Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Παιδιά αυτο το φίλτρο κάνει? http://www.pumaspeed.co.uk/product-KN-Panel-Filter-Fiesta-Mk7-Zetec_738.jsp

Μπορουμε να το βρουμε στο Ελλαδισταν? Το εχει κανεις? εχει δει διαφορα σε ήχο/απόδοση?

Στο site λέει για 2-4 άλογα απόδοση.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Τα KN τα φέρνει ο sirio center από όσο ξέρω. Βρες το τηλ του στο ιντερνετ και ρώτα  ;)
 

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Ναι το βρήκα, το έχει στα 70 ευρω. Μπορω να το βάλω και μόνος μου? Διαφορά στον ηχο θα έχει και στην απόδοση?
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
Από όσο ξέρω πρέπει να κάνει μια μικρή διαφορά στον ήχο. Σίγουρα δε χρειάζεται αλλαγή, γιατί απλά το βγάζεις και το πλένεις και σε κρατάει στην εγγύηση! Κι εγώ σκέφτομαι να το βάλω!
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Εγώ θα το φορέσω μαζί με το πρόγραμμα της mountune πιθανότατα...
Αν όλα πάνε καλά...

Αν κ θα φάω πίκρα όταν βγει cold air induction kit με χοάνη και με πλαστικό μέρος που θα απομονώνει τις θερμοκρασίες του μηχανοστασίου μακριά απο την εισαγωγή...
Αν και αυτό θα κάνει κανένα 250αρι + τοποθέτηση!
Βέβαια θα ηχεί κ αναλόγως....
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
gaaragr said:
Ναι το βρήκα, το έχει στα 70 ευρω. Μπορω να το βάλω και μόνος μου? Διαφορά στον ηχο θα έχει και στην απόδοση?
το εχω και εγω στο δικο μου... δεν εχει τρελη διαφορα ουτε στον ηχο αλλα ουτε και στην αποδοση αλλα σιγουρα το αυτοκινητο θα αναπνεει πολύ καλυτερα και πιστευω ότι επειδή είναι και turbo θα το βοηθησει αρκετα...
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
cRis said:
Αν κ θα φάω πίκρα όταν βγει cold air induction kit με χοάνη και με πλαστικό μέρος που θα απομονώνει τις θερμοκρασίες του μηχανοστασίου μακριά απο την εισαγωγή...
Αν και αυτό θα κάνει κανένα 250αρι + τοποθέτηση!
Βέβαια θα ηχεί κ αναλόγως....

Καλο-ομελέτα- και ήρθε!

http://www.pumaspeed.co.uk/product-COMMING-SOON-Fiesta-10-Ecoboost-Stage-1-Cold-Air-Induction-System_16278.jsp

Λογικά ο κώνος είναι της k&n...

Απορίας άξιον είναι το πως θα διασφαλίσουν το να μην τραβάει τις ζέστες απο τη τουρμπίνα...
Πάντως το i/c φαντάζει απαραίτητο στην Ελλάδα με τέτοια γυμνή εισαγωγή...
 

Panic 26

Pro Member
Feb 2, 2014
412
0
0
32
cRis said:
Καλο-ομελέτα- και ήρθε!

http://www.pumaspeed.co.uk/product-COMMING-SOON-Fiesta-10-Ecoboost-Stage-1-Cold-Air-Induction-System_16278.jsp

Λογικά ο κώνος είναι της k&n...

Απορίας άξιον είναι το πως θα διασφαλίσουν το να μην τραβάει τις ζέστες απο τη τουρμπίνα...
Πάντως το i/c φαντάζει απαραίτητο στην Ελλάδα με τέτοια γυμνή εισαγωγή...
Something like this for example? ;)
http://www.pumaspeed.co.uk/product-Pumaspeed-R-Sport-10-Turbo-EcoBoost-Fiesta-Intercooler_16196.jsp
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Αν δεν πάτε για πρόγραμμα μην βάλετε χοάνη... θα κόψει το αμάξι στα ψηλά και με το ψηλά εννοώ στα πολλά χλμ. Σε αυτό δεν μπορεί να βοηθήσει ο πιο κρύος αέρας δυστυχώς, γιατί όταν τρέχεις με 150χλμ δεν υφίσταται ζεστός αέρας στην χοάνη. Μπορεί στα χαμήλα να δείτε μια μικρή διαφορά και σίγουρα ο ήχος θα είναι ωραίος, αλλά αν σας νοιάζει η επίδοση αφήστε την χοάνη.

Εκτός αν πάτε για πρόγραμμα όπου εκεί αλλάζει το θέμα.
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Panic 26 said:
Something like this for example? ;)
http://www.pumaspeed.co.uk/product-Pumaspeed-R-Sport-10-Turbo-EcoBoost-Fiesta-Intercooler_16196.jsp

Είσαι στο κλίμα Panic!!!

Κάπως έτσι τα σκέφτομαι και εγώ τα πράγματα...
Περιμένω όμως πάντα κ το mr της mt... Αν έχει i/c, καλώς.. Αν ο Καρανικόλας δεν μας ληστέψει κιόλας... Τότε θα πάμε προς τα κει..!

Ειδάλλως.. Θα αυτοσχεδιάσουμε με Pumaspeed, Superchips και Κακλαμάνο!

Και φυσικά όλα με αναβαθμισμένους χάρτες... Αλίμονο αν δώσουμε τόσα λεφτά.. Μόνο κ μόνο για να δροσίζεται το μοτέρ, χωρίς να πάρουμε ροπές κ αλογατάριδες!
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
gaaragr said:
Παιδιά αυτο το φίλτρο κάνει? http://www.pumaspeed.co.uk/product-KN-Panel-Filter-Fiesta-Mk7-Zetec_738.jsp

Μπορουμε να το βρουμε στο Ελλαδισταν? Το εχει κανεις? εχει δει διαφορα σε ήχο/απόδοση?

Στο site λέει για 2-4 άλογα απόδοση.

το εχω και εγω στο δικο μου mk7 pre f/l. το ιδιο ειναι. ο κωδικος του ειναι K&N 33-2955 .
πληροφοριακα απο το amazon μπορεις να το βρεις πολυ φτηνοτερα απο 70 ευρω αλλα εχει πολλα μεταφορικα.Αν εχεις γνωστο ή βρεις καποιον αλλο πωλητη συμφερει.. η τοποθετηση ειναι 4 βιδες,βγαζεις το παλιο,βαζεις το καινουργιο.


επισης.δες http://www.knfilters.com/search/appsearch.aspx?type=auto&year=2013&make=FORD&model=Fiesta&engine=1.6L
και http://www.knfilters.com/search/dealersearch.aspx
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Παιδια αυτα τα πανελακια δεν κανουν τιποτα.Απλα ειναι πλενομενα.και αν θα ακουσεις λιελαχιστα παραπανω την σκαστρα σου δεν θα ειναι και κατι τρελο ωστε να πεις ουαου.Εγω εβαλα στο δικο μου βαρελακι και αν το ακουσεις τωρα στις αλλαγες τι σκασιμο κανεις λες τι γινεται τωρα....Βεβαια εχω και αλλες πιεσεις αλλα και σε μαμα ecoboost θα εχει τρελη διαφορα γιατι το ιδιο ακριβως εβαλε και ο κολλητος μου σε ενα leon 14αρι και φυσαει φουλ.οποτε αν θες να με ακουσεις και να δεις ουσιαστικη διαφορα και σαν ηχο και σαν αποδοση αλλα και σαν ποιοτητα πληρωσε το μια φορα και καλα.
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
καλα ναι,ισχυει. τουλαχιστον εγω δεν μπορω να πω οτι εχω δει καποια διαφορα με το μαμα φιλτρο ή το k&n. ενα μικρο κλικ στον ηχο ισως. πιο πολυ για να πεις οτι το εβαλες ειναι,και οχι τιποτα.

αυτο που ισως κανει δουλεια ομως ειναι να ανοιξουμε(τρυπησουμε) το πλαστικο που οδηγει στο φιλτροκουτι.εχω διαβασει καποιους και το εχουν κανει.(αυτο το ασπρο που κανει μια κουρμπα/γωνια και παει στο φιλτροκουτι)
αλλα το λυπαμαι να το κοψω και δεν ξερω αν σιγουρα εχει βελτιωση
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
κριμα ειναι μωρε και συν οτι δεν ειναι σωστο γτ παρακαμπτεις,εστω και λιγο,το φιλτρο με αποτελεσμα να μπαινει μεγαλυτερη ποσοτητα σκονης μεσα.Θα ανεβασω φωτο με το φιλτρο απο μερα σε μερα
 

gaaragr

Original poster
Member
Mar 27, 2013
121
0
16
lefteriskri said:
Παιδια αυτα τα πανελακια δεν κανουν τιποτα.Απλα ειναι πλενομενα.και αν θα ακουσεις λιελαχιστα παραπανω την σκαστρα σου δεν θα ειναι και κατι τρελο ωστε να πεις ουαου.Εγω εβαλα στο δικο μου βαρελακι και αν το ακουσεις τωρα στις αλλαγες τι σκασιμο κανεις λες τι γινεται τωρα....Βεβαια εχω και αλλες πιεσεις αλλα και σε μαμα ecoboost θα εχει τρελη διαφορα γιατι το ιδιο ακριβως εβαλε και ο κολλητος μου σε ενα leon 14αρι και φυσαει φουλ.οποτε αν θες να με ακουσεις και να δεις ουσιαστικη διαφορα και σαν ηχο και σαν αποδοση αλλα και σαν ποιοτητα πληρωσε το μια φορα και καλα.
ποιο βαρελάκι εβαλες? παιζει κανα λινκ να τσεκαρουμε?
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
lefteriskri said:
κριμα ειναι μωρε και συν οτι δεν ειναι σωστο γτ παρακαμπτεις,εστω και λιγο,το φιλτρο με αποτελεσμα να μπαινει μεγαλυτερη ποσοτητα σκονης μεσα.Θα ανεβασω φωτο με το φιλτρο απο μερα σε μερα

οχι οχι,δεν το παρακαπτεις,αν προσεξεις βγαινει ακριβως πανω στο φιλτρο.βασικα θα το κοιταξω αυριο για σιγουρια,αλλα επειδη και εγω ετσι νομιζα,οτι το παρακαμπτεις, το κοιταξα και ο σωληνας παει πριν το φιλτρο,αλλα ακριβως πριν μπει στο κουτι.
οπως και να εχει εγω λυπαμαι να το κοψω.
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Λευτέρη πέρα απο λινκ κτλ.. Θέλουμε και φωτό για το που τοποθετήθηκε το βαρέλι!
Άκρως ενδιαφέρουσα προοπτική!

Απλώς το μόνο που φοβάμαι, όταν ξεφύγουμε απο τα φτωχά πλην τίμια πάνελ..
Είναι τα νερά.. Το αμάξι απο κάτω είναι πέρα για πέρα εκτεθειμένο... Και η μάσκα μας.. Γεμάτη γρίλιες-κενά!

Πόσο εύκολο (πολύ λέω εγώ) και πόσο επικίνδυνο είναι να πάει νερό στην εισαγωγή..;
Και τι γίνεται μετά;;;
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Καταρχάς όσο "εύκολα" θα μπορούσε να πάει στο πάνελ το νερό πάει και στην χοάνη/βαρέλι. Πρέπει να την έχεις πολύ εκτεθειμένη και σε λάθος γενικά μεριά για να έχεις θέμα με νερά. Πάρα ταύτα για να έχεις θέμα με τα νερά πρέπει να μπει μέσα στην εισαγωγή 333cc νερού ώστε να μην μπορεί να γίνει η κίνηση στο πιστόνι και ...μπαμ... . Το νούμερο βγαίνει άμα διαιρέσεις δια 3 τα κυβικά μιας και έχετε 3 κυλίνδρους. Για να μπει 333cc θέλει πολύ προσπάθεια και κόπο  :D Πρέπει δηλαδή να το θες ή να πέσεις σε λακούβα με νερά και η χοάνη να είναι κοντά στο βεντιλατέρ (εγώ την είχα κάνει την βλακεία αυτή  :D) Μην σε απασχολούν τα νερά λοιπόν.
Εξάλλου δεν βρέχει τόσο συχνα στην ελλάδα. Όταν βρέχει πας και πιο σιγά οπότε και ρουφάει και λιγότερο αέρα.

Τώρα, αν δεν καταργήσεις το φιλτροκούτι και κάνει νέες πατέντες για να μπει σε μια καλύτερη θέση η χοάνη τότε από κει που παιρνε αέρα το πάνελ θα παίρνει και η χοάνη. Οπότε γιατί να μπουν νερά;  ;)
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Link δεν παιζει παιδια.το βαρελακι το εβαλα εκει που αναβαθμιζω το αμαξι μου στην runing on road δηλαδη και ειναι custom. Μονο σε κανα οδηγο του burn out θα το εχει να το δειτε.ειναι ανθρακονηματινο βαρελη γνησιο σαν της bmc και εχει τοποθετημενο 150 πλην καποιες εξερεσεις στις οποιες και ανικουμε.ανταπτορας air-flow για να μπει ο αισθητηρας 45€.και σιλικονπυχο κολαρο της pro performance 35€ συνολο 230. Το φιλτρο κοιταει την ασφαλτο για οσο το δυνατο μεγαλυτερο ογκο αερα και δεν εχεις κανενα φοβο για νερα.θα πρεπει ομως να προσεχετε για τις απομιμησεις γιατι κυκλοφορουν ποοοοοοολλα ιδια και κανουν γυρο στα 70€.οποτε προσοχη.φωτο απο πεμπτη θα ανεβασω για να καταλαβετε καλυτερα.Στα ψηλα ειδα τρελη διαφορα με το πως κατεβαζε τις στροφες και ο ηχος......ονειρο AR15firing.Βεβαια ο ηχος δεν θα ειναι ο ιδιος με ενα αντιστοιχο ecoboost χωρις προγραμμα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread