Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Καλησπέρα.μετά απο καθαρισμό στους λ και στις φίσες τους,δεν διαβάζει το διαγνωστικό τον δεύτερο λ.το πρόβλημα με την αυξημένη κατανάλωση και τα ρεταρίσματα στις χαμηλές παραμένει,οπότε καταλείγω σε καμμένο λ.αν πάρω denso universal που ταιριάζει στο φιεστα,και κανω μάτιση με καλάι θα εχω πρόβλημα;θα διαβάζει κανονικα;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aπ' ότι έχω διαβάσει στις προηγούμενες σελίδες, ο bosch universal δουλεύει κανονικά στο mk6...
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Έχω γράψει πολλές φορές για το συγκεκριμένο θέμα αλλά επειδή δεν βρίσκω το post,θα το επαναλάβω!Με τον  εργοστασιακό Λ(Fomoco) το αμάξι έβγαλε 17000χλμ, και μιλάμε η χρήση αυτή έγινε σε διάστημα 7χρόνων, αμάξι 7χρόνων με 17000χλμ και τα έφτυσε ο Λ.Έβαλα τον Bosch έχω 57000χλμ και δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό!Για μένα bosch, αλλά η τελική επιλογή είναι δική σου!

Υ.Γ:Μακρυά από τον εργοστασιακό...
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Nikol@r@s νομιζω οτι εισαι η εξαιρεση βρε φιλε. Η διαφορα τιμης σε παει αναγκαστικα στον αφτερμαρκετ πιστευω.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
αναφερομαι στο ποσο μαπα ειναι κατα την γνωμη του ο εργοστασιακος λ , φυσικα οταν υπαεχει μια διαφορα της ταξεως των 150-200ε εννοειται οτι πας σε αφτερ
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
stathis M said:
αναφερομαι στο ποσο μαπα ειναι κατα την γνωμη του ο εργοστασιακος λ , φυσικα οταν υπαεχει μια διαφορα της ταξεως των 150-200ε εννοειται οτι πας σε αφτερ

Και εξήγησα γιατί τον θεωρώ μάπα όπως λες, καθώς είναι απαράδεκτο να χαλάει κάτι τέτοιο(Ανεξάρτητα από αμάξι και εταιρία) στα 17.000χλμ, ίσως ήμουν άτυχος δεν αντιλέγω!Όμως ο Bosch έχει αποδειχθεί πολύ καλύτερος από τον εργαστασιακό, οι αριθμοί μιλούν από μόνοι τους!
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Καλησπέρα,τελικά βρήκα χρόνο και τα κοίταξα ολα....αποτέλεσμα ο δεύτερος λ και πολλαπλασιαστής..έβαλα μονος μου ημιτασιόν 70€ και 42€ αντοίστιχα,μαζί με ενα σπρέυ φρένων 5€(καθάρισα και την πεταλούδα με τη ευκαιρία)σύνολο 117€.ευχαριστώ οσους απάντησαν στις ερωτήσεις μου.
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχω αλλαξει και τους δυο λαμδα (fiesta 2002 1.4)κ εχω βαλει τις ford αλλα και μενα αναβοσβηνει καθε τρεις και λιγο,με καινουργιο καταλυτη της ford και χωρις κανενα προβλημα στο αμαξι,που μπορει να οφειλετε αυτο?
αναβει ολο το check για τον 1ο λαμδα
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οταν βγαζει το διαγνωστικό σφάλμα στον λαμδα, συνήθως δεν είναι λαμδα, απλα έχει πολύ (συνήθως) πλούσιο μείγμα και το βγαζει λ σαν λάθος τιμή. Μην βιάζεστε να καταδικάζετε τος λαμδα σας, θέλει πολύ καλυτερο έλεγχο και κυρίως σωστό ψαξιμο με datalogging πολλών παραμέτρων απο άλλους αισθητήρες

Μεγάλη σημασία έχει επίσης καιτο είδος του κωδικού σφάλματος  σφάλμα πχ low ή high signal σημαίνει σχεδόν πάντα οτι δεν είναι λαμδα.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μην αλλαζεις τιποτα μονος σου.

πες τι σφαλμα βγαζει (αριθμό) και θα σου πω τι να κοιταξεις.

στο μεταξυ βαλε κατοσταρα απο αλλο βενζινάδικο, μην ήταν και αυτο το πρόβλημα

ενας τροπος να καταλάβεις αν είναι σίγουρα λάμδα είναι να βγαλεις τη φίσα, μια απο τον έναν  και μετα απο τον άλλο. Αν το πρόβλημα σταματήσει στο δουλεμα του κινητήρα, τοτε μαλλον όντως είναι λαμδα.
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
αν θυμαμαι καλα βγαζει Ρ0133 ή Ρ0135
το θεμα ειναι πως αναβει κ σβηνει μερα παρα μερα
εχω αλλαξει μεσα σε ενα μηνα 2 φορες τον καθε λαμδα μηπως ηταν ελλατωματικοι αλλα τιποτα,το ιδιο συνεχιζει
αρα καπου αλλου ειναι το θεμα
Τσεκαρα και το προγραμμα κ δεν εχει θεμα
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
διακοπές κάνει καθόλου?

αν όχι δεν θα ναι καποιο σοβαρό πρόβλημα. Απο τις βλαβες που σου έχει βγάλει σημαίνει οτι μαλλον έχει πρόβλημα το κύκλωμα μεχρι τον 1ο λαμδα και όχι ο ίδιος ο λαμδα. Δηλαδή, έχει πιασει σκουρια η φίσα του, ή κάποιο καλώδιο έχει απογυμωνωθεί και κανει "σωμα". Εφόσον δεν κανει διακοπές και δουλευει κανόνικά το μοτερ, δεν σε επειγει να κοιταξεις τα καλώδια και τη φίσα, στο επόμενο service.

Αν όμως κανει διακοπές, βγαλε τη φίσα του πρώτου λάμδα και κυκλοφόρα το έτσι, μέχρι να να γίνει έλεγχος στα καλώδια.

Αν δεν διαπιστωθεί πρόβλημα στα καλώδια ή τη φίσα του 1ου λάμδα, μάλλον θα είναι πιο πίσω ακόμα το προβλημα (στην πλεξούδα) οπότε και πρέπει να γίνει έλεγχος με ειδικά όργανα για εύρεση ηλεκτρικών διαρροών απο καλό ηλεκτρολόγο.
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
διακοπες δεν κανει καθολου και το μοτερ που το εχει τσεκαρει ο μηχανικος λεει πως ειναι αψογο,μαλιστα αυτος με εστειλε σε ηλεκτρολογο να δουμε τι παιζει με τα ηλεκτρολογικα,το πηγα και τσεκαρε τον εγκεφαλο και μου ειπε ειναι οκ αλλα δεν ξερω αν τσεκαρε πλεξουδα,θα κοιταξω την φισα και θα παω να ελεγξουν τα καλωδια μηπως γινετε κατι εκει γιατι εχω πεσει 2 φορες σε πλυμμηρες και μηπως κατι τρεχει.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σου φιλε
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
καλημερα σας
τελικα το σφαλμα που μου εβγαλε δεν ηταν απο τους λ αλλα του εκκεντροφορου
εβγαλε Ρ0340, εχω αλλαξει τον αισθητηρα εκκεντροφορου πριν 1 μηνα, δεν μου εχει ξανα αναψει εδω και 5 μερες, τι μπορει να συμβαινει?
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
το εχω αλλαξει το ματι αλλα αναψε κ εσβησε το τσεκ αφου το ειχα αλλαξει, μηπως εχει πηδηξει κανα δοντι ο ιμαντας?οταν αναψε ειχε χασει δυναμη το αμαξι αλλα μολις εσβησε επανηλθε στην δυναμη του
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
πως να πηδηξε δοντι?πειραξες ιμαντα??απο οτι καταλαβαινω οχι!!!αρα δυσκολο απο μονος σου...εαν οντως πειραξες ιμαντα πολυ πιθανως να μην χρονιστικε καλα!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread