Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Πριν λίγο γύρισα από μία αντιπροσωπεία Ford και βγήκε πρόγραμμα (χαρτογράφηση) για το MK7.5 που από 95 άλογα, πας 125!! Πολύ ενδιαφέρον... Έχω 1.5TDCI, δε ρώτησα αν ισχύει και για τον 1.6.  
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Fiestaris said:
Πριν λίγο γύρισαν από μία αντιπροσωπεία Ford και βγήκε πρόγραμμα (χαρτογράφηση) για το MK7.5 που από 95 άλογα, πας 125!! Πολύ ενδιαφέρον... Έχω 1.5TDCI, δε ρώτησα αν ισχύει και για τον 1.6. 

Καλησπέρα. Για ποια αντιπροσωπία πρόκειται; Ενδιαφέρομαι να το αναβαθμίσω.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Στον Καρανικολα πγα, car center. Έκανα μία δοκιμή σε ecosport (πιο βαρύ όχημα) και όντως τράβαγε πιο άνετα (προφανώς).
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καμμιά. Το ρώτησα και το ξαναρωτησα. Ήμουν σίγουρος ότι αν κάνω εκεί τα σέρβις οχι αλλά τους ρώτησα λέγοντας άνθρωποι είμαστε, αύριο μπορεί να μένω Θεσσαλονικη..χάνω εγγύηση? Μου λένε όχι...δε φαίνεται καν αυτό.
Ουσιαστικά το νέο fiesta θα έχει τόσους ιππους και το ecosport επίσης (με ίδιο κινητήρα). Είναι απλώς θέμα χαρτογράφησης και δεν σκίζεται το αμάξι, απλώς αποδίδει σαν να είχε χαρτογραφήσει από εργοστάσιο που ήδη χει γίνει σε άλλα μοντέλα με τον ίδιο ακριβώς κινητήρα. αρλάκέφτομαι και γω.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Είμαι από Θεσσαλονίκη. Θα ρωτήσω και την αντιπροσωπεία εδώ και αν δείξουν άγνοια αυτής της αναβάθμισης , θα τους παροτρύνω να συνεργαστούν με την Car center.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα στην παρέα.ρωτησα στην car center για επαναπρογραμματισμός στην ecu για το 1.5 tdci και μου είπαν περίπου στα 600 euro.θα με πάρει αύριο τηλέφωνο να μου πει λεπτομέρειες.μου φάνηκαν πολλά η αλήθεια είναι.βεβαια δεν ξέρω τι περιλαμβάνει το 600aeuro.ισως και κάτι παραπάνω από την χαρτογράφηση .Άμα ξέρει κανένας ας μας δώσει τα φώτα του.
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
Με το φιλτρο μικροσωματιδιων τι γινεται μετα τον επαναπρογραμματισμο?
Θα μπουκωνει πιο γρηγορα ή δεν επηρεαζεται?
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Δεν επηρεάζεται.απο ότι μου είπαν και από αυτά που έχω διαβάσει δεν υπάρχει τέτοιο προβλημα
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Τελικά έχει βάλει κανείς από τους προλαλήσαντες πρόγραμμα να πάρω άποψη ή θα είμαι ο πρώτος?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ο καρανικολας απο αλλου θα βάλει προγραμμα. Βαλτε απο καποιον άλλο που το χει κανει πολλές φορές και αποδίδει.

υπαρχουν πολλοί που βαζουν πρόγραμμα στα 300 ευρω αξιόπιστα (ακόμα και 250) και 50 ευρω καταργηση του dpf σε εξατμισα. Για μενα το dpf πρεπει να βγει, μόνο πρόβλήματα δημιουργει, ειδικά με πρόγραμμα και ανεβασμενες πιέσεις/πετρέλαια.

καντε ερευνα αγοράς. Παρτε τηλεφωνο 5-6 καταξιωμένους με προγραμματα.

εχω δωσει ονοματα σε άλλο posts,όπως microchips, etunners, k-tech, powerlogic, κλπ. Υπάρχουν σιγουρα και άλλοι.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνω με τον προλαλησαντα! Δε θέλω να κατάργησω dpf. Το θεωρώ ελλεινο προσωπικά.

Σημερα τυχαία είδα το microchips tuning και στο φεις με όσα διάβασα στις κριτικές, μου έκανε καλή εντύπωση, 400 ευρώ όμως, ούτε 250 ούτε 300. Όσο για Καρανικολα ναι από αλλού βάζει αλλά έχει μελετηθεί από εταιρεία στο εξωτερικό και δεν έγινε στο πόδι από κάποιον τοπικό που ίσως απλά κάνει πείραμα στο δικό μου..οπότε διχαζομαι.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Εγώ μέχρι τέλος του μήνα σκέφτομαι να πάω καρανικολα .600 ευρώ ζητάει αλλά τουλάχιστον δεν χάνω εγγύηση.και έχω ακόμα 7 χρόνια αμαρτία ειναι να πάει χαμένη.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μάλλον θα με προλαβεις! Περιμένω εντυπώσεις... :)

Αν παραγγείλεις απέξω το πρόγραμμα αγοράζεις και το μηχανάκι για να μπορείς να το κατεβάσεις. Το πρόγραμμα προστατεύεται καπως ώστε να είναι για μία χρήση (σε ένα αυτοκίνητο μόνο)? Το λογικό είναι ναι απλά πώς? Έχει key?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Fiestaris said:
Συμφωνω με τον προλαλησαντα! Δε θέλω να κατάργησω dpf. Το θεωρώ ελλεινο προσωπικά.

Σημερα τυχαία είδα το microchips tuning και στο φεις με όσα διάβασα στις κριτικές, μου έκανε καλή εντύπωση, 400 ευρώ όμως, ούτε 250 ούτε 300. Όσο για Καρανικολα ναι από αλλού βάζει αλλά έχει μελετηθεί από εταιρεία στο εξωτερικό και δεν έγινε στο πόδι από κάποιον τοπικό που ίσως απλά κάνει πείραμα στο δικό μου..οπότε διχαζομαι.

προσωπικά σε εμενα ο microchips είχε πει 250 για polo tdi και τελικά έστειλα το παιδί στην ktech με το ίδιο ποσό. Αλλα απ' οτι κατάλαβα άλλα λένε στον έναν αλλα στον άλλο. Ρωτα και αλλού. Μην πας να πεις "πόσο θέλετε?", πές "τόσα έχω, μπορείς?". Και μη σου πεί άλλο αμάξι το ένα άλλο το άλλο, και στο polo boot load χρειάστηκε

Όσο για τον καρκίνο, συμφωνώ οτι υπάρχουν καποιες μελέτες που λένε οτι τα μικροσωματίδια σχετιζονται με ανάπτυξη καρκίνου στον πνέυμονα και πρέπει να αποφευγεται η κατάργηση του, αλλα ζημιά κάνει και το τσιγάρο που καπνίζουμε στο σπίτι και μας παίρνει ο ύπνος σε δωμάτιο με φουλ καπνό που το αναπνέουν και αυτοί που δε καπνίζουνε, ζημιά κάνουν και τα μικροσωματίδια απο τα τζάκια που καίνε τις μελαμίνες και τα κοντρα πλακέ. Οποτε γενικά ισχύει το "ποντικός στο λάδι, μη βραχει η ουρά του".  Αμα είχαμε καλά πετρέλαια όπως στις πολιτισμένες χώρες, το dpf δε χαλάει. Με τα κωλοπετρέλαια που έχουμε εδω στην ουγκάντα (και ειδικά με πρόγραμμα) δυστυχώς πρεπει να βγει ή πρέπει να καθαρίζεται τακτικά με αρκετό κόστος. Άλλωστε ούτως ή άλλως με τα κωλοπετρέλαια εδω στην ουγκάντα στα 50.000 χλμ είναι σα να μην υπάρχει, γεμίζουν οι κυψέλες με σωματίδια και δε κρατάει περισσότερα, οπότε  αναπνέουμε τη χαβούζα ούτως ή άλλως.

Το τέλειο είναι να μην είχαμε κάν αμάξια, να πηγαίναμε όλοι παντού με ποδήατα ή με ηλεκτρικά μέσα μεταφοράς.

Για όλα τα πράγματα  υπάρχει αυτό που λέμε μέτρο αναλογίας, και σε αυτά τα πλαισια πρεπει να εξετάζεται καθε τι.

Για εκείνους που έχουν (και χαίρομαι που ακόμα υπάρχουν και τέτοιοι) οικολογικές ανησυχίες εκεινο που είναι ακόμα καλύτερο απο την κατάργηση και προκειμένου να μειωθεί το κόστος είναι να φτιαχτούν σε έναν εξατμισά αντάπτορες με βίδες, ωστε να μπαινοβγαίνει έυκολα το dpf και καθε 2 χρόνια να γίνεται χημικός καθαρισμός με 20-30 ευρω. Λογικά θα έχουν έρθει και στην ουγκάντα αυτες οι μέθοδοι οικονομικού χημικού καθαρισμού.

v-band-exhaust-clamps2.jpg


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1510989499[/time]
Walking said:
Εγώ μέχρι τέλος του μήνα σκέφτομαι να πάω καρανικολα .600 ευρώ ζητάει αλλά τουλάχιστον δεν χάνω εγγύηση.και έχω ακόμα 7 χρόνια αμαρτία ειναι να πάει χαμένη.

δε χανεις εγγυηση ότι και πρόγραμμα να βάλεις, δε φαίνεται οτι φοράς πρόγραμμα. Δεν έχω πρόβλημα με τους Καρανικολαίους, είναι καλοί στη δουλειά τους και γενικά σαν αντιπροσωπεία τη συστήνω (και την αδερφή μου εκεί τη στέλνω), αλλα γιατί να δώσεις το 600αρι στον Καρανικόλα, όταν μπορείς να κανεις την ΙΔΙΑ ακριβώς δουλειά με τα μισά λεφτά?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Όσοι βάλουν πρόγραμμα σε πετρέλαιο ας βάλουν μέχρι εκεί που αντέχει το dpf.
Εκτός το τι θα βγάζει....θα φέρει και πιο γρήγορες φθορές
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Συμφωνώ με τον turbomaniac πιό πάνω σχετικά με την εγγύηση. Γιατί σας προβληματίζει τόσο ; Μπορεί να βάλει κάποιος όποιο πρόγραμμα του αρέσει και αν προκύψει πρόβλημα ώστε να επικαλεσθεί την εγγύηση, το βγάζει. Εγώ όταν έκανα (αναγκαστικά ) το update στον εγκέφαλο με ενημέρωσαν ότι πιθανό πρόγραμμα που έχω βάλει θα χαθεί, όπως και έγινε. Μετά το επανεγκατέστησα από πάνω στο update. Eιδικά γιά τα diesel κυκλοφορούν και οι παράλληλοι εγκέφαλοι τους οποίους αποσυνδέεις όποτε θέλεις. Γιά αξιοπιστία και αποτελέσματα δεν γνωρίζω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread