Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
δλδ μπορει να φταιει και το lpg Κωστα?? και εαν ναι γιατι σου το εκανε μονο οταν ηταν κρυο και χρεισομοποιουσε βενζινη?
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
αν φταει το lpg, που δεν το νομιζω ενα 3% του δινω , το ερωτημα δεν ειναι γιατι το εκανε μονο κρυο αλλα γιατι το εκανε 1,5 χρονο μετα.
αλλα τι να πω δεν ξερω κι αυτος υπολογιστης ειναι που καποια στιγμη θελει Format δεν εχει και λιγα χιλιομετρα πανω του θα δουμε παντως σε κανενα διαγνωστικο δεν εβγαλε βλαβη ουτε στου αυτοκινητου ουτε στου υγραεριου

υ.γ.τα προβληματα που βγαζει ενα αυτοκινητο στο ρελαντι του και οφειλονται στο Lpg ειναι ιδια με αυτα της βρωμικης πεταλουδας και τα κανει ανεξαρτητως θερμοκρασιας η καυσιμου
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
σημερα συνδεθηκε και το lpg, το αυτοκινητο δουλευει ρολοι και εχω την εντυπωση απο προχτες οτι παει λιγο καλυτερα απο πριν και αυτο επιβεβαιωνει τον μηχανικο που μου ειπε οτι το αυτοκινητο δουλευε με 25-30% λιγοτερη αποδοση
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mακάρι να έχει ξεπεραστεί το πρόβλημά σου. Σίγουρα τα επόμενα πρωινά ξεκινήματα θα επιβεβαιώσουν τη σωστή λειτουργία του ST σου  ;)
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
σ ευχαριστω, κι εγω αυτο ευχομαι κωστη αν και βλεπω οτι το τελευταιο 3ημερο δεν υπαρχει προβλημα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σε ξενο forum βλεπε εδω http://www.fordfiestast.co.uk/showflat.php?Cat=0&Number=447866&page=0&fpart=2&vc=1 αν το προβλημα ειναι το ιδιο, για πιο λογο δεν μπορουν να το λυσουν και αμα δεις εχουν κανει τα παντα εκτος απο αυτο που εκανα εγω και πιστευω οτι τελικα ειναι προβλημα τροφοδοσιας πιο πολυ και οχι του managment (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος πιο ειδικος)

τελικα μηπως ειμαστε πιο εξυπνοι σαν λαος  ;D ;D ;D ;D ;;;;;
λεω εγω τωρα!!!
 

jkp

Rookie
Jun 1, 2011
44
0
0
Ασταθές ρελαντί + μειωμένη απόδοση στο δικό μου = βρώμικη φιλτροχοάνη + βρώμικη πεταλούδα (με υποψία κ για νοθευμένη βενζίνη)

Για το θέμα της βενζίνης δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά. Για το θέμα όμως της φιλτροχοάνης προβληματίζομαι.Στο σημείο να ξαναβάλω το κ@λόχαρτο (φιλτρο) της ford κ να ησυχάσω.
 

jkp

Rookie
Jun 1, 2011
44
0
0
Το διάβασα! Στο δικό μου (6 χρονών και 100.000 χλμ) η μειωμένη απόδοση αφορούσε ένα δίμηνο περίπου, προφανώς πρέπει να είχε αιτία κακή βενζίνη (εκτός αν έφταιγε κ η φιλτροχοάνη), γιατί τώρα έχει επανέλθει. Το ασταθές ρελαντί δεν είναι σαν το δικό σου ακριβώς. Εμένα μου ανεβοκατέβαζε από 800 έως 1500 μόνο του στο ρελαντί, δεν κινδύνευε ποτέ να σβήσει. Μετά από καθαρισμό πεταλούδας και φιλτροχοάνης είναι άψογο. Το θέμα είναι ότι προ τοποθέτησης της φιλτροχοάνης (την έχω βάλει τον τελευταίο χρόνο) δεν είχα ΠΟΤΕ προβλήματα ούτε με το ρελαντί ούτε με την απόδοση. Γι αυτό σκέφτομαι να ξαναβάλω το μαμά κ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Vrachos

New member
May 21, 2010
56
0
6
Λάρισα
scorpion said:
εγώ πιστεύω ότι το αμάξι έχει κάποια βαλβίδα ρελαντι ή κάποια άλλη βαλβίδα που έχει σχέση με αυτή την λειτουργία.
Παίζει το ενδεχόμενο να είναι κάποια βαλβίδα όπου κάνει 2 ή 3 ή 4 λειτουργίες,δηλαδή να είναι πολυβαλβίδα
Είμαι και σε άδεια να το κοίταζα
Δεν έχει καμία βαλβίδα το ST για το ρελαντί, όλα ρυθμίζονται από την πεταλούδα.
Αν είχε τέτοια βαλβίδα δεν θα ήταν τόσο ευαίσθητο στο λέρωμα της πεταλούδας.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Η πιο κάτω φωτογραφία είναι μια πεταλούδα απο το ST,  η βίδα που δείχνει το κόκκινο το βελάκι είναι σαν στόπ και ρυθμίζει το πόσο λίγο θα μείνει ανοιχτό το κλαπέτο στο κλείσιμό του (περίπου 0,5mm με το μάτι) ωστε να καθορίζεται στο ρελαντί πόσος αέρας θα περνάει. Εννοείται οτι ο εγκέφαλος μετά μεσολαβεί να φτίαξει και στο ρελαντί το μείγμα, αλλά αυτή η βίδα καθορίζει το πόσο ελάχιστο θα μείνει ανοικτό το κλαπέτο.  Όταν λοιπόν πιάσει μάκα η σχισμή αυτή του κλαπέτου  ,βουλώνει, για αυτό το λόγο παίζει το ρελαντί του αμαξιού(λόγω μεταβολής του είσερχόμενου αέρα). Την έχω λυμένη αυτή τη στιγμή και αυτό ακριβώς κοίταζα εννοείτε όλα αυτά εμπειρικά τα παρατήρησα μπορει να ειναι και λάθος...
2r4peeq.jpg


πηγή: http://www.fordstownerssa.co.za/forums/viewtopic.php?f=76&t=28677
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
και αισιως το προβλημα με το ασταθες ρελαντι το πρωι ξαναεμφανιστηκε ενα χρονο μετα
yeahhhhhh  biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ξεβιδωσανε οι εκκεντροφοροι και βυθίζουν παραπάνω ρε  :D :D :D
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
arkas said:
και αισιως το προβλημα με το ασταθες ρελαντι το πρωι ξαναεμφανιστηκε ενα χρονο μετα
yeahhhhhh  biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

την προηγουμενη φορά τι ήτανε?
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
την προηγουμενη φορα καθαριστηκε το συστημα ψεκασμου και προγραμματιστηκε απο την αρχη αλλα απ οτι φαινεται δεν ειναι αυτο το προβλημα
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
αφου το εχεις ακομα μαμα λογικο να στα κανει αυτα.. qq
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτές η βαλβίδες όταν βρομίζουν η τέλος πάντων όταν την ακούσουν αρχίζουν και κάνουν κάτι παλαβά. Μπορεί και από εκεί να είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις με το ρελαντί σου.

Σε πολλά αμάξια όταν η egr έχει πρόβλημα έχουν ασταθές ρελαντί, μέχρι που φτάνει σε σημείο να σβήνει κιόλας.



ίσως όταν σου καθάρισαν την πολλαπλή μαζί με την πεταλούδα να σου είχαν καθαρίσει και την egr και για αυτό να ησύχασε το αμάξι για κάνα χρόνο. Κανονικά όταν αρχίσει η egr να σου κάνει νούμερα θέλει αντικατάσταση αλλιώς όλες οι άλλες λύσης (καθάρισμα, λάδωμα , φρεζάρισμα, υγρό μπαταρίας, κλπ) είναι προσωρινές.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλα λεει ο νικόλας, εφοσον δεν αναβει check ξεκινα απο καλή κατοστάρα (μηπως ήταν τιποτα καλοβενζινες), μετα καθαρισμό egr, μετα προχωρας σε καθαρισμό πεταλούδας, ριξε και μια ματια στα μπουζί σου (ποτε δεν ξερεις), και βλεπεις ανάλογα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread