Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

falcon said:
τελικα εκλεισε.....toyo r888 μπρος πισω 205/40/17 630ευρω....

Καλη τιμουλα!!

Τωρα όσο για την χαραξη αποφυγε την γιατι σε ενδιαφερει να είναι σωστο το λαστιχο στο στεγνο οδοστρωμα!

Η γομα ειναι Μ αν τα παρεις απο Ελλαδα. Μονο απο αγγλια θα βρεις S που θα σου ειναι χρησιμη μονο για τον πίσω αξονα!

Παρτα με το καλο κ πες μου να σου βρω τον πινακα με τις πιέσεις!  ;)
 

falcon

Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
mk1 Stelios said:
Καλη τιμουλα!!

Τωρα όσο για την χαραξη αποφυγε την γιατι σε ενδιαφερει να είναι σωστο το λαστιχο στο στεγνο οδοστρωμα!

Η γομα ειναι Μ αν τα παρεις απο Ελλαδα. Μονο απο αγγλια θα βρεις S που θα σου ειναι χρησιμη μονο για τον πίσω αξονα!

Παρτα με το καλο κ πες μου να σου βρω τον πινακα με τις πιέσεις!  ;)

οκ ρε στελιο.....thanks... ;)
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Oπως προειπα...αν τα χαραξεις θα χασεις ελαφρως στο στεγνο, ομως θα κερδισεις πολυ στο βρεγμενο...
Αυτα και....καλοριζικα...
 

Nikos ST

Newbie
Mar 13, 2011
3
0
0
γεια σας παιδια εχει 2 εβδομαδες που αγορασα ενα fiesta st του 05 και θελω να αλλαξω λαστιχα. εχεται να μου προτεινετε καποια σε 205/40/17?
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Αυτο ειναι αμεσα συνδεδεμενο με τις αναγκες (τις οικονομικες για παραδειγμα) και τον τροπο οδηγησης σου...

Μερικα απο τα κορυφαια θεωρουνται τα:

Michelin Pilot Sport 3
Pirelli P Zero Nero
Continental SportContact 3
Goodyear F1
Dunlop SP sport maxx
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για τα Yokohama αυτα...Αν καποιο παιδι τα εχει φορεσει, μπορει να σου πει λεπτομερειες...
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Παίζει να είναι το πιο αλήτικο λάστιχο στο στεγνό μαζί με τα Eagle F1. Πολύ καλή απόδοση, μην αποθαρρύνεστε τόσο πολύ από το δείκτη βάρους που είναι νομίζω 84W. Στους ελληνικούς δρόμους ζεσταίνεται ένα κλικ αργότερα από τα Τ1R, τα Conti sport 3 και τα Potenza 050Α. Είναι πολύ πληροφοριακά, έχουν μεγάααααλη διάρκεια ζωής και κράτημα σεβαστό ακόμα και όταν είναι για πέταμα. Δε μαγουλιάζουν, είναι κάπως βαριά στο τιμόνι.

Μετά από αυτά έβαλα τα P zero nero είχα το μισό βάρος (σαν αίσθηση οκ; ) στο τιμόνι αλλά τα extreme κρατήματα πήγαν στράφι.

Εκεί που έχουμε όλοι ενστάσεις είναι η απόδοση στο βρεγμένο. Απλώς μέτρια - καλή στα πρώτα 10.000 χμ, μετά όμως μέχρι και προβληματική. Σε ένα Θεσ/νίκη Αθήνα είχα "γερά" φαινόμενα υδρολίσθησης με νόμιμα όρια ταχύτητας, μαξ 130, ενώ είχαν 15.000 χμ και το ESP "χαζο"έμπαινε τακτικά για να κάνει τη δουλειά του.

Πανάκριβα όταν τα πήρα πριν 3 χρόνια στα (ουγκ...) 460 ευρά (οκ φαντάζομαι ήμουν νέος στην πόλη που ζω ακόμα τώρα και δεν ήξερα καλά την αγορά). Τώρα όμως πρόσφατα τα βρήκα μέχρι και σε 320 ευρώ, δεν κάνω πλάκα, οπότε ίσως κάποιες φορτωσιές να μπήκανε με προνομιακή τιμή. Οπότε ψάξε το σε κανα 2 3 παραπάνω μαγαζιά ελαστικών.

Παρ' ότι πρόσφατα άλλαξα από Eagle F1 σε  Eagle F1 γιατί μου άρεσαν πολύ, αλλά τα έλιωσα στην πίστα, ήμουν ένα κλικ από το να ξαναδοκιμάσω στο ST τα S drive.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λάστιχα 205/40/17 με 100 ευρώ η τετράδα; Ούτε 13" δεν αγοράζεις με τόσο λίγα λεφτά, εκτός κι αν μιλάς για μεταχειρισμένα. Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
kostg said:
Λάστιχα 205/40/17 με 100 ευρώ η τετράδα; Ούτε 13" δεν αγοράζεις με τόσο λίγα λεφτά, εκτός κι αν μιλάς για μεταχειρισμένα. Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;
ουτε μεταχειρισμενα δν βρισκεις τοσο λιγο,εκτος κι αν ειναι φυτιλια...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
stevareth said:
Kι εγω τα eagle εχω σε διαστάσεις 205/40/16.Είσαι ευχαριστημένος?


Μάλλον έχεις γράψει λάθος την διάσταση εκτός και αν έχεις βάλει λάθος διάσταση!!
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
GrahamHill said:
να ξαναδοκιμάσω στο ST τα S drive.

Τα οποία όντως κ φοράω (αφού τέλειωσα και 30.000 χμ με μια τετράδα Dunlop SP9000, με γενικά καλομέτρια συμπεράσματ).

Τα S drive, είναι ό,τι καλυτερο σε πολιτικό λάστιχο μπορώ να έχω με το δικό μου σετάπ στο αμάξι μου αυτή τη στιγμή όσον αφορά στροφές και κράτημα στο στεγνό. Απλά κορυφαία, χωρίς να παρακουράζονται όπως τα αδερφάκια τους 195 /45 σε V δείκτη.

Τι κι αν κάνουν 10 15 στροφές παραπάνω να ζεσταθούν. Όταν το πετύχουν, αποζημιώνουν με το παραπάνω. Σε κατευθυντικότητα μονο τα Eagle F1 τα πιάνουνε (όσο είναι φρέσκα, το οποίο είναι μικρό παράθυρο χιλιομέτρων) και σε πληροφόρηση και απόδοση, είναι μαζί τα Potenza 050A, αν όχι καλύτερα. Από την πρώτη τους φορεσιά, θυμάμαι οτι τα Yoko βγάζουνε και περισσότερα χιλιόμετρα.

Εκεί που λίγο υστερούν αρκετά στον ανταγωνισμό είναι στο βρεγμένο.

Αν σας αρέσουν βόλτες σαν κ τις παρακάτω και ζείτε για τις στροφές (sic), δοκιμάστε τα κ δε θα το μετανιώσετε.
[youtube]ptobPIJ5X8I[/youtube]
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
GrahamHill said:
1 - Τα S drive, είναι ό,τι καλυτερο σε πολιτικό λάστιχο μπορώ να έχω με το δικό μου σετάπ στο αμάξι μου αυτή τη στιγμή όσον αφορά στροφές και κράτημα στο στεγνό. Απλά κορυφαία, χωρίς να παρακουράζονται όπως τα αδερφάκια τους 195 /45 σε V δείκτη.

Τι κι αν κάνουν 10 15 στροφές παραπάνω να ζεσταθούν. Όταν το πετύχουν, αποζημιώνουν με το παραπάνω.

2 - Εκεί που λίγο υστερούν αρκετά στον ανταγωνισμό είναι στο βρεγμένο.
1 - έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες,τα φοράω και εγώ αυτά τα ελαστικά
Στα μέγαρα που πήγα 1 φορά με αυτά στο 1 τέταρτο το αμάξι ήταν βάρκα,στο 2 πάταγε καλύτερα στο 3 τέταρτο ακόμα πιο υπάκουο
Στην καθυμερινή χρήση όμως δεν έχει τόσο καλό πάτημα αφού όλοι οι δρόμοι είναι γυαλί κάτω εν,ω στα μέγαρα είναι άγριος δρόμος όπου δαγκώνει καλύτερα το ελαστικό
2 - λίγο δεν θα το έλεγα...αλλά πολύ...
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Με το καλό, με λίγη τύχη, για του χρόνου που θα ξανακινηθώ σκέφτομαι τα Re002. Σε 205 45 16, τα βρίσκω σε δελεαστική τιμή. Εντυπώσεις άραγε κανείς;
 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
Τα έχω παραγγείλει για τις 17άρες 205/40/17 και έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread