Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagma

Original poster
Hero Member
mpokwsths said:
Καλά, από διάσταση σε διάσταση αλλάζουν κάποια πράγματα (γόμα - σκληρότητα σκελετού). Πάντως το Clio RS φορούσε 215/45/17 και τρώγονται γρήγορα...

Για πες για τα Α048... Τι διάσταση - σκληρότητα γόμας? Και από ζέσταμα πόσο θέλουν. Κρύα δουλεύουν καθόλου (στυλ R888 δηλαδή) ή μέχρι να ζεσταθούν κάνεις πατινάζ?

για την μερσεντα πρεπει να χει πισω 265-40 18 κατι τετοιο....η 245... ::)....οσο για τα yokohama a048 εγω τα χω για πιστα σε διασταση 195-50-15.....μεχρι τα 60χλμ κανουν αρκετο θορυβο ζεσταινονται σχετικα ευκολα πατιναζ δεν κανεις....εχω κανει ταξιδι με αυτα τα χω κυκλοφορησει και στην πολη πριν κανα 20ημερο που εβρεχε καταρακτωδως και δεν ειχα θεμα σε προσεκτικη οδηγηση βεβαια...καλο και στο φρενο...

στην πιστα απλα κορυφη μαγκωνουν σαν αγκυρες δεν σπινιαρει..(κρυο κανει σπινιαριστο μονο μια στροφη  :eek: :eek: :eek:) και βοηθουν παρα πολυ στο φρεναρισμα....
 

falcon

Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
215/45 θα βαλω απο 205/40 που φοραω....απλα θελω να μπορω να κυκλοφορω με αυτα στον δρομο να μην ειναι μονο για πιστα.....
 

vagma

Original poster
Hero Member
falcon said:
215/45 θα βαλω απο 205/40 που φοραω....απλα θελω να μπορω να κυκλοφορω με αυτα στον δρομο να μην ειναι μονο για πιστα.....

εξαρταται τον τροπο οδηγησης σου..........εγω αν ειχα τα αλογα σου ειπα πιο πανω τι θα εβαζα......αλλα εσυ θα μακρυνεις και το βημα.... ::)
 

falcon

Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
vagma said:
εξαρταται τον τροπο οδηγησης σου..........εγω αν ειχα τα αλογα σου ειπα πιο πανω τι θα εβαζα......αλλα εσυ θα μακρυνεις και το βημα.... ::)

λιγο να μπαινει και καλητερα.....λες να το αφησω ετσι?
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Καλά θα κάνεις να το μακρύνεις. Με τόση δύναμη που έχεις μόνο καλό θα κάνει. Αν βέβαια χωράνε απροβλημάτισμα αυτοί οι τροχοί στο Fiesta (και δε βρίσκουν στους θόλους εννοώ). Ένας φίλος που είχε βάλει 225/45/17 δοκιμαστικά για κάποιον αγώνα GP Tuning του έβρισκε στους θόλους.

Πάντως πληροφοριακά ... 215/45/17 Toyo R1R φορούσε και το Clio RS που είπα παραπάνω.
 

falcon

Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
λοιπον παιδες απο τον αλλο μηνα οταν θα ειναι ετοιμο και το αμαξι λεω να βαλω τα toyo  R888 μπροστα και πισω τα toyo R1R.....διασταση 205/40/17....τι λετε εχει σχηματισει κανεις αποψη για τα δυο αυτα λαστιχα?   
 

vagma

Original poster
Hero Member
τα 888 ειναι της κατηγοριας των σεμισλικ......αρα πολυς θορυβος μεχρι τα 70χλμ........τρομερο κρατημα οταν ζεσταθουν τρομερο φρενο ολα αυτα βεβαια στο στεγνο........στο βρεγμενο θελει να πηγαινεις απλα και χαλαρα αλλιως ασε......... :D.......για τα αλλα δεν εχω αποψη αν και φιλος σε μερσεντα με 600 :eek: αλογα ειναι υπερευχαριστημενος!!!!

εγω στην θεση σου θα βαζα yokohama a048 η http://www.yokohamatire.com/tires/advan_ad08.aspx
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
Θα συμφωνήσω με τον vagma...Ναι μεν είναι πάρα πολύ καλά τα R888 (ειδικά για το διαστημικό φιέστα σου) αλλά είναι αρκετά πιστάδικο λάστιχο που θα σε δυσκολέψει αρκετά σε ταξίδια η σε περίεργες συνθήκες!!Εκτός αν θες μόνο να κερνάς τσάγια, οπότε βάλτα... :p
 
falcon said:
λοιπον παιδες απο τον αλλο μηνα οταν θα ειναι ετοιμο και το αμαξι λεω να βαλω τα toyo  R888 μπροστα και πισω τα toyo R1R.....διασταση 205/40/17....τι λετε εχει σχηματισει κανεις αποψη για τα δυο αυτα λαστιχα?    

αν θα βαλεις R888 θα τα βαλεις μπρος πισω γιατι θα σου ξεκολλάει άσχημα η ουρα χωρις να το καταλαβεις με νορμαλ λαστιχο πισω...θα ειναι πολυ επικινδυνο το αμαξι σε γρηγορους ρυθμους. Επισης πολυ επικινδυνο θα γινει το αμαξι οπου συναντησεις φιλμ νερου με τα ημισλικ! Η υδρολισθηση δινει κ παιρνει με ταχυτητες ακομα κ των 80χλμ!!
..οσο για τα yokohama που λεει ο vagma μην μπεις καν στον κοπο. ειναι πλυ χειροτερα σε νερο κ θα σου φαγωθουν πολυ γρηγορα ..πραγμα που δεν θελεις!
 

falcon

Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
mk1 Stelios said:
αν θα βαλεις R888 θα τα βαλεις μπρος πισω γιατι θα σου ξεκολλάει άσχημα η ουρα χωρις να το καταλαβεις με νορμαλ λαστιχο πισω...θα ειναι πολυ επικινδυνο το αμαξι σε γρηγορους ρυθμους. Επισης πολυ επικινδυνο θα γινει το αμαξι οπου συναντησεις φιλμ νερου με τα ημισλικ! Η υδρολισθηση δινει κ παιρνει με ταχυτητες ακομα κ των 80χλμ!!
..οσο για τα yokohama που λεει ο vagma μην μπεις καν στον κοπο. ειναι πλυ χειροτερα σε νερο κ θα σου φαγωθουν πολυ γρηγορα ..πραγμα που δεν θελεις!

το R1R της toyo ειναι σεμισλικοειδες απο τι ξερω....αυτο λεω να βαλω πισω...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Προσωπικά θα σου πρότεινα τα R1R να βάλεις μπρος πίσω. Έχω ακούσει τα καλύτερα, το έχω δει (δοκιμάσει) και από κοντά και το βασικότερο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και τον χειμώνα.
Έχει ένα + είναι πολύ μαλακό με πάρα πολύ καλό κράτημα για πολιτικό λάστιχο… αλλά έχει και ένα – και είναι ότι τρώγονται γρήγορα.  Λογικά με την ιπποδύναμη που έχεις θα το ξεφτιλίσεις πολύ γρήγορα.
 
falcon said:
το R1R της toyo ειναι σεμισλικοειδες απο τι ξερω....αυτο λεω να βαλω πισω...
οτι κ να ειναι δεν εχει σχεση το ενα λαστιχο με το αλλο κ θα σε δυσκολεψει πολυ στην γρηγορη οδηγηση αφου η συνταγη ειναι παντα μαλακοτερο στους πισω τροχους για να εχεις παντα ελεγχο στην ουρα σε αντιθεση με το σκληροτερο πισω που θα εχεις στην κυριολεξια χαροπαλεμα !
 

falcon

Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
mk1 Stelios said:
οτι κ να ειναι δεν εχει σχεση το ενα λαστιχο με το αλλο κ θα σε δυσκολεψει πολυ στην γρηγορη οδηγηση αφου η συνταγη ειναι παντα μαλακοτερο στους πισω τροχους για να εχεις παντα ελεγχο στην ουρα σε αντιθεση με το σκληροτερο πισω που θα εχεις στην κυριολεξια χαροπαλεμα !

θα σε ακουσω σε αυτο κατι παραπανω ξερεις σιγουρα....ΡΑΛΑΚΙΑ... tease  αμα βαλω μπρος πισω r888 θα εχω τρελο προβλημα σε βρεγμενο δρομο με λογικη ταχυτητα παντα...100 με 140χιλιομετρα σε μια εθνικη οδο ας πουμε?στελιο εσυ τι λες να βαλω...θελω να ελαχιστοποιησω το σπινιαρισμα και να κανω την δυναμη μετρα + εννοειται και το κρατημα...
 
το προβλημα στο βρεγμενο ξεκιναει κ υπαρχει πάντα στο μπροστινο μερος γιατι ειναι το πρωτο που εισχωρει στο νερο. Εχουν την ταση τα εμπρος ελαστικα  να πετανε το νερο στα πλαγια με αποτελεσμα να αδειαζουν το φιλμ ωστε να μην αντιμετωπίζουν πλεον εντονο προβλημα τα πισω. Οσες φορες εχω παλεψει με υδρολισθηση ειναι με το μπροστινο μερος κ ειδικα οταν ειναι φθαρμενα. Η λογικη ειναι να μετριασεις την ταχυτητα σε εντονες βροχοπτωσεις. Τωρα σε ψιλοβροχο δεν θα σε δυσκολεψει ιδιαιτερα! Αν εχεις υπομονη να πηγαινεις αργα στην βροχη τοτε σιγουρα θα εισαι ευχαριστημενος στο στεγνο
 

vagma

Original poster
Hero Member
εγω παντως τον οκτωβρη που χε ενα διαστημα του εντονες βροχοπτωσεις δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με τα yokohama a048 αλλα με συνετη οδηγηση ετσι? :)
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
falcon said:
θα σε ακουσω σε αυτο κατι παραπανω ξερεις σιγουρα....ΡΑΛΑΚΙΑ... tease  αμα βαλω μπρος πισω r888 θα εχω τρελο προβλημα σε βρεγμενο δρομο με λογικη ταχυτητα παντα...100 με 140χιλιομετρα σε μια εθνικη οδο ας πουμε?στελιο εσυ τι λες να βαλω...θελω να ελαχιστοποιησω το σπινιαρισμα και να κανω την δυναμη μετρα + εννοειται και το κρατημα...

Nωντα μπορεις να χαραξεις τα 888 αν θες, ετσι ωστε να χασεις ελαχιστα στο στεγνο, αλλα να κερδισεις απειρα στο βρεγμενο...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
BLUE-WHITE said:
Nωντα μπορεις να χαραξεις τα 888 αν θες, ετσι ωστε να χασεις ελαχιστα στο στεγνο, αλλα να κερδισεις απειρα στο βρεγμενο...

δημητρη μπορεις να αναλυσεις την εκης φραση σου?
΄μπορεις να τα χαραξεις τα 888΄ τι εννοεις με αυτο?
 

vagma

Original poster
Hero Member
scorpion said:
δημητρη μπορεις να αναλυσεις την εκης φραση σου?
΄μπορεις να τα χαραξεις τα 888΄ τι εννοεις με αυτο?

ιακωβε τα σεμισλικ μπορουν να χαραχτουν με εξτρα χαραξη για την βροχη..........δεν γνωριζω ποιος μπορει να το κανει στην ελλαδα..εχω δει χαραγμενα σεμι σλικ........αρα αυτο που λεει ο μητσος ισχυει......οποιος ενδιαφερεται ας ρωτησει σε μεγαλα λαστιχαδικα που πουλανε σεμι λαστιχα αν γινεται αυτο...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
vagma said:
ιακωβε τα σεμισλικ μπορουν να χαραχτουν με εξτρα χαραξη για την βροχη..........δεν γνωριζω ποιος μπορει να το κανει στην ελλαδα..εχω δει χαραγμενα σεμι σλικ........αρα αυτο που λεει ο μητσος ισχυει......οποιος ενδιαφερεται ας ρωτησει σε μεγαλα λαστιχαδικα που πουλανε σεμι λαστιχα αν γινεται αυτο...

ααα δεν το ηξερα αυτο που λες,καλο ακουγεται
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread