Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
καλησπέρα σε όλο το team! Ψάχνω να κάνω βελτίωση στον εγκέφαλο από το fiesta μου, σήμερα μίλησα με ένα μαγαζί και μου είπαν για παράλληλο εγκέφαλο. Εχω το diesel και από ότι μου είπε θα με πάει στα 121 αλογα και 30 κιλά ροπής και κάτι με τον παράλληλο, έναντι του εργοστασιακού ο οποίος βγάζει 95 άλογα και 20,7 κιλά ροπής. η τιμή του παράλληλου ανέρχεται στα 207€.Αξίζει να βάλω παράλληλο ή μήπως να κάνω επαναπρογραμματισμό?
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Καλησπέρα φίλε... για πες μας που πήγες καταρχάς... γενικότερα ο παράλληλος είναι ξεπερασμένος τεχνολογικά
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Κάνε επαναπρογραμματισμο και ζήτα να σου καταργήσουν και την egr  όπως και το dpf. Για το dpf θα πληρώσεις κάτι παραπάνω μιας και θα χρειαστεί να επισπευτείς και έναν εξατμισά.
Με την κατάργηση του dpf θα είσαι παράνομος και όχι πια euro5 με ότι αυτό συνεπάγετε. Εάν δε σε απασχολεί προχώρα το άφοβα!

Εάν επιτρέπετε τι παράλληλο εγκεφαλάκι (chip box) σου πρότειναν.. και σε ποιον απευθύνθηκες?

Στον επαναπρογραμματισμο αλλά και για το chip box ψάξε καλά σε ποιον θα πας διότι όλοι υπόσχονται σαν τους πολιτικούς και ιδικά άμα δουν ότι δεν ξέρεις ,σου τα λένε όπως θέλουν και δεν θα βγάλεις και ποτέ άκρη σε περίπτωση που δεν μείνεις ευχαριστημένος (που είναι πολύ δύσκολο μιας και μιλάμε για diesel  και είναι η χαρά των βελτιωτών).



Υ.Γ Εδώ σε μένα που καταλαβαίνω και πέντε πράγματα μου έχουν πει τα απίστευτα, χωρίς να στέκουν και σε φάσεις που το έβλεπα και με τα μάτια μου. Θα σου πω μόνο ότι “τα πήρα στο κρανίο giggle” μετά από πολλά και διάφορα τέτοια γεγονότα και αυτή τη στιγμή κυκλοφορώ με δικό μου πρόγραμμα που είναι καλύτερο (με αποδεικτικά στοιχεία) από πρόγραμμα τριών διαφορετικών “προγραμματιστών”.

Edit: Riordian (Στέφανε) στα diesel δεν είναι! ;)
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Και πάλι... εγώ δεν θα πήγαινα για παράλληλο... έχω δει γενικότερα δυο τρεις εταιρίες που φτιάχνουν παραλληλάκια και κυρίως για diesel... racechip, tmc, και μια άλλη  giggle

Πάντως πιστεύω πως θα δώσει αρκετά κάτι τέτοιο σε diesel...
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Δεν μας είπες ποιόν παράλληλο σκέφτεσαι να βάλεις. Οι τιμές από ότι ξέρω στις γνωστές εταιρείες κυμαίνονται πάνω από 400 euro.
Η αύξηση που σου λένε σε ιπποδύναμη και ροπή είναι μάλλον υπερβολική.
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
ο παράλληλος είναι της racechip και ψάχνοντας και λίγο στο ιντερνετ ισχύουν οι τιμές σε ιπποδύναμη και ροπή. τώρα στο θέμα επαναπρογραμματισμού με απασχολεί πολύ το θέμα dpf για το αν μετά θα βγάζει κάπνα και τελικά απο αυτοκίνητο γίνει ταξί ή ακόμα χειρότερα νταλίκα!!! :D :D :D
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Οι τιμές κι εμένα λίγο υπερβολικές μου φαίνονται, αλλά επειδή είναι deisel μπορεί και να βγουν. Πολύ λίγα τα ακούω τα 207€ (γιατί όχι 210€ πιο όμορφα ακούγεται ή 200). Ψάξε το καλά αλεξ. Και άκου εδώ τους γκουρού, για να μην δίνεις τζάμπα λεφτά.
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Αν δεν ήθελα να ακούσω τους γκουρού δεν θα άνοιγα καθόλου το θέμα!! πιο πολυ γι αυτό το άνοιξα παρά για να πω τι βρήκα!! βοηθάτε παιδιααααα!!  ;) ;) ;)
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Κι εγώ νομίζω πως το racechip είναι καλό ... βέβαια δεν έχω καμία εμπειρία επί του θέματος diesel ...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τα race box η chip box τα βρίσκει κανείς από κάνα 70 εάν θυμάμαι καλά και ανεβαίνουν.
Στο δικό μου φόραγα RaceChip κάμποσο καιρό ένα από τα κορυφαία που βγάζουν με κόστος 250ευρω (το έφερα απ έξω). Όντος σου δίνουν δύναμη αλλά προσέξτε διότι ορισμένα απ αυτά σου δίνουν την δυνατότητα να τα ρυθμίσεις μόνος σου οπως καποια racechip (οχι ολα εαν θυμαμαι καλα) και να πάρεις περισσότερη δύναμη εάν ξέρεις η ενημερωθείς αρκετά ώστε να το κάνεις μόνος σου.

Έχοντας λοιπόν περάσει και από τέτοιο μαραφέτι …λέω ότι για κάποιον που έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε όλους τους τομής από το αμάξι του ακόμα και από το κομμάτι της κατανάλωσης θα πω να προχωρήσει σε επαναπρογραμματισμό.
Το chip box είναι μια καλή και γρήγορη λύση στο να πάρεις αλλά και να αφαιρέσεις  για πλακά +-20 αλογάκια. (Το νούμερο στα άλογα είναι ενδεικτικό.)



edit: Και ποιος σου λέει ότι με το chip box δεν θα έχεις παραπάνω κάπνα?? Έχεις σκεφτεί ότι εάν δεν βγάλεις το dpf και προγραμματίσεις το αμάξι σου ότι θα σου βουλώνει πιο γρήγορα το dpf με ότι συνεπάγετε αυτό. Το πιο πιθανό είναι να βγάλεις το dpf σου πιο γρήγορα off

Αυτά τα λίγα… giggle

ΑΑΑ και να θυμάσαι……..NO SMOKE NO POKE!!! winkwink winkwink
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
πολύ τροφή για σκέψη stuparart!! θα ψαχτω σίγουρα κι άλλο έτσι κι αλλιώς δεν βιάζομαι αλλά ήταν μια καλή ευκαιρία να μάθω κάποια πράγματα!!  ok234 ok234

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1425656979[/time]
http://www.racechip.com/chiptuning/ford/fiesta/7-ja8/1-6-tdci-70kw/index.php
αυτός είναι!!  σε περίπτωση που καταλήξω σε αυτόν μάλλον συμφέρει να τον πάρω μόνος μου, από ότι είδα η τοποθέτηση είναι σχετικά εύκολη!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Είσαι τυχερός διότι έχω όρεξη σήμερα….. :D :D

Σκέψου ότι σε ορισμένους ανθρώπους (όπως είμαι εγώ που όταν ξεκίνησα με την βελτίωση στα diesel ασχολιόντουσαν ελάχιστη – ανύπαρκτη και κυρίως στις νταλίκες εδώ Αθήνα) παίρνει πάρα μα πάρα πολύ χρόνο ώστε να ενημερωθούν κατάλληλα και ταυτόχρονα ώστε να τα εμπεδώσουν και στην πράξη.

Εσύ πήρες πολλά μέσα σε λίγα λεπτά tease tease


Πάλι edit δεν σας προλαβαίνω : εάν καταλήξεις εκεί πάρε τουλάχιστον το PRO2 (αυτό είχα – έχω και σου λέω ότι είναι πολύ καλό για chip box)
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Με το pro 2 αν δεν το πειράξω προγραμματιστικά (το chip) πιστεύεις ότι θα βγάλω αυτά που λέει?
Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!!  biggrin biggrin
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τι να σου πω δεν αποδίδει σε όλα τα αμάξια το ίδιο. Σε μένα (Suzuki Ignis DDiS - κροταλίας) έτσι όπως ήρθε ρυθμισμένο από το εργοστάσιο ήταν σα να μη το έβαλα σχεδόν. Μετα από αρκετό σκάλισμα που πήγα στο δυναμόμετρο έβγαλα αυτά που λένε. Μετά το ξανά σκάλισα και ξανασκάλισα το ξεζούμισα giggle. Έφτασα στο σημείο να μπαίνω σε safe mode λόγο του κόφτη της ροπής! :eek:

Έχει δυνατότητες απλά πρέπει να ασχοληθείς. Ααα να ξέρεις ότι όσο το σκαλίζεις και ανεβάζεις άλογα θα καις και πάρα πάνω  με το παράλληλο. Όπως έρχεται από το εργοστάσιο είναι ώστε να έχει και μια σχετική οικονομία μιας και υπόσχονται και τέτοια πράγματα


Αυτό δεν ισχύει με τον σωστό επαναπρογραμματισμό. ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ερώτηση: Το diesel μοτέρ δε λέγεται tdci; Όχι ecoboost όπως είναι ο τίτλος του θέματος;
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
Μόλις μίλησα με την tuning on road και μάλλον εκεί θα καταλήξω για επαναπρογραμματισμό!! Το σάββατο θα περάσω να μιλήσω και με τα παιδιά εκεί για να δούμε ποιες ακριβώς θα είναι οι αποδόσεις. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλων σας!! ;)
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
tuning on road = βελτίωση στο πόδι?  tease tease tease

Το τουμπανιάζεις σιγά σιγά το εργαλείο 22xxx 22xxx 22xxx Κάνε το 33xxx
 

alexvas

Original poster
Rookie
Σεπτ. 9, 2014
24
0
1
δεν αντεχω τα εργοστασιακα θοδωρη!! χα0χα00αχ09αχ0χα0χ
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Πάντως ένα 1,0άρι βενζίνη το έχει κάνει να πηγαίνει τάπα  AR15firing AR15firing AR15firing

Καλή επιτυχία και σε σένα λοιπόν  :)
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
Riordian said:
Πάντως ένα 1,0άρι βενζίνη το έχει κάνει να πηγαίνει τάπα  AR15firing AR15firing AR15firing

Καλή επιτυχία και σε σένα λοιπόν  :)

ειχε κ αποτυχιες ομως Στεφανε.... ;)

δεν εννοω του λευτερη....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread