Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Welcome back NK . Ηξερα για τον αποστάτη λ αλλα δε περίμενα οτι θα έχει λύση και με καταλύτη επάνω. Το κολπο με το πείραγμα στις τάσεις με πυκνωτή αντίσταση είναι μεγαλύτερη ευκολία. Εντωμεταξύ περνάει ΚΤΕΟ με  πολύ καλα καυσαέρια περίεργα πραγματα που ακομη ανάβει λαμπάκι.

Στην ηλεκτρονική λύση υπαρχει για Mustang στην αμερική αυτό που έχουμε ίδια βύσματα αρα πρέπει να ταιρίαζει. Εχει δύο κομμάτια το κίτ αρα ειναι για δύο αυτοκίνητα σα τα δικά μας ;D

http://www.latemodelrestoration.com/item/SVE-MILO2/1996-04-Mustang-SVE-Mil-Eliminators-O2-Sensor-Simulators?utm_source=YTLinks&utm_medium=SVE%20MIL%20&utm_campaign=YTALinks

[youtube]ybS9GaOMy1M[/youtube]
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Εγω φαντασου στο μιατα που εχω ελευθερο καταλυτη και προ αγραφου ειχα βαλει απλα αποστατη (χωρις καταλυτακι μεσα) και δεν ειχα θεμα με check.. Μου αναψε μονο μια φορα με 90χλμ ωρα σταθερα και μετα απο 1 λεπτο εσβησε μονο του.. Το μυστικο ειναι να κανεις τον ανταπτορα ετσι ωστε να μην περναει πολυ καυσαεριο μεσα του και αρα στον λαμδα..
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Καλησπέρα, εδω και καιρό, το φιέστα μου κάνει κόλπα. Κοψίματα, missfire και γενικά σαν το μοτέρ να είναι σφιχτό, άλλαξα μπουζί και μπουζοκαλωδια και βελτιώθηκε λίγο. Σήμερα πήρα ενα obd wifi μήπως και έβγαζε κανα κωδικό σφάλματος αλλά τίποτα. Είδα όμως ενα όργανο (short term fuel trim)  To οποίο στο ρελαντί έπαιζε σαν τρελό. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να ναι; αισθητηρας λ παίζει;
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μαλλον έχεις βαλει κολοβενζίνη ή έχοουν παρει υγρασία οι μπουζοπιπες.
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Είναι καιρό έτσι το αυτοκίνητο. Κοίταξα για νερά στις μπουζοπιπες αλλα ήταν κομπλέ. Παίζει λες να είναι λ και να μην το βγάζει σαν σφάλμα; είναι και αυτά τα σκασιματα που μου κάνει κάποιες φορές οταν ξεκινάω...
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Είδα σε άλλο θέμα πως μετράς τους λ. Αύριο άμα προλάβω θα τους τσεκάρω. Πιστεύω ότι εκεί είναι το πρόβλημα.μολις το δω θα ποστάρω.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Με το  obd wifi και με πρόγραμμα Android : torque μπορείς να δεις το stft και ltft ;) δεν χρειάζεται μέτρημα! !! Άλλωστε αλλάζει η μέτρηση εάν είναι κρύο το αμάξι ( που σου κάνει και τα σκασιματα) και άλλη μέτρηση εάν είναι ζεστό! !! Κρύο το stft αλλάζει αργά και ζεστό πολύ πιο γρηγορα...
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Λοιπόν
MdCDcB.png. Μαλλον δεν φαίνονται οι φωτογραφίες, τις εχω ανεβάσει στο προφίλ μου. Αν ρίξει κανείς που γνωρίζει μια ματιά θα του είμαι υποχρεως.
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Καλημέρα, σήμερα αφού πηγα μια γύρα το φιέστα έβαλα πανω το διαγνωστικό χωρίς να μου δείξει σφάλμα πάλι. Μετά έβγαλα την φισα του λ που είναι πάνω στην πολλαπλη και η λειτουργία του κινητήρα ήταν ακριβώς ίδια (ούτε τσεκ δεν άναψε) μόνο που το διαβασε σαν σφάλμα το διαγνωστικό.καμια ιδεα;
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
εχεις ελεγξει τα μπουζι ξανα μετα την αλλαγη; αν δεν δουλευει ο 1ος λαμδα συνηθως τα μπουζι ειναι μαυρα!

Βγαλε και τους 2 λαμδα καθαρισε τους , τσεκαρε και τα μπουζι και κανε μια μετρηση και βολτα.
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
Αύριο θα κοιτάξω τα μπουζί και θα βγάλω και τον λ να τον καθαρίσω και βλέπουμε... Ελπίζω να είναι αυτός..
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread