Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
λοιπον... απο την πολύ διαρροή λαδιού, τα παιξε ο πρώτος λάμδα, οπως το είχα διαγνωσει εμπειρικά..

Το σύμπτωμα ήτανε υπερβολικά κοψίματα, ακόμα και με τέρμα γκάζι, τόσο που δυο τρεις φορες έμεινα!!!!

Η βλάβη προσωρινά αποκαταστάθηκε, απλά αφαιρώντας την  φίσα του λαμδα, οπώτε και ο εγκέγφαλος, μην μπvρόντας να τον διαβάσει, τον γραφει στα παλιά του και παίρνει ως δεδομένο μια τιμή σταθερήα στα 0.5 βολτ!!

Σε λιγο θα βγάλω και την φίσα και απο τον δευτερο λάμδα, γιατι και αυτός πνεει τα ολίσθια....

Αφαιρώντας την φίσα δεν θα χετε κανένα πρόβλημα στην οδήγηση, απλά θα αναψει το τσεκ engine....
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
το οτι θα αναψει check και ζωντας με αυτο για μενα δεν ειναι λυση γιατι στην πορεια μπορει να εμφανιστει κατι αλλο να με προειδοποιει οτι υπαρχει προβλημα και εγω να το παραμελω νομιζοντας οτι ειναι απο τον lambda.

εισαι με check τωρα?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Λογικά θα εννοεί αν σου τύχει κάτι στον δρόμο, σε κάνα ταξίδι…. τραβάς την φίσα, μέχρι να πας σε συνεργείο και κάνεις την αντικατάσταση στον λ.
Το να κυκλοφορείς έτσι σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Αυτός είναι και ο λόγος που σου βραχυκύκλωνε τα μπουζί?
οχι, τα μπουζι τα βραχυκυκλωνα γιατι είχα βάλει πολύ πρόσθετο που καθαρίζει τις βαλβίδες...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
το οτι θα αναψει check και ζωντας με αυτο για μενα δεν ειναι λυση γιατι στην πορεια μπορει να εμφανιστει κατι αλλο να με προειδοποιει οτι υπαρχει προβλημα και εγω να το παραμελω νομιζοντας οτι ειναι απο τον lambda.

εισαι με check τωρα?

δεν θυμαμαι ποτε να μην είχα τσεκ... Αλλα τώρα έχω ένα φορητό δυναμόμετρο-διαγνωστικό-data logger- wideband-τα κανω όλα και συμφερω, και έτσι διαβαζω τους κωδικούς και τους σβήνω όπωτε θέλω...

StuparArt said:
Λογικά θα εννοεί αν σου τύχει κάτι στον δρόμο, σε κάνα ταξίδι…. τραβάς την φίσα, μέχρι να πας σε συνεργείο και κάνεις την αντικατάσταση στον λ.
Το να κυκλοφορείς έτσι σίγουρα δεν είναι και ότι καλύτερο.

εκτος απο ΜΑΠ,  "μάτι" στροφάλου και TPS, όλους τους άλλους αισθητήρες αμα "ξεφισώσετε " το αμάξι δουλευει κανονικά αφου δίνβει μια τιμή μόνος του σε όποιο αισθητήρα δεν διαβάζει
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ποιο χρησιμοποιεις?

εγω εχω χρησιμοποιησει το digimoto το οποιο το συνδεεις το λαπτοπ με την obd2 ,βγαινεις αττικη οδο,το πλακωνεις και βλεπεις οτι μετρησεις θες να δεις
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Με τις επιδόσεις ώμος τι γίνεται…. Ο εγκέφαλος πώς σου διορθώνει τα μίγματα σε όλο το εύρος στροφών?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Με τις επιδόσεις ώμος τι γίνεται…. Ο εγκέφαλος πώς σου διορθώνει τα μίγματα σε όλο το εύρος στροφών?

εικάζω οτι ο εγκεφαλος διαβαζοντας συνέχεια στοιχειομετρικό, θα δίνει ψιλοκουκουρούκου μίγματα, αλλα εμενα δεν με επηρεάζει πολύ γιατι έχω και ένα 600αρι μπεκ να ψεκάζει μόνο του με δικό του ΜΑΠ...

southern said:
ποιο χρησιμοποιεις?

εγω εχω χρησιμοποιησει το digimoto το οποιο το συνδεεις το λαπτοπ με την obd2 ,βγαινεις αττικη οδο,το πλακωνεις και βλεπεις οτι μετρησεις θες να δεις

Το innovate
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Το πύρες τελικά….!? Πως σου φαίνεται αξίζει τα λ7 του?

καλό είναι.

μπάινει σε όλα τα αμάξια, συνδεεται με το λαπτοπ και διαβαζει real time πολλούς αισθητήρες.

Στο φιεστα διαβαζει ΜΑΠ, λαμδα, TPS, avance, στροφες και κατι άλλο που δεν θυμαμαι τώρα.

Εμενα και στις τρείς φορες που έκανα δυναμομέτρηση έδειξε περίπου 170 άλογα (αυτο υπολογίζει δύναμη στην ρόδα), με 0.6 μπαρ. Με εξεπληξε η ακρίβεια των μετρήσεων και τις τρεις φορές...

Στον υπολογιστή μετά διαβάζεις όλα τα γραφήμτα απ΄οτι έχεις κάνει real time μέτρηση.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ναι υποστηρίζει ότι στέλνει ο εγκέφαλος! Αυτό με τα άλογα δεν κατάλαβα….. κανονικά πρέπει να του δόσεις κάποια στοιχεία όπως: βάρος αυτοκινήτου, την αεροδυναμική την σχέση μετάδοσης …. Δεν είναι τόσο απλό.
Εμένα τουλάχιστον ζητάει κάτι τέτοια αλλά επειδή δεν τα γνωρίζω όλα τα έχω παρατήσει.
Εγώ το έχω φέρει στο περίπου.

Γενικά το κάνω να δείχνει και 1000 hp στις 3000 σαλ. giggle
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Ναι υποστηρίζει ότι στέλνει ο εγκέφαλος! Αυτό με τα άλογα δεν κατάλαβα….. κανονικά πρέπει να του δόσεις κάποια στοιχεία όπως: βάρος αυτοκινήτου, την αεροδυναμική την σχέση μετάδοσης …. Δεν είναι τόσο απλό.
Εμένα τουλάχιστον ζητάει κάτι τέτοια αλλά επειδή δεν τα γνωρίζω όλα τα έχω παρατήσει.
Εγώ το έχω φέρει στο περίπου.

Γενικά το κάνω να δείχνει και 1000 hp στις 3000 σαλ. giggle

μονο βαρος δίνεις, στροφες, υψόμετρο και αν είναι απο σταση η μέτρηση ή με μία ταχύτητα.

Αυτό διανβαζει το πόσο γρήγορασ ανεβαίνουν τα χιλόμετρα και έτσι υπολογίζει το F στον τύπο F=mγ, με καποιες παραδοχές σε οπισθελκουσα, τριβες κύλισης, μεταδοσης...


Στο κινητό πράγματι, δείχνει ότια να ναι, αλλα όταν ανοιξεις το real time αρχείο στον υπολογιστή , βλεπεις τις γραμμες καθαρά. Το σωστό είναι να κανεις 5-6 μετρησεις και να πάρεις τον μέσο όρο
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Α πιο εύκολο μου ακούγετε….
Υψόμετρο πως ακριβός βρίσκεις?    (είμαστε και  offtopics αλλά που να τα βάλεις αυτά τώρα giggle)
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
StuparArt said:
Α πιο εύκολο μου ακούγετε….
Υψόμετρο πως ακριβός βρίσκεις?    (είμαστε και  offtopics αλλά που να τα βάλεις αυτά τώρα giggle)

google earth
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εβγαλα το πρωτο λαμδα σημερα και ηταν σπασμενο το καπακι που εχει πανω αυτο με τις τρυπες για να παιρνει ρυθμισεις. ειχα ενα λαμδα απο φοκους τον εβαλα πανω αλλα ενω τα καλωδια ηταν ιδια δεν ταιριαζαν τα αυτακια στην φυσα. τα εκοψα και κουμπωσε. το κακο ειναι οτι εχουν σβησει τα νουμερα που γραφουν πανω και στους 2 λαμδα. πως θα δω αν αυτος π εβγαλα δεν λειτουργει σωστα και αυτος π εβαλα ειναι σωστος?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Λαμπάκι δεν σου είχε ανάψει??Παρατήρησες κάτι στον λ που είχες και αναγκάστηκες να τον βγάλεις?

Πήγαινε και μέτρα τα καυσαέρια, εάν είναι οκ, αστο όπως έχει.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
λαμπακι δεν αναψε. τωρα ροπιαζει καλυτερα απο χαμηλα. στο παλιο λαμδα ειχε σπασει το κελυφος που ειναι μεσα στο χταποδι και μετραει καυσαερια.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
yannis_s said:
λαμπακι δεν αναψε. τωρα ροπιαζει καλυτερα απο χαμηλα. στο παλιο λαμδα ειχε σπασει το κελυφος που ειναι μεσα στο χταποδι και μετραει καυσαερια.

κανε έλεγχο με ένα πολύμετρο. Αμα ρελαντι και μεσαία γκάζια δουλευει 0.2 - 0.8 βολτ και τερμα γκάζι δουλευει περίπου 0.7 τότε δουλευει καλά ο λάμδα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread