτην την εταιρεια και αν το πολυ σκουρο θα με ενοχλει σε ορατοτητα!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Γιωργος79 said:
Σκεφτομαι και γω να βαλω φιμε τζαμια, γιατι η ζεστη δεν υποφερετε! θελω ομως την βοηθεια σας οσοι εχετε βαλει φιμε... Σαν εταιρια σκεφτομαι να παω στην LLumar Hellas και να βαλω για προστασια απο ζεστη το πολυ σκουρο. Την βοηθεια που θελω ειναι αν εχετε ακουσει αυτην την εταιρεια και αν το πολυ σκουρο θα με ενοχλει σε ορατοτητα!

Καλή εταιρεία, μέσα στις 2-3 καλύτερες παγκοσμίως. Είναι η πιο ακριβή, και δεν "τρέχει" συχνά προσφορές (όχι σοβαρές τεςπα). Το πολύ σκούρο, πιο εννοείς ? Δες εδώ την ATR

ttg-window-tint-levels-atr+5.jpg


Γιατί αν λες το 5%, τότε όχι απλά θα σε ενοχλεί, δεν θα βλέπεις ούτε καν τη μέρα. Και προφανώς εννοώ ότι δεν θα βλέπεις προς τα πίσω, γιατί στο μπροστινό και στα πλαϊνά οδηγού-συνοδηγού πρέπει να βάλεις αναγκαστικά την 75αρα (που είναι σε άλλη σειρά από αυτή που έχω πιο πάνω, την ATC) γιατί αλλιώς θα έχεις θέμα με τροχαία και ΚΤΕΟ....
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Ευχαριστω για τη βοηθεια, αλλα δεν τα ξερω και πολυ καλα αυτα με τα φιμε τζαμια, αν θελετε μπορειτε να μου προτεινετε εταιριες και τυπους φιμε.... εμενα με νοιαζει να προστατευει το μωρο 3 μηνων απο ζεστη και ηλιο! οποιαδηποτε βοηθεια σας Δεκτη! Ευχαριστω!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Από εταιρείες οι πιο γνωστές και καλές είναι Llumar, MADICO, 3M. Για να είσαι απολύτως νόμιμος, μπροστά δεν πρέπει να βάλεις κάτω από 75%, η MADICO έχει και μια 90αρα, η οποία ίσα-ίσα που φαίνεται ότι υπάρχει. Για τα πίσω βάζεις ότι θες, απλά οτιδήποτε πάνω από 50% θα σε δυσκολεύει, καθώς θα έχεις περιορισμένη ορατότητα. Και εγώ για τα παιδιά τις έχω βάλει στα αυτοκίνητα, μπροστά βάζω πάντα τη νόμιμη 75αρα, και πίσω μια 50αρα είναι μια χαρά.
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Πολύ προσοχή και στο ποιος θα τις τοποθέτησει. Στο δικό έβαλα τις madico στο μπροστινό παρμπριζ και από την παραμόρφωση και τα μπιμπικια σχεδόν δεν έβλεπα. Αποτέλεσμα να τις ξηλωσω και να ξαναβάλω πάλι madico άλλου με τέλειο αποτέλεσμα.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Εγω εχω το 90% της madico πισω και 80% μπροστα, δεν λεω δεν βλεπεις τιποτα μεσα ουτε την μερα, και με εχεο γλιτωσει απο περιεργα βλεμματα, αλλα ακομα και το 80 μπροστα ειναι λιγο θεμα, την πρωτη μερα δεν εβλεπα τιποτα που δεν μπορουσα να κατεβασβ τα παραθυρα, τωρα υστερα απο τοσους μηνες ειμακ κομπλε δεν με ενοχλει αλλα αν πεσω σε σκοτεινο δρομομε σηκωμενα παραθυρα και αποτομες στροφες μππορει και να καβαλησω καμια γωνια πεζοδρομιου
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
ilias710 said:
Εγω εχω το 90% της madico πισω και 80% μπροστα, δεν λεω δεν βλεπεις τιποτα μεσα ουτε την μερα, και με εχεο γλιτωσει απο περιεργα βλεμματα, αλλα ακομα και το 80 μπροστα ειναι λιγο θεμα, την πρωτη μερα δεν εβλεπα τιποτα που δεν μπορουσα να κατεβασβ τα παραθυρα, τωρα υστερα απο τοσους μηνες ειμακ κομπλε δεν με ενοχλει αλλα αν πεσω σε σκοτεινο δρομομε σηκωμενα παραθυρα και αποτομες στροφες μππορει και να καβαλησω καμια γωνια πεζοδρομιου

Δηλαδή εν ολίγοις είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου, τους επιβάτες σου, και όλους τους άλλους στο δρόμο....και γιατί τις έβαλες, και γιατί δεν τις έχεις βγάλει ακόμα ?
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
H Llumar επειδή είναι σοβαρή εταιρεία και μέσα στις κορυφαίες στη τοποθέτηση μεμβρανών επουδενί δε θα σου προτείνει μεμβράνες που μπορεί να σε στείλουν να πληρώσεις πρόστιμο. Θα κάνεις και τη δουλειά σου και θα είσαι καθ'όλα νόμιμος. Δε ξέρω βέβαια τί γίνεται αν είσαι πεισματάρης ( sic ) ...
 

Paolito

Rookie
Aug 9, 2016
27
0
1
62
Αθήνα
Διαβάζω με προσοχή τα όσα γράφετε και διαφωνώ  με την τοποθέτηση μεμβρανών στα τζάμια  οδηγού και συνοδηγού. Αναφέρομαι στα πολύ σκούρα τζάμια όπου δεν βλέπεις τις προθέσεις του οδηγού, π.χ. αν σε βλέπει η δεν σε βλέπει σε μια διασταύρωση ή αν σου κάνει κάποιο νεύμα να περάσεις. Ιδιαίτερα επικίνδυνο για τους πεζούς. Όσο για το βράδυ... ας μην το συζητήσουμε.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread