Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Oποιος τολμηρος 1.4αρης εχει λεφτα για πεταμα και θελει να φτασει το φιεστακι του στα 100hp μπορει να κανει τις
παρακατω μοντες και ο θεος βοηθος.
Παραθετω την προσπαθεια μου να ξυπνησω λιγο το μοτερακι με τα παρακατω αποτελεσματα.
Σε καθε μοντα γινοταν δυναμομετρηση για να ξερουμε τι κερδος ειχαμε.

1. χοανη bmc διπλου κονου .                   Κερδος +2hp  -  Κοστος 50
2. Τελικο ελευθερο καζανακι .                  Κερδος +2hp  -  Κοστος 140
3. πολλαπλη εισαγωγης απο φιεστα 1.6     Κερδος +4hp  -   Κοστος 100 (μεταχειρα)
4. ECU remap απο chiptronic                    Κερδος +9hp  -   Κοστος 300
5. Xταποδι 4-1,μεταλλικος καταλυτης,
   ελευθερο μεσαιο                                 Κερδος +1hp  :eek:  Κοστος 600
 
Τελικο αποτελεσμα 98.2bhp και 142Nm.Θα ποσταρω και τις δυναμομετρησεις που εγιναν σε ολα τα σταδια.
Οι συνολικες μου εντυπωσεις μετα απο ολα αυτα δεν με αφησαν 100% ικανοποιημενο.Περιμενα να σπασω το φραγμα
των 100.Τωρα σαν αποδοση σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο ενα απλο 1.4αρι με φιλτρο-τελικο και αρκετα προθυμο
να ανεβασει ψιλοανετα μεχρι 3ες κοφτη.Στην 4αρτη εχουμε μια πιο αργοπορημενη ανοδο των στροφων αλλα τι να κανουμε ποση δυναμη να βγαλει το 1.4αρι....

Οποιαδηποτε πληροφορια ή διευκρινηση εδω ειμαι να το κουβεντιασουμε  :)
 

vagma

Hero Member
εκτος θεματος αυτο που θα πω............να σε πειραξω θελω..........λοιπον.........αυτο το ποστ επρεπε να το βαλεις στις βλαβες...παθαινοντας και μαθαινοντας !!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D

μακαρι να χα το κορολλα το 1300 με τα 100 αλογακια του ....θα σε εβαζα μια κοντρα αμαλαχει!!!!!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ολο λες λες και τιποτα δεν κανεις.... :p
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
μια φορα τον στεναχωρεσα τον πετρακη μας αλλα...ισως εφταιγε το χταποδι που φοραει....φιλικα πετρουκο τα λεμε  ;D
πηγεναμε τα ιδια μεχρι 4ταρτες που μου εφυγε ενα καπο  :p
φιλτρο τελικο εγω....γι'αυτο να ψαχνετε καλα ολοι σας πριν παρετε κατι....δεν ειναι μπηχτη :)
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εννοειτε οτι ειναι ολα σε φιλικο κλιμα dante και δεν παρεξηγιομαστε μεταξυ μας
ισα ισα που βγαζουμε και ασφαλη συμπερασματα

εγω παντως ειμαι ανοιχτος να ανοιξω με οτι 1.4 μκ6 υπαρχει να δουμε που ειμαστε και τι κανουμε
οτι κανονισετε μου λετε....

o αλλος ο admin ακουει???  :p
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
σε λιγο δεν θα προλαβαίνουμε να κοιταμε τις απαντησεις. η απο κεκτημενη ταχυτητα μπορει και να ξεκινησουμε να απανταμε στον εαυτό μας. Λεω να ανοίξουμε ένα φόρουμ μόνο για τα τασάκια των φιεστα  ;D ;D ;D
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ο καθενας κανει τις επιλογες του φιλε μου και παρακολουθει αυτο που του ταιριαζει περισσοτερο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όποιος θέλει γρήγορο αυτοκίνητο ή τουρμπάκι, τότε δεν αγοράζει ford fiesta 1.4. Αγοράζει fiesta ST (μεταχειρισμένο προς το παρόν), Focus ST ή RS ή κάποιο άλλο γερμανικό τουρμπάκι (βλέπε VW, Opel κλπ).
Αν δεν έχει λεφτά ή το φιεστάκι απλά του προέκυψε, τότε κάθεται στα αυγά του...
Επιλογές είναι όλα αυτά. Επίσης μπορεί να μετακινείται και με το αστικό λεωφορείο...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Το S δεν εχει πιο κοντο σασμαν? Μπορει να οφειλεται εκει η διαφορα σας..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το απλό 1.4 (ambiente, trend, κλπ) και το 1.4 S έχουν το ίδιο σασμάν (δοκιμασμένο). Και τα δύο βγάζουν περίπου 110χλμ/ώρα με 3000 στροφές και 5η. Το 1.6 S έχει πιο κοντό σασμάν (ή κορωνοπηνίο δεν ξέρω τι) από το απλό 1.6 (και το 1.4).
 

ChrisFrou

Pro Member
May 10, 2010
674
1
0
14
Αγ.Δημητριος (Αθηνα)
vagma said:
να βαλω με κανα αμαξι αντιστοιχο του st ....λογου χαρη του puma-r....αλλα οπως ειμαι τωρα εχω να φαω την μιση αττικη οδο ....που λεει και μια ψυχη....
Αντωνη τρελανε μας με τον vteckουρα!!!!!! ;D Πετρο πιστευω οτι με ενα τετραπεταλουδο θα εισαι αρχηγος!! ;) :)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Το 16αρι και το 14αρι έχουν ακριβώς τις ίδιες σχέσεις. Απλα το 16αρι έχει ποιό κοντη τελική σχέση μετάδοσης (4.25:1 αντι για 4.06:1)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
κοιτα τα μανουαλ. Το διλιτρο πραγματι έχει τοσο οσο λες αλλα έχει άλλο σασμάν και αλλες σχεσεις ανα ταχύτητα.

Το διλιτρο έχει κοντα γρανάζια ανα ταχύτητα και πιο μακρια τελικη σχεση μεταδοσης. Το 1600 έχει μακρια γρανάζια και κοντή τελικη σχεση μετάδοσης. Γι αυτο το τελικο αποτελεσμα μοιάζει το ίδιο.
 

vagma

Hero Member
καπου ειχα βρει ενα σαιτ που ανεφερε και τις σχεσεις μεταδοσης στο fiesta 1.6 s και ηταν ακριβως οι ιδιες με του st.......βαριεμαι τωρα να ψαξω για σας το αποδειξω!!!!!!!! καποια στιγμη θα το ποσταρωωωωωωωω...εως τοτε απλα εμπιστευτειτε αυτο που λεω........stuparart το 3,82:1 ειναι κοντο........η κοντες ειναι οι σχεσεις ξερω γω???? η quaife δινει εναλλακτα κορωπηνια τα οποια ειναι απο 4:1 μεχρι 5:1 στο περιπου αυτα ειναι πιο κοντα λογω το οτι τα χει για αγωνες........
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
λεω να βαλω
1ον πολαπλη εξαγωγης απο focus mk1 1600 χωρις καταλυτη
2ον μεσαιο group n  και τελικο ή group n φ45
3ον ή να βαλω τελικο σαν το group n φ39 για να μην χασουν πιεση τα καυσαερια και χασω δυναμη χαμηλα?
4ον χοανη υπαρχει αλλα θα την βαλω μονο αν πειραξω εξατμιση
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread