Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Με λιγα λογια ,μπρος γκρεμος και πισω ρεμα........για να βγαλεις ακρη και αποτελεσμα πρεπει να τα σκασεις.
Αν θελει να μας πει ο geo_nos το κοστος που θα του παει η μετατροπη και τι ακριβως κανει να παρουμε καμοια ιδεα.
Ενα πουλακι μου ειπε πως το αμαξι του ειναι Γερμανια και τουρμπιζεται!!!!!!!!!!!!!!!
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Δεν το πιστευω αυτο.. Ολο κι απο καπου θα χανει.. Ισως σου ειπε μεχρι 0.3 που ειναι λογικο νουμερο..

Οταν το προτοτουρμπισα φοραγα την πλαστική. Είχα σηκωσει ακομα και 1.3 μια στιγμη και δεν έπαθε τίποτα. Αυτα τα λένε οι μηχανικοί για να πληρωνουμε πολλαπλές.

Οποιος τουρμπισει το ST του και δουλευει μέχρι 1 μπαρ και του σπασει η πλαστική πολλπλή ειλικρινα μιλαω θα του χαρισω πολλαπλή cosworth
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
turbomaniac said:
Οταν το προτοτουρμπισα φοραγα την πλαστική. Είχα σηκωσει ακομα και 1.3 μια στιγμη και δεν έπαθε τίποτα. Αυτα τα λένε οι μηχανικοί για να πληρωνουμε πολλαπλές.

Οποιος τουρμπισει το ST του και δουλευει μέχρι 1 μπαρ και του σπασει η πλαστική πολλπλή ειλικρινα μιλαω θα του χαρισω πολλαπλή cosworth

Δεν ειπα να σπασει αλλα να χανει.. Δε σου εχανε καθολου? Αν ναι πως μπορουσες να το κοιταξεις?

Τι boost controler ειχες? Ηλεκτρονικο η βαλβιδα?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Δεν ειπα να σπασει αλλα να χανει.. Δε σου εχανε καθολου? Αν ναι πως μπορουσες να το κοιταξεις?

Τι boost controler ειχες? Ηλεκτρονικο η βαλβιδα?

Βαλβίδα είχα. Αν και θα μου χρειάζονταν ένα μπουστ κοντρόλερ γιατι δεν μου χρειαζότανε το overboost παρα μόνο η πίεση στις ψηλές στροφές. Και τωρα πάλι μου χρειάζεται αλλα που λεφτα για τετοιες πολυτελειες?

Παλια οι πλαστικές πολλαπλές ραγίζανε απο την πίεση γιατι είχανε λεπτό πλαστικο και κακής ποιότητας. Τωρα όχι πια. Το Golf 2.0 GTI έχει πλαστική πολλαπλή και σηκώνει 1.7!
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Λοιπον κουβεντα να κανουμε,τι θα χρειαστω για να τουρμπισω το ΣΤ μου γυρω στα 250 αλογα,με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος,ποια τουρμπινα να βαλουμε,i/c,ποια μπεκ ,που παμε για πολλαπλη,διαμετρος εξατμησης και τι προγραμμα.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Πως θελεις να αποδιδει το μοτερ σου? Ψηλα χαμηλα σε καιει πολυ το lag, θες μεγαλες δυνατοτητες για περεταιρω αναβαθμιση μετα, για πες..
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
fiestavt said:
Λοιπον κουβεντα να κανουμε,τι θα χρειαστω για να τουρμπισω το ΣΤ μου γυρω στα 250 αλογα,με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος,ποια τουρμπινα να βαλουμε,i/c,ποια μπεκ ,που παμε για πολλαπλη,διαμετρος εξατμησης και τι προγραμμα.

To καλο είναι οτι φορας ήδη τους εκκεντροφόρους.

Χμ...

Δισκο πλατο 250
εγκεφαλακι και voltage clump 400
μπεκ 80
ιντερκουλερ κινα 150
σωληνωσεις 250
εξατμιση 1000, χωρίς καταλ.
τουρμπίνα μεταχειρω επιπεδου VF34 400
φλαντζα 150
εργασια 800
ρυθμιση δυναμομετρο 300
Άν βάλουμε Dastek υπολογισε κανα 200αρι παρα πάνω
Λοιπον με 4000 μας βλεπω να καθαρίζουμε. Βεβαια δεν ξερω ποιος θα ρυθμίσει τον Dastek, αλλα όχι ξερω που θα πας.
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Για το I/C πολλα λες.. Κανα 80αρι με μεταφορικα πανε..

Και για εξατμιση ακουγεται τσιμπημενη λιγο η τιμη..
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
παμε για ομαδικες αγορες σιγα σιγα ολων των πραγματων και μετα για μια ομαδικη τοποθετηση και ειμαστε τζετ  :p
 

vagma

Hero Member
turbomaniac said:
To καλο είναι οτι φορας ήδη τους εκκεντροφόρους.

Χμ...

Δισκο πλατο 250
εγκεφαλακι και voltage clump 400
μπεκ 80
ιντερκουλερ κινα 150
σωληνωσεις 250
εξατμιση 1000, χωρίς καταλ.
τουρμπίνα μεταχειρω επιπεδου VF34 400
φλαντζα 150
εργασια 800
ρυθμιση δυναμομετρο 300
Άν βάλουμε Dastek υπολογισε κανα 200αρι παρα πάνω
Λοιπον με 4000 μας βλεπω να καθαρίζουμε. Βεβαια δεν ξερω ποιος θα ρυθμίσει τον Dastek, αλλα όχι ξερω που θα πας.

σφυριλατα πιστονια,ενισχυμενες μπιελες,ενισχυμενες βιδες κεφαλης.............να πω και αλλα???? αξιοπιστα τα θελουμε τα αλογατα!!!!!!!!!!!!!!!!! αρα κοστος πολυ πιο πανω!!!!!!!!! και μην μου πει κανενας μα...........vagma δεν σπαει το εργαλειο............ειπα αξιοπιστα δηλαδη να το κρατησεις καποια χρονακια να το ευχαριστηθεις και να πηγαινεις συνεργειο μονο για καφεδακι με το μηχανικο..........και να λες πως πατας τα dsg!!!!!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχα
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλα δεν εχει να λεει... Και πίστόνια απο φορμουλα 1 μπορεις να βάλεις αλλα αν σου βραχυκυκλωσει ενα μπεκ και δεν το παρεις χαμπάρι απο το πυρόμετρο, θα τα πάρεις όλα στο χέρι.
 

vagma

Hero Member
turbomaniac said:
καλα δεν εχει να λεει... Και πίστόνια απο φορμουλα 1 μπορεις να βάλεις αλλα αν σου βραχυκυκλωσει ενα μπεκ και δεν το παρεις χαμπάρι απο το πυρόμετρο, θα τα πάρεις όλα στο χέρι.

σε αυτο δεν εχεις αδικο............εχω δει ιδιοκτητες με τουρμπατα ατια με ολα τα οργανακια εκτος απο το πυρομετρο!!!!!!! το βασικοτερο οργανο στα τουρμπο αμαξια !!!!!!!!!!!! παντως προτιμω να πηγαινω για καφεδακι παρα για επισκευη............ολα πρεπει να γινονται σωστα εξ αρχης...η το κανεις η δεν το κανεις καθολου!!!!!!!! μισες δουλειες φερνουν πιο συχνα την καταστροφη και τα κλαματα!!!!!!!!!!! φιλικα παντα !!!!!!!!!!!!!!
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
Nitroking said:
Πως θελεις να αποδιδει το μοτερ σου? Ψηλα χαμηλα σε καιει πολυ το lag, θες μεγαλες δυνατοτητες για περεταιρω αναβαθμιση μετα, για πες..
Λοιπον να παιζει στα 250 αλογα ,να τουρμπιζει απο 3-3500 οσο το δυνατον χωρις lag και φυσικα να υπαρχει η δυνατοτητα για κατι παραπανω μελλοντικα.Για δωστε καμια ιδεα με κανα τετοιο setup.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το ανεφερα πρίν με τουρμπίνα iHi VF34 απο κανα σεατ που τελικα έβαλε μεγαλύτερη για set up 400+

Σιγουρα στις 3000 θα ναι full boost. Στα σεατ 1.8 20VT βγάζει στο 1 μπαρ 250 άλογα, άρα στο ST θα βγάζει 250 στο 0.8 χωρίς πιστόνια.
 

fiestavt

Member
May 10, 2010
117
0
0
40
Καλαματα
vagma said:
σφυριλατα πιστονια,ενισχυμενες μπιελες,ενισχυμενες βιδες κεφαλης.............να πω και αλλα???? αξιοπιστα τα θελουμε τα αλογατα!!!!!!!!!!!!!!!!! αρα κοστος πολυ πιο πανω!!!!!!!!! και μην μου πει κανενας μα...........vagma δεν σπαει το εργαλειο............ειπα αξιοπιστα δηλαδη να το κρατησεις καποια χρονακια να το ευχαριστηθεις και να πηγαινεις συνεργειο μονο για καφεδακι με το μηχανικο..........και να λες πως πατας τα dsg!!!!!!!!!!!!!!χαχαχαχαχαχα
Ρε Βαγγο εδω ειναι ΑΛΛΟ φορουμ και κουβεντουλα κανουμε,απλως καταθετουμε αποψεις και θελω να πιστευω οτι θα κανουμε υγειης κουβεντες.
Δεν ειναι το προβλημα μου να πατησω dsg,αυτο το κανω και ετσι οπως ειμαι,ασε μας να ξεφυγουμε λιγο να πουμε και την βλακεια μας ρε συ χωρις να πεταχτει καποιος να μας την πει η οπως τωρα εσυ να πεταξεις μπηχτη......Σε παρακαλω διωξε αυτο το ΑΛΛΟ απο πανω σου.
Peace 8)
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν ειναι τυχαιο το nick μου. Σ' αυτο το forum θα βάλετε όλοι τουρμπίνα ακόμα και αν χρειαστεί να σας την βάλω εγω με το ζόρι... ;D ;D ;D

Καλα περα απο την πλάκα η αξία της τουρμπίνας φαίνεται απο το οτι μετά απο τόσα χρόνια όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες ξύπνησαν και άρχισαν να βάζουν τουρμπίνες.

Εγω το μόνο που θελω να κάνω είναι να διορθώσω το κατασκευαστικό λάθος ;D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εσενα πρεπει να σε προσεχουμε...
αμα συνεχισεις ετσι μπορει να κρυωλογισει και το δικο μου...
καλα τα πας....
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
vagma ολο τα ξερεις ολα.. Wideband ειναι το βασικοτερο και μετα, με μικρη διαφορα πυρομετρο.. Το να βλεπεις τπ AFR ειναι πιο βασικο απο τη θερμοκρασια η οποια ερχεται σε δευτερη μοιρα αφου επηρεαζεται πολυ απο το afr..


Εγω θα προτεινα GT2860RS.. Για να τα βγαλει και σε λιγοτερη πιεση (ισως 0.6) και να εισαι ησυχος..

Επισης οσον αφορα τα τουρμπο σεταπ προτιμω να βαλεις καινουργια τουρμπινα και ολα τα αλλα μεταχειρισμενα αν σε ενδιαφερει το κοστος παρα να βαλεις μεταχειρισμενη τουρμπινα.. Οπως και να χει καποτε θα τα παιξει, οποτε γιατι να μην την πληρωσεις καινουργια και να αντεξει οσο το δυνατον περισσοτερο?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
vagma ολο τα ξερεις ολα.. Wideband ειναι το βασικοτερο και μετα, με μικρη διαφορα πυρομετρο.. Το να βλεπεις τπ AFR ειναι πιο βασικο απο τη θερμοκρασια η οποια ερχεται σε δευτερη μοιρα αφου επηρεαζεται πολυ απο το afr..


Εγω θα προτεινα GT2860RS.. Για να τα βγαλει και σε λιγοτερη πιεση (ισως 0.6) και να εισαι ησυχος..

Επισης οσον αφορα τα τουρμπο σεταπ προτιμω να βαλεις καινουργια τουρμπινα και ολα τα αλλα μεταχειρισμενα αν σε ενδιαφερει το κοστος παρα να βαλεις μεταχειρισμενη τουρμπινα.. Οπως και να χει καποτε θα τα παιξει, οποτε γιατι να μην την πληρωσεις καινουργια και να αντεξει οσο το δυνατον περισσοτερο?

Συνηθως τα παιζουνε τα μοτερ πρωτα και μετα οι τουρμπίνες  ;D ;D

Αντε να ξεκινησουμε να ψαχνουμε τα πραγματα. ;D

Συμφωνω οτι η τουρμπίνα καλύτερα να ναι καινούργια αλλα να υπαρχουν και κάτι ευκαιρίες.. Άλλωστε αν η τουρμπίνα είναι θρος οτι και να πάθει μπορείς να της κάνεις μια γερή επισκευή και να ναι σαν καινουργια
 

vagma

Hero Member
κατσε ρε βαγγο.......ποιος σου πε ρε φιλε οτι εδω θα πουμε την βλακεια μας ???ξεκιναμε μια νεα προσπαθεια εδω χωρις μεμψιμοιριες χωρις τσακωμους του πληκτρολογιου και να δωσουμε φως σε αυτους που δεν ξερουν!!!!!!!! εννοω οταν κανεις μετατροπη ατμοσφαιρικου σε τουρμπο η την κανεις σωστα η οχι!!!!!!!! δεν υπαρχει αλλος δρομος.......εχω δει τετοιες μετατροπες να σπανε και με λιγοτερο απο 0.5 bar πιεση.............εγω θελω ενα αμαξι οδηγησιμο για καθε μερα ασφαλες...με την αναρτηση του τις φρενουμπες του και το γκαζακι του σε λογικα πλαισια........ουτε τον εξυπνο κανω σχεδον ολοι με ξερουν προσωπικα.........και ξερουν τι χαβαλεδιαρη ατομο ειμαι................δεν την λεω σε κανενα...αλλα να μην γραφουμε κατι ετσι για να πουμε οτι γραψαμε!!!!!!!!!!!! νιτρο και το πυρομετρο βοηθα και το afr....συμφωνω....και συμφωνω το οτι δεν τα ξερω ολα.........ειμαι εντελως εκτος θεματος!!!!!!!!!!!!!

αααααααα και κατι τελευταιο βαγγελη..........και για τον φιλο σου τον δημητρη το λεω αυτο.......εδω δεν ειναι DSG CLUB .......εδω αγαπαμε μεχρι μανιας τα φιεστα μας..........εδω ειναι αλλη και καλυτερη παραλια!!!!!!!!!! ;D

turbomaniac θελω να μου τουρμπισεις το φιεστα μου με το ζορι........οχι το st το μκ2 μου!!!!!!!!!! :eek:
ΑΑΑΑΑΑ βαγγελη βγαλε το γαιδαρο απο avatar....βαλε το στο dsg club ..........βαλε την αμαξαρα σου!!!!!!!!!! ειρηνη.......... :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread