Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

CB

Original poster
Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Περασα στο αυτοκινητο μεμβανες (φυμε) της MADICO USA. Περιμετρικα στο αυτοκινητο καθως και στο μπροστινο τζαμι την νομιμη. Το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο αισθητικα και φυσικα η καμπινα ειναι δροσερη και δν χρειαζεται να βαζω πεταλουδιτσες και αλλα (σιτες κλπ) στα πισω τζαμια για το bebe μου. ;D
Εβαλα Νο2 μπροστα και Νο 4 πισω και μπαγκαζ biggrin
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Καλοριζικες φιλε.εγω εχω βαλει lumar το προτελευταιο νουμερο σε ολα τα τζαμια εκτος μπαμπριζ και ειμαι πολυ ευχατιστημενος απο θεμα δροσια.ειναι βεβαια λιγο μαυροτσουκαλο αλλα μ αρεσει
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Παιδες ενδιαφερομαι και εγω να βαλω φιμε μεμβρανες στο fiestακι μου!Τι εχετε να μου προτινετε?Στην πολη μου υπαρχει μαγαζι carglass!Ξερετε αν ειναι αξιοπιστοι?Ακουσα οτι υπαρχουν σταδια στις μεμβρανες και οτι μπορει να υπαρξει θεμα με τον νομο!Τι ακριβως παιζει?
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
Παντως εγω σε παλαιοτερο αυτοκινητο(οπως και στο Fiesta τωρα)ειχα για μια 10ετια+ μεμβρανες της Llumar και ημουν απολυτως ευχαριστημενος..μετα απο τοσα χρονια δεν καταφερα ποτε να βρω ουτε μια φουσκαλιτσα..δεν ξεκολλησε ποτε!Οπως τοποθετηθηκε ετσι και εμεινε!Παντως για την Carglass δεν εχω αποψη..οσο για τον νομο..δεν θα πρεπει να βαλεις τερμα σκουρο κατραμι γιατι οι αλλοι ψαχνουν την ευκαιρια να γεμισουν τα μπλοκακια τους!θα πρεπει η μεταδοση του ορατου φωτος να μην ειναι μικροτερη απο 70%..(διορθωστε με αν κανω λαθος)
 

CB

Original poster
Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Ο νομος γενικα λεει οτι μπροστινο παρμπριζ απαγορευεται και οτι στα μπροστινα τζαμια πρεπει να ειναι εμφανης ο οδηγος..Πισω κανε οτι θες....Οποτε επειδη υπαρχει ασαφια ειναι γενικα θεμα αστυνομικου που θα σε σταματησει!!!!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
Δεν υπαρχει καμια ασαφια!!! Πρεπει το φιμε στο τζαμι του οδηγου και του συνοδηγου να εχουν 75% φωτοδιαπεροτοτητα ... φυσικα παρμπριζ δεν πρεπει να εχεις καθολου ,αλλα πλεων υπαρχουν μεμβρανες με 100% φωτοδιαπερατοτητα ( δλδ σαν να μην φορας καθολου ) αλλα σου κοβουν τις ακτινες uv ...οποτε κατι γινεται και για μπρωστα ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
...φυσικα παρμπριζ δεν πρεπει να εχεις καθολου ,αλλα πλεων υπαρχουν μεμβρανες με 100% φωτοδιαπερατοτητα ( δλδ σαν να μην φορας καθολου ) αλλα σου κοβουν τις ακτινες uv ...οποτε κατι γινεται και για μπρωστα ;)

Απ' όσο γνωρίζω πάντως ακόμα και η διάφανη απαγορεύεται στο παρμπρίζ μπροστά, δεν είναι τόσο απλό το θέμα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #8
Κωστα δεν το ξερω σιγουρα αλλα δεν νομιζω γιατι 1) δεν σου κοβει ορατοτιτα (αυτο λεγανε παλια και δεν σε καλυπτε καμια ασφαλιστικη ) 2) δεν μπορουν να το ελεξουν εαν φορας ή οχι και 3) οπου και να πας για να βαλεις απλο φιμε ολοι διαφιμιζουν και τις διαφανες για το παρμπριζ...
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Είμαι στο tsak να βάλω τώρα και εγώ στο αυτοκίνητο αλλα δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με την ασφαλιστική σε περίπτωση ατυχήματος...
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Εμενα μου ραγισε ασχημα το παρμπριζ πριν λιγο καιρο!Οταν πηγα για αντικατασταση μου ειπαν οτι υπαρχει ενα τζαμι που απ'εξω φαινεται σαν να εχεις φιμε και απο μεσα βλεπεις κανονικα!Ξεφευγε ομως στην τιμη!Το κανονικο το πληρωσα 380 και εκεινο εβγαινε στο 800αρι! :/ Κ εγω απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι απαγορευεται μπροστα!Εναν φιλο μου,που ειχε φιμε σ'ενα παλιο corsa οταν πηγε να το περασει κτεο τον αναγκασαν να τα βγαλει γτ αλλιως δεν μπορουσε να το περασει!Τι ακριβως παιζει?
 

tasos18_gr

New member
Apr 27, 2013
53
0
6
34
Ptolemaida
Στην Carglass!Αν θελεις μπορω να κανω μια περαιτερω ερωτηση για το πως ακριβως λεγεται το τζαμι!
 

anthimaros

Newbie
Σεπτ. 23, 2014
4
0
0
36
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Παιδες εδω και κανα 3ημερο εβαλα και εγω ζελατινες φιμε της Llumar εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος και απο την εφαρμογη τους και απο την πρακτικοτητα τους,μου κοστισαν 170€ για 5θυρο αμαξωμα....τωρα για την αντοχη στο χρονο θα δειξει...
 

alexvas

Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Εγω ψαχνομαι ακομα με τις μεμβράνες! Έλεγα να βαλω 3Μ! Έχετε να προτείνετε τιποτα άλλο?
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Αλέξανδρε ή 3Μ ή Llumar.
Οι δεύτερες είναι πιο βαριές και πιο ακριβές.
Στις 3Μ, που έχω κι εγώ, μπροστά βάλε cs 35 και πίσω cs 20. Οι πρώτες αφήνουν το φως 35% να περάσει και οι δεύτερες 20%. Μπροστά πρέπει οι μεμβράνες να αφήνουν το φως 40% να περάσει για να είναι νόμιμες, αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα ούτε με την Αστυνομία ούτε με το ΚΤΕΟ. Πίσω μπορείς να βάλεις ότι θέλεις. Στο μπροστά παρμπρίζ μπορείς να βάλεις ή ολόκληρη διάφανη, που όμως κόβει την υπεριώδη ακτινοβολία ή μια λωρίδα 10 πόντων στο πάνω μέρος.
Οι Llumar δεν ξέρω τι μεμβράνες έχει.
 

alexvas

Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Καταλαβα τι εννοείς! Ετσι κι αλλιώς εγω με το προηγούμενο αυτοκίνητο φαντάσου ειχα τελευταία σκουροτητα παντού εκτός παρμπρίζ!! Μάλλον για3Μ θα παω :)
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
2 χρονια εχω τα 3M το δεύτερο στάδιο και ειμαι πολύ ευχαριστημενος και απο ορατότητα, προστασία και απο ποιότητα δν εχω κανενα προβλημα. Για εμενα αφου τα εχεις δοκιμασμενα βαλε τα 3M.;)
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Νομιζω οτι το θέμα των μεμβρανών έχει να κάνει περισσότερο με την αισθητική του αυτοκινήτου κ δευτερευοντως με τα υπολοιπα .ειχα llumar στο προηγουμενο αυτοκινητο  χωρίς να αντιμετωπισω καποιο προβλημα αλλά σε οτι αφορά τη πολλη ζεστη τα πράγματα ηταν ελαφρως καλύτερα ,από τη στιγμή που το παρμπριζ μενει ακαλυπτο το αμαξι κ παλι βράζει .Βάλτε κανα σκιαδιο στα πίσω τζαμια κ ειστε κομπλέ
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Eιναι κ θεμα αισθητικης,δν ειναι μονο θεμα αισθητικης. για μενα τουλαχιστον,πριν βαλω με μια δοκιμη σε ενος φιλου, δευτερευον πηγε η αισθητικη,μολις ειδα τη διαφορα κλεινοντας το παραθυρο κατακαλοκαιρο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread