Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Από το γεγονός ότι και οι δύο δίνουν τα ίδια άλογα και την ίδια ροπή,το εξήγησα στο ποστ μου αν το διαβάσεις καλυτερα
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
tsambion said:
Το ξερω το ειχα δει οταν το ειχες γραψει. Αυτο που δεν ξερω αν ο καρανικολας με τον κακλαμανο βαζουν το ιδιο γιατι η διαφορά στην τιμή είναι 150 ευρώ. Ο κακλαμάνος μου είπε ότι παίρνει κάποια στοιχεία από το αυτοκίνητο τα στέλνει στην Αγγλία και από εκεί που στέλνουν την καινούργια χαρτογράφηση, ο καρανικόλας δεν μπήκε σε τέτοιες λεπτομέρειες.
Όταν λες ότι περνει κάποια στοιχεία από το αυτοκίνητο,μήπως σου εξήγησε ποια στοιχεία είναι αυτά?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Καταρχήν όλοι (επειδή ρώτησα διάφορους) πάνω κάτω τόσα λένε, διότι ως εκεί είναι το safe, επομένως αυτό από μόνο του δεν αποδεικνύει κάτι. Δεύτερον, είναι λίγο δύσκολο να θέλουν στοιχεία ώστε να σου δώσουν πρόγραμμα από τη Rica αφού είναι plug and play. Δηλαδή και μόνος σου μπορείς να το παραγγείλεις και να το βάλεις, άρα του Κακλαμάνου μου κάνει για διαφορετικό ήδη.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Τα στοιχεια που παιρνουν δεν ξερω και δεν μου ειπε τι ειναι, ισως απλα να παιρνει τον αριθμο πλαισιου για να ξερουν ακριβως για ποιο αυτοκινητο προκειται. Παντως μου εκανε εντυπωση το οτι εχω 7 μερες για δοκιμη κ αν δεν μεινω ικανοποιημενος μου το βγαζει κ μου δινει τα χρηματα πισω
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Fiestaris said:
Καταρχήν όλοι (επειδή ρώτησα διάφορους) πάνω κάτω τόσα λένε, διότι ως εκεί είναι το safe, επομένως αυτό από μόνο του δεν αποδεικνύει κάτι. Δεύτερον, είναι λίγο δύσκολο να θέλουν στοιχεία ώστε να σου δώσουν πρόγραμμα από τη Rica αφού είναι plug and play. Δηλαδή και μόνος σου μπορείς να το παραγγείλεις και να το βάλεις, άρα του Κακλαμάνου μου κάνει για διαφορετικό ήδη.
Το ότι ο Κακλαμάνος περνει στοιχεία που δεν ξέρεις καν τι στοιχεία είναι αυτά,δεν σου αποδεικνύει κάτι?Και ο Καρανικόλας πήρε τα στοιχεία του αυτοκινήτου μου καθώς και τον αριθμό πλαισίου,αυτό τι σημαίνει για εσένα εφόσων έχει περάσει το πρόγραμμα της rica που είναι plug and play?Επίσης και όλοι πάνω κάτω τα ίδια λεφτά ζητάνε.Συμπερασματικα για εμένα(και αυτό είναι καθαρά δικιά μου άποψη)όλοι ίδιοι είναι.Η διαφορά τους είναι ότι το πλασάρουν με τον δικό τους τρόπο ο καθενας.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δεν είπα ότι δεν είναι ίδια, είπα ότι δεν μου φαίνεται απαραίτητα. Πάντως εγώ θα ρωτούσα τον Κακλαμάνο, γιατί ανναρωτιομαστε και δε ρωτάνε? Μυστικό είναι? Τέλος, όλοι τα ίδια δεν είναι, καθώς κάποιοι στο κάνουν επί τόπου πειράζοντας μόνοι τις παραμέτρους ενώ κάποιοι άλλοι κάνουν απλώς resale (δεν είπα ότι οπωσδήποτε το ένα καλύτερο του άλλου, το κάθε ένα έχει + και -).
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Το πρόγραμμα του κακλαμάνου είναι από την evolution chips, ξέρει κανείς κάτι από αυτήν την εταιρεία? Παρακάτω και ένας σύνδεσμος από την Evolution chips με την διαδικασία που ακολουθεί το κάθε συνεργείο μέσω της εταιρείας στην Αγγλία, εξηγεί Ποια στοιχεία Περνούν από το αυτοκίνητο και γιατί τα παίρνουν και μετά σου στέλνουν το πρόγραμμα
http://www.evolutiongenius.co.uk/
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα προγράμματα των ξένων εταιρειών μπορεί να ταιριάζουν σε όλα τα αυτοκίνητα του ίδιου τύπου αλλά είναι κλειδωμένα γιά το κάθε αυτοκίνητο (πλαίσιο). Δεν μπορεί να πουλάνε ένα πρόγραμμα για φιέστα ecoboost 1.0 , 100HP σε κάποιον Ελληνα αντιπρόσωπο μία φορά και αυτός να το τοποθετήσει σε 100 αυτοκίνητα αυτού του τύπου. Εκτός αν ο ντόπιος αντιπρόσωπος το διαβάσει το αντιγράψει και το μεταπουλά. Λίγο επικίνδυνο γιά την φήμη του και αρκετά επικίνδυνο να στραβώσει κάτι και να κλειδώσει και αχρηστευθεί ο εγκέφαλος, πράγμα που έχει συμβεί.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Επιτέλους Μπήκε και το πρόγραμμα στο αυτοκίνητο, δεν πρόλαβα ακόμα να κάνω κάποια διαδρομή για να το δοκιμάσω αλλά εκ πρώτης όψεως είναι σαν να οδηγάω άλλο αυτοκίνητο. Ειδικά μετά την αλλαγή τον ζαντολάστιχων που από 14αρές που φορούσε το αυτοκίνητο έβαλα 17αρες το αυτοκίνητο έκοψε πολύ, από Όταν έφυγα από το συνεργείο μετά από κάνα δύο ανοίγματα που έκανα διαπίστωσα Τεράστια διαφορά, νιώθω την επιτάχυνση πολύ περισσότερο, ακούω την τουρμπίνα όταν φουσκώνει και γενικά είναι σαν οδηγάω άλλο αυτοκίνητο. Όσον αφορά τις υπόλοιπες εντυπώσεις και την κατανάλωση Προσεχώς θα σας πω
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Ξερει κανεις για το μκ 7.5 diesel εννοείται ποσα bar σηκώνει το τουρμπο απο μαμα? Καποιος που το ειδε απο το torque...?
Και συγκεκριμένα μιλαω για 1600 95hp tdci mk7.5
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
73
3
8
6
Βόλος
tsambion για πες μας εντυπώσεις μετά από ένα χρόνο συμβίωσης με το πρόγραμμα. Πως νιώθεις την επιπλέον δύναμη και τι λέει από κατανάλωση-οικονομία καυσίμου
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread