Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
παιδια το ξερω οτι σας μπριζονω αλλα τι να κανω..?
104 για πρωτο σταδιο ειναι καλα πιστευω
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Συγχαρητήρια Πέτρο που επιτέλους έσπασε η παρθενιά των 100 ++ ok234 ,  στο Dyno φάνηκε  το αποτέλεσμα του 1ου σταδίου.
Τώρα σχετικά με το γράφημα παρατηρώ οτι στις 4750 η καμπύλη δεν αυξάνεται γραμμικά αλλά κάνει κοιλιά, όπως σε όλους τους κινητήρες μκ6 zetec 1,4 και 1,6 στις 4750 υπάρχει αυτή η μη γραμμικότητα. στο μκ7 είναι γραμμικό μέχρι τον κόφτη (τουλάχιστον στο TiVti που έχουμε δεί δυναμομετρήσεις για το απλό δεν ξέρω) έτσι υπάρχει μία ''υποψία'' αν δεν οφείλεται απο το TiVti, οτι η πολλαπλή εισαγωγή του μκ7 είναι καλύτερα σχεδιασμένη και για αυτό δίνει καλύτερα γραφήματα με κάθε επιφύλαξή πάντα.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μπορει να εχεις και δικαιο...α ρε τουρμπομανιακ μας τα ελεγες και εμεις τιποτα....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Βρε συ, τι πήδουλος είναι αυτός εκεί ψηλά? :D :D :D

Έχει καλοσχεδιασμένο καπακι το 14αρι σίγμα, μπορει και 130 να βγαλει με καλα εκκεντρα+συμπίεση+καλό προγραμμα, Θα το βοηθήσει και το αγριο χταπόδι
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
το ειδα..νομιζω οτι ειναι καλυτερα να του κουμποσω ενα 16 αρι πανω.πιο φτηνα θα μου ερθει...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Andreas19 said:
το ειδα..νομιζω οτι ειναι καλυτερα να του κουμποσω ενα 16 αρι πανω.πιο φτηνα θα μου ερθει...

εσυ ξερεις καλυτερα σε αυτο
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
scorpion said:
εσυ ξερεις καλυτερα σε αυτο

κι εσυ νομιζω οτι κατι ξερεις!!!!!!!!!! κατι θα εχει παρει τ αυτι σου!!!!  ;-)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Andreas19 said:
το ειδα..νομιζω οτι ειναι καλυτερα να του κουμποσω ενα 16 αρι πανω.πιο φτηνα θα μου ερθει...
σιγουρα αμα βρεις 1.6αρι μοτερ και το κουμπωσεις θα σου ερθει πιο φτηνα με κανα 1000 πιστευω καθαριζεις αγορα + εργασια,αντε να σου παει 1500 max.Στην πορεια αμα θελεις του βαζεις και τα περιεφεριακα και το φτανεις ανετα πανω απο 110hp
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
για μεταχειρα μιλαω,αν ψαξει και ειναι και τυχερος θα τα βρει!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
southern said:
για μεταχειρα μιλαω,αν ψαξει και ειναι και τυχερος θα τα βρει!
το ιδιο και ο κωστας,για μεταχειρα μιλαει,καινουργια αστα....ξεχνα τα
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
εμενα παιδια δεν νομιζω να μου παει πανω απο 800 ευρα μοτερ, εγκεφαλος και εργασια..
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Andreas19 said:
εμενα παιδια δεν νομιζω να μου παει πανω απο 800 ευρα μοτερ, εγκεφαλος και εργασια..
Μοτέρ βρίσκεις...Τώρα ο εγκέφαλος και πλεξούδα είναι το θέμα!Εκτος αν κάνεις συμφωνία με κάποιον και σου τα φέρει πακέτο.Τα λεφτά που λές είναι λίγα...Αν θες να γίνει σωστή δουλειά και να μην βγάλεις άχρηστο το αμάξι σου μην σκέφτεσαι μόνο το swap.Βάλε και ένα σερβις, αλλαγή ιμάντα κλπ...Επίσης δεν είναι απλά μια αλλαγή μηχανής αλλά ένα ''engine swap'' που σημαίνει ότι πρέπει ο κινητήρας που θα βρείς να τα έχει όλα πάνω (εισαγωγή, μπεκ, εξαγωγή, πεταλούδα και τα όλα τα σχετικά).Οπότε μη νομίζεις ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα...Αυτό στο λέω διότι αν το κάνεις πρέπει να γίνει σωστά για να μην είσαι κάθε μέρα στα συνεργεία...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
16αρι μοτερ, δεν χρειαζεται πλεξουδες, κλπ. ούτε και καν το καπάκι. Απλα πρεπει να επαναπρογραμματιστεί ο εγκέγφαλος σαν 1600αρι!!!!!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
turbomaniac said:
16αρι μοτερ, δεν χρειαζεται πλεξουδες, κλπ. ούτε και καν το καπάκι. Απλα πρεπει να επαναπρογραμματιστεί ο εγκέγφαλος σαν 1600αρι!!!!!
Νομίζω πως τραβάνε το πρόγραμμα από ένα 16άρι και το βάζουν στον άλλο εγκέφαλο.
Αυτό έννοεις επαναπρογραμματισμό?
Α και απ ότι ξέρω αυτό γίνεται μόνο με το FDS!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
και με το μηχανικο μου που εχω μιλησει κ με αλλα παιδια που εχουν γνωσεις για το θεμα. δεν θελει ουτε πλεξουδα ουτε εγκεφαλο. απλα ο εγκεφαλος θελει προγραμματισμο. γι'αυτο λεω μπας κ βαλω κ τον εγκεφαλο του 1,6.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
panos.l said:
Νομίζω πως τραβάνε το πρόγραμμα από ένα 16άρι και το βάζουν στον άλλο εγκέφαλο.
Αυτό έννοεις επαναπρογραμματισμό?
Α και απ ότι ξέρω αυτό γίνεται μόνο με το FDS!

oxi δεν χρειαζεται να το τραβήξουν απο κανενα άλλο αμάξι. Το fds έχει μέσα όλα τα προγραμματα. Απλά περνας το πρόγραμμα απο οτι αμάξι φορδ... Δεν ξερω με τα μπεκ τι γινεται. Αμα 14αρι και 16αρι έχουν τα ίδια δεν χρειάζεται να αλλάξεις, αλλιώς πρεπει να βαλεις τα ανάλογα με το τι πρόγραμμα του περνάς μέσα..

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1296541376[/time]
Andreas19 said:
και με το μηχανικο μου που εχω μιλησει κ με αλλα παιδια που εχουν γνωσεις για το θεμα. δεν θελει ουτε πλεξουδα ουτε εγκεφαλο. απλα ο εγκεφαλος θελει προγραμματισμο. γι'αυτο λεω μπας κ βαλω κ τον εγκεφαλο του 1,6.

οχι δεν μπορεις να βαλεις ότι εγκέφαλο να ναι, γιατι αυτός που έχεις κλειδωνει με το mobilizer. Τον  δικό σου εγκεφαλο κρατας απλα κάνεις επαναπρογραμματισμό.. 10 λεπτα δουλεια με το FDS είναι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread