Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
πως γινεται να το φραναρει αφου το μανηταρι ειναι το πιο ελευιθερο απο τα ελευθερα?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το εχουμε ξανασηζητησει νομιζω...εχουν γινει και πατηματα και δοκιμες στο dyno

οτιδηποτε απο μαμα φιλτρο σιγουρα δινει κατι παραπανω..εχω και χαρτια απο δυναμομετρηση
και βιντεακια στο youtube...διαλεξε και παρε!

μια μικρη επιφυλαξη για την περιοδο του καλοκαιριου,εκει ισως υπαρχει θεμα
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εαν καταφερουμε να απομωνοσουμε την φιλτροχοανη απο το να παιρνει ζεστο αερα απο την μηχανη και να τροφοδοτειται μονο απο την μετωπη τοτε δεν θα εχουμε προβλημα ουτε το καλοκαιρι.Αυτη τη διαφορα εχει το μαμα φιλτρο και δεν τραβαει ζορια το καλοκαιρι.Για πειτε κανενα μαγαζι για αγορα φιλτροχοανης.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
pitbull said:
Για πειτε κανενα μαγαζι για αγορα φιλτροχοανης.
η κλασικη bmc κοντα στο σπιτι μου με 50e
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Η διαφορά μεταξύ χοάνης και εργοστασιακού φιλτρόκουτου είναι αρκετά μεγάλη σε θέματα θερμοκρασιών. Στο δικό μου τώρα το καλοκαίρι φτάνει για πλάκα τους 60 βαθμούς η εισαγωγή (IAT). Είναι αρκετά μεγάλη θερμοκρασία με αποτέλεσμα να χάνεις  σε επιδόσεις, ακόμα και τα πιράκια γίνονται ποιο αισθητά.
Στο trackday που διοργανώσαμε έφτασε τους 86… παρόλα που είχαμε και σχετικά καλό καιρό( δεν ήχε πολύ ζέστη)

Όλο αυτό το θέμα με έχει βάλει σε σκέψη να προχωρήσω στην αντικατάσταση της χοάνης και να ξαναβάλω τον παπά με ποιο ελεύθερο φίλτρο κάτι σε τέτοιο:    http://www.pumaspeed.co.uk/showdetails.jsp?productID=877
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα mk7 όμως έχουν καλύτερο φιλτροκούτι (το έχω αναφέρει ξανά εδώ μέσα). Είναι μακριά από τον κινητήρα (και όχι πάνω στον κινητήρα όπως στα mk6), οπότε σίγουρα πετυχαίνει χαμηλότερες θερμοκρασίες εισαγωγής.
 
Φυσικα κ εχεις πειρακια αφου οσο μεγαλωνει η θερμοκρασια στην κεφαλη που οφιλεται στην εισοδο ζεστου αερα απο την φιλτροχοανη τοσο τα πειρακια θα ειναι εντονα!!

Απο καταναλωση κανεις?? θα μας πει τι διαφορα ειδε?
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Εγω επιμενω στην αποψη οτι μια θερμοπαγιδα θα λυσει το προβλημα της ζεστης που ρουφαει η χοανη.Ο χειμωνας ειναι κοντα και τοτε θα εχω αρκετα περιθωρια να κανω καποιες καλες πατεντες για να δουμε αν θα εχουμε αποτελεσματα.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ολα ειναι πιθανα και να ειδες διαφορα και να εχεις παραισθησεις  :D.Παντως και εγω πιστευω πως αν ηταν πολυ βρομικο το προηγουμενο τωρα με το καινουργιο φιλτρο θα υπαρχει διαφορα ισως μικρη αλλα θα υπαρχει.Αμα εσυ λες οτι ειδες μην περιμενεις απο εμας να σου πουμε αν ισχυει η οχι,εσυ ξερεις καλυτερα  ;).
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread