Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
Falken ze914 φοράω εδω και ενάμιση χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημενος! Εγω πριν την αγορά τους τα έκανα σύγκριση με πολλά αλλα! Δες εδώ http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/
Εδω ειναι τα falken 
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZE914.htm
Σχεδόν 5 φορές το χρόνο πηγαίνω βορεια Εύβοια και τα εχω ευχαριστηθεί!
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
με τα falken που έχεις επάνω είσαι ικανοποιημενος ; σε τι διάσταση και με τι δείκτη ταχύτητα έχεις;
 

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
205/40/17 τώρα τι δείκτη ταχύτητας δεν θυμάμαι καθόλου!
Για τα πρωτα 10000χλμ που τα εχω ειμαι παρα πολυ! Τις πρωτες 3 μερες απογοητευτικα αλλα μετα πατηθηκαν και ολα οκ! Έχεις κάποια άποψη εσύ για τα ze914?
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Όχι δεν εχω, σκέφτομαι και είμαι ανάμεσα σε continental και σε Falken με διάσταση 205/40/17.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Barum Bravuris 3, 205/40/17, 84Y.
Τα είδα από κοντά πριν λίγες μέρες στο μαγαζί με τα ελαστικά που πηγαίνω και ενθουσιάστηκα. Τα πλαϊνά τους μου φάνηκαν σαν του sport contact 3 (σχετικά μαλακά δηλαδή) και το πέλμα νορμάλ (όχι πολύ μαλακό). Παρόλο που έχουν δείκτη ταχύτητας Υ, σκέφτομαι να τα αγοράσω, καθώς έρχονται στην δελεαστική τιμή των 360 ευρώ τοποθετημένα.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
H Barum αν θυμάμαι καλά είναι θυγατρική της Continental;
(Και τα Bravuris είναι σάν τα Sport Contact 3 άλλα ακόμα πιο μαλακά);
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Νεα πατούμενα, μισελεν πιλότ σπορ 3 σε 195 45 16. Πολιτισμενες οι πρώτες εντυπώσεις. Δε θα είναι για να τους πιείς το αιμα (υποθέτω, τώρα τα στρώνω στην αθήνα σιγά σιγά). Μάλλον κοντράρει το κόντι σπορ 3. Περισσότερες εντυπωσεις εντός του μηνα  biggrin
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Πρώτες εντυπώσεις απο τα μισελέν το λοιπόν, μετα απο τη σαββατιάτικη βόλτα φωκιδο-βοιωτίας, με καταρρακτώδη βροχή (θυμάστε ισως τι έριχνε β. Προαστεια κατα τις 7 το πρωι...)

Καταρχην καταπληκτικά στη βροχή . στη εθνική πήγαινα με τουλούμι βροχή άνετα στα 140 χμ/ω και χωρις κανένα ίχνος παρέμβασης του esp κ ούτε υδρολίσθησης. Μάλλον ανετα ισάξια η κ καλύτερα απο τα π ζερο νερο.

Αρκετά ησυχα, με πολυ καλά φρένα, με τα conti sport 3 να υπερέχουν ανεπαισθητα.

Στις στροφές, δινουν αρκετή πληροφόρηση, κάνουν το τιμόνι να κόβει απότομα στο αρχικό turn in. Μαγουλιάζουν ελάχιστα και σεβαστά λιγότερα  απο τα κόντι3. Δεν είναι ομως η χαρντκορίλα των 050α και s drive. Επίσης ζεσταίνονται ικανοποιητικά γρήγορα. Ερωτηματικό η αντοχή τους σε χλμ, που πολλοί μισελενάκηδες είναι αποθαρρυντικοί. Θα δειξει!
 

christina-st

New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
Εμεις πριν λιγο καιρο βαλαμε τα federal υστερα απο προτροπη του λαστιχα μας.ολες αυτες τις μερες που εβρεχε ηταν θα λεγαμε υποδειγματικα.εξαιρετικο φρεναρισμα.δεν γλιστραει με τιποτα και η ποιοτητα κυλισης οπως λενε ηταν εξαιρετικη.ακομα και ο θειος του αντρα μου που το οδηγησε (πρωην κστοχος) εμεινε αφωνος το ποσο πολιτισμενο εγινε.ουτε κοπανηματα ουτε φασαρια.τιμη 380.
 

christina-st

New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
Ναι 205/40-17 με ενισχυση στα πλαγια και ενα αλλο αεριο μεσα.δεν θυμαμαι πως το ειπανε..μεσα στη τιμη ειναι και μια σαμπρελα για μηχανη.(πρεπει να κανει 25).
 

vagma

Original poster
Hero Member
christina-st said:
Εμεις πριν λιγο καιρο βαλαμε τα federal υστερα απο προτροπη του λαστιχα μας.ολες αυτες τις μερες που εβρεχε ηταν θα λεγαμε υποδειγματικα.εξαιρετικο φρεναρισμα.δεν γλιστραει με τιποτα και η ποιοτητα κυλισης οπως λενε ηταν εξαιρετικη.ακομα και ο θειος του αντρα μου που το οδηγησε (πρωην κστοχος) εμεινε αφωνος το ποσο πολιτισμενο εγινε.ουτε κοπανηματα ουτε φασαρια.τιμη 380.


πια federal εβαλες?...τα 595ss τα βρηκα πριν μια βδομαδα στα 300 ευρω.......
 

christina-st

New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
νομιζω αυτα ειναι.ειναι σαν βελος στο πελμα τους.
εκεινη την περιοδο δεν ειχαμε χρονο για αναζητηση στις τιμες και εμπιστευτηκαμε αυτον που μας εξυπηρετει σε ολα μας τα οχηματα.βεβαια αν μπορουσαμε να τα βαλουμε στη σαλονικη να τα βρισκαμε και πιο φθηνα αλλα δεν βαριεσαι.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Να συμπληρώσω κάτι για τα PS 3.

Απίστευτα και στο ψιλοπαγωμένη άσφαλτο. Δε μιλάω για γυαλί παγωμένη, αλλά για καθαρή άσφαλτο που πιάνει τη "πρώτη στρώση" παγωμένου χιονιού. Με τα ξένον, η άσφαλτος λαμπύριζε σα να είχε κολλημένα στρασάκια. Στην εγνατία με -9 και -10 ουρές αμαξιών με ταχύτητες 60 - 70 χμ/ω, εγώ πήγαινα απροβλημάτιστα με +20 πάνω. Σε κάποια σημεία που με έπαιρνε έκανα κάποια φρεναρίσματα να δω την κατάσταση της "επαφής" των ελαστικών με την άσφαλτο κ δεν έμπαινε το abs , καθόλου εύκολα. Το ίδιο κ σε επιταχύνσεις. Ακόμα και σε σημεία που η άσφαλτος ήταν όλη άσπρη πάνω, σαν την αριστερή λωρίδα της φώτο. Μακράν το πιο εντυπωσιακό λάστιχο από τα 7 8 που έχω φορέσει, σε αυτή την κατάσταση.

115382383.jpg
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Παιδες εχει κανενας προσωπικη εμπειρια απο τα Dunlop Sport Maxx RT?
(Προσοχη, δεν εννοω τα Dunlop SP Sport Maxx TT).
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
BLUE-WHITE said:
Παιδες εχει κανενας προσωπικη εμπειρια απο τα Dunlop Sport Maxx RT?
(Προσοχη, δεν εννοω τα Dunlop SP Sport Maxx TT).
Εγώ έβαλα τα dunlop blueresponce και δεν είμαι ευχαριστημένος...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread