Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Είναι πράγματι αρκετές οι υπερβολές, οι ανακρίβειες και οι γενικεύσεις που έχουν αναρτηθεί στο παρόν θέμα. Για να μην πλατιάζω και για να επανέλθουμε στο θέμα μας:

Φίλτρο panel: OK, βελτίωση <4%
Φιλτροχοάνη: OK, βελτίωση <5%
SRI: OK, ίδια βελτίωση με φιλτροχοάνη, πιθανότητα heat soak, υψηλά ΙΑΤ
CAI: OK, ίδια βελτίωση με φιλτροχοάνη, διατήρηση ΙΑΤ σε επίπεδα εξωτερικής θερμοκρασίας
RamAir: *ίσως* θέλει έλεγχο στο AFR σε υψηλές ταχύτητες, καλύτερη βελτίωση, απαιτεί σωστό έλεγχο, σχεδίαση, υλοποίηση.

Τα ποσοστά βελτίωσης απορρέουν από την αυξημένη ροή και μικρότερη πτώση πίεσης των aftermarket φίλτρων, που ταυτόχρονα σημαίνουν και μειωμένη ικανότητα φιλτραρίσματος. Το ποσοστό βελτίωσης ενός σωστού ramair μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει το 10% σε υψηλές ταχύτητες, από την στιγμή που δουλεύει σωστά και δημιουργεί υπερπίεση λόγω velocity stack και ταχύτητας εισερχόμενου αέρα. Γι'αυτό και ένα σωστό ramair *ίσως* απαιτεί έλεγχο AFR, καθώς είναι και το μοναδικό που μπορεί να "χτυπήσει" σε περιορισμούς του stock MAF/MAP και των χαρτών της ECU. Καθώς όμως ένα σωστό ramair είναι κυρίως θέμα σχεδίασης, αν το όχημα δεν το έχει από τον κατασκευαστή, είναι μετρημένα στα δάχτυλα των χεριών τα οχήματα που δέχονται σωστό ramair εκ των υστέρων.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ αν υπερεβαλλα εαυτο αλλα παρασυρθηκα.
Δεν σκοπευω να το συνεχισω αλλοιως.
Απλα και μονο μεσα στο θεμα να πω κατι τελευταιο.
Ολα τα φιλτρα πανελ -ελευθερα και χοανες και οτιδηποτε αλλο ,αν χρησιμοποιουν λαδι
σαν μεσον φιλτραρισματος επειδη ακριβως ειναι πολυ ανοιχτα ,ειναι πολυ επικινδυνα .
Το λαδι τηγανιζει τον αισθητηρα οξυγονου-maf  .
Γιατι οπως ξερετε ο αισθητηρας οξυγονου-maf ειναι μια ΩΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΕ ΔΙΑΤΑΞΗ ΕΝΟΣ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΟΥ.Αυτη δεχεται ρευμα και πυρωνει,αναλογα λοιπον το πως ψυχεται απο τον αερα
ενημερωνει και ρυθμιζει το μιγμα.
Αν λοιπον το πυρινο αυτο δακτυλιδι λερωθει απο λαδι και σκονη τοτε χαιρετισματα
στις ρυθμισεις.
Και κατι τελευταιο ,ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΜΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ .
Αντιθετα ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΓΝΩΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΕς ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥς ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ
ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΑς.
Σας ευχαριστω.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Καλησπερα ομαδα! Σκεφτομαι να βαλω ενα φιλτρο πανελ (Κ&N,JR)! Οι σωληνες σιλικονης κανουν δουλεια? Παιζουν καποιο ρολο ή τσαμπα λεφτα?
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Αν βάλεις πάνελ δεν θέλεις σωλήνες. Θα μπει μέσα στο φιλτροκούτι σου. Αξίζει αρκετά στις χαλημές και έχει και λίγο ήχο...
 

kundun

Member
Jan 31, 2015
105
0
0
42
Αθήνα
alpapahr said:
Μπορώ να πω πως όλων οι απαντήσεις ήταν παααρα πολύ βοηθητικές, ειδικά το θέμα του επαναπρογραμματισμού το οποίο ήταν πλήρως τεκμηριωμένο από KARBY kai fiesta77! Το δικό μου ατμοσφαιρικό 1.6 με τα 120 άλογα είναι! Πιστεύω πως όντως η συγκεκριμένη απώλεια "δύναμης" που αναφέρατε είναι μηδαμινή! Νομίζω πως θα προχωρήσω στην αλλαγή τελικά. Μια ακόμα ερώτηση μόνο, στα δικά σας φοράτε? και αν ναι και με πρόγραμμα πάνω?

Τελικά φίλε alpapahr το έβαλες το πάνελ? Γιατί ψάχνομαι και εγώ για το συγκεκριμένο και θέλω να μάθω εντυπώσεις.
 

alpapahr

New member
May 23, 2015
66
0
6
34
www.zygos-artas.gr
Ναι φίλε μου το έχω βάλει, εκτός από έναν ελαφρά πιο μπάσο ήχο δεν έχω παρατηρήσει διαφορές, ούτε σε κατανάλωση ούτε και σε δύναμη.
 

PanosAek21

Rookie
Σεπτ. 12, 2014
30
0
6
Να ρωτησω κατι ομαδα!! Εχω χρονια μια χοανη τις simota.εκτος απο κν τι μου προτεινετε για ωραιο ηχο και παραληλα δινατο( καθως τις simota βγαζει αρκετο κ μ αρεσει)
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
PanosAek21 said:
Να ρωτησω κατι ομαδα!! Εχω χρονια μια χοανη τις simota.εκτος απο κν τι μου προτεινετε για ωραιο ηχο και παραληλα δινατο( καθως τις simota βγαζει αρκετο κ μ αρεσει)
Αγαπητέ Πάνο.
Τη Χοάνη δεν την βάζεις τόσο για ήχο όσο για απόδοση. Το KN είναι σαφώς καλύτερο και πιο αποδοτικό σε σχέση με το simota. Τώρα..όσον αφορά τον ήχο..θα σε γελάσω. Αν και νομίζω ότι δεν θα σε απογοητέυσει
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Φιλε Πανο εγω στο παλιο αμαξι (mk7 1250) εβαλα χοανη της KN και αλλαξε αρκετα ο ηχος μπορω να πω,βεβαια την χοανη οπως ειπε και ο madman την βαζεις περισσοτερο για θεμα βελτιωσης παρα ηχου αλλα μπορεις να παρεις και τα δυο βαζοντας την!Εγω προτεινω ΚΝ απο θεμα αποδοσης-ποιοτητας και ηχου!
 

PanosAek21

Rookie
Σεπτ. 12, 2014
30
0
6
Θα συμφωνησω :) απλα το ολο συστημα της kn μου φενοτανε περιπλοκο πολυ.ειπαρχει καπιο σχετικο λινκ γ την kn;
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Καλησπέρα σε όλους. Εγώ σκεφτόμουν για το Κιτ της J1 αλλά το θέμα είναι πως το βρίσκω μόνο από Αγγλία (και αν) να. Υπάρχει κάτι Ελλάδα? Επίσης σκεφτόμουν μήπως έβαζα το κουτί της J1  και τη χοάνη από k&n. Γνώμες?
 

PanosAek21

Rookie
Σεπτ. 12, 2014
30
0
6
καλημερα παιδια..εχει κανεις τον κωδικο και που το βρισκουμε την φιλτροχοανη κ γενικα το συστημα της Kn για το φιεστακι του 2010 1400 κυβικα;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread