Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
PanosWhite said:
Καλησπέρα παιδιά . Με πήρανε σήμερα από παζαρόπουλο για το δεύτερο  service...
Μου είπε περιλαμβάνει
Λάδια
Φίλτρο λαδιού
Φίλτρο γιρhς
Αλλαγή στα υγρά φρενων
Κάρτα καυσαερίων
Αλλαγή στα μπουζί ( το θέλω εγώ )
Όλα μαζί μου είπε θα πάνε κάπου στα 170-180 euro !

Τι λέτε?? όλα τα ανταλλακτικά δικά τους θα είναι .
παρα πολλα... με τις εδω τιμες:
φιλτρο λαδιου φομοκο:5
γυρης:20
καρτα:10
μπουζι fomoco:15-18
εργατικα:εντος φορντ 30-40ευρω, εκτος 20αρικο και diy τσαμπα!

πανο βαλε το castrol.http://moto-oil.co.uk/index.php?route=product/product&product_id=135
10euro το λιτρο το χα παρει περυσι!αυτο θα ξαναβαλω!που χα ανεβει αθηνα το πρακτικερ το χε γυρω στα 36 νομιζω!
το χω περιπου 10000χλμ και ακομη ειναι σαν καινουργιο!
δν ξερω τι διαφορες εχει με το φορντολαδο που ειναι κ φθηνοτερο, αλλα τη καστρολ γενικοτερα την εμπιστευομαι και χρησιμοποιω τα λαδια της χρονια!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
O παζαρόπουλος απο κει που μένεις είναι μακρυά; Αν ναι τότε γιατι δεν δοκιμάζεις να πας στον Καρανικόλα;
carcenter.gr είναι το site μπες πάρε τηλ. και κλείσε ραντεβού. Για μένα ο καλύτερος σ'αυτα τα θέματα και φθηνός. Τετοια 180αρια δεν τα έχω δώσει ποτε σε service τυπικό όπως αυτό που λες εσύ
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Έγινε και το δεύτερο service στα 22.800 χιλιόμετρα... ( στο πρώτο είχε 14.000 περίπου ).

Αλλάχτηκαν.
1.Λάδια . Full συνθετικά.
2.Φίλτρο λαδιού.
3.Φίλτρο καμπίνας.
4.Μπουζί
5.Υγρά φρενων

6. Κάρτα καυσαερίων .

Το τελικό κόστος μαζί με τα ανταλλακτικά,την κάρτα και την εργασία πήγε στα 129 euro.
Να θυμίσω ότι o pazaropoulos μου ζήταγε 180+ .

Ευχαριστώ πολύ τον ιάκωβο για την βοήθεια :D

Ορίστε και μια εικόνα με τα ανταλλακτικά μετά το service .

 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Και εγώ αυτό πιστεύω ... 129 euro που έδωσα ήτανε κομπλέ και έκανα και το κάτι παραπάνω από αυτά που θα μου έκανε η αντιπροσωπεία και με λιγότερα :D
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Εγινε το 2ο σερβις σημερα!αλλαξ μονο λαδι κ φιλτρο.
Κοστισαν 40ε το comma x-tech μαζι με το φιλτρο κ 25ε η εργασια στη φορντ! Ας οψεται η εγγυηση γιατι απο του χρονου θα πηγαινω σε συνεργειο εκτος!
Οσον αφορα το θεμα που εχω με το τρεμουλο στο τιμονι,θεμα δισκοπλακας ειναι τελικα. Η εγγυηση δν το καλυπτει αλλα απ οτι μου πε ο μηχανικος που το οδηγησε,δν επειγει. Οποτε οταν θα ναι να αλλαξω κ τακακια θα αλλαξω κ τις δισκοπλακες!
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
ας γραψω και εγω τα νεα μου για το 2ο σερβις..
το εκανα πριν 1 μηνα περιπου στην car center στην αμφιθεας..
αλλαχτηκαν λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας..
εγινε υποτυπωδης ελεγχος στα φωτα και στα λοιπα συστηματα, πιο πολυ τον ενοιαζε μην κρυωσει ο καφες του τον τυπα.. 
τα ανταλλακτικα τα ειχα παρει εγω, και μου χρεωσαν την εργασια 30Ε + 10Ε την καρτα καυσαεριων..
και τωρα ερχεται το καλο, πρεπει να παει και την καθιερωμενη βολτα το αμαξι πριν πουν το οκ..
το παιρνει λοιπον ενα τυπος, τον εκοψα απο την μουρη οτι ηταν βλαμενος, μικρος σε ηλικια, και το γυριζει μετα απο 5-10 λεπτα και το αμαξι ηταν λες και ειχε βγει απο ειδικη ραλλυ ακροπολις..
γεματο λασπες μεχρι τους καθρεφτες.. ο τυπος το παρκαρε και εξαφανιστηκε δεν τον βρηκα, ποιος ξερει τη αλλη μ@λ..κια εκανε μεχρι να το γυρισει. θα το σκεφτω πολυ σοβαρα πριν να παω και του χρονου εκει, μιας και απ οτι φαινεται δεν τους αρεσει να πηγαινεις τα ανταλλακτικα μονος σου..
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Αρχές Σεπτέμβρη θα κάνω και γω το 2ο σέρβις του φιέσταρου,καθώς κλείνει τα δύο χρόνια κ είμαι στα 12500 χλμ περίπου.Το πρώτο το είχα κάνει στο σφακιανάκη στο περιστέρι,όπου και το είχα αγοράσει και είναι  κοντά μου.Βλέπω τώρα στην απόδειξη ότι μου είχε στοιχίσει 128 ευρώ για λάδι,φίλτρο λαδιού,φίλτρο καμπίνας,κάρτα καυσαερίων,καθαρισμός κινητήρα,ενώ έγινε και ο τυπικός έλεγχος σε φώτα κλπ με 15% έκπτωση στα ανταλλακτικά..Νομίζω είναι αρκετά,δεδομένης και της έκπτωσης,αν και γενικά έμεινα ευχαριστημένος,δε μπορώ να πω ότι έχω κάποιο παράπονο.Διαβάζω όμως για καλύτερες τιμές αλλού κ ίσως κοιτάξω στην ελφορ στις τρεις γέφυρες που είναι στην ίδια περιοχή,γιατί ακόμη και το 20ευρο στις μέρες μας δεν είναι για να το πετάς...Όπως και να έχει,θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις μου και φυσικά την τιμή,όπου τελικά καταλήξω.
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Έγινε πριν λίγες μέρες το 2o service στον Χαλβατζή στις τρεις γέφυρες (12.700 χλμ.)
-Λάδια (Ford Formula F 5W/30)
-Φίλτρο λαδιού (EFL10 F'96)
-Φίλτρο A/C
-Κάρτα καυσαερίων
Συμπληρώθηκε υγρό στους υαλοκαθαριστήρες,έγινε ένας καθιερωμένος(όχι ιδιαίτερα σχολαστικός)έλεγχος σε φώτα,φρένα κλπ,ενώ μου είπε ότι λόγω των λίγων χιλιομέτρων δε χρειάζεται αλλαγή υγρών φρένων και πιθανόν θα γίνει στο επόμενο service(αν και βλέπω στη μεν εντολή εργασίας με τις εργασίες που συμφωνήθηκαν να αναφέρει αντικατάσταση φρένων,στη δε απόδειξη με τα ανταλλακτικά να μην υπάρχουν υγρά φρένων-πιθανόν να ισχύει το 2ο,δλδ να είδε ότι δε χρειάζεται και να μην τα άλλαξε,όπως μου είπε)
Συνολικός χρόνος:~50 λεπτά
Συνολικό κόστος (ανταλλακτικά + εργασία + κάρτα καυσαερίων):111 ευρώ.
Γενικά οκ..

υγ.Να σημειώσω ότι ο Σφακιανάκης στο περιστέρι απ'οπου και αγόρασα το αυτοκίνητο και είχα κάνει το 1ο service,μου ζήτησε για το 2ο (μαζί με κάρτα καυσαερίων) περί τα 160 ευρώ.Δε ρώτησα στον Πλέσσα στην Προμηθέως.
 

GiannakissXs

Member
Jan 5, 2012
145
0
0
33
Eκανα κ εγω τ δευτερο σερβισ στον σφακιανακη...απλα αργησαν αρκετα...ειχε φουλ δουλεια! 140 μιυ ζητησε κ πληρωσα 70 λογω εκπτωσης σε πελατη μεταμορφωσης!
 

manager

Member
Σεπτ. 8, 2011
209
0
16
37
Εκανα και εγω την Δευτερα στον fiestaro το δευτερο service (24000 χμ) στην ελφορ .
τελικο κοστος+ καρτα καυσαεριου 136 ευρω . (δεν πηγα καν στο κοπο να ρωτησω αλλες αντιπροσωπειες με τις τιμες που ακουγα στο 1ο service)
διαρκεια service. 60 min

μου εκανε εντυπωση οτι ο τεχνικος απο μονος του μου κολλησε με σιλικονη το γνωστο λαστιχακι στην πορτα του οδηγου που ειχε φυγει.

οταν πηγα να παραλαβω το αυτοκινητο ειχε αφησει μεσα και το δοχειο με το υπολοιπο λαδι.
γενικα πολυ ικανοποιημενος.
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Service νούμερο δυό χτές για το ''κουβαδάκι'' μου στην Autolinea στα Ιωάννινα.Στα θετικά το γεγονός οτι δν περίμενα σχεδόν καθόλου,σε δέκα λεπτά είχαν πάρει το αυτοκίνητο και περίπου μία ώρα αργότερα και κάτι ψίλα είχαν τελειώσει.Επιπλέον είχε και κάποια έκπτωση στα ανταλλακτικά,δν ρώτησα πόσο ακριβώς, και το τελικό κόστος ήταν στα 126 ευρώ.Στα αρνητικά το γεγονός ότι δν τοποθέτησαν στο εσωτερικό του αυτοκινήτου κάποια καλύματα για να μήν,έστω κ τυχαία,λερώσουν ή προκαλέσουν κάποια φθορά,κ ότι έπρεπε να ζήτησω το δοχείο με το λάδι που δν χρησιμοποιήθηκε,το οποίο ήταν 1,5 λίτρο περίπου....Γενικά ευχαριστημένος αλλα μπορούν κ καλύτερα.
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Έκανα κι εγώ το 2ο Service:
1. αλλαγή λαδιών
2. αλλαγή φίλτρου λαδιού
3. αλλαγή φίλτρου καμπίνας
4. αλλαγή φίλτρου αέρα (στο προηγούμενο service το είχαν απλά "φυσήξει" και δε το άλλαξαν" με ρώτησαν αν θέλω να το αλλάξω, και τους απάντησα θετικά)
καθάρισμα πεταλούδας (λόγω των αρρυθμιών)
5. Ανανέωση οδικής Βοήθειας Ford Assistance (13 ευρώ 1 χρόνου συνδρομή μου είπε, έρχεται η ΕΛΠΑ και στο μεταφέρει είτε πάθεις λάστιχο, είτε μείνεις από καύσιμο. Με ρώτησε αν θέλω και τους είπα να το κάνουν)

Κόστος ανταλλακτικών 96 ευρώ (με έκπτωση 5Euro από το FordNext & πήρα και 7Euro κουπόνι για έκπτωση στην επόμενη φορά service.)
Κόστος εργατικών 22 ευρώ (μου είπε)
Συνολικό κόστος (ανταλλακτικά,εργασία+ford Assistance 1yr = 130euro (χωρίς απόδειξη εργατικών, άρα -23% ΦΠΑ)
 

fiestasports

Newbie
Mar 24, 2015
8
0
1
θέλω να κάνω service στο αυτοκίνητο μου!  γνωρίζει κανεις ποσο κοστίζουν λάδια, φιλτρο αιρκοντισιον ,φίλτρο λαδιού , φίλτρο μηχανής, μπούζια , τακάκια,"υγραφρενων, υγρά συμπλέκτη , αντιψυκτικό!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1427474043[/time]
41000 χιλιόμετρα έχει ! το αυτοκίνητο! επίσης μου έχει βγάλει αυτό το μήνυμα στο αυτοκίνητο
όταν βάζο μπρός το αυτοκίνητο μου βγάζει αυτό το μήνυμα brake system malfuction stop safety ok μονο όταν βάζο μπρός το αυτοκίνητο βγάζει αυτό το μήνυμα και μετά από 1 δευτερόλεπτο φεύγει το μήνυμα! από ότι διάβασα μου είπαν ότι θέλει αναβάθμιση! για να γίνει αναβαθμίση πρέπει να παω στην ford οι έχει συνεργεία που μπορούν να το κάνουν αναβάθμιση!

και τι κόστος έχει μια αναβάθμιση!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread