Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Και δίκιο έχουν, δεν υπάρχει το ΜΥ2018 Fiesta στον κατάλογο της Κ&Ν, αλλά δεν βλέπω λόγο να αλλάξει ο κωδικός...
 

Deagiannis

Rookie
Jan 2, 2018
22
0
0
35
Πειραιας
Τι να πω δεν ξερω θα μετρήσω της μαμα διαστάσεις που έχει και θα το ανεβασω μιπος μπορεί να μου πει κάποιος μκ7, 5 το δικό του πόσω ειναι
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
https://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=33-2955

Product Specifications
Air Filter Shape Panel
Filter Material Cotton Gauze
Height 1.063 in (27 mm)
Outside Length 7.875 in (200 mm)
Outside Width 6.375 in (162 mm)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Με τον ίδιο κωδικό μπορείς να το βρεις παντού στο πλανήτη, δεν έχει καμία σχέση η χώρα.

Μπορείς επίσης να τσεκάρεις τους κωδικούς των stock χάρτινων φίλτρων των ΜΚ7.5 και ΜΚ8, αν είναι ίδιοι, τότε θα ταιριάζει και το ίδιο Κ&Ν.
 

Deagiannis

Rookie
Jan 2, 2018
22
0
0
35
Πειραιας
Έχει άλλο κωδικο το μαμά φιτρο του ΜΚ 7.5 με το ΜΚ 8. Μου απαντησε ο Αγγελής και μου το είπε το τσέκαρε
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
καλησπερα σε ολους ,
τελικα εγω προχωρησα σε φιλτροχοανη foam  μαζι με θερμοπροστασια που ειναι σχεδιασμενη για το fiesta .
Εκτος απο τον ωραιο ηχο που βγαζει (μαμα πιεσεις , χωρις προγραμμα) νομιζω σαν αμαξι στα ψηλα εχει πιο ωραια ανταποκριση στο γκαζι και μαλλον παραπανω δυναμη.
Στα χαμηλα μου φαινεται πιο ψωφιο ,οποιος γνωριζει ειναι λογικο αυτο που λεω η ειναι ολα στο μυαλο μου?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλύτερες θα δεις μόλις μπει το Φθινόπωρο που θα αρχίσει να δροσίζει
Ακούς τώρα και στις αλλαγές λες και έβαλες σκάστρα
Χαμηλά θα έχει ΄αδειάσει λίγο΄ και είναι λογικό
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
Έχει χάσει αρκετά το αμάξι , ρώτησα και για πρόγραμμα και μου είπαν ότι τα έτοιμα προγράμματα αν δεν δείχνει με χοάνη ο προγραμματιστής δεν θα δεις λέει διαφορά από το μαμά φιλτροκουτι μπορεί και να έχεις χάσει επίσης
 
Mar 30, 2019
5
0
1
Patra
Καλησπέρα..ξερει κάποιος που θα βρω ανταπτορα για τον αισθητήρα maf για να βαλω μία χωανη;
 

DareDeviL

Rookie
Mar 16, 2017
13
0
1
Χαίρετε...Ξέρουμε τι ουσιαστικές διαφορές έχουμε σ αυτά...;;





 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Το ένα είναι σαν το stock, το άλλο είναι το big, και το τρίτο πρέπει να είναι για το δικό τους κουτί (από όσο καταλαβαίνω από τις περιγραφές)
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα κολάρα αυτά δεν είναι κοντά στο φιλτροκούτι. Είναι στο τέρμα των σωλήνων εισαγωγής πριν το τούρμπο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
OK, άρα απλά άλλαξε το "κουτί" με "turbo" ;) τα άλλα ισχύουν το ίδιο
 

DareDeviL

Rookie
Mar 16, 2017
13
0
1
Ναι ρε παιδιά γι αυτό είπα τι ουσιαστικές διαφορές έχουν...Όχι τι είναι και τι διαφορές φαίνονται...Αν αλλάζει κάτι σε ροή κτλ...
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Ελαχιστη διαφορα, σε χρηση δρομου δεν θα καταλαβεις κατι. Δεν ειναι κακη κινηση να το κανεις.
 

DareDeviL

Rookie
Mar 16, 2017
13
0
1
Επίσης σκεφτόμαι για αυτή τη χοάνη
https://www.sico-developments.co.uk/collections/2012-onwards-mk7-5-fiesta-zetec-s/products/j1-automotive-fiesta-mk7-air-intake-kit-1-0-ecoboost

κυρίως λόγω θερμοπροστασίας...
Αλλά βλέπω και τόσα καλά σχόλια στην Αγγλία για την ITG
https://www.sico-developments.co.uk/collections/2012-onwards-mk7-5-fiesta-zetec-s/products/fiesta-mk7-1-0-ecoboost-itg-cold-air-induction-system

όπου έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν αξίζει όντως (λόγω και μιας έκπτωσης που έχω)...Αλλά είναι καλό που χώνεται κάτω από το φανάρι και που έχει τόσο μεγάλη διαδρομή σωληνώσεων? Και καλά από εκεί δεν ρουφάει ζεστό αέρα? Παρόλο που δεν υπάρχει ούτε θερμοπροστασία ούτε τίποτα? Και το ότι είναι foam δεν είναι χειρότερο?
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
DareDeviL said:
Επίσης σκεφτόμαι για αυτή τη χοάνη
https://www.sico-developments.co.uk/collections/2012-onwards-mk7-5-fiesta-zetec-s/products/j1-automotive-fiesta-mk7-air-intake-kit-1-0-ecoboost

κυρίως λόγω θερμοπροστασίας...
Αλλά βλέπω και τόσα καλά σχόλια στην Αγγλία για την ITG
https://www.sico-developments.co.uk/collections/2012-onwards-mk7-5-fiesta-zetec-s/products/fiesta-mk7-1-0-ecoboost-itg-cold-air-induction-system

όπου έχω αρχίσει να σκέφτομαι αν αξίζει όντως (λόγω και μιας έκπτωσης που έχω)...Αλλά είναι καλό που χώνεται κάτω από το φανάρι και που έχει τόσο μεγάλη διαδρομή σωληνώσεων? Και καλά από εκεί δεν ρουφάει ζεστό αέρα? Παρόλο που δεν υπάρχει ούτε θερμοπροστασία ούτε τίποτα? Και το ότι είναι foam δεν είναι χειρότερο?

Είμαι άσχετος για να σου απαντήσω, αλλα είχα και εγώ ακριβώς την ίδια απορία για την ITG εισαγωγή. Πως γίνεται να έχει τόσο καλές κριτικές μια εισαγωγή που καταλήγει ΚΑΤΩ απο το φανάρι μας και δεν έχει κάποια παροχή αέρα εκεί.

Πάντως αρκετοί που έχουν βάλει χοάνη αναφέρουν οτι χαμηλά χάνουν, και ψηλά είναι το ίδιο συνήθως ή ίσως να κερδίζουν ελάχιστα. Κερδίζουν ωστόσο σε ήχο. Οπότε εαν κάποιος έχει μια καλή εμπειρία απο χοάνη θα ήταν ευχάριστο να το μάθουμε ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread