Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Κάνεις λάθος δεν μπερδεύομαι πουθενά, ξέρω πολύ καλά τι ισχύει κ τι όχι. Κ επειδή ξανά λέω στα μπροστά  (οδηγού - συνοδηγού) το 35αρι δν έχει κάνει αυτοκόλλητο ότι είναι νόμιμο..

Στα 2 πίσω πλαϊνά κ πορτ μπαγκαζ έχει αυτοκόλλητα τι νούμερο είναι κ ότι είναι νόμιμα.

Έχω τσακωθεί με αστυνομικό που με έγραψε για αυτό το θέμα κ του λέω να σου δείξω κ την βεβαίωση.

Η βεβαίωση δεν τους λέει κάτι. Η βεβαίωση είναι καθαρά τι φιμε έβαλες... για σένα κ την εταιρεία.. Τπτ παραπάνω ούτε για κτεο ούτε για αστυνομία.

Πίσω κ κατράμι να βάλεις δεν πρόκειται να σου πει κανένας τπτ.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αυτό ακριβώς είπα και γω. Η βεβαίωση αναφέρει τον τύπο μεμβράνης και σε ποια πινακίδα κυκλοφορίας τοποθετήθηκε. Επομένως κάποιος που σε ελέγχει αμέσως βλέπει ότι είναι ο τάδε τύπος μεμβράνης με τάδε φωτεινότητα και άρα εντός ορίων και άρα νόμιμο.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Fiestaris said:
Αυτό ακριβώς είπα και γω. Η βεβαίωση αναφέρει τον τύπο μεμβράνης και σε ποια πινακίδα κυκλοφορίας τοποθετήθηκε. Επομένως κάποιος που σε ελέγχει αμέσως βλέπει ότι είναι ο τάδε τύπος μεμβράνης με τάδε φωτεινότητα και άρα εντός ορίων και άρα νόμιμο.

ο κάθε αστυνομικός που θα σε σταματήσει θα σου πει ανέβασε το τζάμι. Θα δει απέξω ότι δν φαίνεσαι, άρα είσαι παράνομος.

Κ επίσης επειδή το κουράσαμε,όπως είπα στο προηγούμενο ποστ, παρατηρεισαι τα 2 πίσω πλαϊνά που έχει αυτοκόλλητο κ παρατηρείσαι κ τα 2 μπροστινά που δν έχουν αυτοκόλλητο.

Το τι σου λέει το κάθε μαγαζί για να πουλήσει άστο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tα CS35, αφήνουν να περάσει 39% του φωτός, άρα δεν είναι νόμιμο να υπάρχουν στα εμπρός παράθυρα (οδηγού-συνοδηγού). Το τι θα πει το κάθε όργανο ή το κάθε ΚΤΕΟ, είναι καθαρά υποκειμενικό.

http://multimedia.3m.com/mws/media/662305O/3mtm-color-stable-automo-tivewindow-films-brochure.pdf

Ακόμα και το CS50 που αφήνει να περάσει 50% του φωτός, παράνομο είναι κι αυτό (αφού απαιτείται να περνάει 75% σύμφωνα με τον νόμο).

Η βεβαίωση (έχω κι εγώ) είναι τυπική, ότι τα films που τοποθετήθηκαν είναι ασφαλή και εγκεκριμένα, άρα νόμιμα (για τα πίσω τζάμια σύμφωνα με το ΦΕΚ).
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Fiestaris said:
Αυτό ακριβώς είπα και γω. Η βεβαίωση αναφέρει τον τύπο μεμβράνης και σε ποια πινακίδα κυκλοφορίας τοποθετήθηκε. Επομένως κάποιος που σε ελέγχει αμέσως βλέπει ότι είναι ο τάδε τύπος μεμβράνης με τάδε φωτεινότητα και άρα εντός ορίων και άρα νόμιμο.

Αυτό το ποστ το έβαλα την ώρα που ήδη είχες απαντήσει και δεν αποτελεί απάντηση στο δικό σου αλλά στου προηγούμενου.
Για κτεο ποτέ δεν είχα πρόβλημα με CS35 και αυτό μου αρκεί. Για αστυνομία, ποτέ δεν έιχα επίσης αλλά ούτε και μου ζητήθηκε βεβαίωση, οπότε δε ξέρω.
Πάντως κατράμι η CS35 δεν είναι και ούτε προκλητική είναι. Νόμιμη ή όχι, δε μπορώ να το αποδείξω, πάω με βάση την εμπειρία μου (ποτέ δεν με σταμάτησαν για αυτό) + ό,τι μου είπε αυτός που τον ξέρω καιρό και δεν έχει λόγο να μου πει ψέμματα προσωπικά. Θα μάθω όμως ρωτώντας αστυνομικό απλά για να πω ότι μου φεύγει και αυτό σαν ακραίο ενδεχόμενο.
Τέλος, εμένα και στα μπροστινά πλαινά είχε αυτοκόλλητο, όχι μόνο στα πίσω (για τα CS35 μιλάω).
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Στα μπροστινα δν επιτρεπεται...Αν θελουν να σε γραψουν σε γραφουν.To KTEO το περνανε ολοι δεν ειναι εκει το θεμα.Η νομιμοτητα αφορα τα πισω και μονο.Στα παρμπριζ μπανουν υστερα απο μια διαδικασια με γιατρους και στα μπροστινα(οδηγου συνοδηγου)ειναι με δικο σου ρισκο.Που ολοι το περνουμε.Απο εκει και περα αυτα με τα κεραμικα κτλ αν χτυπα ξυλο σε ενα τροχαιο η οτιδηποτε ασχοληθει τροχαια η η ασφαλιστικη δν βγαζεις ακρη και μαλλον ζημιωμενος θα βγεις.Προφανως κ εχω και στα μπροστινα πλαγια το οποιο δν το αναφερει στην βεβαιωση .

llumar_zpsnsrniyen.jpg
[/URL]
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Παίδες, δεν μπορώ τώρα να βγάλω φωτογραφία από τη C5 και το πιστοποιητικό που πήρα από τη CarGlass, αλλά όπως μου είπαν προφορικά, μέσω mail, αλλά και μετά όταν πήγα εκεί και πήρα και το χαρτί, στα μπροστινά βάζουν αποκλειστικά την WinCos70, η οποία έχει συντελεστή φωτοδιαπερατότητας 75% στο ορατό φάσμα (visible light). Γι'αυτό και λένε ότι είναι απολύτως νόμιμες και συμβατές με τις προβλέψεις της ΚΥΑ, έχουν βέβαια παντού το σχετικό αυτοκόλλητο, και το αναφέρουν χαρακτηριστικά στο site και στη βεβαίωσή τους.

Δείτε εδώ για τα specs (και της WinCos σειράς)

http://www.madico.com/wp-content/uploads/Madico-Automotive-Spec-Sheet.pdf

και εδώ για το τι λέει η CarGlass και η MADICO.

http://www.carglass.gr/gia-emas/epipleon-ypiresies/membranes-aytokinitoy/

Ξαναλέω ότι το λεκτικό της ΚΥΑ σηκώνει και τις δύο ερμηνείες, αφού από τη μία γράφει

Δεν επιτρέπεται σε κανένα όχημα τόσο στον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα όσο και στους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, η επικόλληση μεμβρανών

αλλά συνεχίζει με το

οι οποίες μεταβάλλουν το συντελεστή μετάδοσης φωτός των εδαφίων (α) και (β) της παρ. 1 του άρθρου 2 της παρούσας.

το οποίο παραπέμπει στο

α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού

και άρα αφήνει το "παράθυρο" της συνολικής φωτοδιαπερατότητας, την οποία και πιστοποιεί ο εγκαταστάτης με την αντίστοιχη βεβαίωση.
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Αce συμφωνω σε αυτα που λες .Άρθρο 2
Όρια συντελεστών μετάδοσης φωτός σε υαλοπίνακες
οχημάτων
1. Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των
εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχη−
μάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης
του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και
τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει
πλευρικούς καθρέφτες.
2. Εάν το όχημα φέρει πλευρικούς καθρέφτες, δεν
υφίσταται ο περιορισμός του εδαφίου (γ) της παρ. 1 του
παρόντος άρθρου ως προς το συντελεστή μετάδοσης
φωτός των πίσω πλευρικών υαλοπινάκων και του οπί−
σθιου ανεμοθώρακα.
3. Υαλοπίνακας με ένδειξη «V» δεν εμπίπτει σε πε−
ριορισμούς αναφορικά με το συντελεστή μετάδοσης
φωτός.

Αυτος ειναι ο νομος.Οπως εχω ξαναναφερει υπαρχουν παραθυρα στο ΝΟΜΟ τα οποια τα εκμεταλλευονται ολςς οι πλευρες.Σε ενα ελεγχο που θα σου γινει θα πραγματοποιηθει η διαδικασια που λεει ο crazy. Το 70% σε μεμβρανη ειναι σχεδον σαν να μν εχεις ομως.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Fiestaris said:
Αυτό το ποστ το έβαλα την ώρα που ήδη είχες απαντήσει και δεν αποτελεί απάντηση στο δικό σου αλλά στου προηγούμενου.
Για κτεο ποτέ δεν είχα πρόβλημα με CS35 και αυτό μου αρκεί. Για αστυνομία, ποτέ δεν έιχα επίσης αλλά ούτε και μου ζητήθηκε βεβαίωση, οπότε δε ξέρω.
Πάντως κατράμι η CS35 δεν είναι και ούτε προκλητική είναι. Νόμιμη ή όχι, δε μπορώ να το αποδείξω, πάω με βάση την εμπειρία μου (ποτέ δεν με σταμάτησαν για αυτό) + ό,τι μου είπε αυτός που τον ξέρω καιρό και δεν έχει λόγο να μου πει ψέμματα προσωπικά. Θα μάθω όμως ρωτώντας αστυνομικό απλά για να πω ότι μου φεύγει και αυτό σαν ακραίο ενδεχόμενο.
Τέλος, εμένα και στα μπροστινά πλαινά είχε αυτοκόλλητο, όχι μόνο στα πίσω (για τα CS35 μιλάω).
Στο Κτεο ποτε δεν θα σου πει κανεις τιποτα..

Αν σε σταματησει αστυνομικος και του πεις εχω βεβαιωση και μου ειπαν απο το μαγαζι που τα εβαλα οτι ειναι νομιμα, ξερεις τι θα σου πει; οτι ειπε και σε μενα,αυτη η βεβαιωση δεν μου λεει τιποτα εγω τι βλεπω και τι κρινω...

Και εκει τσακωθηκα ''πατωντας'' πανω στο οτι εχω βεβαιωση απο ενα μαγαζι κτλ κτλ κτλ...

Το αν σου λεει ψεμματα ή οχι δεν το ξερω εγω αυτο,εγω λεω αυτο που ξερω,βαση των συζητησεων με διαφορους στο χωρο του αυτοκινητου τοσα χρονια.

Και για να μου φυγει η απορια,μπορεις να βγαλεις φωτο απο τα δυο μπροστινα τζαμια με το αυτοκολλητακι;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Σε νιώθω, γιατί και εγώ έτσι θα έλεγα αν με σταματούσαν. Βέβαια όταν έγινε κάτι αντίστοιχο με μένα, ήταν πριν από 10+ χρόνια, και δεν υπήρχαν αυτές οι προβλέψεις περί πιστοποιήσεων, βεβαιώσεων, υπεύθυνων δηλώσεων κλπ. Δηλαδή δεν μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο μετά το 2008.

Πάντως η ΚΥΑ είναι αρκετά αναλυτική, και αν διαθέτεις τα χαρτιά που αναφέρει, καθώς και την νόμιμη συνολική διαπερατότητα (γιατί μπορεί π.χ. να σου έχουν δώσει βεβαίωση μόνο για τα πίσω, όπως λέτε), τότε ανεξάρτητα τι θα σου πει ο -οποιοσδήποτε- αστυνομικός, ΚΤΕΟ κλπ, ακόμα δηλαδή και να σου πει "εγώ αυτό ξέρω", δεν υπάρχει πρόβλημα, την άλλη μέρα υποβολή ένστασης στο αρμόδιο Α.Τ., με επισυναπτόμενα το ΦΕΚ και τις υπεύθυνες δηλώσεις/βεβαιώσεις. Εκεί τελειώνει και το όλο θέμα....
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Ace μπερδευεις κατι παρα πολυ ουσιαστικο.Αναφερεις ολο την ΚΥΑ αλλα ξεχνας οτι το 90% των φιμε δν ειναι 70%. Αυτοι που φορανε 70% δν τους σταματανε. Στο λεω με πληροι γνωση αστυνομικων ελεγχων και με συμπαθεια σε αυτα που λες.. Συμφωνω με τον crazy.Ειναι να μν σου τυχει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Εγώ αναφέρω την ΚΥΑ και λέω καθαρά ότι, αν και εφόσον το όχημά μας συμμορφώνεται με την ΚΥΑ, τότε είναι νόμιμο. Και πάντα μιλάω για το δικό μου όχημα, στο οποίο έβαλα εν γνώση μου και πολύ συγκεκριμένα τις MADICO και τις WinCos, ακριβώς επειδή έχουν 75% φωτοδιαπερατότητα, και άρα είναι νόμιμες για τα παράθυρα οδηγού-συνοδηγού.

Μάλιστα τους ρώτησα αν μπορούμε να βάλουμε την WinCos90 στο μπροστινό parebrise, και μου είπαν ότι επίσης γίνεται, επίσης καλύπτεται από την ίδια βεβαίωση/υπεύθυνη δήλωση, αλλά (α) επιφέρει πολύ μικρή βελτίωση, (β) είναι ακόμα πιο ακριβή (θα μου έβγαινε διπλά λεφτά), και (γ) δεν την είχαν καν και θα έπρεπε να περιμένω αρκετές μέρες/βδομάδες μέχρι να την φέρουν (και ΑΝ, αφού θα ερχόταν μόνο για μένα).
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Για το δικο σου με αυτα που αναφερεις ναι λογικα δν εχεις θεμα και μπορει να δικαιωθεις σε καποια ενσταση.Για το fiestari ομως αν δν εχει βαλει με 75% οπως εχεις εσυ τοτε δν υφισταται βεβαιωση για τα μπροστινα ουτε αυτοκολλητο .Και αυτη ειναι η πλειοψηφια συμπεριλαμβανομενου κ εμενα που εχω γνωση αστυνομικων θεματων.
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Βαζοντας μεμβρανες, για να πετυχουμε 70% φωτοδιαπερατότητα στα πλαινα μπροστινα, μετροντας με το φωτομετρο πρεπει να ειναι χωρις την εργοστασιακη φιμε αποχρωση .
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
nicolaos said:
Βαζοντας μεμβρανες, για να πετυχουμε 70% φωτοδιαπερατότητα στα πλαινα μπροστινα, μετροντας με το φωτομετρο πρεπει να ειναι χωρις την εργοστασιακη φιμε αποχρωση .

Σωστό, εγώ -και πάλι :) - αναφέρομαι στη δική μου C5, η οποία είχε τα απλά τζάμια, που έχουν περίπου 95% φωτοδιαπερατότητα. Ενώ αν είχα την Exclusive, με τα διπλά φυμέ τζάμια, τότε (α) δεν θα είχα καν ανάγκη τις μεμβράνες, (β) θα ήμουν εκτός ορίων οποιαδήποτε μεμβράνη και αν έβαζα, καθώς οι εργοστασιακές είναι κατευθείαν περίπου στο 70-75%, και (γ) θα ήμουν πολύ πιο χαρούμενος, καθώς η Exclusive έχει τα πάντα όλα από εξοπλισμό :D
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Επειδη έχω κουβεντιασει με αστυνομο, αν θελει να σε γραψει, θα σε γραψει. Και δεν θα αντιμιλησεις κιολας!
Αυτο που ξέρω, ειναι οτι οταν ενα αυτοκινητο εχει πλαϊνους καθρεφτες(δηλαδη ολα), τα τζαμια των πισω επιβατων και το πισω παρμπριζ, αν θελέις τα περνας και με λαδομπογια να μην περναει ουτε ηλιαχτιδα! Στα μπροστινα, επι της ουσιας, ότι και να βαλεις, ειναι παρανομο*. Τα μπροστα νομιμοποιούνται μονο αν έχεις καποιο χαρτι απο δερματολογο ή οφθαλμιατρο που να πιστοποιει καποια παθηση.
Απο κει και πέρα, οπως ειπα και στην αρχη, εξαρταται απο τον τροχονομο. αν εχει ορεξη για γραψιμο μπορει να σε γραψει. Δεν πιστευω να μπει κανεις στην διαδικασια να ζητησει φωτομετρο(!) γιατι ξερουμε οτι δεν θα βγει σε καλο!Οπως και με τις εξατμισεις... αν σου πει κανει θορυβο, τι θα κανεις, θα ζητησεις ντεσιμπελομετρο, να τον νευριασεις και να αρχιζει να γραφει για το παραμικρο?!
Προσωπικα οσες φορες με χουν σταματησει(3-4 φορες και εδω και στην ΑΘηνα και στην εθνικη) δεν μου χουν πει ποτε τπτ για τα φιμε!

*Γι αυτο αλλωστε και οσοι τοποθετουν φιμε με πιστοποιηση, σου λενε οτι "φιλε αν σε σταματησουν, τα πισω σου τα χω βαλει εγω... για τα μπροστινα ομως δεν σε ξερω δεν με ξερεις!"
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μόλις πέρασα από αυτόν που μου τα τοποθέτησε. Το πλαστικο στη βεβαίωση μου είπε ότι ισχύει και για τα μπροστινά πλαϊνά και ότι για τα ελληνικά δεδομένα επιτρέπεται το CS35. Δε θέλω να πλατιαζω άλλο, μένω στο ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δε νομιζω οτι θα έχω και φυσικά ότι θα ρώτησω επί τούτου επίτηδες και αστυνομικό.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
moican said:
Επειδη έχω κουβεντιασει με αστυνομο, αν θελει να σε γραψει, θα σε γραψει. Και δεν θα αντιμιλησεις κιολας! ...

Αυτός μπορεί να σε γράψει, καμία αντίρρηση, όπως λες άντε να βρει φωτόμετρο ο αστυνομικός, αλλά θα πρέπει να γνωρίζει επακριβώς τι λέει ο νόμος. Σε κάθε περίπτωση, όπως έχω κάνει 2-3 φορές, ευγενικά ενημερώνεις τον αστυνομικό ότι θα καταθέσεις ένσταση, την άλλη μέρα καταθέτεις την ένσταση με όλα τα προβλεπόμενα/απαιτούμενα έγγραφα βάσει ΚΥΑ, και η κλήση απορρίπτεται ως αβάσιμη. Απλό και εύκολο, απλώς λίγο χρονοβόρο για να πας μέχρι το αντίστοιχο Α.Τ.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ φωτομετρο δεν υπάρχει. Πάντως θεωρητικά νομίζω συζητάμε διότι δεν πιστεύω ότι με τέτοια φωτεινότητα θα με σταματήσουν..τόσα χρόνια ούτε μία φορά. Τώρα αν σκάσει κ σούπερ καγκουρας που προκαλεί, ε οκ...
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Ο τροχονομος δεν εχει και ουτε χρειαζεται φωτομετρο για να βεβαιωση τη κληση, εμεις θα πρεπει να αποδειξουμε στο δικαστηριο οτι ειμαστε νομιμοι με εμπειρογνωμονα πιστοποιημενο με φωτομετρο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread