Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
195/40/16 πιστεθω θα κοντινει και με τι πεμπτη θα ανεβαζει παραπανω στροφες και δε θα παει λες και τοθ βαλες πατατα στην εξατμιση
 
οπως κ να εχει πολυ μικρη θα ειναι η διαφορα χωρις κανεναν λόγο!

Θα στροφαρει παραπανω λιγο αλλα θα αυξηθει το σφαλμα του ταχυμετρου με αποτελεσμα να νομιζεις οτι παει πιο γρηγορα αλλα στην ουσια θα πηγαινεις τα ιδια!
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
δε νομιζω θα κοντινει περιπου 12%
και για να μη κλεβει το κοντερ πας στη φορδ και δηλωνεις τη διασταση
οταν αλλαξω λαστιχα θα βαλω 195/40/16
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mια και που έκανα κάποιες αλλαγές στο αυτοκίνητό μου πρόσφατα, παραθέτω και δύο δυναμομετρήσεις του:

1. Stock με 100άρα βενζίνη (80,6PS - 127,4Nm)


2. Φιλτροχοάνη Κ&Ν, πλαστική εισαγωγή mk6 1.6, ecu remap από chiptronic και 100άρα βενζίνη (99,6PS - 146,8Nm)


Παρατηρήστε ότι έχει αλλάξει αρκετά η καμπύλη και πλέον έχω 97-98PS ισχύος από 4700 μέχρι 5800 rpm και πάνω από 140Nm ροπής από 3300 μέχρι σχεδόν 5000 rpm. Οι διαφορές είναι αισθητές και στο δρόμο. Το μόνο που δε μπορώ να καταλάβω και να διορθώσω (ενδεχομένως), είναι γιατί ενώ ήταν μαμά έδινε μέχρι τις 6200 rpm, τώρα μετά τις 5800 rpm κόβει και χάνει σχεδόν 5PS.
 
  • Like
Αντιδράσεις: XgTheMaster

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Χμμμ....Και ομως απο την εισαγωγη θα επρεπε να κερδιζει ψηλα....Κωστα για καλο και για κακο παντως, μετρα και σε αλλο δυναμομετρο (π.χ Maha)....γιατι ως κανονας, δεν ειναι και οτι καλυτερο να μετρας δυναμη εκει που εχεις προγραμματισει...
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
kostg said:
2. Φιλτροχοάνη Κ&Ν, πλαστική εισαγωγή mk6 1.6, ecu remap από chiptronic και 100άρα βενζίνη (99,6PS - 146,8Nm)

και η δικια μου δυναμομετρηση οταν ειχα το ιδιο setup για να συγκρινουμε καλυτερα



στις 4750 εχεις 98 αλογα εγω 93
στις 5500 εχεις 96 αλογα εγω 96
στις 5750 εχεις 97 αλογα εγω 97
μετα τις 6000 εχουμε την πτωση και στα 2 μοτερ


Λογικα με χταποδι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο το δικο μου!Αν και στο δρομο
τα + - 3 αλογα δεν φαινονται ιδιαιτερα...
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
μπραβο για το αποτελεσμα 20 αλογα πανω ειναι πολλα κ αν ειναι πραγματικα ειναι τελεια .
τωρα εχω μερικες αποριες γιατι φοραω κ εγω πολλαπλη εισαγωγη απο 1,6 κ ενα φιλτρο στο φιλτροκουτι. η δυναμη των 20 αλογων πανω ειναι αρκετη .στο δρομο φαινονται ?
με τον southern εχεις ανοιξει να δειτε τι κανετε? ψαχνω κ εγω εδω λαρισα να βαλω προγραμμα κ τωρα που ειδα αυτο θα βιαστω γιατι οπως κ να το κανεις ειναι αρκετα για ουτε καν εξατμηση αρκει να ειναι αληθινα
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
μπραβο Kostg....μια τριχα απο τα 100 αλογακια,να το χαιρεσαι.....το 14ρι δυναμοσε  ok234
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
η αληθεια ειναι οτι σε αλλο dyno δεν εχουμε μετρηθει αρα δεν μπορουμε να βαλουμε το χερι μας στην φωτια.στο δρομο ενταξει με μαμα 1.4αρι εισαι μπροστα 3 αμαξια η διαφορα αισθητη αλλα
οχι και να τρελαθεις.Οποτε κατεβεις προς τα κατω στειλε ενα πμ να βρεθουμε να στο δωσω βολτσ
να δεις και απο μονος σου,που σιγουρα ειναι καλυτερο μετρο απο οτι και αν σου λεμε.Εγινε ενα
ψευτοανοιγμα με τον κωστη να μαζευει πολυ την διαφορα σε σχεση με πριν και να ειμαστε
στο μισο φτερο αν και ειχα προβλημα εγω.Απο το σαββατο που θα ειναι 100% ετοιμος θα ανοιξουμε παλι θα δειτε και τα βιντεακι λιγο υπομονη παιδια ;)
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
southern said:
η αληθεια ειναι οτι σε αλλο dyno δεν εχουμε μετρηθει αρα δεν μπορουμε να βαλουμε το χερι μας στην φωτια.στο δρομο ενταξει με μαμα 1.4αρι εισαι μπροστα 3 αμαξια η διαφορα αισθητη αλλα
οχι και να τρελαθεις.Οποτε κατεβεις προς τα κατω στειλε ενα πμ να βρεθουμε να στο δωσω βολτσ
να δεις και απο μονος σου,που σιγουρα ειναι καλυτερο μετρο απο οτι και αν σου λεμε.Εγινε ενα
ψευτοανοιγμα με τον κωστη να μαζευει πολυ την διαφορα σε σχεση με πριν και να ειμαστε
στο μισο φτερο αν και ειχα προβλημα εγω.Απο το σαββατο που θα ειναι 100% ετοιμος θα ανοιξουμε παλι θα δειτε και τα βιντεακι λιγο υπομονη παιδια ;)
να φερω και γω το μετρο συγκρισης να δω τι παιζει?
qq
off topic
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
θα σε πουμε με pm που και ποτε κουκλε ;)
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
ευχομαι να τα πουμε καποια στιγμη κ απο κοντα.
περιμενω σαν τρελος το ανοιγμα κ που θα παει θα το βαλω το προγραμμα κ εγω σε λγες μερες
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mexico said:
ευχομαι να τα πουμε καποια στιγμη κ απο κοντα.
περιμενω σαν τρελος το ανοιγμα κ που θα παει θα το βαλω το προγραμμα κ εγω σε λγες μερες

το καλο ειναι ομως να εχεις ενα μετρο συγκρισεις πριν το προγραμμα αλλα και μετα ;) ;) ;)
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
εχω με ενα ιδιο fiesta  1.4 s k βιντεακι .τα βραδια για να περασει η ωρα αυτο κανουμε
ανοιγω κ με ενα ψολτ 1,3 οπου δε βλεπω τιποτα αλλα πλακα εχει περιμενω να χασει καμια αλλαγη να το περασω
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Μια χαρα Κωστα,πολυ καλο το αποτελεσμα και οταν με το καλο μπει και το χταποδι θα δεις ακομα περισσοτερες διαφορες.Με ολα αυτα που φορας αλλα αντι φιλτροχοανη να εχει πανω τον παπα εχει μετρηθει αμαξι να δουμε τι δειχνει?
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Η διαφορα με ενα 14αρι μαμα, ειναι αυτη που θα καθορισει αν η μετατροπη απεδωσε τα αναμενομενα...Με +20 αλογα στην ιδια καροτσα, θα πρεπει να εισαστε πολυ περισσοτερο απο 3 αμαξια μπροστα, σε ολοκληρο ανοιγμα....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όπως είπε ο southern πιο πάνω, η διαφορά μας είναι στο μισό φτερό, δεν τον πέρασα, ούτε με πέρασε από στάση μέχρι και σπασμένη τρίτη. Προσωπικά, τη διαφορά την κατάλαβα στο δρόμο, όπως έγραψα και πιο πάνω. Περισσότερα προσεχώς ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Mια και που έκανα κάποιες αλλαγές στο αυτοκίνητό μου πρόσφατα, παραθέτω και δύο δυναμομετρήσεις του:

1. Stock με 100άρα βενζίνη (80,6PS - 127,4Nm)


2. Φιλτροχοάνη Κ&Ν, πλαστική εισαγωγή mk6 1.6, ecu remap από chiptronic και 100άρα βενζίνη (99,6PS - 146,8Nm)


Παρατηρήστε ότι έχει αλλάξει αρκετά η καμπύλη και πλέον έχω 97-98PS ισχύος από 4700 μέχρι 5800 rpm και πάνω από 140Nm ροπής από 3300 μέχρι σχεδόν 5000 rpm. Οι διαφορές είναι αισθητές και στο δρόμο. Το μόνο που δε μπορώ να καταλάβω και να διορθώσω (ενδεχομένως), είναι γιατί ενώ ήταν μαμά έδινε μέχρι τις 6200 rpm, τώρα μετά τις 5800 rpm κόβει και χάνει σχεδόν 5PS.
πολύ καλά αποτελεσματα γι΄αυτα που φοράς!!
α ρε αθανατη πολλαπλή εισαγωγης και εκκεντροφόροι ΜΚ6 !!! μεγιστη ισχύ στις 4700 απο 16βαλβιδο καπακι αλουμίνιο που χει σχεδιάσει η yamaha!!!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread