Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
τον τελευταιο μηνα οταν βαζω μπρος το πρωι εχω για ασταθες ρελαντι το στροφομετρο πεφτει αρκετα και παει να σβησει μολις του δωσω αρκετο γκαζι επανερχεται, να σημειωσω οτι καθαριζω την πεταλουδα ανα 10000χλμ και αυτο το εκανε και πριν την αναβαθμιση του pcm.
στην Ford Που το ανεφερα μου ειπαν οτι ειναι απο την πεταλουδα (χαιρω πολυ ) και να δινω μια δυο γκαζιες οταν το βαζω μπρος για να σταματαει!!!!!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
μηπως παιζει τιποτα με το υγραεριο; στο ρελαντι ηδη εχει γυρισει στο υγραεριο;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Όχι από το υγραέριο δεν πρέπει να είναι μιας και το υγραέριο συνήθως γυρνάει μετά τους 40 – 50 βαθμούς που θα πιάσει ο κινητήρας.

Αρκά σου το κάνει κάθε φορά που θα βάλεις μπροστά ανεξάρτητα από το εάν είναι κρύος ο κινητήρας? 
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
δεν νομιζω να ειναι απο το υγραεριο γιατι το εχω 1μιση χρονο ποιος ο λογος να το κανει τωρα;
το κανει μονο οταν ειναι κρυο
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
επισεις παρατηρησα το εξης:
αφησα το αμαξι δυο μερες ακινητο χωρις να το βαλω μπρος και σημερα το απογευμα δουλεψε
φυσιολογικα με το ρελαντι πολυ σταθερο
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Θα μας τρελανει το  AR15firing AR15firing σου ρε Κωστα!!! Τελικα μηπως φταιει η βενζινη;
 

Vrachos

New member
May 21, 2010
56
0
6
Λάρισα
Όταν καθαρίζεις την πεταλούδα την βγάζεις τελείως ή την καθαρίζεις πάνω στην εισαγωγή;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
arkas said:
τον τελευταιο μηνα οταν βαζω μπρος το πρωι εχω για ασταθες ρελαντι το στροφομετρο πεφτει αρκετα και παει να σβησει μολις του δωσω αρκετο γκαζι επανερχεται, να σημειωσω οτι καθαριζω την πεταλουδα ανα 10000χλμ και αυτο το εκανε και πριν την αναβαθμιση του pcm.
στην Ford Που το ανεφερα μου ειπαν οτι ειναι απο την πεταλουδα (χαιρω πολυ ) και να δινω μια δυο γκαζιες οταν το βαζω μπρος για να σταματαει!!!!!!
Εάν δεν δώσεις γκάζι και το αφήσεις να επανέλθει από μόνο του σου κάνει σκαμπανεβάσματα το στροφόμετρο η είναι κολλημένο μόνο στις χαμηλές σαλ με αποτέλεσμα να σβήσει στο τέλος?


Την πεταλούδα την καθαρίζεις μόνος σου?
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
βαζω μπρος δουλευει για λιγα δευτερολεπτα καλα, υστερα ξεκιναει να πεφτει και να κανει τα κουλα του, δεν σβηνει, για λιγα δευτερολεπτα εχει αυτα τα σκαμπανεβασματα και μετα επανερχεται και δουλευει κανονικα
την πεταλουδα την καθαριζω μονος μου
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Επειδή είπες ότι σου το κάνει όταν είναι κρύο… την ώρα που θα βάλεις μπρος θα σου σηκώσει τις στροφές πχ στις 1100+, θα σου τις κρατήσει εκεί για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά θα αρχίσουν να ανεβοκατεβαίνουν οι στροφές η θα σου τις κρατήσει για κάνα λεπτό και μετά θα αρχίσει να κάνει τα παλαβά που λες?

Την πεταλούδα όταν την καθαρίζεις ανοίγεις και το τάλιρο (το πλακάκι που έχει μέσα) με τα δάχτυλα σου ώστε να την καθαρίσεις καλύτερα?? Γενικά ρίχνεις πολύ καθαριστικό spray στα αξονάκια που έχει αριστερά και δεξιά από το πλακάκι που ανοιγοκλείνει?
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
μου σηκωνει στροφες τις κραταει  για παραπανω απο 2 3 δευτερολεπτα ισως και κανενα λεπτο και υστερα ξεκιναει να κανει οτι κανει

ναι  ανοιγω και το πλακακι  αλλα οχι τελειως και γενικα ριχνω πολυ καθαριστικο  μεσα
 
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αμμμ σε τσάκωσα παλιοζωύφιο.........  χιχιχ πλακίτσα κάνω ελπίζω να μην παρεξηγείς εύκολα ;D ;D


Το πλακάκι δεν κάνει να το ανοίγουμε χαλάει η πεταλούδα. Μπορεί να μη χαλάσει με μια δυο φορές που θα το κάνουμε αλλά γενικά δεν κάνει να το κάνουμε αυτό σε πεταλούδες που είναι ηλεκτρικές. Όταν ρίχνουμε το spray αποφεύγουμε να ρίχνουμε πολύ στα αξονάξια που έχει μιας και μπορεί το spray (μετά από κάμποσα καθαρίσματα) να περάσει μέσα στο κουτί με τα γρανάζια και στο ποτενσιόμετρο που έχει. Αυτό το ποτενσιόμετρο είναι αυτό που σου μετράει και την θέση και για ακρίβεια την γωνία της πεταλούδας.

Κάτι άλλο… τα ST έχουν ξεχωριστή βαλβίδα ψυχρής εκκίνησης η το αντιλαμβάνεται μέσα από την πεταλούδα (μέσο της ECU)??
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
χαχαχαχ οχι ρε νικολα δεν παρεξηγω!
τωρα με φωτισες δεν εχω ιδεα για την βαλβιδα


λες να χαλασε η πεταλουδα;; την κατσαμε!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε Νικολα εισαι πολυ επιστημονας τελικα....
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
arkas said:
χαχαχαχ οχι ρε νικολα δεν παρεξηγω!
τωρα με φωτισες δεν εχω ιδεα για την βαλβιδα


λες να χαλασε η πεταλουδα;; την κατσαμε!
Δεν ξέρω εάν χάλασε.. ίσως! Αν και πιστεύω ότι εάν είχε χαλάσει θα είχες θέμα γενικά με το γκάζι σου. Είτε κρύο είτε ζεστό.
Εάν έχει ξεχωριστή βαλβίδα ψυχρής τότε δεν είναι η πεταλούδα αλλά αυτή η βαλβίδα. Σκέψου ότι λειτουργεί μόνο όταν είναι κρύος ο κινητήρας και η δουλειά της είναι, όταν είναι κρύο το αμάξι να σπρώχνει την πεταλούδα, να την κρατάει λίγο ανοιχτή (σαν να έχεις λίγο πατημένο το πεντάλ του γκαζιού) μέχρι να ζεσταθεί το αμάξι. Σκέψου ότι κάνει την δουλειά του τσοκ που είχαν τα παλιά αυτοκίνητα το οποίο το τσοκ το τράβαγες παλιά με το χέρι σου. Τώρα ποια τα κάνουν όλα μόνα τους.

Πήγαινε το σε κανένα συνεργείο θα σου πουν σίγουρα το τι είναι!



moican said:
ρε Νικολα εισαι πολυ επιστημονας τελικα....
Καλά θα διαβάζουν τα ποστ μου αυτοί που πραγματικά ξέρουν και θα γελάνε. giggle giggle
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
μου κανει κατι παρομοιο με αυτο
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=B0AfzSrSJBg[/youtube]
ποιο πανω εγραψα οτι δεν το εκανε οταν αφησα το αμαξι δυο μερες ακινητο και το εβαλα μπρος απογευματακι και ειχε ζεστη
σημερα το πρωι παλι τα ιδια, δηλαδη το κανει οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι λιγο χαμηλη
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
κατα το ρητο "στους αοματους ο μονοφθαλμος βασιλευει"!
Οποτε οταν δεν ξερεις κάτι,εστω και μια πληροφορια ειναι αρκετη!
 

arkas

Original poster
Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
τελευταια ενημερωση για το θεμα
η πεταλουδα παει για αλλαγη το κοστος οπως εγραψα και σε αλλο θεμα ειναι 550 ευρω + κανα 20αρι τον προγραμματισμο θα την ψαξω για μεταχειρισμενη γιατι τα λεφτα ειναι πολλα με λιγα παραπανω αγοραζω μεταχειρισμενο μοτερ
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Φιλε οντως ειναι παααρα πολλα τα χρηματα...εγω θα σου πρωτηνα να κοιταζες σε καποιον ηλεκτρολογο ή ηλεκτρονικο την επισκευη της!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread