Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Παιδες τωρα που εχουμε δει απο κοντα την εισαγωγη της Mountune, δεν θα ειναι και πολυ δυσκολο να φτιαχτει καποια παρομοια (χειροποιητη εννοω) που θα προφυλλασει το φιλτρο απο τις θερμοκρασιες και θα παιρνει αερα και απο κατω και απο μπροστα, οπως αυτη της Mountune ...



 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Οντως κατι τετοιο θα ηταν το ιδανικο.Πρεπει να βρουμε τα καταλληλα υλικα να τα προσαρμοσουμε και να φτιαξουμε μια πατεντα παρομοια με αυτη.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
southern said:
δεν ξερω δεν μου φαινεται νορμαλ με την μια χοανη να δουλευει και με την αλλη
να κανει ναζια...προς το παρον το αφηνω ετσι βαριεμαι να ασχοληθω πλεον

Τελικα το βρηκα τι εφταιγε,οχι που δεν θα το εβρισκα...:p
Tελευταια ειχα τυλιξει την σωληνα με μαυρη μονωτικη ταινια στο σημειο που εβρισκε με το καπω
για να μην μου ανοιξει καμια τρυπα γιατι πηγαινε για φουντο.Απο τοτε λοιπον μου αρχισε τα ναζια.Σημερα αγορασα μια καινουργια την εβαλα πανω και επαιξε.Μαλλον κατι ανεξηγητο γινοταν
με την ροη και σταματαγε να δινει αερα μαλλον.Ουτε μιγματα ουτε τιποτα που λεγαμε.
Αυτα :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μια χαρά, αφού με άκουσες και το έφτιαξες :p



Υ.Γ. Άντε να δούμε αν θα με περάσεις τώρα
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
χαχαχαχαχαχ μη λες τετοια ρε κ παραμυθιαζεις τον κοσμο...παντως σαββατο θα ειμαι ετοιμος και εγω οποτε θα δουμε τι γινεται :)
 

Zagato_0-400

New member
Jul 26, 2010
54
0
0
BLUE-WHITE said:
Παιδες τωρα που εχουμε δει απο κοντα την εισαγωγη της Mountune, δεν θα ειναι και πολυ δυσκολο να φτιαχτει καποια παρομοια (χειροποιητη εννοω) που θα προφυλλασει το φιλτρο απο τις θερμοκρασιες και θα παιρνει αερα και απο κατω και απο μπροστα, οπως αυτη της Mountune ...






στην πρωτο φωτογραφια τι ακριβως εχεις κανει? απλα ενα κολαρο που ειναι κοντα στο φιλτροκουτι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο κολάρο μπαίνει χοάνη (Κ&Ν νομίζω) και την καπακώνει το φιλτροκούτι...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τι εννοείς; Του κουτιού ή της χοάνης; Απλά δε ρουφάει ζεστό αέρα από το χώρο του μοτέρ αλλά από μπροστά και κάτω (μέσω σωλήνα που βγαίνει στη μετώπη...
 

Zagato_0-400

New member
Jul 26, 2010
54
0
0
ποιος ο λογος να βαλεις χοανη αν την εχεις θεοκλειστη και δεν επικοινωνει με το περιβαλλον αμεσα για να παιρνει αερα στο vacoum
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μείωση θερμοκρασιών στην εισαγωγή.. αλλά ταυτόχρονα και μεγαλύτερη παροχή αέρα απ ότι με ένα εργοστασιακό φιλτρόκουτο. Κάτι σαν βαρελάκι η μπορείς να το πεις και σκούπα μιας και μπορεί και αποθηκεύει μεγαλύτερη ποσότητα εισερχόμενου αέρα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Η παροχή του είναι από δυο σημεία αν μπορώ να διακρίνω καλά η μια είναι κάτω από την χοάνη και η άλλη είναι μπροστά από την μετόπη. Είναι υπεραρκετές οι ποσότητες που χρειάζεται ένας ατμοσφαιρικός κινητήρας… ακόμα και 2ου σταδίου.
 

Zagato_0-400

New member
Jul 26, 2010
54
0
0
εγω παλι το καταλαβα οτι το καπακακι που μπαινει κλεινει το φιλτρο γυρω γυρω και δεν παιρνει απο αλλου
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Παιρνει αερα με σωληνα απο κατω αλλα και απο το πανελ μπροστα...Απλα το φιλτροκουτι κλεινει γυρω-γυρω για να μην τραβαει ζεστο αερα απο το μοτερ....Περισσοτερος (και πιο δροσερος αερας) απλα δεν γινεται.... ;)
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Εχω δει και τσεκαρει απο κοντα ολα τα CAI που βγαινουν για το ST...Αυτο της Mountune ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει...
 

Zagato_0-400

New member
Jul 26, 2010
54
0
0
ακριβως! οτι καλυτερο σε ετοιμα κυκλοφορει αυτο προσπαθω να πω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread