Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Αφού λές ότι είναι άψογο το μοτερ δεν έχεις πρόβλημα από ιμάντα χρονισμού.Τον ιμάντα θα τον έχεις αλλάξει λογικά αδού το αμάξι είναι 14 χρονών.
Τώρα με τον αισθητήρα 2 τι να υπάρχουν...
1 - ο αισθτήρας είναι ελλατωματικός όπου δύσκολα τον επιστρέφεις πίσω επειδή είναι ηλεκτρικό προιόν ή
2 - είναι αλλού η βλάβη και ο συγκεκριμένος αισθητήρας δεν ήθελε αλλαγή
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τελικα οι λ δουλευουν σωστα αλλα δεν ξερω τι γινετε με τον αισθητηρα εκκεντροφορου
Αυριο θα ξερω αφου θα το τσεκαρει ο ηλεκτρολογος και θα σας πω
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τελικα παιδες το πηγα για συγχρονισμο κ μαλλον οταν μου αλλαξαν μες στην αντιπροσωπια τους ιμαντες μου το ειχαν χρονισει λαθος κατα ενα δοντι,το λαμπακι εχει απο τις 24 αυγουστου που δεν εχει αναψει,μαλλον αυτο ηταν το προβλημα
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ποσο δυσκολο είναι να χρονισεις λάθος ένα μοτερ που έχει μπάρα πίσω στους εκκεντροφόρους για να κλειδώνουν?
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
turbomaniac said:
ποσο δυσκολο είναι να χρονισεις λάθος ένα μοτερ που έχει μπάρα πίσω στους εκκεντροφόρους για να κλειδώνουν?
και ποιος σ ειπε οτι στα συνεργεια ολα βαζουν τη μπαρα στα εκκεντρα για να χρονισουν?
σημαδια τα γραναζια βαζουν εξωτερικα.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Ο φίλος όμως είπε πως μεσα στην αντιπροσωπεία έγινε το λάθος χρόνισμα.
Υποτίθεται πως εκεί χρονίζουν με το περιβόητο σετάκι της ford  που χωρίς αυτό (ντε και καλά) δεν χρονίζεις.

Ακόμη και η ηλιθιότητα θέλει την μαστοριά της :)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
καλα εχω ενα δεκαλεπτο να εξηγω σε αρχημηχανικο μεσα στην ford οτι εχω βαλει κινητηρα focus στο fiesta και λειτουργει κανονικα με τον εγκεφαλο απο το 1.4
η απορια του ηταν πως και λειτουργει το αυτοκινητο γτ το focus εχει μηχανικη πεταλουδα γκαζιου και το fiesta ηλεκτρικη.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
καλησπερα τι εχουμε εδω??

bXwhTVz.jpg
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Λογικά πρόβλημα με αισθητήρα λάμδα. Παρατήρησες κάτι άλλο κατά την οδήγηση; κοψίματα στη λειτουργία του κινητήρα;
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μαλιστα... οχι μια χαρα ολα κανενα θεμα κατα τα αλλα.. για τι κοστος μιλαμε?
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
η ford δινει τον μπροστινο στα 380€  :mad: και τον πισω μετα τον καταλυτη 150€  :mad: αν θυμαμαι καλα αλλιως δινει σε ιμιτασιον 80-100€ τον καθενα
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
!!! αν το αφησω ετσι θα εχει προβλημα περαν του οτι εχω το λαμπακι ανοιχτο? επισης παιζει να επισκευαζετε καπως??
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
μονο εαν εχει κοπει κανενα καλωδιο επισκευαζεται και αυτο οχι με σιγουρια!! εαν το αφησεις ετσι ειναι σαν να αφηνεις ''τυφλο'' τον εγκεφαλο απο τα μειγματα που ψεκαζει... ο πρωτος ειναι αυτος που ''διαβαζει'' τα μειγματα στον κινητηρα και πρατει αναλογος, ο δευτερος συγκεγκρινει τα μειγματα και σου λεει εαν ειναι σωστος ο καταλυτης σου...χοντρικα βεβαια!!!
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
μη φοβασαι τους ιμιτασιον και γω τετοιο εχω πανω 
οπως λεει ο nos7 δεν θα βλεπει σωστο μειγμα ο εγκεφαλος και μπορει να ψεκαζει περισσοτερη βενζινη
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
οκ θα δοκιμάσω να τον βγάλω και να τσεκάρω αν φαίνεται εκ πρώτης οψης κανενα κομμένο καλώδιο κτλπ... επίσης διάβαζα ότι τους βουτάς στην βενζίνη όλο το βράδυ και καμια φορά καθαρίζει αν το πρόβλημα είναι συσσωρευμένη βρωμιά.. μπορεί να ειναι και μα**** αλλά θα το δοκιμάσω έτσι για την αλητεία :p
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
δεν ειναι τοσο ευκολο να βγει μετα απο τοσα χρονια και με συστολες-διαστολες!!!επισης οσους ειχα ρωτησει μου ειχαν πει οτι δεν πιανει αυτο το κολπο... φυσικα ετσι οπως ειπες για την αλητεια δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις ;)
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
για να δούμε θα σας ενημερώσω πάντως !
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για να βγάλεις τον "λ" χρειάζεσαι "κομμένο" καρυδάκι νομίζω. Με σχισμή δηλαδή. Αλλιώς βρίσκει το καλώδιο και δεν ξεβιδώνει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread