Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Πέρασα σήμερα από microchips. Αυτός που το χει φαίνεται αρκετά σοβαρός. Είναι κατά της κατάργησης dpf και δεν το κάνει κιόλας. Μου πε ότι το dpf δε θα επηρεαστεί, 400 γιουρια.

Με "τρομοκράτησε" λίγο για dpf, egr, μπεκ για μετά τα 100k χιλιόμετρα αλλά οκ (άσχετα με το πρόγραμμα).

Όσο για το θέμα αφαίρεσης, θεωρώ ότι πρέπει να ανοιχθεί νέο θέμα αλλα προσπαθώ όσο μπορώ να μη συμβαλλω στο να @@@ηθει το σύμπαν, όχι λόγο οικολογίας αλλά λόγω του ότι είναι σαν να κάνω κακό σε άνθρωπο και αυτό δε γίνεται ειδικά επειδή απλώς θέλω πιο ελεύθερο αμάξι κ με καλύτερες απροβληματιστες επιδόσεις. Ας έπαιρνα βενζίνη κ όχι για να γλιτώσω κόστος χρήσης να ρίξω το μπαλάκι αλλού.  Αυτά είναι γνωστά εξαρχής, αν δε θες μην το παίρνεις. Τέλος, μαι κ το τσιγάρο κάνει κακό αλλά αν θες να καπνίζεις σε κλειστό χώρο κ να κοιμάσαι σε αυτόν, κανείς κακό στον εαυτό σου, όχι σε όλο τον κόσμο που αναπνέει την ατμόσφαιρα. Γενικά για όλα υπάρχουν δικαιολογίες τύπου "μα και εκείνο πειράζει", ναι πειράζει και εκείνο αλλά δεν είναι ανάγκη εσύ να πειραζεις τους άλλους με πρόσθετους λόγους.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Έκανα τελικά επαναπρογραματισμο στο 1.5 diesel.Απο τα πρώτα χλμ είναι σαν να έχω άλλο αμάξι.Μεχρι τις 1.500 στροφές είναι όπως πριν,αλλά μετά αρπάζει απίστευτα και το κρατάει γραμμικά μέχρι και τις 4.000.Ηθελα να το πατήσω και παραπάνω αλλά λόγω κίνησης δεν κατέστη δυνατόν.Τις επόμενες μέρες θα μπω καμία Αττική να κάνω ανοίγματα και θα σας πω εντυπώσεις.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Περιμενουμε εντυπωσεις!
Μπορεις να μου πεις που το εκανες?
Το κοστος?
Τα αλογα του αυτοκινήτου απο μαμα και ποσο ανεβηκε?
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Εννοείτε θα αναφερθώ τις επόμενες ημέρες.Το έκανα στον Καρανικόλα στην car center.Το κόστος πήγε μόλις 400 ευρω(να ναι καλά οι γνωστοί).Μαμά είχε 95 άλογα,τώρα πόσα πήρε δεν ξέρω,θα πρέπει να κάνω μια δυναμομετρηση για να σου πω με σιγουριά.Πληροφοριακα πάντως το ίδιο πρόγραμμα φοράνε και στα fiesta και στα focus.Ακριβως άλογα δεν έχουν γιατί παίζουν πολλά ρόλο στο τελικο αποτέλεσμα(συντήρηση,χιλιόμετρα,στρώσιμο,καύσιμο).Αλλά το αμάξι έχει αλλάξει εντελώς.Να αναφέρω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε:Με απενεργοποιημενο το traction control 1η και 2η σπιναρουν.Τα λάστιχα έχουν διανύσει 17.000 χλμ(το αναφέρω για να ξέρετε και την κατάσταση των ελαστικών)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Μήπως είναι αυτό:

https://www.rica.nl/chiptuning.php?v=11-517-2834&tabblad=0

~120 άλογα και ~26 κιλά ροπής, και με τόσο μεγάλη αλλαγή στη καμπύλη, λογικό να σου φαίνεται άλλο αυτοκίνητο και να αφήνει κάτω 1η και 2α ;)
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Ναι αυτό της rica ειναι.Απλα δεν ξέρω με σιγουριά πόσα άλογα και πόσα κιλά ροπης πήρε μετά τον επαναπρογραμματισμό.Να προσθεσω οτι εχω βαλει και φιλτρο  ελευθέρας(foam) στο φιλτροκουτι(δεν ξέρω αν έπαιξε και αυτό τον ρόλο του).Μακαρι να εβγαλε τόσα άλογα,αν και εμένα με ενδιαφέρει η ροπή να σου πω την μαύρη μου αληθεια,μιας και diesel η ροπή είναι που μετράει χεχεχε
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τι εννοείς κάτι αντίστοιχο με της Rica? Αφού της Rica είναι αυτό που βάζουν στο car center.

Πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο το focus να έχει ουσιαστικά απλώς άλλη χαρτογράφηση και όχι και τίποτα άλλο διαφορετικό διότι το focus με πρόγραμμα κερδίζει αλλά περίπου 20 άλογα και η ροπή από χοντρικά 260 πάει στα 310. Αν ήταν έτσι και το fiesta θα μπορούσε να πάει τόσο αλλά δεν το κάνουν. Επομένως δε ξέρω αν αλλάζει κάτι και σε τουρμπίνα ή κάτι άλλο.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Στην car center που πήγα μου είπαν ότι κάνουν την ίδια ακριβώς χαρτογράφηση και στα fiesta και στα focus.fiestaris εγώ έκανα λάθος διατύπωση το διορθωνω .
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ωραια τα νεα μεχρι τωρα! Να μας πεις και απο καταναλωση πως θα παει σε σχεση με πριν επειδη μαλλον θα το κανω και γω μαζι με την αλλαγη ζαντων απο 14αρες μαμα σε 17αρες
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Η κατανάλωση τσίμπησε λίγο,αλλά λογικό γιατί έκανα και εγώ τις δοκιμές μου χαχαχαχα.Θεωρω πάντως ότι άμα πηγαίνεις normal δεν θα δεις τρελές διάφορες.Τωρα βέβαια μένει η πράξη για να επαληθευσει τις θεωρίες μας
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Θεωρώ ότι όλα έχουν να κάνουν με το βαρύ πόδι ή όχι. Αν επειδή σε προκαλεί θες να το πατάς περισσότερο, λογικό να ανέβει...αν οδηγείς όπως πριν πάλι Οκ θα σαι. Πάντως εγώ ακόμα και αν μου ανέβαινε η κατανάλωση πχ 0.3 πάλι θα το έκανα.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και σήμερα βρήκα χρόνο να μπω λίγο Αττική οδό να κάνω πατήματα για να σας πω εντυπώσεις.Το αμάξι τραβάει πολύ δυνατά μέχρι τις 4.000.Απο εκεί και πέρα ξεφουσκώνει.1η 2η και 3η φορτωνουν απίστευτα.Η ροπή σε αυτές τις σχέσεις σε καθηλώνει.Πριν είχα μεικτή κατανάλωση(πάντα σύμφωνα με το trip) στα 5.4 .Στις δοκιμές των 2 ημερών που έκανα πατήματα όλη την ώρα(σύνολο 56 χλμ) η κατανάλωση βρίσκεται στα 6.0.Θα αναφερθώ και μελλοντικά στο θέμα κατανάλωσης για να δω που θα σταθεροποιηθει το trip.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Deluxe

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μπράβο, να το χαίρεσαι!

Θεωρώ ότι το 6 οφείλεται στις δοκιμές που έκανες. Συγκρινε το οδηγώντας όπως πριν στις διαδρομές που συνηθως κανεις.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Ευχαριστώ πολύ αλάνι μου.Ευχομαι σύντομα και στο δικό σου χεχεχε.Σιγουρα ανέβηκε η κατανάλωση λόγω δοκιμών.Πιστευω πως αν πηγαίνω όπως πριν θα δω μια διαφορά +0.3-.05 στην κατανάλωση γιατί όσο να ναι τα πατήματα είναι καθημερινά,χεχεχε.Αλλα είμαι τόσο ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα που και στο 6 να μείνει η κατανάλωση δεν έχω κανένα απόλυτος πρόβλημα.Το +0.5 για εμένα δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτά που κερδισα.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Εννοείται!! Θα πάει + κάτι αλλά λόγω εσού που θα το γουσταρεις! Αν πηγαίνεις πιο ήρεμα θα δεις και πιο χαμηλή αφού θα ζοριζεται.λιγοτερο σε ανηφόρες πχ.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Εβαλε κανεις απο εδω προγραμα στον κακλαμανο? Αν ναι τι εντυπωσεις εχει?
Επικοινώνησα με car Center και μου είπε για το πρόγραμμα ότι από 95 άλογα και 21 κιλά ροπής θα πάει στα 115 άλογα και 26 κιλά ροπής το κόστος είναι 600 ευρώ
Έπειτα Επικοινώνησα με κακλαμάνο και μου είπε τις ίδιες τιμές Όσον αφορά άλογα και ροπή με κόστος 450 ευρώ κι αν δεν μείνω ικανοποιημένος μέσα σε επτά μέρες μπορεί να μου βγάλει το πρόγραμμα και να μου επιστρέψει τα χρήματα.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ στην car center το έβαλα το πρόγραμμα με κόστος 400 ευρώ.Φυσικα και θα μείνεις ικανοποιημένος αυτό στο υπογραφω .Ετοιμασου για αλλαγή ελαστικών.....
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Το ξερω το ειχα δει οταν το ειχες γραψει. Αυτο που δεν ξερω αν ο καρανικολας με τον κακλαμανο βαζουν το ιδιο γιατι η διαφορά στην τιμή είναι 150 ευρώ. Ο κακλαμάνος μου είπε ότι παίρνει κάποια στοιχεία από το αυτοκίνητο τα στέλνει στην Αγγλία και από εκεί που στέλνουν την καινούργια χαρτογράφηση, ο καρανικόλας δεν μπήκε σε τέτοιες λεπτομέρειες.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Νομίζω ότι ο Κακλαμάνος κάνει ότι κάνει και ο Καρανικόλας.Βαζουν το πρόγραμμα της rica και οι δύο,γιατί και ο Κακλαμάνος σου δίνει τα ίδια χαρακτηριστικά με το πρόγραμμα του Καρανικόλα.Δεν βλέπω καμιά διαφορά στους ίππους και στην ροπή μεταξύ Κακλαμάνου και Καρανικόλα.Ισως ο Κακλαμάνος πουλάει και λίγο παπατζα άποψη μου πάντα.Και να προσθέσω για το remap το εξής:πριν το πρόγραμμα μου έκανε Αναγέννηση 2 φορές στην εβδομάδα.Εδω και ένα μήνα σχεδόν που έχω κάνει remap το αμάξι έχει κάνει 2 φορές Αναγέννηση συνολικά.Η κατανάλωση έχει μείνει στο 6.0 με καθημερινά ανοίγματα .Άρα στο θέμα της κατανάλωσης η διαφορά παίζει στο 0.2-0.3 τουλάχιστον στο δικό μου αμάξι.Να προσθέσω επίσης ότι οι διαδρομές είναι ίδιες καθώς και τα πατήματα.Δεν έχει αλλάξει κάτι στο στυλ οδήγησης οπότε τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά.Εβγαζα 640 χλμ ανά γέμισμα πριν το remap και μετά το remap έβγαλα 630.Οπως καταλαβαίνεις η διαφορά είναι μηδαμινή σε σχέση με αυτά που κερδίζεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread