Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Apr 17, 2020
41
3
6
DareDeviL said:
Επίσης σκεφτόμαι για αυτή τη χοάνη
https://www.sico-developments.co.uk/collections/2012-onwards-mk7-5-fiesta-zetec-s/products/j1-automotive-fiesta-mk7-air-intake-kit-1-0-ecoboost

κυρίως λόγω θερμοπροστασίας...
Αλλά βλέπω και τόσα καλά σχόλια στην Αγγλία για την ITG
https://www.sico-developments.co.uk/collections/2012-onwards-mk7-5-fiesta-zetec-s/products/fiesta-mk7-1-0-ecoboost-itg-cold-air-induction-system

όπου έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν αξίζει όντως (λόγω και μιας έκπτωσης που έχω)...Αλλά είναι καλό που χώνεται κάτω από το φανάρι και που έχει τόσο μεγάλη διαδρομή σωληνώσεων? Και καλά από εκεί δεν ρουφάει ζεστό αέρα? Παρόλο που δεν υπάρχει ούτε θερμοπροστασία ούτε τίποτα? Και το ότι είναι foam δεν είναι χειρότερο?

η χοανη της itg που παει κατω απο το φαναρι ειναι η καλη λυση για να μην τραβας ζεστο αερα. Το οτι το υλικο ειναι foam και αν σε αγχωνει ειναι ξεκαθαρα θεμα συντηρησης και τιποτα αλλο.
Σαν σημειο τοποθετησης της κατω απο το φαναρι δεν καταλαβαινω γιατι οχι, παντα θα υπαρχει σε οποιοδηποτε μερος το σχεδον 1 bar της ατμοσφαιρας που τραβας με την τουρμπινα σου, υποπιεση κανεις, η πιεση ειναι μετα τη τουρμπινα.

χρησιμοποιω itg σε st180

σε χρηση δρομου δεν θα καταλαβεις διαφορα σε καποιο απο τα 2 κιτ εισαγωγης που εχεις βαλει
 

DareDeviL

Rookie
Mar 16, 2017
13
0
1
Το foam τι συντήρηση θέλει? Λαδώνεται και αυτό? Απλά με αγχώνει απ την άποψη ότι δε κάνει τόσο καλό φιλτράρισμα οπότε ρουφάει σκόνη πιο εύκολα...
Οι σωλήνες της ITG που είναι σιδερένιες δε ζεστένονται? Και εκεί κάτω απ το φανάρι με νερά δεν έχεις θέμα? Να μπαίνουν δηλ απ τη σχισμή φαναριού με προφυλακτήρα και να βρέχουν το σφουγγάρι?!
Δηλαδή θεωρείς ότι και η J1 είναι καλή και δεν θα χει θέμα με ζέστη? Ούτε με engine light κτλ που ναι τόσο κοντά ο μαφ?
Ντάξει δε θα κάνω αγώνες αλλά τουλάχιστον αν πάρω να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω μια και καλή κάτι καλό να βγάζει κ ήχο που θέλω και να μην έχω τρελές διαφορές με το φιλτροκούτι ούτε τσεκ και θέματα κτλ...αλλιώς παίρναμε και μια κινέζικη με 30ευρώ... :p
 
Apr 17, 2020
41
3
6
DareDeviL said:
Το foam τι συντήρηση θέλει? Λαδώνεται και αυτό? Απλά με αγχώνει απ την άποψη ότι δε κάνει τόσο καλό φιλτράρισμα οπότε ρουφάει σκόνη πιο εύκολα...
Οι σωλήνες της ITG που είναι σιδερένιες δε ζεστένονται? Και εκεί κάτω απ το φανάρι με νερά δεν έχεις θέμα? Να μπαίνουν δηλ απ τη σχισμή φαναριού με προφυλακτήρα και να βρέχουν το σφουγγάρι?!
Δηλαδή θεωρείς ότι και η J1 είναι καλή και δεν θα χει θέμα με ζέστη? Ούτε με engine light κτλ που ναι τόσο κοντά ο μαφ?
Ντάξει δε θα κάνω αγώνες αλλά τουλάχιστον αν πάρω να δώσω κάτι παραπάνω να πάρω μια και καλή κάτι καλό να βγάζει κ ήχο που θέλω και να μην έχω τρελές διαφορές με το φιλτροκούτι ούτε τσεκ και θέματα κτλ...αλλιώς παίρναμε και μια κινέζικη με 30ευρώ... :p

Το foam θέλει και αυτο απλά πλύσιμο και λάδωμα, συνήθως δίνει οδηγίες και ο κατασκευαστής. Δεν έχεις θέμα με σκόνη,ούτε με νερά αν περνάνε από την σχισμή του φαναριού και προφυλακτήρα, εκτός και αν αυτός που σου έβγαλε και έβαλε τον προφυλακτήρα έχει αφήσει 2 δάχτυλα κενό χεχεχεχε.
Όχι δεν έχεις θέμα ζέστης με το μικρο σιδερένιο κομμάτι που χοντρικά είναι μπροστά από την μπαταρία.
Το αν θα ανάψει λαμπάκι μηχανής ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω, όσον αφορά τη j1, δοκιμαστικά θα πας, σε πράματα που έχω πειραματιστεί/δοκιμάσει μπορώ να σου απαντήσω, αλλά όχι σε όλα προφανώς χεχεχε.
Νομίζω και με τις 2 θα έχεις ήχο που θες, και πάλι υποκειμενικό είναι αυτό. Τον ήχο βέβαια τον πετυχαίνεις και άμα τραβήξεις 2 τρύπες στο κάτω μέρος από το εργοστασιακό φιλτροκουτι.

Σε θέματα θερμοκρασίας με itg είμαι όντως πιο κάτω, αλλά έχω δοκιμάσει μόνο αυτή τη μάρκα, και εφόσον μου έκανε τη δουλειά μου, έμεινα σε αυτή.
Αν θες να τσεκάρεις κάτι τέτοιο πρέπει να πας βόλτα και να loggareis δεδομένα όσον αφορά τις τιμές του αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα εισαγωγής και να συγκρίνεις, αλλά και πάλι θα μπλέξεις τόσο πολύ για κάτι το οποίο θα κάνεις απλή χρήση?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread