Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ας πουμε τελος για την ωρα για καλη μου τυχη βρηκα στο car μια πεταλουδα μεταχειρισμενη (ας ειναι καλα το παλικαρι που την ειχε) ειχε 7.500 χλμ τοποθετηθηκε σημερα το μεσημερι και το αμαξι προγραμματιστηκε εκ νεου
κοστος
πεταλουδα 70 ευρω
μεταφορικα 18 ευρω
τοποθετηση και προγραμματισμος 30 ευρω
συνολο 118 ευρω
περιμενω τωρα να  κρυωσει λιγο το αμαξι να δω τι ψαρια πιανει η πεταλουδα και αν θα ξανακανει κολπα
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Πολυ καλα σε πηγε καρντασι απο τα 600 στα 120 ειναι μεγαλη διαφορα. Αυτος γιατι την εδινε ηταν απο τρακαρισμενο; περιμενουμε εντυπωσεις
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
εγω δεν θα ελεγα τυχερος κ@λ@φαρδος θα ελεγα πανο
το τελικο τεστ θα γινει αυριο το πρωι παντως που συνηθως το εκανε
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Μπραβο ρε φιλε...πολυ καλη η λυση που βρικες και αρκετα οικονομικη με σχεση την καινουργια!!!περιμενουμε εντυπωσεις αυριο τοτε...
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Ωραίος, έτσι χρειάζεται με τα ανταλλάκτικα να κάνεις για να μη τα χρυσοπληρώσεις.
Γιατί ποιό λόγο η νέα χρειάζεται προγραμματισμό; Δεν είναι απλά plug 'n' play η πεταλούδα ή μήπως απλά χρειάστηκε να σβήσει τα σφάλματα που είναι καταγραμμένα στον εγκεφάλο λόγω της προβληματικής παλιάς;
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Φιλε πηγαινε το ξανα στον βροχιδη να το ξαναδουν!! Μηπως πρεπει να ριξεις μια ματια και στο συστημα υγραεριου που εχεις; μηπως αυτα οφειλονται σε αυτο;
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
απ οτι εχω ψαξει λιγο στο δικτυο δυο πραγματα εχω διαβασει
το ενα ειναι οτι μπορει να οφειλετε στο ics η icv (idle control sensor -idle control valve) πες το οπως θες , γι αυτο και το κανει μονο οταν ειναι κρυο, και το αλλο διαβαζω οτι το εχουν και αλλοι κατοχοι st και δεν μπορουν να βρουν τι ειναι.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ πιστεύω ότι το αμάξι έχει κάποια βαλβίδα ρελαντι ή κάποια άλλη βαλβίδα που έχει σχέση με αυτή την λειτουργία.
Παίζει το ενδεχόμενο να είναι κάποια βαλβίδα όπου κάνει 2 ή 3 ή 4 λειτουργίες,δηλαδή να είναι πολυβαλβίδα
Είμαι και σε άδεια να το κοίταζα
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
πλεον κι εγω αυτο πιστευω ιακωβε μπορει να ειναι ο map sensor η το idle control valve η κι εγω δεν ξερω τι παντως ειναι κατι που παρεμβαλεται αναμεσα στην πεταλουδα και στον θαλαμο καυσης
 

tony

Newbie
Aug 13, 2011
4
0
0
37
Πάντως τα συχνότερα προβλήματα που βγάζουν αυτοκίνητα με υγραέριο είναι στο ρελαντί...
Τουλάχιστον από γνωστούς...
 

DarthFiesta

Pro Member
Nov 29, 2010
723
0
0
41
εκανα μια ερευνα με το προβλημα σου κ απο οτι ειδα εχουν κ αλλα ST με τα ιδια συμπτωματα στην αγγλια ανεξαιρετως μετατροπης..το link ειναι αυτο

http://www.fordfiestast.co.uk/showflat.php?Cat=0&Number=447866&an=0&page=0#447866

αυττο που προτεινουν ειναι να κανει reset στην ecu αποσυνδεωντας εντελως την μπαταρια για ολο το βραδυ..κ ειχε αποτελεσμα.σημερα βεβαια το ποσταρε οποτε δεν ειναι stadard οτι λυθηκε.


επισης ενας που το πηγε στην mountune του αλλαξαν δοκιμαστηκα το "'front hego sensor'  της εξατμισης κ περιμενουν νεα.

edit:
επισης στην περετερω ερευνα βρηκα κ αυτο
http://www.fordfiestast.co.uk/showflat.php?Cat=0&Number=449226&an=0&page=0#449226

συνανταται σε mondeo 2.0l !υπαρχει ενα σωληνακι στην δεξια μερια κατω απο την βαλβιδα βενζινης.αυτο λενε ¨w/e".
αν το κλεισεις ή το μπλοκαρεις τοτε το ρελαντι σ επιστρεφει στα φυσιολογικα.


το προβλημα απότι λεει ειναι οτι χρειαζeται ενα ολοκληρομενο σετ εισαγωγης οπου κανει γυρω στα 600euro

για μενα δοκιμασε να αποσυνδεσεις την μπαταρια κ βλεποντας κ κανοντας.
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
το αυτοκινητο ειναι στο συνεργειο απο χτες αυριο θα δω τι θα μου πουν και  βλεπουμε
σ ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
σημερα το απογευμα παρελαβα το αυτοκινητο μετα απο 5 μερες στο συνεργειο,
καθαριστηκε ολο το συστημα του ψεκασμου + η πεταλουδα (αν και δεν ηθελε), εγινε reset στο KAM(Keep alive memory), και το PCM επαναπρογραμματιστικε  ξανα.
το Lpg αποσυνδεθηκε πληρως βγαζοντας τις δυο ασφαλειες που εχει προσωρινα για καποια χιλιομετρα μεχρι να προσαρμοστει ο εγκεφαλος απο την αρχη, αυτη την στιγμη το αυτοκινητο εχει το τελειο ρελαντι το οποιο τοσο σταθερο δεν το ειχα δει ακομα και οταν ηταν καινουριο.
ο μηχανικος μου ειπε οτι το αυτοκινητο δυο μερες τωρα μετα τις παραπανω εργασιες το πρωι δουλευε κανονικα.
τωρα μενει να το δω το πρωι και την δευτερα να συνδεσω παλι το lpg
ΕΙΔΩΜΕΝ!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread