Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εχω δει μεχρι και +7 σε χαρτι δυναμομετρου απο μια απλη χοανη σε 1.6αρι(μαμα) χωρις
αυτο να ξερω πως μεταφραζεται στον δρομο

και +5 σε 1,4
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Σημερα τοποθετησα την φιλτροχοανη Κ&Ν...

οδηγος τοποθετησης


1) Ανασηκωνουμε την κοκκινη ασφαλεια για να βγαλουμε την φισα του MAF
2) Λυνουμε τις 2 βιδες που κρατανε τον αισθητηρα MAF με κατσαβιδι torx T20


3) λυνουμε τις 4 βιδες απο το καπακι του φιλτρου με κατσαβιδι torx T30 και μετα με ενα σταυροκατσαβιδο το κολιε


4) λυνουμε απο μπρoστα παλι με torx T20 αυτο το στρογγυλο που κραταει την βαση απο το φιλτροκουτι..


5) αφαιρουμε το φιλτρο.....


6-7) το οπτικο αποτελεσμα πρεπει να ειναι αυτο....


8) αφαιρουμε το σωληνακι αναθυμιασεων μαζι με την λαστιχενια μουφα (δε μας χρειαζεται για αργοτερα)


9) ανασηκωνουμε λιγο το πλαστικο απο το φιλτροκουτι ωστε να απασφαλισει απο το κλιπ... μετα με λιγη δυναμη και προσοχη τραβωντας προς τα επανω αφαιρουμε ολο το φιλτοκουτι


10) με οπτικο αποτελεσμα σαν αυτο

τωρα παμε στο ΚΙΤ 57i τις Κ&Ν


11) παιρνουμε τον ανταπτορα για τον MAF... με ενα κοπιδι το ανοιγουμε γιατι ειναι ''ταπωμενο''


12-13) εδω βλεπουμε τη σειρα που πρεπει να τοποθετηθει η βαση για την φιλτροχοανη...


14) αφαιρουμε το ενα λαστιχο το οποιο υπαρχει ωστε να μας κραταει το φιλτροκουτι (αλλα εμεις δεν το θελουμε τωρα)


15) τοποθετουμε την βαση στιριξεις τις φιλτροχοανης με 1 φαρδια ροδελα απο πανω και μια απο κατω....και ξεκιναμε να σφηγκουμε το 10ακι παξιμαδι ασφαλειας που ειναι απο την κατω μερια!!


16) αφου σφιξουμε την βαση μετα βαζουμε το υπολοιπο απο την βαση στηριξεις,,,πρεπει να εχει φορα ιδια με την φοτογραφια...για να μπει σωστα στο κιτ εχουμε μια αλλεν  φρεζατη βιδα που μπαινει μεσα στην βαση,μετα παει η βαση,μετα εχουμε εναν μαυρο αποστατη επεισης φρεζαρισμενος απο την μια μερια και απο την αλλη πλακε...τελευταιο το παξιμαδι ασφαλειας....!!!Ετοιμη και οι βαση στηριξεις με το ιδιο οπτικο αποτελεσμα


17-18-19) τοποθετουμε το ανταπτορα με την φορα που μας δειχνει το βελος (flow)....μετα τοποθετουμε και τον αισθητηρα του MAF με την ιδια φορα να κοιταει το FLOW!!! σε περιπτωση που μπερδευτειτε Ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΩ ΜΕΡΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΣΗΜΙ ΚΑΛΥΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟ!!!


20) αφου κανουμε το παραπανω βημα σφιγγουμε τον κολιε και βαζουμε τις βιδες του αισθητηρα και μετα κουμπωνουμε την φισα επανω στον αισθητηρα και ασφαλιζουμε κατεβαζοντας το κοκκινο κλιπς


21-22) τοποθετουμε στην χοανη μας τον μαστο για το σωληνακι τον αναθυμιασεων με οπτικο αποτελεσμα σαν την εικ.22


23-24-25-26) βαζουμε τον κολιε και πιανουμε μαζι και τον ανταπτορα και την βαση και την φιλτροχοανη μαζι για να ερθουν να σφιξουν ολα μαζι οπως οι εικονες


27) τοποθετουμε το σωληνακι των αναθυμιασεων στη μηχανη μας η μια ακρη και η αλλη στην φιλτροχοανη...


28-29) εχουμε τελειωσει με την τοποθετηση της φιλτροχοανης Κ&Ν... εγω προσωπικα δεν εβαλα τον σωληνα που φερνει απο κατω απο το αμαξι αερα γιατι πιστευω οτι βγαινει πολυ χαμηλα και θα βρισκω.....



30) μετα κοιτανε ολοι καπως ετσι :p

Εντυπωσεις ακομα δεν μπορω να πω... θα σας ενημερωσω σε καμια εβδομαδα μεχρι να προσαρμοστει σωστα ο εγκεφαλος..!!!
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Επειδη ειμαι τελειως ασχετος απο βελτιωσεις και τετοια, ποσα αλογα μπορει να παρει με ενα συστημα σαν κι αυτο που εβαλες Nos7??  ;)
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
focusman δεν εχω ιδεα.... Θελω να πιστευω 2-3!!! Θα μπορω να σου πω με σιγουρια μετα τις 18 του μηνα που θα παμε στο dyno!! Αυτο που βλεπω προς το παρον και χωρις να εχει προσαρμοστει ο εγκεφαλος ακομα ειναι οτι χαμηλα (πολυ) και μεσαια (λιγοτερο) ειναι πιο αρπαγμενο το αμαξι!!!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
φιλε εδω τα πραγματα ειναι λιγο περιεργα....δλδ αλλοι αντιπροσωποι λενε οτι την χανεις...εμενα ο Παζαροπουλος ειπε οτι δεν την χανεις...υπαρχει φυσικα και η περιπτωση να ξαναβαλεις το μαμα φιλτροκουτι οταν πας για σερβις και δεν τρεχει τιποτα!!!διαλεγεις και παιρνεις..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς παίρνει κρύο αέρα από την εργοστασιακή εισαγωγή. Ο σωλήνας που τοποθετείται επιπλέον είναι για περισσότερο κρύο αέρα όταν κινείται το αυτοκίνητο. Το σημαντικό στο kit κατά τη γνώμη μου είναι ο adaptor για τον maf sensor (στα 1.6cc) που θέλει γνώσεις και κατάλληλες γνωριμίες προκειμένου να τον κατασκευάσεις.

Πάντως Μιχάλη ο οδηγός που δημοσίευσες είναι πολύ λεπτομερής και επεξηγηματικός.
Άντε και εις ανώτερα (με νέες μετατροπές και οδηγούς)!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Καλα τα καταφεραμε και εχτες....Τουλαχιστον δεν εκανε μπαμ το  φιεστακι...χαχαχαχαχααχα..Πλακα κανω...


Εαν βαζαμε την σωληνα φανταστειτε οτι εβγαινε κατω απο το χειλακι το πλαστικο που εχει κατω απο την μασκα..Σε περιπτωση λακουβας περνεις την χοανη στο χερι... ;) Και επισης σε περιπτωση βροχης τι γινεται???Μπαινουν ολα μεσα???Εγω στη δικη μου ριχνω αερα απο την μαμισια σκουπα..εχω αφησει το φιλτροκουτι πανω και αντι για το πανελ εχω χοανη... ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Focusman said:
Επειδη ειμαι τελειως ασχετος απο βελτιωσεις και τετοια, ποσα αλογα μπορει να παρει με ενα συστημα σαν κι αυτο που εβαλες Nos7??  ;)
4-5 τουλαχιστον
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μπράβο Μιχάλη, πολύ ωραίος και αναλυτικός ο τρόπος τοποθέτησης! Σου εύχομαι πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα! ;) ;)

Δυο παρατηρήσεις έχω μόνο όπου η πρώτη είναι ποιο ασήμαντη από την δεύτερη:
1. Στης φωτο που έχεις βάλει μπορούμε να γλιτώσουμε κάποια βήματα με αποτέλεσμα και χρόνο.
Το φιλτρόκουτο δεν είναι ανάγκη να το ανοίξουμε…. το τραβάμε έξω όπως είναι. το μόνο που βγάζουμε (ξεβιδώνουμε) είναι ο MAF με τον τρόπο που ανέφερες.
2. Στην τοποθέτηση της χοάνης έχεις βάλει της αναθυμιάσεις από πάνω που κατά την γνώμη μου είναι λάθος. κανονικά πρέπει να είναι από κάτω με αποτέλεσμα η αναθυμιάσεις του κινητήρα να πέφτουν στο κάτω τμήμα της χοάνης και να απορροφούνται από αυτήν. Στην περίπτωση σου( αν και δύσκολα αλλά υπάρχει ) η ροή του αέρα μπορεί να παρασύρει της αναθυμιάσεις πάνω στον MAF με αποτέλεσμα να χαλάσει…. δεν θέλει και πολύ!                                                                                                                                                             

Τώρα ότι αφορά την σωλήνα που δεν έχεις βάλει για να μη βρίσκει κάτω… είναι:
1. Η κόβεις το χαλάκι που υπάρχει κάτω στον προφυλακτήρα, όπου παραμένει και πάλη αρκετά χαμηλά με αποτέλεσμα αν χαμηλώσεις το αμάξι να βρίσκει ποιο εύκολα και να στραβώνει με το παραμικρό
2. Βγάζεις τον προφυλακτήρα αφαιρείς την φέτα που υπάρχει πάνω απ το ψυγείο με αποτέλεσμα μεγαλύτερης παροχής αέρα στην χοάνη και ταυτόχρονα επειδή ο προφυλακτήρας θα είναι βγαλμένος κάνεις ένα κόψιμο σε ένα πλαστικό που υπάρχει κάτω χαμηλά στα αριστερά και δεξιά του ψυγείου( στην συγκεκριμένη περίπτωση στα αριστερά- οδηγού), (η άλλη περίπτωση που κόβεις και τα δυο είναι αν θέλεις να περάσεις της σωληνώσεις του ιντερκούλερ) και στην συνέχεια τοποθετείς την σωλήνα του κιτ εκεί…. πρόσωπο με το πλαστικό.
3. Το αποτέλεσμα: ποιο ωραία κατασκευή, δεν φαίνονται ξένα πράγματα να εξέχουν και το σημαντικότερο… δεν κινδυνεύεις να την χτυπήσεις η να πάρει νερά μέσα σε κάνα υποβρύχιο έργω κατά την διάρκεια της βροχής ::)

@ να διευκρινίσω ότι η σωλήνα κατά την διάρκεια των βροχών δεν μεταφέρει νερά μέχρι την χοάνη, μιας και υπάρχει μια σχετική απόσταση που πρέπει να αφήνουμε μεταξύ χοάνης και σωλήνας περίπου 15-20cm.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread